Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundy aktywnej alokacji - krótka analiza i podsumowanie

Fundy aktywnej alokacji - krótka analiza i podsumowanie

Pilsener / 2008-11-05 15:28
Postanowiłem sprawdzić, jak "sprawdziły się" fundy szerzej stosujące timing w dobie kryzysu - pod lupę poszło 6 fundów + dla porównania W20 oraz DWS Zrównoważony jako klasyczny i przeciętny przykład tego segmentu. Niestety z powodu krótkiej historii badany okres musiałem zawęzić do początku roku 2007. Jak badałem wyniki? Najpierw końcówka hossy, od 01.01.2007 do 10.07.2007 (niestety krótki okres czasu, ale niektóre fundy są zbyt nowe), potem bessa - od 1.11.2007 do 31.10.2008. Kto najmniej tracił w czasie bessy, a zarabiał w czasie hossy? Oto wyniki:

1. UniAktywna Alokacja FIO - w czasie końcówki hossy zarobił prawie tyle, co W20 (14%), w czasie bessy - stracił około 10% - gratuluję zarządzającym

2. Noble Fund Subfundusz Mieszany - straty charakterystyczne dla funduszy zrównoważonych (-31%) fundusz rekompensował wysokim zyskiem w końcówce hossy: 28,16%! Gdy spodziewacie się hossy nie powinno Wam zabraknąć tego funduszu.

3. BPH Aktywnego Zarządzania - stracił -32%, zarobił 18%

4. Allianz Aktywnej Alokacji - stracił 31%, zarobił 12% - jak na Allianza to nie jest dobry wynik, mogłoby być lepiej, fundusze tej marki znane są przecież z ostrożnej polityki inwestycyjnej

5. DWS Zrównoważony - stracił 39%, zarobił 17%

6. KBC aktywny - stracił 37%, zarobił tylko 12% - słabo, ale wciąż lepiej od W20

7. Wig 20 (mój faworyt) - stracił 52,11% - a zyskał tylko 14%.

8. ING Subfundusz Selektywny Plus - stracił 56% - więcej niż W20 i tyle co akcyjne, a zarobił 15% - tyle co fudny zrównoważone, jak ktoś ma w portfelu polecam wywalić, choćby za bardzo dużą (4%) prowizję za zarządzanie

-------------------
Podsumowując: Większość funduszy aktywnej alokacji okazała się lepsza od indeksu W20 i średniej z funduszy zrównoważonych, co nie przekreśla funduszy tego typu. Myślę, że fundusze aktywnej alokacji czy zbliżone do nich ochrony kapitału są dobrą alternatywą dla inwestorów, którzy nie chcą śledzić koniunktury giełdowej a liczą na zysk w średnim i długim terminie.

"Wysyp" funduszy hybrydowych deprecjonuje tradycyjne fundusze zrównoważone, które ze względu na stały udział akcji w portfelu i zbliżoną do akcyjnych prowizję za zarządzanie nie cieszą się zbytnim uznaniem - wszystko wskazuje również na to, że fundusze aktywne będą miały lepsze od zrównoważonych wyniki, niestety brakuje czasu, żeby to obiektywnie zweryfikować - dłużej niż 5 lat istnieją tylko dwa: BPH oraz KBC - pierwszy ma bardzo dobre wyniki, drugi - wręcz przeciwnie.

Ta analiza jest tylko pewnym uproszczeniem - gdy chcemy kupić jednostki uczestnictwa musimy bardziej dogłębnie przeanalizować wyniki poszczególnych funduszy.
Wyświetlaj:
Info@politykapersonalna.pl / 79.187.187.* / 2008-11-08 13:14
W allianz jest wciaz ten sam,Cenei sobie ta firme idlatego znimi pracuje:D

Allianz AktywnejAlokacji wg. Pulsu Biznesujedne znajlepszych funduszy w swoje grupie.....
Pilsener / 2008-11-09 15:57 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zależy, jaka to grupa i jakie były kryteria oceny, jaki horyzont czasu - tutaj akurat wypadł słabo, zauważ, ze ma tylko nieco lepsze wyniki niż DWS Zrównoważony, a przecież wcale to nie jest najlepszy fundusz zrównoważony pod względem wyników - oczekiwałbym od Allianza przede wszystkim dużo mniejszych spadków - na poziomie 15-20%, przecież ten fundusz ma inwestować tylko w instrumenty pieniężne/dłużne o najwyższej wiarygodności oraz spółki z W20, a jego minimalne zaangażowanie w akcje to 0%.
ja37 / 62.89.86.* / 2008-11-06 11:33
Jedno ale do analizy: KBC Aktywny to fundusz zrównoważony a nie aktywnej alokacji (jedynie nazwa myląca), stąd zbliżony wynik do DWS Zrównoważonego.
Pilsener / 2008-11-06 21:12 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Udział akcji waha się od 30% do 70% aktywów. Przy ustalaniu udziału akcji i dłużnych papierów wartościowych w aktywach netto funduszu brane są pod uwagę w szczególności czynniki makroekonomiczne warunkujące sytuację na rynkach akcji oraz perspektywy kształtowania się rentowności dłużnych papierów wartościowych. Szeroka rozpiętość udziału akcji w portfelu daje zarządzającemu dużą możliwość dopasowania składu portfela do bieżącej sytuacji na rynku - ze względu na to zakwalifikowałem ten fundusz jako zmiennej alokacji.
ja37 / 62.89.86.* / 2008-11-07 11:59
Udział akcji od 30% do 70% to norma w funduszach zrównoważonych. Klasyczny fundusz aktywnej alokacji to udział akcji od 0% do 100%.
miki3d / 2008-11-14 13:21 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Pilsener: bardzo ciekawe opracowanie! Dodałbym jeszcze, że do funduszy aktywnej alokacji nalezy doliczyć też UFK - np. Nordea Dynamiczny oraz fundusze powstałe niedawno - np. AIG Aktywnej Alokacji. Warto też przyjrzeć się jednynemu bodaj zagranicznemu funduszowi obecnemu na rynku czyli BGF Global Alocation Fund.

ja37: Większość funduszy aktywnej alokacji ma rozstrzał od 20%-80% do 0%-100%. Większość funduszy zrównowazonych miewa widełki nawet jeszcze węższe 40%-60%.

Co do ING Selektywnego (i dotyczy to też Quercusa Selektywnego, bo to ci sami ludzie go tworzyli) - to NIE JEST fundusz aktywnej alokacji w klasycznym rozumieniu. Ma nieco inne podejście do rynku, mimo iż jego alokacja może się wahać w przedziale 0%-100%.

Warto tez teraz oszacować wyniki funduszy typu Ochrony Kapitału. Tak jak aktywna alokacja ma być lepszą alternatywą dla zrównoważonych, tak ochrona kapitału może okazać się lepszym substytutem dla stabilnego wzrostu. A jako ciekawostę podam, że chyba nigdzie na świecei poza Polską nie ma funduszy "stabilnego wzrostu" :)
Pilsener / 2008-11-14 17:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dokładnie, ale porównywanie fundów strasznie utrudnia często mętny prospekt w rozdziale "polityka inwestycyjna" no i krótki czas istnienia na rynku. Jeśli chodzi o zagraniczne to traktuję je w ogóle oddzielnie - dla mnie to "inny świat" - dochodzą różnice kursowe itp. Brakuje też jasnych kryteriów i definicji - co rozumie się przez "aktywną alokację", bo nazwa często guzik się ma do polityki inwestycyjnej - tradycyjny podział na akcyjne, dłużne, zrównoważone itp. już nie wystarcza.
Pilsener / 2008-11-07 19:34 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Kwestia klasyfikacji - akurat mój punkt widzenia jest inny, ale nie wydaje mi się, żeby to stanowiło jakiś problem.
Fahrenheit / 2008-11-06 10:39 / Bywalec forum
Fajna analiza. Daje do myślenia. Warto by jeszcze zaznaczyć, w którym fundzie i kiedy zmienił się zarządzający. To dałoby jeszcze pełniejszy obraz.
J.S.. / 87.204.218.* / 2008-11-06 09:56
dobry pomysl z taka analiza. warto poczytać!! nie to co inne tematy
hannibal / 2008-11-05 23:17 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
zlikwidować fundusze.....chleba i pracy :) no i jeszcze igrzysk
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy