Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
juwentus55555 / 86.111.111.* / 2011-12-03 14:34
witam
potrzebuje pomocy babcia przepisała mi mieszkanie w formie darowizny ma 90 lat ja sie opikuje babcią i razem z nia mieszkam. Ciotka jej córka chce podwarzyć darowizne w sądzie czyniąc z babci niepełnosprawną , babcia jest po udarze. jakie mają szanse na wygranie sprawy
belladonna / 2011-12-03 15:19 / Tysiącznik profesjonalny
To pytanie jest właciwe dla forum prawnego, a nie podatkowego :)
pavlo1986 / 2011-11-27 10:40
Witam, potrzebuję porady, rodzice mieli przepisane na siebie domy po dziadkach po czym kilka lat temu jeden dom w formie darowizny przepisali jednemu bratu a po 6 latach drugi dom drugiemu bratu, a mi mają teraz zapisać dom w którym mieszkamy też w formie darowizny, tylko że ostatnia darowizna była w zeszłym roku i czy można to odrazu zapisać i nie trzeba płacić podatku czy trzeba czekać 5 lat żeby mogli rodzice dać kolejną darowiznę. Chodzi o to żeby nie płacić podatku od darowizny.
wiwan / 2011-11-28 11:53
Dla zwolnienia darowizny od podatku od spadków i darowizn NIE ma wymogu żadnej "karencji" czasowej pomiędzy kolejnymi darowiznami czy to dla tego samego obdarowanego, czy to od tego samego darczyńcy.
belladonna / 2011-11-27 21:53 / Tysiącznik profesjonalny
podatek od darowizny jeśli już, płaci obdarowany, a nie darujący... przy darowiźnie budynku uczestniczy notariusz, a ten zrobi zapis, że jest to zwolnione na podst. art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (obdarowanym jest zstępny) i po temacie.... nawet US odwiedzać nie trzeba :)
izek1982 / 2011-10-24 22:37
witam! pilnie potrzebuję porady. chcę z mężem, rodzicami i babcią kupić dom z grruntem, następnie wszyscy (choć każdy musi z osobna) chcemy darować zakupioną nieruchomość mojej siostrze.jak szybko od momentu zakupu możemy darować tę nieruchomość, czy od razu w umowie zakupu nieruchomości możemy wszyscy wskazać że każdy z kupujących daruje swoją część mojej siostrze?W umowie zakupu nieruchomości zapiszemy jakie sumy kto przekazuje na zakup domu,ale czy ja z mężem możemy podać sumę jaką wkładamy w zakup osobno (czyli ja tyle np.10 tyś oraz mąż 10 tyś) czy musimy podać kwotę razem (nadmieniam że mamy wspólnotę majątkową). ile podatku siostra musi zapłącić (od rodziców, babci oraz odemnie z tego co wiem nie zapłaci nic), ale od mojego męża będzie musiała zapłacić tylko ile. jeżeli wpiszemy w umowę kwotę wspólnie i darujemy wspólnie czy siostra zapłaci podatek tylko od połowy kwoty czyli części którą daruję mój mąż. czy też lepszym rozwiązaniem będzie jak swój udział mąż daruje tylko mnie a ja następnie daruję siostrze czy możliwe jest wogle takie rozwiązanie. czy też jeśli wspólnie przekażemy np. 40 tyś to siostra zapłaci podatek od niezwolnionej części od mojego męża czyli od kwoty ok 13 tyś czyli ok 1100 zł. z góry dziękuję za pomoc
gosia19830 / 2011-10-19 11:59
Mam pytanie mój tata dostał działkę po rodzicach. tzn siostra zrzekła sie na niego swojej czescio po zmarłym ojcu i babci zapisała mu swoja część wiec jest właścicielem całości. I w tym roku wykupił działke z wieczystego użytkowania na własność korzystają z obwoiązującej teraz bonifikaty 90 %. I teraz mam pytanie czy może tę ziemię przed upływem 5 lat podarować mi i mojej siostrze bez konieczności płacenia podatku do US? i czy jego siostra a nasza cicia mimo iz zrzekął sie spadku po dziadku to pośmierci babci bedzie mogła zarzadac od nas zachowku?
Miki312 / 83.10.93.* / 2011-10-07 12:20
Witam,
chciałam złożyć zeznanie podatkowe na picie SD-3A i nie wiem jak mam określić wartość mojego majątku otrzymanego po zmarłej mamie(dom i działka).Dodam,że mama zmarła 1995roku a odziedziczony po niej majątek muszę określić według dzisiejszych wartości.
Czy są jakies tabele cenowe dla wyceny tego typu majątków?czym mam się kierować podając kwoty mojego majątku?
Dziękuje za odpowiedż,Pozdrawiam
Beatris312 / 83.7.125.* / 2011-09-28 20:28
Witam,
Moja mama zmarła w 1993r.pozostawiając swój majątek(dom,działka na którym wybudowany jest dom i działkę,która na dzień dzisiejszy jest działką rolną z możliwością przekształcenia na budowlaną.Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone w sądzie,w marcu tego roku.Spadkobiercami są;mój tata,ja i moje siostry.Moje pytanie brzmi;czy powinniśmy zapłacić podatek od spadku?czy obejmuje nas jakaś ulga?Dziękuje za odpowiedz.Pozdrawiam
belladonna / 2011-09-28 21:37 / Tysiącznik profesjonalny
Spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007, a co do opodatkowania istotna jest data śmierci, a nie moment otrzymania postanowienia o nabyciu spadku. Proponuję udać się do US z postanowieniem o nabyciu spadku :)
Perzan / 83.11.9.* / 2011-09-28 17:24
Jeżeli dostanę działkę od mamy jako darowiznę i będę chciał ją odrazu sprzedać to będę musiał zapłacić podatek 20% wartości działki jako podatek ?? czy ten przepis jeszcze istnieje ?
belladonna / 2011-09-28 19:06 / Tysiącznik profesjonalny
podatek dochodowy (19% od dochodu)
jeśli mama posiada tę działkę dłużej niż od roku 2006, to lepiej aby ona sprzedała, bo wtedy nie będzie źródła przychodu (nie podlega to opodatkowaniu podatkiem dochodowym), a tobie przekazała pieniądze ze sprzedaży darowizną :)
michaleek / 83.230.6.* / 2011-09-20 21:44
Witam
mam pytanko, siostra moja ma zapisay dom i chce mi go przepisac (tzn darowizna to ma byc )czy bede musiał płacic podatek od wbogacenia

