Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze aktywnej alokacji - prośba o skomentowanie portfela

Fundusze aktywnej alokacji - prośba o skomentowanie portfela

Pilsener / 2007-10-03 11:31
Witajcie - jakiś czas temu zainwestowałem średnio-terminowo (co najmniej 3 lata) w fundusze, dzieląc portfel równo pomiędzy:
- DWS 1 Zrównoważony
- UniAktywna Alokacja FIO
- Allianz Aktywnej Alokacji

O ile na temat DWS wiadomo prawie wszystko, to jakie są Wasze opinie na temat funduszy aktywnych? Warto w nie inwestować? I czego można się spodziewać? Jakie są Wasze doświadczenia w inwestowaniu w fundusze tego typu? Czy to dobry wybór jeśli chodzi o zwiększenie % akcji w portfelu? Czy może sobie darować i akceptując umiarkowane ryzyko zagolić 1/3 kapitału w fundusz typowo akcyjny?

P.S > około 30% wolnych środków trzymam na lokatach, jednak docelowo chcę zachować równowagę (przesunąć część cashu z lokat oraz inwestując bieżące nadwyżki w fundusze rynku pieniężnego i papierów dłużnych) pomiędzy częścią ryzykowną a bezpieczną (50/50) - czy dobrze robię przy mojej niechęci do ryzyka?
Wyświetlaj:
miki3d / 91.142.207.* / 2007-10-03 13:57
Dla każdego równowaga jest inna. Skomponowany przez Ciebie portfel ma charakter "stabilny". W funduszach aktywnej alokacji nigdy zarządzający nie zwiększy udziału w akcjach ponad 80%, więc jego wyniki na wzrostach będą gdzieś pomiędzy zrównowazonym a akcyjnym. Będą też mieć mniejsze straty. Wszystko zalezy od Twojej skłonności do ryzyka.
smooth / 2007-10-03 11:53 / portfel / Tysiącznik na forum
Mim zdaniem 2 aktywnej alokacji to za dużo. Sam mam Alianza i z wyników jestem srednio zadowolony aczkolowiek mam go niedługo wiec dam mu jeszcze szanse. Może warto zdywersyfikowac cos ze wzledu na region. Może cos z funduszy zagranicznych lub tzw nowej europy.?
Jak na 3 lata moim zdaniem spokojnie możesz cos wrzucici w akcyjny. Może nie 1/3 ale 1/4. Zobacz na nowe fudusze uniona.
miki3d / 91.142.207.* / 2007-10-03 13:58
Wszystkie fundusze Allianza prowadzą bardzo bezpieczną grę, dlatego nigdy nie będą liderami na wzrostach.
Pilsener / 2007-10-04 07:08 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Racja, kierowałem się nie tyle potencjałem wzrostowym, co spadkowym podczas niedawnej korekty.
miki3d / 83.16.54.* / 2007-10-04 09:44
Zwykle ludzie robią na odwrót i przez to panikują. Jako bezpieczny fundusz aktywnej alokacji polecam również Skarbca Ochrony Kapitału - rozpiętość inwestycji w akcje ma od 0 do 50%. W ciągu 2 miesięcy pojawi się też taki fundusz w ofercie AIG.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy