Forum Forum prawneBudowlane

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Money.pl / 2007-06-18 20:16
Komentarze do wiadomości: Jak zalegalizować samowolę budowlaną?.
Wyświetlaj:
Ludek903 / 82.13.14.* / 2019-09-12 23:37
Witam
Na strychu jest wyciety otwor w celu zaadaptowania pokokoju i wstawienie schodow. Dewelper poczatkowo sam namawial nas na dodstkowe pietro a na dzien dzisiejszy straszy nas ze zagraza innym szeregowkom.
Nie wiemy co lepiej wyjdzie, szybciej i taniej. Czy zgloszenie samowoli budowlanej czy oplacenie architekta w celu naniesienia zmian w projekcie?
Amir92 / 93.105.177.* / 2018-04-17 09:48
Przeglądy, audyty i ekspertyzy techniczne, a także przeglądy gazowe i kominiarskie wykonuje firma www.akint.pl . Jeśli jesteś na etapie planowania inwestycji budowlanej, warto jest się do nich zgłosić i ustalić plan budowy.
ewkak / 94.254.152.* / 2017-10-02 13:11
Da sie zalegalizowac samowole budowlaną tylko bez znajomosci prawa to ciezko, wiec trzeba skorzystac z pomocy jakiegoś doświadczonego racy prawnego. Ja moge poleci panią Aleksandrę Warcholińską. U nas sprawa byla taka ze osoba ktora stawiala nam osiedle postawila 3.4 parknku na dzialce rolnej bez zgody budowlanej i my to potem odkrecalismy. Byl nawet prokurat w to zaangazowany bo ktos doniósł. No ale spokojnie udalo sie to wyprostowac
dzony_kesz / 2016-01-23 11:52
dziendobry mam pytanie teściowej chcą mi i żonie zapisać duży dom lecz mam wątpliwości. dom został wybudowany w 1990 roku lecz posiada tylko plan który się niezgadza do domu został dobudowany ganek garaż przerobiony na pokój i parę innych życzy których w planie niema dom jest zamieszkiwany a nie posiada odbioru numer domu został przeniesiony z domu który wcześniej obok nowo postawionego był.został zburzony. moje pytanie co zrobić czy jeżeli Zapisza i będę chciał wyprostować wszystko poniesie jakieś kary finansowe? co będzie trzeba zrobić ? Nowy plan? jak to wszystko wypristiwac zaznaczę ze będę zamierzał zmieniać całą konstrukcję dachu ponieważ dach jest za mało wypuszczony i leje po balkonach i ścianach. bardzo proszę o poradę jak to wszystko wyprostować.pozdrawiam
magdaw411 / 79.191.131.* / 2014-02-18 19:55
ja nadal nie wiem ile kosztuje legalizacja samowoli budowlanej
lena2010 / 178.183.194.* / 2013-06-01 09:07
witam mam pytanie 20 lat temu dostałam od rodziców działkę budowlaną na której był już postawiony budynek o powierzchni 30 m kwadratowych rozpoczęlismy budowę nowego domu ale z powodów finansowych nie został ukączony wiec wykączylismy ten co już stał.budynek jest samowolka bud..... płace za niego podatek widnieje na wszystkich mapach jako budynek mieszkalny jak można go zalegalizować alb co mam zrobić żeby było ok z góry dziękuję za każdą poradę
Wapniak / 2011-03-06 11:39 / Tysiącznik na forum
Posmarować!...
murarz marek / 109.231.56.* / 2010-11-26 16:50
Witam.Zwracam się z zapytaniem,... Co zrobić i jakie są tego procedury , by zalegalizować samowolę budowlaną z przed kilkunastu lat , w postaci dobudowanego pomieszczenia?
Występują jakieś wyjątki / przywileje? Gdy np. dobudówka spełnia potrzeby związane z odbytą modernizacją domu ( zmiana ogrzewania domu na wentylacyjne poprzez wkład kominkowy )
Z góry dziękuje.
LB58 / 83.31.194.* / 2010-02-24 10:54
a ja mam pytanie do jakiej kategorii zaliczyć dom wybudowany 1953roku.....dom posiada numer i wszystkie media,ale brak jest dokumentacji(planu,pozwolenia na budowę) ja ten dom otrzymałam od teściów,a oni nie wiedzą co zrobili z papierami,zaginęły..twierdza,że posiadali dokumenty,ale ich nie dopilnowali.Poszukiwałam we wszystkich możliwych archiwach i odpowiedz jest jedna,z tych czasów dokumentacji nie posiadają.W Inspektoracie budowlanym kazali napisać mi,że to samowolka inaczej nic nie załatwię.Czy naprawdę nie mam innej możliwości by załatwić tą sprawę??
skalar / 2010-01-12 00:28
Ułożyłem kostkę brukową wokół domu łącznie z podjazdem i oczywiście życzliwy sąsiad doniósł do gminy. Oczywiście nie pomyślałem wcześniej o zgłoszeniu tego w starostwie czy w gminie.
proszę o radę co robić jak można to załatwić
czy da się uniknąć kary. może ktoś mi podpowie ja to zalegalizować i ile to kosztuje
Z góry dziękuję i pozdrawiam
jaga178 / 2013-09-24 18:37
hej ja też mam życzliwych sąsiadów !!!
walczę z gminą za część zwrotu kosztów za remont dachu bo budynek mamy wspólny z gminą ale to długa historia . Wracając do kostki . Gmina chce mi naliczyć podatek za położoną kostkę brukową . Czy mogą? i ile ?
JolaK / 194.181.22.* / 2011-02-17 13:46
Zgodnie z ustawą Prawo budowlane art. 29 pkt. 2.5. - Utwardzenie powierzchni gruntu na działce budowlanej " nie wymaga pozwolenia na budowę. I śąsiada możesz mieć w pwoażaniu!
com4tee / 31.178.125.* / 2012-04-19 22:02
tak owszem, ale podlega zgłoszeniu. nie zgłosisz i jest taka sama samowolka jakbyś nie miał pozwolenia. tzn nakaz rozbiórki i tak dalej. tak przynajmniej to interpretują WWA Białołęka ;) veni vidi.
skalar / 2010-01-12 09:14
do poprzedniego wątki - Dodam tylko że ułożenie tej kostki a w zasadzie wymiana nawierzchni nastąpiło na zagospodarowanej działce u użytkowanej od lat 80, gdzie podjazd był wyżwirowany a wokół domu położone były tzw płytki chodnikowe.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie podpowiedzi jak bez "uszkodzenia ciała" załatwić tą sprawę
styro / 77.223.204.* / 2009-11-05 19:26
Budując dom wyszła dość wysoka podmurówka z różnicy poziomów terenu, pod jednym z pomieszczeń dorobiłem piwnicę tak z 15 m kw, oczywiście bez projektu, musiałem podbić ławy fundamentowe ale jest już po. Co teraz, czy trzeba to zalegalizować jeśli już to jak to zrobić, budynek ciągle się buduje?
Ola2208 / 194.181.135.* / 2009-11-18 14:20
Proszę o pomoc w legalizacji samowoli budowlanej. Miałam dom parterowy wybudowany zgodnie z pozwoleniem, do którego dobudowałam piętro. Budowa tego piętra została już dawno zakończona bo w 1989 r. Jak mogę to piętro zalegalizować? Jakie są opłaty?
urz / 89.75.214.* / 2009-11-06 20:28
oczywiście że jest to samoewola budowlana .legalizacja tego jest dość kosztowna ale można jeszcze przed skończeniem budynku zasypać piwnicę i zabetonowąć wtedy zniknie kwestia samowoli budowlanej, i uratuje się jakieś 80 000 zł.Z podmurówką można też sobie poradzić obsypać budynek z letkim spadkiem nawet do 1 metra tak aby się to nie rzucało w oczy , i nic już więcej nie kombinować , wszystko pobudować dokładnie zgodnie z projektem budowlanym !
styro / 77.223.204.* / 2009-11-06 21:29
Z tego co wiem to jest to istotne odstępstwo od projektu, można wykonać projekt zamienny i wnioskować o nowe pozwolenie na budowę. Skąd ta kwota 80 000?
