Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze obligacji-jak to mozliwe?

Fundusze obligacji-jak to mozliwe?

stotinka / 2009-08-08 12:59
Witam!
Mam taki problem. Jak to mozliwe, ze wiekszosc f.obl. ma roczna stope zwrotu ok. 5-6% a np. idea sub.obligacji ma ponad 20% (10dni temu zakupilem jednostki i prawie mam teraz 2% do przodu niby bez ryzyka). Skad tak duze roznice?
Wyświetlaj:
Pilsener / 2009-08-10 15:51 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Nie masz racji na 37 popularnych fundów obligacji 12 ma ponad 10% (1/3) a 26 ponad 5%, więc nie powiedziałbym, że większość ma stopę zwrotu 5-6%.

2. W fundy obligacji najlepiej inwestować na około 2 lata, ja polecam obligacje w okresie od rozpoczęcia presji obniżki stóp (najczęściej pierwsze oznaki recesji, stagnacji, malejąca inflacja) do pierwszych oznak ożywienia (kiedy pojawia się presja na podwyżki stóp) - inwestując na kilka miesięcy możemy trafić na korektę, najczęściej nie przekracza ona 5% ale każdy by chciał, żeby bez przerwy rosło, co nie?

3. Papierów dłużnych jest przeogromna ilość, mogą być rządowe lub korporacyjne (emitowane przez prywatne podmioty), denominowane w złotych, dolarach a nawet juanach (dochodzi różnica kursowa), mogą mieć różny okres wykupu i szereg dodatkowych parametrów, mogą być powiązane z surowcami (głośne ostatnio obligacje węglowe).

4. Na wycenę obligacji wpływa nie tylko procent i termin wykupu, ale przede wszystkim ich cena rynkowa - a ta zależy w dużej mierze od oceny wiarygodności podmiotu, co niejako koreluje rynek obligacji z rynkiem akcji (akcje dobrych firm też są wyżej).

5. Aktualnie posiadam z polskich BPH 2 Obligacji, Idea Skarbowych, PKO Obligacji Ekstra oraz Allianz - jak widać źle na tym nie wyszedłem, żałuję, że nie wlazłem mocno w dolarowe i euro, ale słabo się znam na walutach i boję się ryzyka kursowego. Najlepiej kupować minimum 3 fundusze z jednego sektora, by uniknąć tego, co spotkało SEB Obligacji (strata bliska 30%) czy DWS (zawieszenie wyceny).

6. Uważam, że obligacje są bardzo niedoceniane a przez analityków traktowane z lekką pogardą, gdyż wymagają dużej wiedzy a nie dają takich zysków jak akcje czy instrumenty pochodne, jednak jest to bardzo ciekawa opcja dla osób preferujących małe ryzyko, przydałby się na money.pl dział poświęcony papierom dłużnym, bo ten rynek daje naprawdę duże możliwości.
2pac. / 91.205.90.* / 2009-08-10 16:15
Czy Twoim zdaniem przed ewentualną większą korektą, o której większość oczekuje lepiej uciec w obligacje czy pienieżne?
I co się dzieje z allianzem obligacji od stycznia? [wpadł w trend boczny :)]
Pilsener / 2009-08-11 10:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Zależy od czasu - im dłużej chcesz siedzieć w obligacjach, tym mniej papierów krótkoterminowych i lokat, jeśli chcesz "uciec" powiedzmy na pół roku, to polecam nie więcej niż 30-40% w obligacje, na rok już można mieć większość w obligacjach

2. Allianz obligacji mnie martwi od dłuższego czasu i to z wielu powodów:
- wysoka prowizja za zarządzanie
- niestabilność - kupując pod koniec października 08 można było zyskać prawie 25% w trzy miesiące! To nie jest normalne i coś się za tym kryje - konia z rzędem temu, kto się dowie.
- rozbieżność pomiędzy polityką inwestycyjną deklarowaną a stosowaną - fundusz inwestujący w bezpieczne papiery (emitowane przez rząd lub NBP) nie zachowuje się w ten sposób
Ciągle rozważam rezygnację z tego funduszu na rzecz innego - nie zrezygnowałem tylko dlatego, że na razie nie widzę "następcy".
teodozjan / 2009-08-13 19:29
A jakbyś mógł wybrać ze 2 fundusze obligacji których na pewno byś nie kupił i oczywiście dlaczego.
Pilsener / 2009-08-13 19:56 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Na pewno NOVO (niegdyś SEB) - obydwa fundy obligacji cieniutko, wysoka opłata za zarządzanie (1,9% NOVO Obligacji), w dodatku ten od obligacji umoczył potężnie na rosyjskich obligacjach korporacyjnych (gratulacje dla zarządzających i szczęścia pod nowym szyldem) a z bardziej znanych to jeszcze DWS 2 Dłużny +7,2% w 3 lata +2,1% za rok to jest wynik? 2% prowizji za zarządzanie za co oni biorą? PKO i Idea biorą nieco ponad 1% (i tak uważam, że zbyt wiele, są fundusze zadowalające się zerową lub znikomą opłatą).

Są oczywiście fundy obligacji mające gorsze wyniki, lecz małe, działające krócej i takie, których polityka inwestycyjna nie jest dokładnie określona (czyli nie są to w 100% fundusze obligacji).
2pac / 2009-08-13 20:26 / portfel
Ja dorzuce do NOVO Skarbiec depozytowy(inwestujący w papiery korporacyjne), który też "umoczył" swego czasu na obligacjach reportera,
Pilsener / 2009-08-14 15:07 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Skarbiec gotówkowy także, spowodowało to, że oczywiście natychmiast wywaliłem te papiery, na szczęście depozytowy już wcześniej sprzedałem (bo miał słabe wyniki) a gotówkowego nie miałem dużo (jakieś 10% polskiego portfela bezpiecznych aktywów) - złe wyniki jednego funduszu każą mi też patrzeć sceptycznie na inne fundusze danego TFI.
2pac / 2009-08-13 20:19 / portfel
Widziałeś dzisiejszą wycenę Allianza Obligacji, w jeden dzień ponad 1%. Udało mi sie wejsć z wczorajsza wyceną, która byłą jeszcze na minusie:). Zobaczymy co dalej pokaże, mam nadzieję że fund wychodzi z tego marazmu.
Pilsener / 2009-08-14 15:05 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja go nie zmieniam bo i tak jesienią planuję zrobić konwersję z obligacji na akcje (transzami, by uśrednić cenę), zresztą z moim szczęściem to gdy sprzedam teraz to pójdzie do góry parę procent w miesiąc :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy