Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Chochołowski: W Polsce zaczyna się kryzys psychiczny, a nie bankowy

Chochołowski: W Polsce zaczyna się kryzys psychiczny, a nie bankowy

Wyświetlaj:
Realista / 198.54.202.* / 2008-10-11 08:02
jasna sprawa jest,ze Polska odczuje kryzys ekonomiczny swiatowy i to nawet bardziej niz wiele innych krajow swiata,tzw.rozwinietych.Dla nich jest to szok psychiczny,zyli w swojej "comfort zone" i nie przypuszczali,ze moze im sie cos takiego,na taka skale przydarzyc.Polska niestety jest narazona na ten kryzys bardziej,bo potrzebuje inwestycji,naplywu kapitalu i rynkow zbytu.Dlatego jak oni kaszla,to my bedziemy mieli grype.jezeli chodzi o jedna z wypowiedzi,jak to my jestesmy zabezpieczeni bo...
Po pierwsze,kto dzisiaj moze powiedziec,ktore akcje sa trefne,kiedy bankrutuja pewniaki.Po drugie: sprawdzaly zdolnosci kredytowe klientow,ale czy te zdolnosci nie zmienily w ostatnim okresie i w tym kryzysie?Po trzecie ceny nieruchomosci w Polsce zostaly wywindowane do niebotycznych wysokosci bez zdrowych przyczyn.Inwestycje w przewidywaniu dochodow,sztuczny wzrost cen materialow budowlanych,spoleczenstwo nie mogace sobie pozwolic na takie inwestycje,chyba ze latwy kredyt i na okresy nieprawdopodobne.ja to widze czarno.Kredyt bedzie teraz trudniej uzyskac,splaty stana sie trudniejsze przy wzroscie kosztow utrzymania obecnym,nie bedzie tylu nabywcow z zewnatrz,jest nadmiar nieruchomosci wybudowanych na fali entuzjazmu zrobienia duzych pieniedzy.Mysle ze przychodzi czas na realistyczne spojrzenie,ze Polska nie jest pepkiem swiata i jest krajem dla Polakow,a wiec to Polacy musza miec srodki na kupowanie i ceny dla siebie.
pirek / 87.207.113.* / 2008-10-10 21:38
PiS a Kaczyński w szczególności posyca ten "kryzys psychiczny". Dla niego im gorzej, tym lepiej. A że za to zapłacą Polacy - on nie przejmuje się losem jeleni
POpulista / 156.17.201.* / 2008-10-09 09:32
a takim elemente Polska już jest, to można się wypisać z kryzysu i tylko być uczestnikiem globalizacji w czasie hossy światowej? Nie poszerzaj ordynarnej POpulistycznej platformianej propagandy. Ludzie swój rozum mają i potrafią wyciągać wnioski.
Bartosz Chochołowski / 2008-10-09 12:09 / Redakcja Money.pl
Proszę uważnie przeczytać felieton - nie ma w nim ani słowa, że polska gospodarka nie odczuje międzynarodowego kryzysu finansowego. Pytanie, jak bardzo kryzys przełoży się na naszą gospodarkę.

Twierdzę natomiast, że nie spowoduje bankructw polskich banków, bo:

1. nie inwestowały w trefne obligacje;

2. sprawdzają zdolność kredytową klientów;

3. nie ma mowy, żeby w Polsce nieruchomości staniały tak bardzo jak w USA.

Pewnym zagrożeniem są kredyty konsumpcyjne, ale ewentualne problemy klientów z ich spłatą mogą pogorszyć wyniki finansowe banków (niższe zyski), ale nie spowodują utraty płynności.
Catbert / 83.25.199.* / 2008-10-09 09:09
Słusznie słusznie - ale niestety kondycja banków i finansów w ogólności zależy tylko i wyłącznie od stanu psychiki. Wystarczy, że dostatecznie duża liczba obywateli uzna, że należy skorzystać z prawa do zamiany depozytów na gotówkę, by cały system padł. Nazywanie kupowania akcji inwestycją to też tylko sztuczka lingwistyczna - bo w rzeczywistości to nie jest żadna inwestycja, tylko spekulacja.
rozwado / 2008-10-08 18:05 / Tysiącznik na forum
Po okresie zmasowanej korupcji i okresie zmasowanego terroru mamy okres skrajnego tumiwisizmu. Polska powinna miec rade do spraw kryzysu, choc prezydent bylby w radzie piatym kolem u wozu. Nic sie nie robi zeby zapobiec rozszerzaniu sie kryzysu. Nie widac Polski na forum europejskim.
arch / 2008-10-08 17:07 / Tysiącznik na forum
skoro Słowacja aprobuje 100-proc. gwarancje dla depozytów bankowych . to dlaczego Polska ma obywateli w d....
prawiezaratustra / 2008-10-08 20:54 / _
nie wiem czy aprobuje, ale jeśli tak, to nie jest to gospodarka rynkowa, albo oszukuje się słowackich obywateli
zezowaty Zorro / 83.5.140.* / 2008-10-08 16:24

Tylko co ma wspólnego Lehman Brothers dajmy na to z Pekao?
Unicredito, umoczone na AIG oraz Lehman :))))) szanowny ekonomisto-psychologu. Właściciel banku jest umoczony. Wszyscy są umoczeni. To się nazywa globalizacja redaktorze.
Bartosz Chochołowski / 2008-10-08 22:24 / Redakcja Money.pl

Unicredito, umoczone na AIG oraz Lehman :))))) szanowny
ekonomisto-psychologu. Właściciel banku jest umoczony. Wszyscy są umoczeni. To się nazywa globalizacja redaktorze.

Nie twierdzę, że Polska jest wyspą, czy oazą spokoju.

Jednak nie podejrzewam, że prezes Pekao będzie okradał swój bank i przemycał do Włoch pieniądze w baku samochodu dla ratowania Unicredito. Podobnie raczej nie uczyni prezes AIG Bank Polska. To, że AIG Bank Polska nie będzie mógł liczyć na tanią gotówkę od American International Group, nie oznacza, że podzieli los Lehmana.

To, że czekają nas ciężkie czasy nie oznacza, że należy wieszczyć kryzys bankowy w Polsce.
mariusz ### / 77.113.186.* / 2008-10-09 09:40

Jednak nie podejrzewam, że prezes Pekao będzie okradał swój
bank i przemycał do Włoch pieniądze w baku samochodu dla
ratowania Unicredito.
[/cytat
Są przecież bardziej wyrafinowane sposoby przekazania środków.
Niskooprocentowany kredyt
Doradztwo
Sprzedaż aktywów po niskiej cenie
O takie rzeczy już bym naszych bankowców mógł posądzać.
Pisanie o wywożeniu kasy w baku nie jest poważnym podejściem do dyskusji.
zezowaty Zorro / 83.5.172.* / 2008-10-09 08:16
Nie oznacza też, że w PeKaO można wypłacić euro :)))
Wypada zacząć domagać się od mądrali konferencji, wyjaśnień, spotkań, zamiast spekulacji o terminie wejścia do euro, które - nawiasem - może z obecnej imprezy wyjechać nogami do przodu.
Bartosz Chochołowski / 2008-10-09 12:03 / Redakcja Money.pl

Nie oznacza też, że w PeKaO można wypłacić euro :)))
Wypada zacząć domagać się od mądrali konferencji,
wyjaśnień, spotkań, zamiast spekulacji o terminie wejścia
do euro, które - nawiasem - może z obecnej imprezy
wyjechać nogami do przodu.


Zagubiłem się, nie zrozumiałem wywodu :(
kemikalbrader / 2008-10-08 15:59 / Bywalec forum

Wobec kryzysu na światowych rynkach Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało o zawarcie "ponadpartyjnego porozumienia dla gospodarki".
- Propozycja obejmowałaby wspólne działania rządu, opozycji, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Bankowego, strony społecznej i związków zawodowych w celu stabilizowania sytuacji gospodarczej

Pan Śniadek razem z resztą oszołomowej związkowej hałastry debatujący ze Skrzypkiem, Gosiewskim i Palikotem jak rozwiązać największy finansowy kryzys ostatnich 30 lat. DJ z niecierpliwością czeka na wyniki...

Rację miał wczoraj Gadomski w Wiadomościach, kiedy mówił, że nie podważa sie zaufania do systemu bankowego, trąbiąc o kryzysie który nam nie grozi, tylko w celu ugrania odrobiny poparcia politycznego. Bądź co bądź bankructwa instytucji finansowych a'la USA nam nie grożą.
To populizm czystej wody.
Bartosz Chochołowski / 2008-10-08 22:36 / Redakcja Money.pl
Najgroźniejszy jest właśnie ten moment, w którym tak dużo mówi się o grożącym Polsce kryzysie bankowym, że część ludzi zaczyna w niego wierzyć. Jeśli uwierzą, to wycofają depozyty. Jeśli "wierzących" będzie dużo i w krótkim czasie dokonają "aktu wiary", to banki rzeczywiście popadną w tarapaty. Dlatego uważam, że wieszczenie kryzysu tam, gdzie on nie grozi, jest niebezpieczne, bo im więcej i dłużej będzie się straszyć, tym większe prawdopodobieństwo, że ten kryzys się wywoła.
arch / 2008-10-09 09:21 / Tysiącznik na forum
Skoro jest tak u nas dobrze i nie ma problemu ,to dlaczego obecny rząd daje 100-proc. gwarancji dla depozytów bankowych Polaków ?
Bartosz Chochołowski / 2008-10-09 12:01 / Redakcja Money.pl

Skoro jest tak u nas dobrze i nie ma problemu ,to
dlaczego obecny rząd daje 100-proc. gwarancji dla
depozytów bankowych Polaków ?


Polski rząd na razie nie daje 100-procentowej gwarancji, bo jeszcze nawet nie ma projektu nowelizacji ustawy, jak projekt powstanie, zostanie przyjęty przez Sejm i Senat, podpisze go prezydent, dopiero wtedy będzie gwarancja, czyli za pół roku zapewne.

A rząd mówi, że będzie gwarantował, żeby uspokoić zaniepokojonych. Prosty, bezkosztowy zabieg psychologiczny.
arch / 2008-10-08 15:42 / Tysiącznik na forum
Obniżka stóp na świecie będzie miała wpływ na RPP

Obcięcia stóp wpłyną na przyszłe decyzje RPP -
ocenia Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.
--www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/obnizka;stop;na;swiecie;bedzie;miala;wplyw;na;rpp,167,0,375463.html
Bartosz Chochołowski / 2008-10-08 22:30 / Redakcja Money.pl

Czas na naukę już był sz.panie .
Obniżka stóp na świecie będzie miała wpływ na RPP

Uważa Pan, że zaniechanie podwyżek stóp procentowych przez RPP położy polskie banki? Bez dodatkowych 25 pkt bazowych zaczną plajtować? Jeśli to miał Pan na myśli, to muszę przyznać ciekawa teoria. Sądzę jednak, że mało prawdopodobna i polskie banki przetrwają nie tylko do listopada, ale nawet ciut dłużej.
arch / 2008-10-09 08:54 / Tysiącznik na forum
Trend inflacyjny mamy w kierunku obniżki ,i możemy się spodziewać dalszego spadku ,gdyż wzrost płac wychamował ,a nawet mamy minimalny spadek ,
-ropa na giełdach światowych spadła o 33% od maksimum i należy spodziewać się dalszej obnizki .
-jak najszybciej trzeba ciąć stopy i to o 25-50pkt bazowych,co powinno pomóc spłacającym kredyt hip i spowoduje ożywienie gospodarki .
A czy Pan uważa że istnieje konieczności podwyżek stóp procentowych ?
Bartosz Chochołowski / 2008-10-09 11:56 / Redakcja Money.pl
Nie twierdzę, że należy podnieść stopy, ale pytam się, dlaczego decyzja RPP (jakakolwiek będzie) ma spowodować kryzys bankowy w Polsce? Czego mam się nauczyć?
arch / 2008-10-09 14:48 / Tysiącznik na forum
Bartosz Chochołowski
Nie twierdzę, że należy podnieść stopy

I całe szczęście bo i tak mamy duzy koszt pieniądza


Obniżka stóp na świecie będzie miała wpływ na RPP

Ponieważ obniżka stóp procentowych dokonana przez banki centralne nie wzmocni gospodarki, ale zmniejszy skalę pogarszania się sytuacji, która miałaby miejsce w sytuacji, gdyby tych stóp procentowych nie obniżono.
Ta obniżka to mniejsze zło;
-to oddziaływanie na przejawy,
-a nie sięganie do fundamentalnych przyczyn zła .
Szanowny Panie czy możemy zamykać oczy na rzeczywistość ?
raf73 / 89.171.138.* / 2008-10-08 11:30
Właściwie dlaczego OFE nie mogły wyprzedać akcji na górce, albo na początku spadków, a teraz trzymać tylko gotówkę?
prawda bez emocji / 195.205.21.* / 2008-10-08 13:24
Mają tak dużo akcji, że sprzedając je spowodowałyby spadki kursów większe niż dziś, więc zyski nie byłyby takie, jak wskazują kursy podczas hossy. Przy próbie odkupienia byłoby już beznadziejnie. Muszą inwestować długoterminowo i brać też kasę z dywidend. To nie drobni spekulanci, jak ty
kwl / 82.210.151.* / 2008-10-08 10:37
Rzeczywiście nie jest dobrym pomysłem ustanawianie dla banków i innych instytucji finansowych przepisów w atmosferze histerii. Szczególnie przez ludzi, którzy nie mają pojęcia o rynkach finansowych. Ale nie jest też i tak, że można zagadać rzeczywistość. Jak solidne i dobrze zarządzane są nasze instytucje finansowe zobaczymy bowiem, gdy uderzy w nas pełna siła tsunami przetaczającego się przez rynki finansowe. I być może będzie też okazja do "dania po pysku" kturemuś z polskich, również nieprzyzwoicie dobrze opłacanych, przezesów.
Kwachs / 82.177.111.* / 2008-10-08 14:31
Jak widać, to ci, którzy rzekomo najlepiej się znają na finansach, czyli prezesi banków narobili tego gnoju, a teraz okazjuje się, że to inni "nie mają pojęcia o rynkach finansowych"... ?
W sumie racja, to jest sam cymes sztuki finansów: zbankrutować bank, dobrowadzić do kryzysu pół świata i za odprawę reszte życia spędzić w luksusach, na sympatycznych wyspach...
kwl / 82.210.151.* / 2008-10-08 10:44
Przepraszam, dwie literówki. Powinno być "któremuś" i "prezesów".

Najnowsze wpisy