Forum Forum prawneZmiany w prawie

Alimenty na dorosłe dziecko. Kiedy rodzice muszą je płacić?

Alimenty na dorosłe dziecko. Kiedy rodzice muszą je płacić?

Wyświetlaj:
muniek62 / 37.7.149.* / 2019-02-28 20:12
pomiędzy obowiązkiem alimentacji dorosłego dziecka ,a art.133.p3 krio nie ma żadniej sprzeczności prawnej ,sędzia nie moze wydać klauzuli wykonalności wbrew woli rodzica ,jesli wyda to przekroczy swoje uprwnienia ,jeśli jest sprzeciw wpisany do protokołu
Marcelina / 37.47.206.* / 2018-11-12 15:41
Ja jestem studentką i kiedy poszłam na studia nasz prawnik pomógł mojej mamie zdobyć podwyżkę alimentów. Napisali o tym fajny artykuł http://dubielsawinda.pl/wzrost-wydatkow-kiedy-wystapic-o-zwiekszenie-wysokosci-alimentow/ Mi tez zdarza się mieć poprawki - "Aresiowa" chyba nigdy nie studiowała, skoro sam fakt robienia poprawki oznacza dla niej, że się jest nierobem xD
To chyba dobrze, że się nie pobiera z własnej woli alimentów, jeżeli podejmuje się pracę, ale chce się mieć wsparcie rodziców w okresie studiów - zwłaszcza, że pierwszy i drugi rok na niektórych kierunkach jest na tyle intensywny często, że trudno jednoczesnie pracować i jeszcze na siebie zarabiać. Ja jestem wdzięczna za to, że nasz prawnik zdobył dla mnie podwyższenie alimentów - bo mieszkanie w dużym mieście to naprawdę duży wydatek.
Aresiowa / 94.254.243.* / 2016-10-10 12:41
"Sąd rozważając zasadność alimentowania dorosłych dzieci przez rodzica, przede wszystkim bierze pod uwagę fakt, czy dziecko uczy się, czy zdobywa zawód, oraz czy nauka, którą pobiera uniemożliwia podjęcie pracy zarobkowej. Sąd bada wówczas plan zajęć dziecka, ich rozkład, oraz inne okoliczności, które świadczą o tym, czy dziecko może osiągnąć własne dochody. Ważną okolicznością są nadto starania o pozyskanie zatrudnienia, niemożność jego wykonywania przez uprawnionego i predyspozycje zarobkowe dziecka dorosłego." - uważam, ze to tylko teoria . PRAKTYKA JEST INNA !!!!

Kiedy mój mąż wniósł o zniesienie alimentów wobec swojego syna z pierwszego małżeństwa - udowodnił, że chłopak nie zdał matury w terminie ( zdawał po roku zaocznie), nie uczył się przez rok i nie starał się podjąć jakiejkolwiek pracy( a ojciec alimenty płacił !!!) oraz, że zapisał się na płatne studia licencjackie tylko dla zachowania alimentów. Sędzia nic nie badała względem pozwanego, nie rozpatrywała jego planu zajęć, nie miało znaczenia dla Sądu, że są to studia płatne, orzekła, że skoro pozwany wyraża chęci do nauki, to jest to dla Sądu podstawą do kontynuacji obowiązku alimentacyjnego. A pracować on nie musi, bo nie ma w Polsce prawa zmuszającego młodych ludzi czy studentów do podjęcia pracy zarobkowej w czasie nauki. Nie ważna była nasza ciężka sytuacja finansowa - wykazana dokumentami - tylko deklaracje o chęci kontynuowania nauki przez tego darmozjada. Całe 3 lata studiów ledwo zaliczał przedmioty, przechodził na każdy następny rok warunkowo. Licencjat też bronił w dodatkowym terminie - 30.09.2016. Chce iść na studia magisterskie - ale dopiero za rok, bo chce sobie zrobić przerwę od nauki. Sam zgodził się, by ojciec przez ten rok nie płacił mu alimentów, bo on pójdzie do pracy !!!! Napisał nawet oświadczenie na potrzeby sprawy w Sądzie. Ciekawe, czy Sąd zgodzi się na zniesienie ojcu alimentów do czasu wznowienia przez jego syna dalszej nauki ? Czy ten chłopak będzie mógł wznowić o0bowiazek alimentacyjny ojca, jeśli faktycznie podejmie naukę w przyszłości ? Teoria orzecznictwa sobie - a praktyka sobie !!!!!!
muniek62 / 37.7.149.* / 2019-02-28 20:15
rodzić ma obowiązek alimntacji doroslego ,tyle na
ile wyrazi zgodę ,sąd nie może ustalić obowiązku w górnrj granicy jak na dziecko w rozumieniu ustawy o RPD ,tylko tyle na ile wyrazi
zgodę rodzic
e
Alina96 / 37.47.8.* / 2015-11-04 13:25
witam. mam 19 lat, jestem w 9 tygodniu ciąży. moi rodzice miesiąc temu wyrzucili mnie z domu. slyszalam ze mogę podac ich o alimenty. Czy w mojej sytuacji sąd przyzna mi je ?
izaabela / 91.223.6.* / 2015-11-02 10:55
Witam, mam 19 lat mieszkam z mama i tata ktorzy sa po rozwodzie. Matka jest alkoholiczka mam przyznane od niej sadownie alimenty w wysokosci 350 zł ktorych nie płaci. Egzekucja komornicza nie przyniosła skutku. Ojciec placi mi dobrowalonie alimenty w kwocie 400 zł. Czy jest mozliwosc dostania aliemtów od matki z funduszu ? Jesli utrzymuje sie jedynie z alimentów dobrowolnych ojca ?
misiol / 188.146.3.* / 2015-10-12 12:56
witam mam 38 lat do maja tego roku pracowalem i stac mnie bylo na utrzymanie itp.w chwili obecnej walcze o reszte prawego pluca mam orzeczenie o niepelnosprawnosci o stopniu znacznym i niezdolnosc do pracy od mopsu otrzymuje 153zl pielegnacyjnego zasilku niemam juz praw do mieszkania rodzicow ojciec zrzekl sie lokalu na rzecz siostry ona zas najpierw mnie przyjela pod dach po 4 miesiacach mnie wygonila z tym ze do lutego 2016 daje mi po 500 zl na wynajem pokoju wraz z ojcem stac ich na wszystko co potrzebne do zycia i troche wiecej mam jeszcze 2 maluchow ktorym tez musze pomoc czy jest szansa otrzymania alimetow od ojca
cherrish / 145.237.2.* / 2016-02-19 14:07
Wstydziłbyś się, skoro masz 38 lat to ojciec jakieś 20 lat więcej, chcesz ciągnąć alimenty od 60 letniego człowieka? na litość boską!!!
kornelia13 / 176.103.168.* / 2015-06-25 23:17
Witam . Mam 21 lat. Chciałam się dowiedzieć jednej rzeczy posiadam alimenty od swojego ojca już spory czas dokładnie wypłaca mi je Fundusz Alimentacyjny w wysokości 500 zł.. alimenty posiadam do sierpnia tego roku takiej udzielono mi informacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. uczę się zaocznie został mi jeszcze rok nauki .. Jestem w ciąży i na sierpnia mam poród i chce się wyprowadzić z domu.. gdyż nie żyje w dobrych relacjach z matka i do tego moja młodsza siostra (6 lat) delikatnie ująć dokucza mi i z tego względu mam średni stan psychiczny a na dziecko to złe wpływa .. moje pytanie jest takie czy jeśli bym się wyprowadziła z domu do narzeczonego od tego miesiąca to alimenty które załóżmy zostaną mi wypłacone za okres lipca i sierpnia będę musiał zwraca ? Czy w ogóle jeszcze przez te dwa miesiące mi przysługują skoro ostatni raz zostaną wypłacone w sierpniu?
kjfdksfdkjfsd / 79.185.4.* / 2015-06-22 13:03
1 prawo ma zarobek za to ze daje rozwód.
2 prawo ma zarobek za sprawy o alimenty
3 komornik ma zarobek

ja nie mam z tego zysku, a muszę utrzymywać w tym państwie prawo i komorników, mimo ze alimenty dotyczą garstkę ludzi.
ta garstka niech utrzymuje komorników i prawo
anonim 123 / 94.254.209.* / 2015-06-20 23:19
Za 2 tyg. skończę 18 lat. Mamy trudną sytuację w domu, jestem pokłocona z mamą oraz jej mężem (moim ojczymem) . Mieszkam u babci, ponieważ tamci nie chcą mnie w domu, potem mówią, że chcą, potem, że znów nie chcą. Nie wytrzymuje z nimi w domu psychicznie, przez nich zawaliłam ten rok. Mam jedno zagrożenie, więc piszę poprawkę, ale w przyszłym roku szkolnym będę w 3 klasie i chciałabym spokojnie uczyć się do matury. Chciałbym się usamodzielnić i sama zamieszkać. Nie mogę zostać u babci, ponieważ jest chora i za bardzo przeżywa cała tą sytuację. Obecnie mam pracę, ale pracuję miesiąc potem przez 2 miesiące nie mam pracy, znowu miesiąc itd. Czy w ogóle mam szansę na to, że jak złożę o alimenty to dam radę sama się utrzymać? Dodam jeszcze, że moja mama nie pracuje, ponieważ wychowuje ich 2 letniego syna, ale ojczym ma własną firmę i źle nie zarabia.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-22 09:50
Przy niskich alimentach jest możliwość korzystania ze świadczeń rodzinnych/pomocy społecznej z GOPS/MOPS oraz stypendiów samorządowych.
@@@ / 213.227.120.* / 2015-04-15 09:35
a u nas taka sytuacja: Maz placi alimenty na syna (16lat) ktory byl szkolna wpadka... nigdy nie byl w zwiazku malzenskim z jego matka, ktora ma 33 lata i jeszcze 2 dzieci na ktore rowniez pobiera od ich ojcow alimenty... kazde dziecko z innym facetem!. My mamy coreczke. Matka maloletniego regularnie pozywa mojego meza o podwyzszenie alimentow... dodam iz maloletni nie mieszka z nia a jej matka!!! czyli swoja babcia. Mlody jest w gimnazjum i dobrze sie uczy, widze ze sad nie bierze pod uwage tego iz maz ma normalna rodzine ktora ma rowniez swoje potrzeby! juz zrezygnowalismy z kolejnego dziecka bo za co je mamy utrzymac??? Oboje pracujemy na umowy o pracę(mamy 35 i 33 lat), syn meza przychodzi do nas, dostaje prezenty, jezdzimy na wycieczki a jego matka za kazdym razem oczernia meza w pozwach. Zbieramy juz wszystkie rachunki!!! Czy naprawde trzeba bedzie tak dlugo placic??? Syn meza jest taka "wytresowany" przez matke ze pewnie beda chcieli ciagnac alimenty w nieskonczonosc co mnie przeraza... co mozna zrobic?
anonim499 / 188.29.165.* / 2015-03-09 08:41
"Zdarza się, bowiem często np., że rodzic ma dobre wykształcenie, może więc przy założeniu dobrej woli, wykorzystać w pełni swoje wykształcenie, wówczas sąd dokona analizy, mając na uwadze powyższe, ile faktycznie zobowiązany mógłby w takie sytuacji zarabiać, i mając taką podstawę zasądzi stosowną i adekwatną kwotę alimentów."
Droga p.Anno
Jeśli np.ktoś kształcił się na prawnika a nie ma tzw pleców to raczej ciężko będzie znaleźć pracę w tym kierunku więc sąd rozpatrując alimenty weźmie pod uwagę zarobki prawnicze? Śmieszne
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
anonim1010 / 31.61.138.* / 2015-02-11 19:36
Witam. Moja sytuacja wygląda następująco. Mam 23 lata. Wyprowadziłem się w 2 lata temu do dużego miasta w celu znalezienia pracy i rozpoczęcia studiów. Na początku zarabiałem najniższą krajową, więc nie starczało mi nawet na wynajem mieszkania. Pomagała mi moja dziewczyna i jej rodzice, gdyż moi rodzice nie interesowali się moim losem. Obecnie zarabiam 2,2 - 2,5 tys. Kilka miesięcy temu kupiłem mieszkanie, ponieważ rata kredytu jest równa wysokości wynajmu mieszkania i wynosi ok. 1400 zł. Do tego dochodzą opłaty mieszkaniowe, koszty związane z dojazdem do pracy i szkoły (ok. 500zł) i wyżywieniem. Rodzice obiecali mi pomoc finansową, lecz tego nie robią. Muszę utrzymać się sam, a do tego opłacić studia zaoczne, które kosztują 2,5 tys. za semestr. Czy mam chociaż cień szansy na alimenty od rodziców?
mateusz223 / 46.169.25.* / 2015-05-21 01:13
masz szanse o alimenty musza ci płacić do 26 roku zycia
Anonim499 / 188.29.165.* / 2015-03-09 08:45
Trzeba było jeszcze wziąć samochód może też przy okazji spłacą :P
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
mkj / 93.175.108.* / 2015-04-26 09:32
dramat! skoro cię na cos nie stać to tego NIE MASZ! jak można być tak beszczelnym !
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Oszukany250 / 176.221.120.* / 2016-03-26 17:00
Jana Mistrz weź jeszcze auto i Harlea
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
ABIBI / 37.248.254.* / 2015-02-09 00:41
Witam mam prawie 17lat i mam nie ciekawa sytuacje rodzinna wiec chce sie przeprowadzic do babci, rozmawialisy o tym z pania kurator która jest kuratorka mojej mamy ale tez zajmuje sie mna do kiedy nie skoncze 18lat, ona jest tez za tym zebym sie przeprowadziła do mojej babci ale chodzi o to zeby rodzice płacili alimenty na mnie poniewaz chodze nadal do szkoły ale pani kurator powiedziała ze od strony prawnej mi sie nie naleza alimenty poniewaz chodze do liceum wieczorowego i dlatego moge isc do pracy oraz ze w alimenty nie wlicza sie ubiór tylko jedzenie i poniewaz ja potrzebuje 2 bliety miesieczne to one tez ale i tak one mi sie nie naleza, wiec chciałam sie dowiedziec co mam w takiej sytuacji zrobic i jak tak na prawde wyglada to ze strony prawnej i w jakiej ilosci naleza mi sie alimenty oraz co sie wlicza w nie.Poniewaz chciała bym udowodnic jakos tej Pani ze sie myli, prosiła bym o podesłanie mi jakiś kodeksów lub artykułów zebym mogła jej to przedstawic oraz wytłumaczenie mi dokładnie tego bo ja sie nie orientuje za bardzo w tym ale wiem ze w jakims stopniu mam racje, Prosze o szybka pomoc z waszej strony
harnass / 88.156.200.* / 2016-10-23 13:01
najpierw sprawa w sądzie o ustanowienie pieczy zastepczej którą sprawować będzie za rodziców Babcia(DROGA PRZEZ MĘKĘ) pózniej (już zdążysz byc pełnoletni/a)babcia wystęępuje w twoim imieniu do sadu o rentę alimentacyjna. mając ukończone 18 lat sam/a występujesz do sądu i...cheja. jak się uczysz w systemie dziennym = masz alimenty a jak wieczorowo...biegniesz do pracy a ,,staruszkowie" mają kaskę na browara itp.
qwef / 83.31.188.* / 2015-02-07 16:55
W 2014r. Skończyłam 18 lat. Jestem uczennica ostatniej klasy liceum i w przyszlym roku chcialabym zaczac studia. Z powodow trudnej sytuacji miedzy mna a rodzicami chcialabym jak najszybciej się wyprowadzić, bo to środowisko wyraźnie mi szkodzi. Wiele osób doradza mi wystapienie o alimenty. Jednak czy mam jakiekolwiek realne szanse na dostanie kwoty umożliwiającej przeżycie w sytuacji, gdy w domu mam niepelnosprawna siostrę (przez co matka nie pracuje) i ojca pracujacego na umowy zlecenia? (Nie sa to jakies male pieniadze, ale to nadal smieciowr umowy)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
katka153 / 78.147.186.* / 2015-02-05 13:51
Witam. Mój syn w lipcu kończy 18 lat. Były mąż od kilku lat mieszka w UK ze swoją rodziną. Do obecnej chwili alimenty jakie wysyła na syna to 300 zł. Czy syn może wystąpić o podwyżkę alimentów od sierpnia? Kiedy wystąpić do sądu, i czy nieobecność "ojca" na rozprawie może pomóc czy przeszkodzić w rozpatrzenie sprawy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-06 11:36
Może wystąpić z wnioskiem nawet o podwyżkę alimentów za jakiś okres wstecz. Jak zawsze podstawowym powodem jest 'zmiana stosunków' to jest relacji uzasadnionych potrzeb uprawnionego do możliwości zobowiązanego. Zdecydowanie taką okolicznością może być po prostu rozpoczęcie studiów (koszty stancji, podręczników, dojazdów) z jednej strony, zwiększenie dochodów ojca- z drugiej.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy