Forum Forum podatkoweInne

Dostawanie pieniedzy od babci - zgłosic do US czy nie?

Dostawanie pieniedzy od babci - zgłosic do US czy nie?

Shea / 83.12.243.* / 2009-07-24 10:03
Witam,
Mam pytanie: co trzy miesiące dostaję od babci 5000zł, które dopłacam do lokaty bankowej (gdzy mija termin lokaty trzymiesięcznej, babcia daje mi kolejne 5000 zł i całą kwotę wpłacam na kolejną lokatę trzymiesięczną). Czy powinnam zawiadomić US o otrzymywanych pieniądzach?
Wyświetlaj:
Obywatel RP / 89.76.187.* / 2009-08-01 09:30
Masz pół roku na zgłoszenie do US każdej otrzymanej darowizny. Po tym okresie tracisz ulgę. Wtedy się bój.
belladonna / 2009-08-04 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizny od jednej osoby sumują się przez okres pięcioletni.

Art. 4a.17) 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W przypadku 1 grupy kwota zwolniona to: 9 637 zł. Jeśli jest przekroczona, to zwolniona będzie pod warunkami jakie są wyżej (czyli pieniążki muszą być przekazane na rach. bankowy, a nie "do ręki"... bo jak do ręki, to nadwyżka ponad 9 637 zł będzie opodatkowana ):)

Najnowsze wpisy