z góry dziekuje za odpowiedz
witoj / 0.0.0.* / 2011-09-21 15:32
nie musisz ale do skarbowegoto zgłosić ten fakt trzeba 30 dni od dnia przepisania
belladonna / 2011-09-21 15:47 / Tysiącznik profesjonalny
Nie do miesiąca, a do pół roku... i tylko w przypadku darowizn, w których notariusz nie uczestniczy.... a tutaj uczestniczy.
Jeśli siostra Ci daruje, to ma to związek z podatkiem od darowizny, ale notariusz w akcie napisze, że korzystasz ze zwolnienia na podstawie art. 4a, wiec otrzymujesz darowizną dom i US już nie odwiedzasz :)
perez81 / 92.21.57.* / 2011-09-09 19:09
Witam,
Mam takie pytanie na temat darowizn.Razem z 2 bracmi mamy otrzymac od naszego ojca dzialke z domem.Chcemy ja podzielic i sprzedac przed upływem 5 lat.Jezeli pieniadze ze sprzedazy przeznaczymy na zakup innej dzialki lub mieszkania ,bedziemy zwolnieni z placenia podatki.
Z gory dzieki za odpowiedzi
belladonna / 2011-09-09 19:30 / Tysiącznik profesjonalny
Innej działki, o ile będzie to działka pod budowę domku mieszkalnego... no ale, trzeba pamiętać o złożeniu PIT-39 do końca kwietnia roku następnego po sprzedaży... w nim się deklaruje kwotę do zwolnień (całość lub część) :)
Dancia / 95.160.177.* / 2011-09-09 09:41
Brat mój chce kupić działkę budowlaną , i u notariusza chce przekazać w formie darowizny swojemu synowi, czy może to zrobić , bez przeszkód i czy powinien ten fakt zgłościć US
belladonna / 2011-09-09 15:58 / Tysiącznik profesjonalny
Przy darowiźnie działki uczestniczy notariusz, więc zapewne w akcie będzie napisane, że korzysta to ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn :)
Dlatego US-a się już nie odwiedza, co trzeba zrobić przy darowiznach rzeczy ruchomych, gdzie nie uczestniczy notariusz :)
Celek / 83.8.112.* / 2011-08-31 20:26
Witam , mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedź .
Moja ciocia (siostra mojej mamy ) ,chce przekazać darowizną dom mojemu synowi .Jaki podatek będzie musiał zapłacić ?
wiwan / 2011-09-01 11:33
Wg. II grupy podatkowej rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, tu skala;

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Kwota wolna to 7 276 zł.
E.P. / 83.29.81.* / 2011-08-25 18:11
Moja ciocia i wujek nie mają dzieci. Mają spisane na siebie nawzajem testamenty przekazując sobie po śmierci swój dorobek (dom). Wujek jest chory na alzchajmera i ciocia chce zmienić testament i zapisać mnie (jestem córką siostry cioci) swoją częśc w zamian za opiekę która otaczam ich od paru lat. Jak by wyglądała kwestia opodatkowania?
Jak wyglądala by kwestia zapisania mi reszty spadku po śmierci wójka i kwestia opodatkowania.
wiwan / 2011-08-26 11:48
Co do zasady spadek ten podlegał by podatkowi właściwemu dla II gr. podatkowej wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

gdzie kwota wolna to 7 276 zł.

Do zapłacenia po śmierci spadkodawcy i poświadczeniu dziedziczenia.

Ze zwolnienia z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn jak rozumiem nie skorzysta Pani ( niewliczanie wartości 110 m2 pow. użytkowej do opodatkowania ) bo wymaga to nieposiadania innego mieszkania i zamieszkiwania z zameldowaniem w nim min. 5 lat po nabyciu. No chyba, że do dnia jej śmierci swojej nieruchomości się Pani pozbędzie.

Z częścią Cioci więc sprawa prosta. Z częścią wujka, o ile odejdzie wcześniej niż ona- też, bo wtedy jako posiadaczka całości może kolejny raz zmienić testament.
Gdy jednak ciocia odejdzie wcześniej z częścią po wujku pojawia się problem taki, że oprócz Pani jest pewnie jakaś inna rodzina cioci, która również zostanie powołana do spadku.

Więcej o uldze '110'- art. 16 ustawy

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,093,768.html
kingaszajdek / 2011-07-06 14:33
wiam mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedz....

mój ojciec che dać mi działke rolną w formie darowizny, czyli jako córka jestem zwolniona z podaku, jedank moje pytanie jest takie czy ojciec może darować mi tą działke jeżeli w 2010 roku darował inną działke swojej kuzynce? czy musi minac 5 la żeby ojciec mogł mi darowac dzilke??
belladonna / 2011-07-06 20:28 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, 5 lat ma związek z otrzymaniem darowizn przez obdarowanego przez tę sama osobę, a nie z darującym. Może przekazać Ci działkę darowizną, a ze w tym uczestniczy notariusz, to napisze w akcie, ze jesteś zwolniona z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a, wiec ty już w US nic nie składasz :)
koliberek / 178.218.224.* / 2011-05-29 21:34
Moja mama otrzymała kawałek ziemi rolnej po swoich zmarłych rodzicach. Czy może swoją część dać mi w darowiźnie bez opłat podatkowych?
Grafii / 89.231.185.* / 2011-05-26 15:13
Mam pytanko ???
Dwa lata temu została przekazana nieruchomość w postaci gruntów rolnych i działki budowlanej. Czy mogę to sprzedać bo mam informację że dopiero po 10 latach będę mógł to uczynić. Czy to prawda?
belladonna / 2011-05-26 21:11 / Tysiącznik profesjonalny
Po 5 latach liczonych od końca roku kiedy było nabycie nie będzie źródła przychodu> Przy wcześniejszej sprzedaży źródło przychodu wystąpi, wiec podatki też :)
Grafii / 89.231.193.* / 2011-06-01 20:05
czyli mogę sprzedać tylko będę musiał podatek odprowadzić ??
belladonna / 2011-06-01 20:58 / Tysiącznik profesjonalny
tak :)
Grafii / 89.231.212.* / 2011-06-09 16:34
dzięki za pomoc :)

Najnowsze wpisy