Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Danuta50 / 95.51.92.* / 2011-03-15 18:29
Witam, w maju bieżącego roku ukończę 50 lat. Mój mąż zmarł w 1997 roku, syn pobierał rentę rodzinną po ojcu do 2007 r. (studia). Ostatnio pracowałam od 04/10/2004 do 30/04/2010 (nie ma jednak pełnego 5-letniego okresu składkowego). Ze względu na stan zdrowia zamknęłam działalność. Pobierałam zasiłek z UP - obecnie bez prawa do zasiłku. Posiadam również orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wydanym przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Proszę o informację czy jest szansa na przyznanie mi renty rodzinnej bądź innego świadczenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2011-03-16 11:45
Prawa do renty rodzinnej Pani nie uzyska.

W takiej sytuacji warto byłoby złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, może orzecznik ZUS orzeknie częściową niezdolność i przyznana zostanie renta okresowa.
Warunkiem przyjęcia wniosku jest spełnienie minimum stażu ubezpieczeniowego.
Zaznaczam, że chodzi o łącznie okresy składkowe i nieskładkowe, z tym, że te drugie uwzględnia się w wymiarze maksimum 1/3 okresów składkowych.
Jeśli jest ich 20 lat-- nie ma dodatkowych warunków ( art. 57 )
Jeśli mniej- to w Pani przypadku musi ich być tylko 5, ale przypadających w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku ( art. 58 ). Okres zasiłku jest okresem nieskładkowym, zależy jeszcze ile było chorobowego po drodze- to też okres nieskładkowy.
Jeśli jednak liczone razem daje to 5 lat po marcu 2001- to warunek ubezpieczeniowy jest spełniony.

Szczegóły w przytoczonych art. ustawy emerytalnej. Pojawia się tam jeszcze warunek nie więcej niż 18 miesięcy od zaprzestania podlegania ubezpieczeniu społecznemu, ale ten rozumiem, że Pani spełnia- zamknięcie DG nastąpiło nie tak dawno.

Ustawa:http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
studentkastudentka / 149.156.124.* / 2011-03-14 19:21
Mam 19 lat, jestem studentką, pobieram z KRUSu rentę po zmarłym tacie. czy jesli podjelabym prace (nie pzrerywajac studiow), to renta bedzie mi nadal przyslugiwac? a czy pobieranie stypendium ma jakis wplyw na otrzymywanie renty i czy powinnam o tym informowac krus?
wiwan / 2011-03-15 12:13
Podjęcie pracy nie wpływa na pozbawienie prawa do r. rodzinnej. Natomiast przy przekroczeniu limitu przychodu z tej pracy- wypłata świadczenia ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu.
W KRUS jest pod tym względem analogicznie jak w ZUS, Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników odsyła wprost w tym zakresie w swoim artykule 29 i 34 do ustawy ZUS-owej.
Ten próg przychodów to 70% lub 130 % przeciętnego
wynagrodzenia (ogłaszanego przez GUS/ ZUS na każdy kwartał ). Obecnie jest to 2406,80 zł; i 4469,70 zł.

Chodzi o przychody podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. czyli dotyczą etatu, ale nie dotyczą np. umowy zlecenie studenta do 26 roku życia. stypendium nie podlega składkom, więc się do limitu nie wlicza.

Ustawa KRUS:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
tynkama / 109.125.216.* / 2011-03-11 14:18
Mam takie pytanie czy mi (22 lata) i mojemu bratu (20lat) należy się renta rodzinna? Ojciec zmarł 5.03 a sytuacja wygląda tak, że ojciec pobierał zasiłek stały z MOPR przez ostatnie kilka lat, miał przepracowane legalnie 23 lata, ale że w ostatnich 10 latach pracy nie miał przepracowanego jakiegoś okresu nie przysługiwała mu emerytura czy renta z ZUS. Czy w takim przypadku możemy ubiegać się o rentę rodzinną?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
tynkama / 109.125.216.* / 2011-03-11 14:19
Dodam że oboje się uczymy.
wiwan / 2011-03-14 11:52
MOPS nie ma z tym nic wspólnego- i wszystko wskazuje na to, że nie macie prawa do r.r. po ojcu. Skoro przed śmiercią nie otrzymywał świadczenia z ZUS i jak rozumiem nie pracował- to tym bardziej warunku otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy w momencie śmierci nie spełnił, a tym samym Wy nie jesteście uprawnieni. Chodzi o art. 65 w powiązaniu z a art. 58 ustawy emerytalnej. Sprowadza się do do tego, że zmarły w momencie śmierci musiałby mieć minimum 5 letni okres składkowy i nieskładkowy, ale przypadający w ciągu ostatnich 10 lat życia.
Warunek ten ( 5/10 lat ) nie musi być spełniony jeśli zmarły uzyskał 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych ( art. 57 ).

