Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jaki portfel dla kwoty 20.000 na 1 rok. Proszę o poradę życzliwych Panów i Panie

Jaki portfel dla kwoty 20.000 na 1 rok. Proszę o poradę życzliwych Panów i Panie

27 latka / 87.105.19.* / 2007-07-25 08:50
Interesuje mnie jak najlepsza roczna stopa zwrotu, choć pazerna nie jestem:)
Proszę o poradę jak rozsądnie ulokować pieniązki?? bo jestem laikiem w tej kwesti. Pozdrawiam i liczę na mily odzew.
Wyświetlaj:
cortez / 2007-07-30 22:04 / Bywalec forum
To już lekka przesada. Pazerność, nachalność jak widać to nie tylko cecha inwestorów (niektórych:) ale też doradców. Ręce opadają:(
Garom / 2007-07-27 16:15
Pani Jadziu zaśmieca Pani forum swoimi ofertami a przesyłanie ich na prywatnego maila to już BEZCZELNOŚĆ !!!
sebastian.drutowski / 2007-07-25 15:20 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Szanowna koleżanko, moja propozycja w takim przypadku jest ciągle niezmienna. Ponieważ zaczynasz przygodę z funduszami i to w okresie gdy na giełdzie jest bardzo niespokojnie warto było by ten rok wykorzystać na naukę. Czyli konkretnie, jakieś 10-12 tyś lokujesz na początek w miarę bezpiecznych funduszach obligacyjno-pieniężnych, a powiedzmy na 8 tyś. się uczysz. Tzn. uczysz się robić jakiś modelowy portfel, który będzie w przyszłości odpowiadał twoim gustom, skłonności do ryzyka, oczekiwanej stopie zwrotu. Ja np. zaczął bym od takiego:
2.000 Leg Mason Akcji
1.000 UniKorona Akcji
2.000 Lukas Dynamiczny lub Arka Zrównoważony
2.000 Top Funduszy Stabilnych "Skarbca"
Jak już trochę złapiesz trochę "drygu" do funduszy to powiedzmy po minimum pół roku będziesz mogła sobie do takiego porfela dokładać, konwertować, nawet zmieniać proporcje. Wszystkie wymienione fundusze, które oczywiście są tylko przykładem, oprócz Arki i Lukasa są dostępne w mBanku bez prowizji.
Michał Sail / 213.76.49.* / 2007-07-25 22:21
Bez sensu taka dezyrfikacja portfela. Moim zdaniem powinnaś ziwestować w jeden, góra w dwa fundusze przy kwocie 20.000 zł na 1 rok. Oczywiscie mozesz 1.000 na 20 funduszach - ale po co? - mom zdaniem to przesadna ostrożność.
Zachecam do porownania stóp zwrotów.
27 latka / 87.105.19.* / 2007-07-26 10:37
jeszcze raz dziekuje za porady, Mysle ze wolałabym włożyc wszystko na 2 max 4 fundusze. Po co sie rozdrabiać:)
sebastian.drutowski / 2007-07-26 10:33 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Szanowny Panie, co do składu porfela to zależy jak na to popatrzeć. Oczywiście można by było zaproponować coś bardzo prostego czyli np. 60% inwestycji włożyć w jakiś fundusz obligacyjny, a pozostałe 40% w akcyjny i nie zaglądać do inwestycji przez rok. Ale ja zawsze wychodzę z założenia, że lepiej jest zawsze trochę się pouczyć. Znam to z doświadczenia, że fundusze są bardzo wciągające i na inwestycji 1-rocznej zwykle się nie kończy. A taki prosty portfel, o którym wspomniałem powyżej niezbyt się nadaje do dłuższych inwestycji - myślę tutaj o jego efektywności. Po za tym bez nauki i choćby bez minimalnego doświadczenia sukces w inwestowaniu będzie tylko dziełem przypadku.
Moja propozycja portfela z poprzedniego wpisu - wyraźnie to zaznaczyłem - jest propozycją do nauki (czasem warto poświęcić kilka procent potencjalnego zysku, aby przy okazji zdobyć bezcenną wiedzę) i jakimś dopiero zaczątkiem prawdziwego, zdywersyfikowanego i zrównoważonego portfela, do którego można by było w dłuższej perspektywie przenieść całość inwestycji. Przy 20.000 tyś. spokojnie może już być około 5-6 różnych funduszów (lepiej mieć o jeden fundusz więcej, niż o jeden za mało).A co do stopy zwrotu, jak dla mnie jest to czynnik ważny, ale nie najważniejszy. Powiem szczerze patrzę na nią na ostatnim miejscu. Najpierw zwracam uwagę na renomę towarzystwa inwestycyjnego, potem na wysokość aktywów danego funduszu (im niższa tym lepsza) i wreszcie na rating (tu w szczególności interesuje mnie korelacja wyników funduszu w stosunku do ryzyka inwestycyjnego które trzeba ponieść - mam tu na myśli odchylenia miesięcznych stóp zwrotu funduszu od jego standardowej stopy średniorocznej).
sebastian.drutowski / 2007-07-25 17:10 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Wystąpił pewien błąd matematyczny. Oczywiście myślałem o portfelu na początku 7.000, a nie 8.000 tys. Teraz wpłaty na poszczególne fundusze się zgadzają. Pozdrawiam :))))
27 latka / 87.105.19.* / 2007-07-25 15:30
Szanowny Kolego:)
Dziękuje bardzo za pomoc i fachową poradę:)


końcu ktoś napisał :)
inwestor ;] / 83.25.17.* / 2007-07-25 18:33
osobiście wziąłbym wszytsko z mBanku, bo poco zakładać tyle kont, jak można tylko jedno...
zamiast UNIKORONY akcji spróbowałbym w MiŚia. Np. Pzu MiŚ albo BPH Dynamicznych
TaS / 2007-07-25 23:10 / Tysiącznik na forum
dobrze,ze masz ten znaczek przy Ksywie ";]" inaczej martwilbym sie,ze mowisz serio...

:D
zaq81 / 2007-07-29 07:34 / portfel
HA HA HA.....dobre Tas
na Twoim miejscu 27 latko posłuchał bym Pana Sebastiana... na forum ktoś mądry zrobił takie małe porównanie:
wolisz postawić 1 los w lotto za 10zł czy 10 losów za 1zł. Ja myślę że przykład pokazuje ludzi naiwnych i kompletnie głupich ale to już moja ocena. Jest tu z nami nie jeden forumowicz który 2-3 tygodnie temu kupił właśnie za podobną kwotę jednostki jednego misia dobrze by było gdyby się wypowiedział.
TaS / 2007-07-30 23:12 / Tysiącznik na forum
hmmm porownanie z lotto tez nie najlepsze :)

bo lotoo jest jak kontrakty i to mocno ryzykowne:
wyniki są w zasadzie albo 1 albo zero...

nie ma posrednich :)

czyli tracisz wszystko zdobywasz wszystko :)

a w inwestowaniu warto miec cos co "tylko" procentuje :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy