Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
sergul / 77.254.209.* / 2011-02-03 18:13
po co wogole renta rodzinna darmozjady korzystaja z przywileju a my musimy placic podatki za takich ludzi zeby sobie rente mogli pobierac. skoro chcieli miec dzieci to teraz sami powinni sobie radzic a nie zebrac od panstwa!
ol. / 89.230.8.* / 2011-02-03 19:48
NIE MIERZ WSZYSTKICH JEDNĄ MIARĄ. Mój tato ciężko pracował i odprowadzał składki na ZUS przez 30 lat. Mama również pracuje i odprowadza składki więc są to pieniądze rodziców , ojciec nie doczekał emerytury więc chociaż ja przez 5 lat będę z nich korzystać ,i słowo żebry jest nie na miejscu .A tak na marginesie nie życzę ci śmierci nikogo bliskiego bo widzę że jeszcze jest Ci to obce.a tego typu uwagi są nie na miejscu i nie każdy jest takim samolubnym egoistą jak Ty .Życzę zdrowia i byś nigdy nie musiał wyciągać ręki do ZUS .
ol. / 89.230.8.* / 2011-02-02 23:26
17 paż.2010 zmarł mój tato w chwili obecnej jestem na 1 roku studiów pobieram rentę rodzinną.mama pracuje czy w chwili osiągnięcia przez nią 50 lat ur.8 08.1965r.będzie się jej należała renta rodzinna. jeżeli tak to czy będzie musiała zrezygnować z pracy.proszę o podpowiedż z góry dziękuję.
ol. / 89.230.8.* / 2011-02-03 19:57
Wiwan dziękuję za wyczerpującą odpowiedz i życzę satysfakcji z wykonywanej pracy na forum z poważaniem ol.
wiwan / 2011-02-03 14:17
Będzie się należała, jako wdowa spełni ona warunek ust.2 art. 70 ustawy emerytalnej- tj. skończy 50 lat przed upływem 5 lat od śmierci ojca.
Prawo do r.r., ani jej pobieranie nie wyklucza jednoczesnej pracy- nie trzeba z niej rezygnować. Ale uzyskiwany przychód z etatu trzeba zgłaszać do ZUS i co roku, do końca lutego przedstawić zaświadczenie o jego wysokości, gdyż uzyskiwanie go w wysokości 70 % lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odpowiednio zmniejsza lub zawiesza wypłatę renty.( art. 104, ust. 7 i 8 )

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospoli
tej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.htm
winban / 178.56.112.* / 2011-02-02 20:02
Jestem studentką na przedostatnim roku. Pobieram rentę rodzinną po zmarłej mamie. W maju br. ukończę 25 lat. Czy mogę ubiegać się o przedłużenie okresu pobierania renty do czasu ukończenia studiów?
Czy fakt, że ojciec jest emerytem ma tu jakieś znaczenie?
wiwan / 2011-02-03 14:01
Tak, będziesz mogła - spełnisz literalnie zapis art. 68 ust. 2 Ustawy emerytalnej. Emerytura ojca na przedłużenie Twojego prawa nie wpływa, ma takie znaczenie, że po ustaniu Twojego prawa d r.r. musiałby z emerytury zrezygnować, gdyby chciał rentę 'przejąć' ( art. 95 ), co oczywiście ma sens gdy emerytura jest niższa niż Twoja renta.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyposp
oli
tej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
dzastina2009 / 195.189.42.* / 2011-02-01 22:38
Zmarla matka ktora od pol roku byla zajerestrowana w UP z prawem do zasilku. Osierocila 2 dzieci. Miala przepracowane 28 lat bez ciaglosci pracy, ubezpieczal ja UP, i odprowadzala skladki. czy dzieciom uczacym sie w wieku 15, 16 lat przysluguje prawo do renty? Czy mezowi zmarlej takze? A synowi majacemu osobna rodzine i utrzumuje rodzenstwo cokolwiek przysluguje? Prosze o szybka odp najlepiej na maila
wiwan / 2011-02-02 11:28
Wszystko wskazuje na to, że tak- zmarła spełniła warunek z art. 57 par. 2 w kontekście art. 65 par. 2.
Dzieci- tak - art. 68, mąż- zależy od jego wieku- więcej art. 70. "osobny syn"- jeśli się uczy- tak jak dzieci młodsze.
Ale i tak zwracam uwagę, że większa liczba uprawnionych tylko nieznacznie zwiększa wymiar tej renty- jest ona JEDNA, dzielona na liczbę uprawnionych- art. 73 par. 1.

Przywołałem USTAWĘ
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
ailimE / 78.154.72.* / 2011-01-28 15:09
Witam mam pytanie czy w drodzę łaski można ubiega się o rentę. Mojej mamie brakuje miesiąca do spełnienia warunku o przyznanie renty po tacie. Tata był wojskowym. Mama w swoim życiu może przepracowała tylko 5 lat. W sumie to opiekowała się mną bo mam chorobę wrodzoną i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Mama nie ma żadnych środków do życia mieszka ze swoją mamą i utrzymują się z jej emerytury. Mama ma 56 lat. Nigdzie nie pracuję. Czy można z w związku z tym ubiega się o rentę po zmarłym mężu. Mam leczy się na nerwicę.
wiwan / 2011-02-02 11:48
Czy przez "brakuje miesiąca " rozumie Pan/Pani to, że wiek 50 lat Mama uzyskała 5 lat i 1 miesiąc po śmierci Ojca lub po Pana/Pani 18 urodzinach lub przerwaniu edukacji ?

Ustawa emerytalna mundurowa bowiem w swoim art. 24 wprost odsyła do ustawy ZUS-owej jeśli chodzi o warunki uzyskania r.r. przez wdowę.

Niestety ustawa mundurowa nie wspomina o "rencie w drodze wyjątku"- tj. w wyjątkowej sytuacji życiowej, gdy warunki ustawowe nie są spełnione. Ustawa ZUS-owa przewiduje to w art. 83., ale z tego co mi wiadomo rzadko to się zdarza.

Proponuję w takiej sytuacji telefon do Wojskowego Biura Emerytalnego, czy resort w ogóle takie wyjątki przewiduje- bo czy w drodze wyjątku, czy normalnie r.r. mamy byłaby rentą z tego resortu jako świadczenie pochodne od świadczenia żołnierza.

Ustawa mundurowa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospoli
tej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,008,66.html

ustawa zus-owa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospoli
tej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
zapobiegliwy / 77.253.124.* / 2011-01-24 19:34
Oboje z żoną mamy ukończone 50 lat-ja nadal pracuję, żona nie pracuje i nie ma odpowiedniego stażu do emerytury. Opiekuje się niepełnosprawnym od urodzenia synem. Syn ma przyznaną rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Rozumiem że w przypadku mojej śmierci dostaną rentę rodzinną ale czy na wysokość będzie miał wpływ fakt że należę do OFE-tzn czy ew. renta zostanie wyliczona tylko z części zusowskiej czy z sumy ZUS+OFE.
wiwan / 2011-01-25 12:57
Nie będzie miało to wpływu, gdyż
1. jeśli umrze Pan już po ustaleniu prawa do Pana emerytury ( złożeniu wniosku o jej przyznanie )- renta rodzinna będzie policzona jako pochodna tej emerytury, ale tylko części ZUS-owskiej, z I filaru.
2. jeśli umrze Pan przed ustaleniem prawa do swojej emerytury- renta rodzinna będzie pochodną hipotetycznej renty z tytułu Pana całkowitej niezdolności do pracy, czyli tak jak stare emerytury - z kwoty bazowej i stosunku Pana wynagrodzeń do średniej krajowej ( za 10 kolejnych lat lub 20 dowolnie wybranych) i długości okresów składkowych i nieskładkowych.

Składki OFE nie wpływają więc na wymiar renty rodzinnej- są częściowo dziedziczone przez rodzinę w razie śmierci ubezpieczonego bez względu na to, czy renta rodzinna z ZUS w ogóle przysługuje.
seem / 2011-01-24 10:42
Witam! mam bardzo nietypową sytuację:
Otóż od 1993 roku do 2004 roku pobierałem rentę rodziną po zmarłym ojcu.
Ponieważ moja mama od 1995 roku jest na rencie inwalidzkiej z tytułu niezdolności do pracy w chwili, gdy skończyłem studia "przeszła" na rentę rodzinną ( wiadomo- wyższe świadczenie).
Ponieważ w połowie grudnia skończyła 55 lat i ponownie kilka dni temu stawała przed lekarzem orzecznikiem, który uznał ją za niezdolną do pracy na ...rok.
byłem tym zaskoczony, biorąc pod uwagę brzmienie art.13 ust 3a. , tj. Jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej ostatnich 5 lat poprzedzających dzień badania lekarskiego brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1, w przypadku dalszego stwierdzenia niezdolności do pracy orzeka się niezdolność do pracy na okres do dnia osiągnięcia tego wieku.

Uważam że moja mama powinna mieć przyznane świadczenie na stałe.
no i kolejna kwestia - do jakiego wieku będzie moja mama zmuszona ewentualnie "stawać" na badanie u lekarza orzecznika?
na pytanie w ZUS usłyszałem że " jest to renta rodzinna i dlatego moja mam musi stawać na komisję"
Dla mnie jakiś absurd!!

Proszę o pomoc PILNEEEE!!!
wiwan / 2011-01-24 14:45
Zgadzam się z Panem. Ustawa jasno mówi w tym punkcie o osobie UPRAWNIONEJ do świadczenia, a nie o osobie POBIERAJĄCEJ świadczenie. A pojęcia te ustawa rozróżnia. To zupełnie różne kategorie.
Matka jest uprawniona do obu świadczeń bo spełnia/ spełniła ustawowe warunki uzyskania prawa do jednego i drugiego. Tyle, że w drodze wyboru WYPŁATY jednego z nich ( art. 95 ) aktualnie pobiera rentę rodzinną. Co moim zdaniem w żaden sposób nie wygasza uprawnienia do renty z tytułu niezdolności- nadal występuje ZBIEG uprawnień do dwu świadczeń. Analogicznie jak uzyskiwanie dużego dochodu poza rentą zawiesza jej wypłatę, ale nie cofa uprawnienia.
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy może ustać w wyniku niespełnienia wymogu ustawowego do jej uzyskania. Tj. albo na skutek orzeczenia, że ubezpieczony do pracy już zdolny jest albo dokumenty stwierdzające wymagane okresy ubezpieczenia są sfałszowane, a okresy zbyt krótkie.

Proponuję odwołanie od tej decyzji orzecznika.
niezapominajkka / 95.41.199.* / 2011-01-23 12:06
witam, mam pytanie. moj tata zmarł 10 lat temu, mama miała wtedy 42 lata. Ja mam rentę po ojcu(obecnie mam 20 lat). Czy jest jakas mozliwość, aby moja mama (kiedy ja juz skoncze pobierac rentę) przeszła na rentę po mężu?
wiwan / 2011-01-24 14:15
Tylko wtedy, jeśli jej 50 urodziny wypadły nie później niż Twoje 18, a Ty w tym czasie pobierałaś nadal rentę z tytułu uczenia się ( tzn. nie miałaś przerwy w jej pobieraniu np. z powodu skreślenia z listy uczniów itp. ).
Więc decydują w waszym przypadku tylko miesiące.
Ziści się wtedy warunek z art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej tj. wdowa kończy 50 lat nie później od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r.r. Ukończenie 18 lat stanowi przestanie bycia dzieckiem.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
usmiech48 / 2011-01-21 15:22
Matka dziecka zmarla 2 miesiace temu .miala 48 lat .przepracowane i udokumentowane 11lat. Od pond 10 lat byla zarejestrowana w urz.pracy jako bezrobotna bez prawa do zasilku.Czy dziecku należy sie renta po matce
wiwan / 2011-01-24 14:06
Niestety nie- zmarła nie spełniła warunków okresów ubezpieczeniowych z art. 57, ust .2 ani z art. 58 ustawy emerytalno-rentowej.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
Ewa Kwaśniewska / 91.94.227.* / 2011-01-16 15:12
mąż zmarł w 1996r córka pobierała rente do września 2010r .Ja kończę 52 lata w kwietniu .Czy mogę się stara o rentę rodzinną
wiwan / 2011-01-17 20:04
Jeżeli Pani 50 urodziny nie przypadły później niż 5 lat po 18 urodzinach córki- TAK.

Art. 70 ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyp
ospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
BERNADKA / 46.112.186.* / 2011-01-12 15:55
witam mam pytanie Mój mąż zmarł 21.02.2007córka pobierała rente do ukończenia studiów 2009 ja skończę 50 lat 21 11 2012 czy mogę się starać o ręntę rodzinną
wiwan / 2011-01-12 19:07
Niestety nie. Teraz jest Pani za młoda, a wiek 50 lat osiągnie Pani później niż 5 lat od śmierci męża.
Wyjątek- nabędzie Pani to prawo, jeśli stanie się Pani niezdolna do pracy ( i będzie to orzeczone przez lekarza ZUS ) nie później niż 21.02.2012 r.

Ale tego oczywiście Pani nie życzę.

Art. 70 ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyp
ospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
monica5768 / 89.79.3.* / 2011-01-10 16:47
witam, mam pewne pytanie dotyczące renty. Sprawa wygląda następująco, mój ojciec zmarł 19 lat temu, ja wówczas miałam 1 rok, moja siostra 8, a matka 26. Dostawałyśmy rentę, lecz moja siostra ukończyła 25 lat, tak więc zostałam ja z matką. Mama pracuję i przekraczała określony próg, więc zawiesiła swoją część i zostałam jedynym świadczeniobiorcom. Teraz mam zamiar się wyprowadzić i matka twierdzi, ze już jej wypłata nie przekracza, więc chce odwiesić swoją część. Czy to oznacza, ze moja część się zmniejszy?Byłam w zusie i dowiedziałam się, że nie, ale wątpię w wiedzę młodej dziewczyny, która mnie obsługiwała. Moja mama twierdzi, iż kwota zostanie podzielona na pół, na co pani w zusie, że moja część nie ulegnie żadnej zmianie. Proszę o odpowiedz, bo to jednak ogromna różnica w kwocie.
wiwan / 2011-01-11 12:39
To, kto ma rację zależy od tego co masz na myśli pisząc "mama zawiesiła swoją część".

Jeśli złożyła "wniosek o wykluczenie jej z kręgu uprawnionych", to ZUS od nowa przeliczył rentę na jedną osobę uprawnioną- Ciebie i zamiast dotychczasowych 45% świadczenia ( 1/2 z 90% ) zaczęłaś otrzymywać 85%.
Jeśli wniosku nie złożyła- pozostawała nadal uprawnioną, ale w związku z uzyskiwanym dochodem jej część nie była wypłacana- przepadała.

W pierwszym przypadku- jeśli matka złoży wniosek o włączenie jej do kręgu uprawnionych- ponownie powróci sytuacja, w której jesteście obie uprawnione ( **), renta wzrośnie z 85% do 90%, ale zostanie podzielona na dwie równe części, więc Twoja wypłata zmaleje niemal o 1/2.
W drugim- składa się informację o dochodzie, i jeśli nie powoduje on zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty- matka zaczyna (**)ponownie otrzymywać swoją część, czyli 1/2 z 90%, czyli 45 % świadczenia, co absolutnie nie wpływa na wysokość Twojej części.

Z którą sytuacją mamy do czynienia- nie wiem. Przypomnij sobie, czy po "zawieszeniu" renty dla mamy, Twoje świadczenie wzrosło skokowo niemal dwukrotnie- wtedy była to sytuacja pierwsza.

Jest jeszcze komplikacja (**)- czy teraz matka jest/ będzie w ogóle uprawniona do r.r.-. Mianowicie- wraz z Twoimi 18 urodzinami przestała w sensie prawnym wychowywać dziecko uprawnione do r.r. Jeśli jej 50 urodziny przypadną w 5 lat lub więcej od Twoich 18- to już prawa do r.r. nie uzyska ( chyba, że przed upływem tych 5 lat zostanie uznana za całkowicie niezdolną do pracy). Jeśli wcześniej- to wszystko OK.
Oczywiście, jeśli nie spełnia tych warunków- stajesz się tak czy inaczej jedyną uprawnioną i świadczenie dla Ciebie wyniesie 85%. Oczywiście zakładam, że nadal się kształcisz.

Art.65-74 Ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
BRAT II / 89.77.126.* / 2011-01-10 23:58
Mam pytanie brat ukończył 55lat,jest niepełnosprawny umysłowo od urodzenia .ma II gr inwalidztwa i najniższą rente. mieszkał samodzielnie,jest kawalerem. Czy może ubiegać się o rente rodzinną po zmarłym niedawno ojcu.
wiwan / 2011-01-11 13:03
Obecnie nie- nie spełnia warunek bycia uprawnionym z art. 68, ust.1, pkt. 3 Ustawy emerytalnej- czyli całkowitej niezdolności do pracy powstałej "za młodu". By mógł się starać, musiałby takie orzeczenie od komisji ZUS uzyskać- czyli całkowitą niezdolność i do tego powstałą dawno. Warto spróbować, choćby dlatego, że grup inwalidzkich się już teraz nie orzeka, i nie ma prostego przelicznika dawnej grupy na obecne ( od 1997 r. ) ZUS-owe niezdolności do pracy.

Natomiast przysługuje mu teraz ( na wniosek) dodatek dla sieroty zupełnej, oczywiście o ile nie żyje również Wasza matka

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
ivelina / 81.81.32.* / 2011-01-02 21:25
ja mam pytanie moj tata umarl 5 lat temu ma 21 lat mieszkam we wloszech od 5 lat gdzie sie ucze. on pracowal w polsce caly czas czy moge sie starac o rete?
wiwan / 2011-01-03 13:10
Ani miejsce Twojego zamieszkania, ani nawet ewentualny brak obywatelstwa nie są przeszkodą gdyż obowiązuje "wspólnotowa ( unijna ) koordynacja rent i emerytur".
Ty spełniasz warunki uprawniające do renty rodzinnej. Ale jest to świadczenie pochodne- tzn. zależy od historii ubezpieczeniowej zmarłego. Jeśli więc ojciec spełnił w chwili śmierci wymóg minimalnego okresu składkowego i nieskładkowego w ZUS- renta powinna być przyznana.

Z tym, że załatwia się to nie w jednostce właściwej dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, ale w wyznaczonej dla koordynacji z danym krajem. Dla Włoch jest to:

I Oddział ZUS w Łodzi
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Zamenhofa 2
90-431 Łódź
telefon:
+ 48 (42) 638-29-67
ona0220 / 77.112.210.* / 2011-01-02 21:22
Witam. Mam pytanie kiedy osiągnęłam pełnoletność podpisałam jakiś papierek, że pieniądze będą przychodziły na mamę ale za niedługo mam zamiar wyprowadzić się z domu a renta należy sie mi, ponieważ się uczę. Co musze zrobić aby pieniądze były dostarczone do mnie a nie mame??

Najnowsze wpisy