23 lata pracy to nie tylko okresy składkowe. Chorobowe jest już nieskładkowe. Ale studia i służba wojskowa- składkowe. Nieskładkowe nie mogą być zaliczone w wymiarze większym niż 1/3 składkowych.

Reasumując- jeśli nie zaszły nowe fakty ubezpieczeniowe przed śmiercią ojca- dodatkowa praca albo odnalezienie brakujących dokumentów poświadczających brakujące dotąd okresy- szansę na r.r. nie ma.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
Tomeczek1972 / 95.171.102.* / 2011-03-10 20:19
A jak rozwiedziona ma prawo do alimentów na dzieci bo tak jest w chorym polskim prawie i zarazem jest zwykłą suką, która przyczyniła się do tej śmierci to też ma prawo??? To chore bo np. ja płacę alimenty, interesuje się dziecki, a dzięki byłej jędzy nie mam z nimi kontaktu, a ona non stop mnie wykańcza. I taki faszysta ma jeszce po wykończeniu mnie brać pieniądze, które zarabiałem pracując na 2 etaty po 20 godzin na dobę?????????
mali...... / 89.77.144.* / 2011-03-10 16:38
witam
Mam prośbę o pomoc.Mam takie pytanie mam 24 lata dostaje rentę po tacie razem z siostrą.Chodzę na studium od września zapisałam się na kolejne ale nie spodobał mi się kierunek na który chodziłam więc przestałam rentę dostawałam cały czas w lutym powinnam wysłać dalsze zaświadczenie że się uczę więc zapisałam się do innej szkoły studium również publicznej ale na kierunek który mi w końcu odpowiada.Zaświadczenie wysłałam ale pod koniec lutego i pewnie za późno bo doszło dopiero w ostatni dzień miesiące już raz tak miałam i dostałam spłatę na następny miesiąc.Ale teraz boje się że mogą mi nie dać bo zmieniłam szkołę,nie wiem czy to ma jakiś wpływ??że zmieniłam w końcu przecież dalej się uczę i nie mam 25 lat jeszcze .Byłabym wdzięczna za pomoc czyli odpowiedź:)
pozdrawiam
wiwan / 2011-03-10 17:39
Ustawa wymaga od Ciebie jedynie kontynuowania nauki. Nie wskazuje jakie to mają być szkoły ( dzienne czy zaoczne, prywatne czy publiczne ). Tak samo nie ogranicza ich liczby. ( jedynie w kwestii urodzin na ostatnim roku studiów mówi, że mają być to studia wyższe, czylie nie np. podyplomowe ).
Można zmieniać. Jedynie brak ciągłości nauki, skutkuje niewypłaceniem renty za miesiące nauki niepobierania- czyli jeśli np. skreślono Cię w jednej szkole wcześniej niż zapisałaś się do drugiej. Jednak w żadnej szkole nie skreśla się zaraz po zaprzestaniu uczęszczania, dopiero po niezaliczonym semestrze, i decyzja taka przychodzi pocztą. Więc raczej nie zdążono Cię skreślić przed zabraniem papierów i formalną ciągłość nauki masz.
julkaa / 46.148.172.* / 2011-03-09 22:15
Witam. Mam 32 lata i jestem mężatką. Pobieram rente socjalną (przyznaną na stałe). Mam pytanko czy należy mi sie renta rodzinna po zmarłym ojcu który zmarł w pazdzierniku ubiegłego roku? Ojciec był na emeryturze. Z góry dziękuje za odpowiedz
wiwan / 2011-03-10 11:05
Na 98% tak- pełnej pewności nie mam, gdyż warunki uprawniające do prawa do r. socjalnej minimalnie różnią się od tych uprawniających do r. rodzinnej.
Bowiem w przypadku r.s. ustawa mówi o odpowiednim wieku naruszenia sprawności organizmu skutkującej niezdolnością do pracy. Czyli niekoniecznie jest to ten sam moment. Natomiast w przypadku prawa do r.r. ustawa mówi o odpowiednim wieku "stania się niezdolnym do pracy".
Mianowicie art. 68 daje prawo do r.r. dziecku, bez względu na jego wiek, które stało się całkowicie niezdolne do pracy:
1) do ukończenia 16 lat; lub
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie później
jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia

Jeśli w takim wieku orzeczono Pani niezdolność- jest Pani uprawniona i jest to ten z niewielu przypadków, gdy można z ZUS pobierać OBA świadczenia w zbiegu.Istnieje jednak jedno ograniczenie. W przypadku, gdy wysokość przyznanej renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna nie przysługuje.W pozostałych przypadkach, w których zbiegają się prawa do renty socjalnej i rodzinnej, renta socjalna ulega takiemu obniżeniu, aby łącznie z rentą rodzinną nie przekraczała 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyp
ospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
kob... / 89.230.8.* / 2011-03-08 22:16
Witam.Czy posiadanie gospodarstwa rolnego nie jest przeszkodą w uzyskaniu renty rodzinnej po mężu gdy oboje byliśmy ubezpieczeni w ZUS Ja nadal pracuję .Za rok skończę 50 l.gospodarstwo liczy 2 ha. i nigdy nie płaciliśmy Krus.
wiwan / 2011-03-09 09:57
Nie. Nie jest to żadną przeszkodą, by za rok nabyła Pani prawo do r.r. o ile od śmierci męża nie minie więcej niż 5 lat.
Natomiast jeśli nadal będzie Pani pracować wypłata tej renty może być zmniejszona lub zawieszona w związku z ewentualnym przekroczeniem limitów 70% lub 130 % przeciętnego wynagrodzenia (ogłaszanego przez GUS/ ZUS na każdy kwartał ) przez przychody z pracy.
Marcin2 / 83.26.181.* / 2011-03-07 17:27
Witam,
Mam 24 lata, a moi bracia 23 i 21. Otrzymujemy rentę rodzinną po zmarłym ojcu, bo wszyscy się uczymy. Ociec zmarł 21 lat temu. Mama nie dostaje renty od 3 lat czyli od kiedy najmłodszy brat skończył 18 lat. Mama jest zarejestrowana jako bezrobotna. Za rok skończy 50 lat, czy wtedy renta zostanie jej przywrócona, jeśli jeden z nas nadal będzie ją otrzymywał? I drugie pytanie: jeśli w ciągu tego roku stanie się właścicielem gospodarstwa rolnego w drodze spadku i z racji bycia bezrobotnym będzie musiała zacząć płacić krus, to czy po skończeniu 50 lat będzie mogła wrócić na zus i otrzymać rentę? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź,
Pozdrawiam
wiwan / 2011-03-08 12:37
Prawo do renty matka odzyska, ale nie z powodu tego, że jeszcze jeden z Was będzie ją też otrzymywał, ale dlatego że minie nie więcej niż 5 lat od ukończenia przez najmłodszego brata lat 18. Zajdzie bowiem sytuacja z art. 70 ust 2 ustawy emerytalnej.

Opłacanie przez nią przedtem KRUS w tym temu też nie przeszkodzi, co więcej w związku z rozpoczęciem pobierania r.r. z ZUS przestanie podlegać obowiązkowemu płaceniu KRUS.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
marko(*) / 83.28.34.* / 2011-03-04 19:32
Witam .Czy mojej mamie należy sie renta rodzinna po tacie który zmarł 01,03,2011 mama ma 47lat ja mam 13 lat siostra ma 20 ale sie uczy mam jeszcze starszego brata ale on ma 23 lata i pracuje za granico legalnie. Słyszałem że ja i moja siostra to napewno dostaniemy ale nie wiem czy mama i brat. Tata miał rentę chorobowo 10 lat ale mial na siebie jeszce ziemie Dodam że to wszystko w KRUS-ie bo tata byl rolnikiem a mama przy nim. Nigdzie nie pracowała panistwowo cały czas na gospodarce ,i własinie pytam czy się należy dla mamy. Proszę o szybko odp. Dziękuje z góry.
wiwan / 2011-03-07 11:48
Renta należy się również matce, bratu nie, gdyż się już nie uczy. Zasady w KRUS-ie co do uprawnionych są identyczne jak w ZUS-ie- ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników odsyła wprost do tych ogólnych zasad w swoim art. 29.
Szczęśliwie w związku z wiekiem, nawet gdy Ty i siostra stracicie uprawnienia w związku z pełnoletniością lub zakończeniem nauki- matka go nie straci. No chyba, że podejmie działalność rolniczą- jej wypłata ulegnie zawieszeniu ( art. 32 ).

Zwracam uwagę, że liczba uprawnionych nie przekłada się wprost na finanse- nie jest to tak, że będą to trzy renty. Kolejna uprawniona osoba zwiększa wymiar łącznej renty jedynie o 5 punktów procentowych.

Ustawa, jakby się przydała:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
justynaaa87 / 83.20.130.* / 2011-03-02 19:35
Witam. Interesuje mnie czy będzie mi się należała renta rodzinna po ojcu gdy wezmę ślub mimo kontynuacji nauki i nie ukończeniu 25 roku życia? Proszę o szybką odpowiedź. ^^
wiwan / 2011-03-03 10:17
Zamążpójście nie ma w tej sytuacji znaczenia gdyż nadal będzie Pani spełniała warunki art. 68 ustawy emerytalnej. Renta nie zostanie wstrzymana.
Miałoby ono znaczenie jedynie dla Pani mamy, gdyby miała Pani mniej niż 18 lat, a mama byłaby uprawniona do r.r. z tytułu wychowywania dziecka uprawnionego do r.r.
Zamążpójcie oznacza bowiem koniec bycia wychowywanym przez rodzica :-)
pauuuk05 / 2011-03-01 16:23
Witam. Mam 19 lat i chciałabym się dowiedzieć czy należy mi się renta po mojej mamie. Co prawda nie pracowała przez ostatnie 10 lat swojego życia, ale słyszałam, że jeżeli udokumentuje się ZUSowi, że przez czas trwania choroby dana osoba była niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy to i tak powinnam dostać jakieś pieniądze. Proszę o jakąś porade.
lady20121988 / 88.199.232.* / 2011-02-25 20:13
Czy wdowie po 50 , która pracuje należy się renta rodzinna po mężu ?
wiwan / 2011-03-01 11:38
Co do zasady tak ( art. 70 ustawy emerytalnej ) ale jej wypłata podlega zmniejszeniu lub zwieszeniu w związku z osiąganiem przychodu ( art. 104 ust. 7 i 8 ).

Od dziś te progi ( 70% i 130 %) to odpowiednio 2270,60 zł i 4216,70 zł.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
wiwan / 2011-03-01 11:54
W ramach autokorekty- przez pomyłkę podałem progi sprzed roku. Od dziś wynoszą one :

2406,80 zł; i 4469,70 zł.
loki102 / 188.33.105.* / 2011-02-24 10:54
Mam pytanie. Ja pracuje ojciec mojego dziecka nieżyje miał przepracowany tylko 1 rok pracy państwowej a w chwili śmierci nie pracował i niemiał nawet ubezpieczenia . Czy dziecku należy się jakaś renta po ojcu ? Dziecko ma 16- cie miesięcy. Z góry dziekuję za odpowiedź.
wiwan / 2011-03-01 11:45
Raczej nie- podstawą jest minimalny łączny okres ubezpieczeniowy zmarłego tj. okresy składkowe + nieskładkowe ( ale nie więcej niż 1/3 składkowych ).
Precyzyjniej mówi o tym art. 58 ustawy emerytalnej- w związku z art. 65 i 57:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
maryla83 / 2011-02-22 14:11
Mam pytanie czy mojej mamie przysługuje renta rodzinna? Tata zginął w 2007 roku, mama ukończyła 50 lat w 2010 roku. Jest obecnie zarejestrowana jako bezrobotna i ma na utrzymaniu córkę która we wrześniu ukończy 18 lat i uczy się w liceum (dodam,że otrzymuje rentę po tacie), w chwili śmierci rodzice byli w separacji i tata miał przyznane alimenty na córkę. Na wniosek o rentę ZUS odpowiedział odmownie, mama się odwołała i za 2 dni odbędzie się rozprawa w sądzie. Czy są szanse, że mama dostanie rentę bez orzeczenia o niezdolności do pracy.
Relcia69 / 83.9.47.* / 2011-02-20 20:45
Mój tata zmarł w październiku, ani ja ani mój brat nie otrzymamy renty ponieważ tata w ostatnich 10 latach nie miał przepracowanych 5. Te przepisy ZUS-u są chore!!! Gdzie więc są pieniądze z 24 lat składkowych? Tata zrobił prezent dla państwa? A rodziny ofiar smoleńskich dostają po 250 000. Gdzie tu jest sprawiedliwość???!!!
KKKuulka / 90.156.6.* / 2011-02-21 14:09
U mnie sytuacja jest bardzo podobna :( Mój ojciec starał się bezskutecznie o przejście na rentę w ZUS, ponieważ nie był w stanie pracować, Kazali mu się w wieku 50 lat przekwalifikować, a do tej pory pracował fizycznie i już tak pracować nie mógł!!! Przekwalifikowanie okazało się niemożliwe, choroba postępowała - ale dla ZUS nadal był za zdrowy żeby przejść na rentę. Umarł, kiedy przekroczył minimalnie okres, w którym dostalibyśmy po tacie rentę rodzinną ... a dla ZUS był wciąż tak zdrowy! Miał raka.

Najnowsze wpisy