Forum Forum emerytalneZUS

Babcia legalna opiekunka ZUS

Babcia legalna opiekunka ZUS

maregt / 2011-11-15 10:26
Słyszałam, że teraz można zatrudnić legalnie opiekunkę, moja mama będzie mieć znikomą emeryturę, chciałabym ją zatrudnić jako nianię, by państwo odkładało jej składki do ZUS, jak mogę tego dokonać? Jakie formalności należy załatwić?
Wyświetlaj:
medelin / 195.189.76.* / 2011-11-25 14:15
Nie za darmo, bo trzeba zapłacić co miesiąc 200 zł podatku!!!
benz. / 87.116.254.* / 2011-11-17 11:29
TU wypada się z "tańczącym" zgodzić w 100% wiwan ..do tego ten tytuł...hihi..pewnie pisał to Ktoś kto postawił na partię ="czarnego konia" ostatnich wyborów i wybrał Posła ,który faktycznie jako Babcia może być legalną opiekunką ZUS!
wiwan / 2011-11-17 12:02
Wywołałeś mnie do tablicy :-))
A czy ja gdzieś napisałem coś innego i pochwalałem tę regulację. Wręcz przeciwnie, gdy pojawiały się projekty już mnie bulwersowało, że w ramach pronatalnej polityki, bo przecież nie prorodzinnej, daje się bonus pani Zeni w postaci składek. Pani Zeni, która nie jest ani dzieckiem ani jego rodzicem.O kolejnym wyjątku komplikującym system ubezpieczeniowy nie wspominając.
Równie skandaliczne były dla mnie argumenty, że obecnie nianie są w podziemiu podatkowo-ubezpieczeniowym. No więc zamiast ścigania czy ewentualnej abolicji mamy dodatkowy dla nich prezent...
I jest to chore.

Kwestii wypada, czy nie, chyba tu nie ma.
wiwan / 2011-11-15 11:25
Spisać z nią tzw. "umowę uaktywniającą" i zgłosić na tej podstawie siebie jako płatnika, a babcię jako ubezpieczoną w ZUS . I oczywiście opłacać ją zgodnie z umową, inaczej będzie to poświadczenie nieprawdy zagrożone wszelkimi konsekwencjami ubezpieczeniowymi/karnymi.
Kod ubezpieczenia 0430 lub 0431 w zależności czy wynagrodzenie nie przekracza lub przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę.
maregt / 2011-11-15 12:29
dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie kto wtedy opłaca wspomniane składki do ZUS?
wiwan / 2011-11-15 13:04
Fizycznie płatnikiem jest zatrudniający- Pani, i to tylko wtedy, gdy wynagrodzenie jest wyższe niż minimalna płaca. Do tego pułapu składki wpłaca budżet bezpośrednio do ZUS.

Tylko w przypadku dobrowolnej składki chorobowej byłaby Pani płatnikiem bez względu na wynagrodzenie babci.
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-11-17 09:41
HAHA brawo, znakomity sposób aby mieć ubezpieczenie za darmo ! Brawo socjalizm !

Najnowsze wpisy