Forum Forum prawneBudowlane

Budowa domu, a działka rolna?

Budowa domu, a działka rolna?

arrturro85 / 2010-02-21 17:15
Witam Wszystkich,

Chciałbym się dowiedzieć co powinienem zrobić w takiej sytuacji. Otóż działka na której chciałbym się wybudować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się na terenie rolnym ( upraw polowych, sadów). Działka ta znajduje się także w strefie "B" ochrony konserwatorskiej oraz w strefie "OW" obserwacji archeologicznej. Gmina ma przygotowany plan Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym działka została ujęta w obszarze wymagającym zmiany planów przeznaczona do zainwestowania pod funkcje: mieszkaniowa jednorodzinna. Gmina obecnie przeprowadza zmianę planów w innej miejscowości i nie wiadomo kiedy zaczną w naszej. Moje pytania są następujące:
- Czy można w ogóle wybudować się na tej działce?
- Czy istnieje możliwość indywidualnej zmiany planów, gdyż bardzo zależy mi na tym aby jak najszybciej zacząć budowę?
- A może istnieje inne rozwiązanie aby szybko legalnie wybudować dom na tej działce.

Z góry Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
Pracownia111 / 194.181.22.* / 2010-03-07 21:17
Nie musisz czekać na zmianę MPZP. Wystarczy, że dla swojego planowanego domu wystąpisz do UG o "decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu" - potrzebna kopia mapy z zasobów geodezyjnych w skali 1:500 lub 1:1000 z naniesioną lokalizacją planowanego budynku. Wniosek o decyzję znajdziesz na stronie UG. Ja uprawomocnisz decyzję wzzt - będziesz miała kpl. dokumentacji - wystąpisz o pozwolenie na budowę - możesz na razie bez przyłączy. Przyłącze w trybie zgłoszenia (30 dni) lub inwentaryzacji powykonawczej, ale musisz mieć wcześniej uzgodnienia w sprawie potrzebnych Ci przyłączy (ZE, MPWiK, itd). Do takiej dcyzji na razie nie musisz pokazywać prawa wlasności - dopiero pryz pozwoleniu na budowę. Powodzenia!
arrturro85 / 2010-03-08 11:54
Byłem niedawno w Starostwie w wydziale Budownictwa i przedstawiłem swoją sytuacje, oni powiedzieli że do puki nie zmieni się plan zagospodarowania przestrzennego w gminie oni nie mogą wydać pozwolenia na budowę. Czy w takiej sytuacji sprawa działki jest przesądzona? dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Urzędas / 83.27.251.* / 2010-03-30 22:25
Zgadza się, Dopóki Twoja działka jest w planie zagospodarowania przestrzennego działką rolną, nie można na niej zacząć żadnej budowy. Gmina powinna praktykować tzw. zmiany punktowe, czyli zmiany planu zagospodarowania pojedynczych działek. Wiąże się to z kosztami, gdyż trzeba samemu opłacić architekta, który musi wykonać całą robotę papierkową i dokonać uzgodnień z kilkunastoma państwowymi instytucjami, takimi jak ABW, AMW, RDOŚ, itp. Taka procedura przekształcenia działki z rolnej na budowlaną, trwa około roku i nie da się tego przyspieszyć, gdyż wynika to z obowiązującego prawa. MOJA RADA:
Zapytać w gminie czy można dokonać zmiany punktowej. jeśli tak to można dopytać co i jak u nich się załatwia w takim przypadku. Po złożeniu wniosku uprawniony architekt dokona oceny ze studium uwarunkowań, czy daną działkę można przekształcić na budowlaną. Prawdopodobnie jeśli ta działka stanie się już budowlana, to projekt wybranego domu trzeba będzie uzgodnić z konserwatorem zabytków.

Proszę się nie bać pytać w Urzędzie Gminy.

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy