Forum Forum prawneZmiany w prawie

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

Money.pl / 2012-05-22 19:57
Komentarze do wiadomości: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć.
Wyświetlaj:
Haszka / 78.88.9.* / 2015-08-04 12:37
Witam,brat mego męża ma długi.Jego żona i dzieci zrzekli się dziedziczenia po nim za życia.Czy mąż a dalej córka będą dziedziczyć po nim(w tym długi). Jeżeli tak to jak zabezpieczyć się przez długami szwagra?
szklarek / 2015-08-04 20:13
W tej sytuacji dziedziczyć będą po bracie męża - ich rodzice. Pani mąż zostanie powołany do dziedziczenia w sytuacji, gdy któreś z jego rodziców nie będzie dziedziczyć- na skutek tego, że nie dożyje śmierci brata męża lub odrzuci spadek.
iwona 82 / 79.224.77.* / 2015-07-18 15:02
witam,moja matka zmarla w grudniu 2014 roku,nie mialam z nia kontaktu przez 10 lat,nawet nie wiedzialam ze umarla,nie ma mnie w kraju od lat,a teraz dostalam wiadomosc od rodzenstwa ze minal termin 6 miesiecy i zostal jakis dlug po matce,z tego co czytalam spoznilam sie z odrzuceniem spadku,czy mam jakas szanse jeszcze go odrzucic z wyzej podanych powodow?
szklarek / 2015-07-20 12:34
Tak, o ile jest ten brak wiedzy i brak możliwości jej uzyskania do udowodnienia i nie wynika z braku staranności odrzucającego. No należy wziąć pod uwagę, że Pani spadkobiercy wchodzą w Pani miejsce w procesie dziedziczenia ustawowego, jeśli Pani odrzucenie będzie skuteczne.

Tyle z art. 1015 i 1020 KC
Marcin MM / 89.231.17.* / 2015-06-23 10:52
Witam proszę o poradę dot. zrzeczenia się spadku. Kuzyn dziadka mojej żony zmarł parę lat temu pozostawiając po sobie dług. Od tego czasu zrzekło się już prawie 150 osób w tym moi teściowie i moja żona.Mamy 2 letniego syna I moje pytanie jest następujące: czy on mając teraz dwa lata a ten kuzyn dziadka zmarł 3 lub więcej lat temu - syn też musi się zrzec spadku? Czy obowiązuje termin 6 miesięczny od czasu gdy zrzekła się spadku moja żona z rodziną swoją. Czy jeżeli musiałby się zrzec mój syn to czy jako ojciec mogę zrobić to za niego czy muszę ustanowić się jego opiekunem w sądzie rodzinnym? wiem że to może dziwne ale czy jest gdzieś na forum opis krok po kroku gdzie się udać i co załatwiać krok po kroku? Z góry bardzo dziękuję za pomoc
szklarek / 2015-06-23 11:43
Skoro spadkodawca nie żyje to chodzi Panu o dorzucenie spadku, a nie zrzeczenie się dziedziczenia.
Tak, termin to 6 miesięcy od powołania do dziedziczenia- co w tej sytuacji ( dla dwulatka) oznacza datę odrzucenia przez Pana żonę- jego matkę.
W imieniu małoletniego czyni to opiekun prawny, czyli rodzic. Wymagana jest zgoda sądu rodzinnego, więc należy zwrócić się do niego z wnioskiem o "udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka".
Marta Kowalska / 213.189.34.* / 2015-05-26 08:51
Witam,
czy mogłabym prosić o pomoc.
Spadek (z długami) po zmarłym ojcu został odrzucony przez dzieci, a na terenie domu w którym mieszkał ojciec (dom należy do dziecka) pozostało auto, które jest zadłużone w opłatach ubezpieczenia obowiązkowego, to gdzie taka osoba powinna się dowiedzieć co z tym pojazdem zrobić? Wartość zaległych składek przewyższa wartość pojazdu kilkukrotnie. Poza tym nie przeszedł on w spadku ponieważ został spadek odrzucony. Nie wiem w którą stronę iść. Byłabym wdzięczna za pomoc.
Z poważaniem, Marta
goska_med / 2015-05-06 12:24
witam, może to nie jest odpowiednie miejsce do takich pytań ale spróbuję. dziś dowiedziałam się, że po moim zmarły ojcu pozostał dług z tytułu nadpłaty za dopłaty bezpośrednie z ARiMR. Zaznaczę, że ojciec zmarł w 2011 r a spadek został przejęty z dobrodziejstwem inwentarza i komornik nie doszukał się wówczas takiej należności. jak zostałam poinformowana ARiMR chce wystąpić na drogę sądową aby odzyskać te pieniądze a jest to kwota ponad 1 tyś. jak się do tego ustosunkować?
chudy186 / 89.72.250.* / 2015-04-28 08:58
Witam.Żona wraz z pozostałymi siostrami i ojcem,dostała pismo z sądu w którym mowa o przyjęciu spadku(długów) pozostawionych przez zmarłego przed siedmioma laty brata.Czy jest jakaś szansa aby uniknąć odpowiedzialności za te długi?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-05-05 10:07
Tylko w przypadku tego spadkobiercy, który dowiedział się w ogóle o swoim powołaniu do spadku albo np. o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę w miejsce którego wszedł w dziedziczenie mniej niż 6 miesięcy temu i sam odrzuci teraz spadek.

Okoliczność braku wiedzy i możliwości jej uzyskania musi być udowodniona- np. daleka emigracja bez łączności z rodziną.
mdmarta / 37.31.61.* / 2015-04-03 07:40
Witam
Mam takie pytanie. Ktoś z rodziny powiedział mi, że dziedziczę długi po moim kuzynie czy to prawda ?????? Jego dzieci zrzekły się spadku jeszcze za życia mojego kuzyna i moja siostra twierdzi, że my jako kuzynostwo te długi dziedziczymy.
szklarek / 2015-04-07 10:20
Byłoby tak dopiero, gdyby w dniu śmierci kuzyna nie żył jeden z jego rodziców, a więc udział spadkowy uzyskałoby rodzeństwo kuzyna- a Pani weszłaby w miejsce siostry/brata (Pani rodzica).
jsp2311 / 2015-03-18 14:31
witam!mam taki problem- moj brat byl rozwiedziony i placil alimenty, po jakims czasie przestal placic i bratowa ?otrzymywala alimenty z funduszu alimentacyjnego. brat zadluzyl sie w funduszu alimentacyjnym na kwote 10000 zl. od 8 lat nie ma juz obowiazku alimentacyjnego .brat zmarl zostawiajac dlugi w funduszu alim. mial takze drugi filar w funduszu emerytalnym do ktorego mnie upoważnił.moje pytanie brzmi czy bede odpowiadac za dlugi brata w FA?
szklarek / 2015-03-18 18:43
Akurat zadłużenie wobec FA wygasa wraz ze śmiercią dłużnika, więc nie przechodzi na jego spadkobierców.