urz / 89.75.214.* / 2009-11-07 11:11
projekt zamienny i nowe pozwolenie można tylko uzyskać przed przystąpieniem do robót budowlanych. W tej sytuacji w grę wchodzi normalna samowola budowlana . W każdej chwili może się pojawić nadzór budowlany na budowie który decyzją administracyjną zatrzyma budowę.Trzeba będzie przeprowadzić postępowanie legalizacyjne które drogo kosztuje i na koniec zapłacić karę 50 000 zł
styro / 77.223.204.* / 2009-11-08 21:08
Inne info uzyskałem w inspektoracie nadzoru budowlanego. Ale żeby nie było problemu to 2 wywrotki piasku i po sprawie.
alex2000 / 83.23.92.* / 2009-09-22 22:28
Ja mam trochę inną sytuację. Posiadam działkę rolną na której nie można budować domu jednorodzinnego ani żadnego innego , ponieważ urzędnicy skutecznie blokują mi przekształcenie tego gruntu nawet na siedlisko już 5-ty rok . Mam dosyć bezprawnego blokowania urzędników którzy uważają się za ludzi wyższej kategorii od których " wszystko niby zależy " . Zamierzam wybudować dom (stan surowy zamknięty ) o niewielkim metrażu , koszt to około 40-50 tyś . Wezwać po roku czy dwóch geodetę aby naniósł budynek na mapach , zapłacić karę i dokończyć budowę do otrzymaniu stosownego pozwolenia i nie mam zamiaru czekać aż łaskawie gmina utworzy plan zagospodarowania przestrzennego może dla mojej działki , zresztą nie małej bo 12000m2 za 8lat może za 12lat a może nigdy. Jeżeli ktoś zna koszt kary to proszę doradżcie , bo nawet jezeli wynosiłaby ona 50tyś zł to i tak się opłaca bo za działkę rolną zapłaciłem 15zł za m2 a nie 150zł za m2 .
urzd / 89.75.214.* / 2009-09-23 20:59
Do alex2000
W takiej sytuacji lepiej nie zaczynać budowy domu ani stanu surowego ponieważ jeżeli nie ma planu to nie istnieje legalizacja budynku tylko nadzory wydają rozbiórkę budynku zakończoną decyzją administracyjną na koszt sprawcy samowoli.
Kary są bardzo wysokie przykładowo projekt b udowlany kosztuje około 10 000 zł inwentaryzacja 5000 kara 50 000 ale musi być zaświadczenie że budynek jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.
Można owszem postawić coś na kołach lub coś letkiego aby móc to rozebrać lub przewieżć w inne miejsce gdyby się nadzór budowlany dowiedział i przyjechał na kontrolę
mietek14a / 2009-09-08 18:48
czytam te komentarze i całkiem zgłupiałem...bo przy różnych Waszych dobudówkach
moja budowla to już zupełnie katastrofa...niby kilka prostych pytań..tylko czy jest na nie jakaś logiczna odpowiedź, satysfakcjonująca wszystkich /to znaczy mnie i Państwo polskie/

proszę o informacje jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa przepisów i kosztów legalizacji samowoli budowlanej dotyczącej budynku mieszkalnego który powstał kilkanaście lat temu na dobudowie piętra na garażach, które nawiasem mówiąc również nie były wybudowane ,,legalnie,,
I jakie ewentualnie są możliwości załatwienia sprawy do końca roku?
A co będzie w roku następnym?
urzd / 89.75.214.* / 2009-09-13 10:34
do Mietek14a
Panie Mietku wszyscy wiemy jak się budowało garaże kilkanaście lat temu nikt nie zwracał uwagi na solidne ławy fundamentowe zbrojone - to co pan zrobił to faktycznie jak sam pan nazwał katastrofą może się to skończyć jak sam pan wie pod dobudówkę trzeba solidny fundament , mimo że stoi to tyle lat to jest duże zagrożenie dla życia bo w każdej chwili przy nawet małej powodzi może to się zwalić ale jak pan chce może pan spróbować zalegalizowanie tego dziwactwa
mietek14a / 2009-09-13 14:11
...spróbować zlegalizować to dziwactwo....łatwo powiedzieć, tylko jak to ugryźć...poznałem już w życiu trochę ten Urzędowy oportunizm...a nie spotkałem urzędników którzy z jakąś obiektywną życzliwościa próbowaliby mi pomóc rozwiązać jakikolwiek problem.
..nie WCHODZI w rachubę kwestia ,,katastrofy budowlanej,, fundamenty były przgotowane na ewentualną nadbudowę..a i całość była budowana z pełną znajomością ,,sztuki budowlanej,,
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy