Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

ZUS ZZA, czyli formularz potrzebny do ubezpieczenia zdrowotnego

0
Podziel się:

Formularz ZUS ZZA stosuje się, gdy zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego osobę, która podlega mu wyłącznie z określonego tytułu. Wykorzystuje się ten formularz także wtedy, gdy chcemy zmienić dane osoby ubezpieczonej.

Ubezpieczenie zdrowotne może być obowiązkowe lub dobrowolne
Ubezpieczenie zdrowotne może być obowiązkowe lub dobrowolne (Idutko, shutterstock.com)

Formularz ZUS ZZA stosuje się gdy zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego osobę, która podlega mu wyłącznie z określonego tytułu. Wykorzystuje się ten formularz także wtedy, gdy chcemy zmienić dane osoby ubezpieczonej.

Do ubezpieczenia zdrowotnego trzeba zgłosić się w ciągu 7 dni od daty, kiedy powstał obowiązek ubezpieczenia. Także siedmiodniowy termin mamy na to, by zawiadomić ZUS o wszystkich zmianach. Ubezpieczenie zdrowotne może być obowiązkowe lub dobrowolne. Jeśli ktoś chce ubezpieczyć się dobrowolnie, to musi złożyć w tej sprawie wniosek ZUS ZZA w terminie, który jest określony w umowie z NFZ.

Jak wypełnić ZUS ZZA?

Jeżeli wypełniamy formularz ZUS ZZA po raz pierwszy dla danego ubezpieczenia, zaznaczamy X w polu 01. Jeśli jest to korekta lub zmiana to zaznaczamy to w polu nr 2. I tu ważna uwaga. Z korektą mamy do czynienia w sytuacji, gdy trzeba poprawić błędy wynikające ze złego wypełnienia wcześniej złożonego zgłoszenia.* Zmiana* natomiast dotyczy sytuacji, gdy zmieniają się dane, które zostały wprowadzone we wcześniej złożonym zgłoszeniu.

W kolejnych polach podajemy dokładne dane płatnika składek. Będzie to na pewno numer NIP, REGON lub PESEL dla osoby fizycznej. Potem dodajemy jeszcze numer dowodu osobistego albo paszportu, a także nazwisko płatnika składek.

Po zgłoszeniu każdy ubezpieczony ma stworzone indywidualne konto. Jeśli źle wpiszemy te dane identyfikacyjne, może to doprowadzić do problemu z prawidłowym przydzieleniem do ubezpieczenia.

Potem wpisujemy bardzo dokładnie dane osoby, która jest zgłaszana do ubezpieczenia. Może to być ta sama osoba, która jest jednocześnie płatnikiem. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy decydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne dobrowolnie. Jeśli jednak płatnikiem jest ktoś inny (np. przedsiębiorca), to trzeba koniecznie wpisać dokładne imię osoby ubezpieczonej, nazwisko, które podano w metryce urodzenia, a także obywatelstwo. Koniecznie trzeba też określić płeć osoby ubezpieczonej.

Trzeba też będzie koniecznie wpisać datę, w której rozpoczyna się ubezpieczenie, a także trzyznakowy kod Narodowego Funduszu Zdrowia. Przydziela się go zgodnie z adresem zamieszkania osoby, która jest zgłaszana do ubezpieczenia.

W dalszej części dokumentu wpisujemy kod pocztowy, miejscowość, w której ubezpieczony jest zameldowany. Dopisujemy gminę, a także nazwę ulicy i numer domu. Trzeba też wpisać numer telefonu do kontaktu.

Nie wolno zapomnieć o tym, żeby dokument podpisać.

Ubezpieczenie zdrowotne i składka zdrowotna

Ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od dnia określonego w formularzu. Trzeba wtedy regularnie opłacać składki.

Składka zdrowotna w 2018 to minimum 319,94 zł. Dokładnie jest to 9 proc. podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru składki to kwota, od której obliczamy składkę na to ubezpieczenie. Zależy ona od wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników.

Warto pamiętać, że podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie jest ograniczona do kwoty równej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)