Wynika to z art. 28, ust. 3 Ustawy z dnia 7 września 2007 o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, czyli tej która działanie FA reguluje.
ola 466 / 185.26.182.* / 2015-03-17 17:23
zmarła moja mama pozostały długi co mam robić
szklarek / 2015-03-17 21:19
Przecież JEST to napisane w artykule przewodnim do wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dziedziczenie;dlugow;jak;tego;uniknac,56,0,1080888.html
Józek 206 / 78.88.186.* / 2015-02-25 22:43
Brat ma gospodarstwo z dlugami alimentacyjnymi i chce je przepisać na moje maloletnim wnuki
Jakie to będzie miało skutki dla wnuków?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Andrzej+K / 78.8.136.* / 2015-02-26 12:57
Zmiany już weszły w życie, długów się nie dziedziczy. Poczytaj wiecej
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
H Szatkowski / 2015-02-26 18:32
Nieprawda. Nowelizacja KC jeszcze NIE jest ogłoszona w Dz.U.
Wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia i jej zapisy NIE obejmą spadków otwartych przed wejściem ustawy w życie.
szklarek / 2015-02-26 11:08
To obciążenie długami alimentacyjnymi jest wpisane do KW nieruchomości ?
kaminskasabina / 2015-01-21 23:40
Witam zmarl mój byly mąż i przypuszczam ze mial dlugi z dóbr materialnych nie mial nic mieszkał z rodzicami, wystapilam do sądu rodzinnego zebym mogla reprezentowac maloletnia corke w sprawie odrzucenia spadku i mam na rozprawę dostarczyć co wchodzi w sklad majątku i teraz mam pytanie jezeli tylko dlugi bo majątku nie posiadal to otrzymam zgodę na odrzucenie ich czy też musi posiadać jakieś dobra materialne.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-22 10:31
Stan "salda" spadku nie wpływa na prawo spadkobiercy do przyjęcia/odrzucenia/przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza tego spadku.
Barbara370 / 31.61.138.* / 2015-01-10 23:10
Mój tata ma długi i karty debetowe jest to kwota okolo 4tysiace jest praktycznie umierajacy caly dzien lezy przykuty do łóżka za życia zameldowal syna mojej siostry na stale.Natomiast komornik i rodzina każe mi czyli córce i jeszcze bratu mojego taty splacac ten dług .Co mamy robić.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Anna D / 37.128.19.* / 2015-01-09 05:50
Mój ojciec ma ogromne długi zaciągnięte w bankach oraz z hazardu. Czy po jego śmierci mogę zrzec się długów czy muszę to zrobić przed jego śmiercią? Jeśli tak to co muszę zrobić gdzie się udać i jakie będą koszta? Podkreslam że podpisanie z nim umowy tak jak w artykule jest napisane jest mało prawdopodobne.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-09 09:08
No więc odrzucić spadek lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza po jego śmierci, co też napisano w artykule. Ta druga opcja będzie miała sens, jeśli 'aktywa' spadku np. nieruchomość będą więcej warte niż długi. Tyle, że czasem ustalenie tego 'salda' trwa dłużej niż okres w jakim można dokonać odrzucenia albo przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Długi są częścią spadku. Nie można więc zrzec się (tylko) długów albo odrzucić (tylko) długi.

U notariusza albo w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca Pani zamieszkania w czasie składania oświadczenia.

U notariusza- do 50 zł (+ VAT) taksa, nie wiem czy dochodzi jeszcze po 6 zł za każdą stronę samych wypisów.
ANA 551 / 176.101.133.* / 2015-01-07 21:39
jesteśmy po rozwodzie 6 lat alimenty wypłacane przez fundusz alimentacyjny narosły do 40 tyś czy po śmierci ojca mimo iż ma odebrane prawa rodzicielskie dzieci beda musiały spłacić ten dług czy po śmierci mogą odrzucić spadek bez konsekwencji czy lepiej za życia ojca notarialnie zrzec się dziedziczenia jedna córka jest dorosłA druga małoletnia
szklarek / 2015-01-08 18:45
Brak praw rodzicielskich ojca nie wpływa na kwestie dziedziczenia po nim przez dzieci.

Zatem jak w artykule przewodnim do wątku- odrzucić po jego śmierci albo zrzec się dziedziczenia za jego życia.

Ta druga opcja wymaga jednak obecności 'tatusia' lub jego pełnomocnika- a skoro nie płaci może też nie mieć odwagi by oko w oko się u notariusza spotkać.
olga501 / 85.221.241.* / 2014-12-30 15:25
Moj maz ma 75 tys dlugu ktory zaciagal wylacznie na siebie. Dom mama przepisala na mnie przed swoja smiercia ale i tez przed moim slubem i ja jestem jedyna wlascicielka. Cale zycie nie pracowalam wychowywalam dzieci. Wiem ze nalezy mi sie renta gdy maz umrze. Pytanie mam takie. Czy jak zrzekne sie po jego smierci spadku, czyli jego dlugow, to czy przepadnie mi tez renta?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-12-30 17:39
Prawo do renty rodzinnej z ZUS albo KRUS jest niezależne od spadkobrania po zmarłym. W przypadku wdowy będą mieć znaczenie:
- jej wiek
- fakt wychowywania dziecka, które po tym zmarłym też do renty będzie uprawnione
- pozostawanie ze zmarłym w dniu jego śmierci we wspólności majątkowej/posiadanie alimentów od niego w wyniku zasądzenia lub ugody sądowej.

Najnowsze wpisy