Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
mati88 / 77.253.171.* / 2010-09-23 13:54
witam! Słyszałem gdzieś że jeśli szkoła jest zbyt często zmieniana to ZUS może wstrzymać przyznawanie renty. Nigdzie czegoś takiego nie znalazłem ale może przeoczyłem. Czy ktoś o czymś takim słyszał?
3 lata temu skończyłem liceum i od tego czasu zmieniałem 3 szkoły teraz wybieram się do czwartej.
wiwan / 2010-09-23 19:56
Nie chodzi o częstość zmieniania, ale o kontynuację nauki. Jeśli zmienia się szkoły po zaliczeniu pełnego półrocza, roku- wszystko jest ok. Ale jeśli zmiana polega na tym, że w grudniu rezygnujesz z jednej, a we wrześniu rozpoczynasz drugą- to ewidentnie przez kilka miesięcy od skreślenia do przyjęcia nauki nie kontynuujesz i renta jest nienależna. Pomijam, że jest obowiązek informowania ZUS-u każdorazowo o fakcie zaprzestania nauki.
easy15011987 / 95.160.156.* / 2010-09-21 12:11
Mam pytanie. Rente mialem przyznana do konca sierpnia. Wczoraj zawiozlem do Zus-u zaswiadczenie, ze sie ucze. Jak to jest? Zbiera sie odnowa komisja czy moge liczyc ze pod koniec tego miesiaca ta rente dostane czy dopiero od pazdziernika? Z gory dzieki:)
Nataaliaaaaaaa / 77.65.57.* / 2010-09-23 12:13
niestety musisz poczekać do października. jestem w tej samej syt. :(
wiwan / 2010-09-21 12:40
Komisja się nie zbiera, bo niczego w stanie zdrowia nie orzeka -dochodzi nowa okoliczność Twojego uprawnienia do r.rodzinnej- kontynuacja nauki. Rentą będzie więc kontynuowana. Na pytanie czy będzie już we wrześniu, czy dopiero w październiku, ale z wyrównaniem za wrzesień nie potrafię odpowiedzieć.
Oczywiście zakładam, że termin sierpniowy nie wynikał z tego, że obchodziłeś 25 urodziny, ale z tego że kończył się rok szkolny w poprzedniej szkole i nie zostałeś z niej skreślony wcześniej np. w lutym z powodu np. braku zaliczenia itp.
Ziulek / 91.150.220.* / 2010-09-19 01:47
Witam, mam 23 lata,studiuję dziennie. Po śmierci ojca mam przyznaną rente do września przyszłego roku. Chciałam spytać, czy jeśli obronię prace magisterską w czerwcu przyszłego roku (bede mieć wtedy 24 lata), to renta przysługuje mi jeszcze do września, czy też jako osoba, która już nie studiuje, nie mam prawa do jej pobierania? Co jeśli w czerwcu obronie prace magisterską, a w październiku rozpoczne kolejne studia - czy renta będzie mi przysługiwać? Bardzo prosze o odpowiedź.
wiwan / 2010-09-21 13:07
Wariant 1- bez drugich studiów- wypowiedział się już na ten temat sądy, w tym apelacyjny w Katowicach. Renta przysługuje do dnia odebrania dyplomu.
Wariant 2 - z drugimi studiami- renta przysługuje do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem utrzymania się oczywiście na nich do tego czasu.
Ziulek / 91.150.220.* / 2010-09-21 17:47
Dziękuje bardzo za odpowiedź.
balbinkaona / 2010-09-13 16:26
Witam , mam 20 lat , mój ojciec zmarł 7 lat temu . Wcześniej uległ wypadkowi ze swojej winy, na skutek czego zmarl po 3 latach ,a poniewaz nie nabył prawa do renty chorobowej dostawał rentę socjalną , czy ja mogę się starac o jakies świadczenie po nim? (zaczynam teraz studia)
wiwan / 2010-09-13 20:39
Moim zdaniem niestety nie- właśnie fakt, że ojciec nie spełnił 10 lat temu warunków do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy (nazywasz ją 'chorobową') po wypadku wyklucza możliwość pobierania po nim renty rodzinnej. Tym bardziej, że przez 3 lata pobierania renty socjalnej nie zwiększył się jego okres składkowy co ewentualnie uprawniłoby go otrzymywania renty z tyt. niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą "Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy".
koki21 / 83.9.209.* / 2010-09-10 14:10
witam! uczyłam sie w szkole policealnej i nie promowano mnie w drugim semestrze. teraz rozpoczynam nauke w innej szkole. czy bede musiała coś zwracać z uwagi na to nie promowanie?
wiwan / 2010-09-13 12:40
Tak. Za miesiące, które nastąpiły po miesiącu w którym nastąpiło skreślenie z listy uczniów, a przed rozpoczęciem nowej szkoły. Chyba, że nie byłaś skreślona i było przewidywane powtarzanie całego roku nauki w starej szkole, a w międzyczasie udało Ci się przyjąć do nowej.
Co więcej- jeśli skreślenie nastąpiło miałaś obowiązek zawiadomić o tym ZUS.
marlenex1 / 2010-09-08 14:27
Witam. Otrzymuję rentę po tacie, we wrześniu kończę studia a w pażdzierniku kończę 25 lat. Rentę mam przyznaną do września, teraz chcę iść do 2letniego studium, czy zostanie mi przedłużona renta do ukończenia 26 roku życia (nie będzie to ostatni rok studiów, ale skoro uczę się dalej to może jest taka możliwość). z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2010-09-08 20:51
Nie zostanie. Jedynie zostanie przedłużona o październik- do osiągnięcia 25 lat, o ile rzeczywiście rozpoczniesz to studium.
pokpak / 78.8.232.* / 2010-09-03 17:41
A czy nalzy mi sie renta po zmarlej mamie gdzie podejme od tego roku nauke zaocznie potem pracujac legalnie ? Mama nie pracowala spory okres przed smiercia napewno z 10 lat , z kiedys lacznie ma przepracowane z 15 lat . ???
szklarek / 2010-09-03 18:57
Niestety nie. To ta sama sytuacja co u "oli 87027" dwa posty 'temu". W chwili śmierci Twoja mama miała ponad 30 lat, więc 5cioletni okres składkowy i nieskładkowy musiał przypaść w ostatnich 10 latach życia.
No chyba, że zmarła w wieku niższym niż 30 lat, albo przed śmiercią była na rencie.
Wtedy pobieranie nauki, generalnie do końca 25 roku, daje prawo do pobierania renty rodzinnej.
ola87027 / 109.243.104.* / 2010-08-30 16:57
.
mam pytanie. 4 lata temu zmarl mój ojciec który od ponad 10
lat był bezrobotny. nie pobieram po nim renty bo mi chyba nie
przysługuje, moj problem polega na tym, że staram się o
stypendium socjalne i muszę wyjasnic pani w dziekanacie
dlaczego nie mam renty po ojcu, a dokladnie sama nie wiem
dlaczego. z góry dziękuję za odpowiedz
szklarek / 2010-08-30 19:24
No właśnie taka jest przyczyna, że ojciec przed śmiercią był długotrwale bezrobotnym. W chwili śmierci miał ponad 30 lat. By rodzina dostała rentę rodzinną po takim zmarłym, musi on mieć 'uzbierany' minimum 5cioletni okres składkowy i nieskładkowy w ZUS-ie, ale musi on przypadać w całości na ostatnie 10 lat przed śmiercią. Bezrobocie, nawet w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie jest okresem składkowym, ani nieskładkowym.
I dla Pani w dziekanacie podstawa prawna:
art. 65 i art. 58 ust.2 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Tekst:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
zwyklaania / 95.108.3.* / 2010-08-26 11:41
chcialabym sie starac o rente rodzinnom dla mojej maloletniej corki po moim ex mezu , ale nie jestem wstanie wypelnic tych formularzy jedyne czym dysponuje to aktem zgonu ex maloznka nie mam nic pozatym zadnego psl zadnego nipu ani swiadectw pracy co wtedy?
H Szatkowski / 2010-08-28 10:45
W akcie zgonu jest wystarczająco dużo danych moim zdaniem, by męża zidentyfikować w bazie ubezpieczonych. Jeśli nie- pesel ustali się z łatwością w USC lub Wydziale Spraw Obywatelskich urzędu gminy/ miasta ( tzw. biuro meldunkowe ). A we wniosku do ZUS wnioskować o ustalenie renty na podstawie danych z bazy Zakładu, motywować to właśnie tą sytuacją życiową. Najprawdopodobniej da się wtedy ustalić okresy składkowe męża gdyż od 1.01.1999 roku są indywidualne konta emerytalne w ZUS więc przynajmniej za ten okres jest ewidencjonowana składka emerytalna. Rentowa co prawda nie, ale obie składki są nierozerwalne- nie da się i nie dało płacić tylko jednej z nich.
Po drugie, może wtedy okazać się, że ktoś ( nowa żona, kolejne dziecko już rentę pobierają, czyli dokumenty są już w posiadaniu ZUS ).
Dziuniaaa8 / 77.115.50.* / 2010-08-11 21:42
Witam,
Dostawałam rente do zmarłych rodzicach - razem z dodatkiem dla sieroty zupelnej ok. 1400 zł, skonczylam studia licencjackie i przestalam otrzymyawac rente. Zaraz po studiach zostalam przyjęta do pracy na czas okreslony do pazdziernika (w pazdzierniku zaczynam na nowo studia maristerskie). Wiem ze jako osoba pracujaca moge na nowo otrzymac rente (mam 24 lata) ale wysokosc wynagrodzenia musi byc chyba odpowiednio skorygowana albo renta bedzie nizsza. Czy mozna jkos wyliczyc ile ma wynosic wynagrodzenie abym mogla na nowo otrzymac rente? pozdrawiam
wiwan / 2010-08-13 13:36
Możesz ponownie otrzymywać rentę rodzinną nie z tytułu podjęcia pracy, ale z tytułu kontynuacji nauki do końca 25 roku życia lub do końca roku ostatniego roku studiów, jeśli to właśnie na nim te 25 lat ukończysz.
A wysokość wynagrodzenia wpływa na ograniczenie wysokości renty lub jej zawieszenie z tytułu osiągania dochodu.
Zatem rentę otrzymasz od października, a jeśli podpiszesz kolejna umowę to renta ulegnie zmniejszeniu gdy dochód będzie przekraczał 70% przeciętnego krajowego wynagrodzenia, lub zawieszeniu, gdy dochód będzie wyższy niż 130% tego wynagrodzenia ogłaszanego na każdy kwartał.
bielsko / 83.29.190.* / 2010-11-25 09:06
Zmarl mąż prowadziliśmy wspolne gospodarstwo ale ja mialam swoje mieszkanie i tam jestem zameldowana a mąż miał swoje i tam był zameldowany ja przebywalam caly czas u męża czy w takim przypadku przysluguje mi po mężu renta
wiwan / 2010-11-25 10:33
Stan majątkowy małżeństwa i osobisty małżonków czy wspólne zamieszkiwanie nie mają wpływu na prawo wdowy/ wdowca do renty rodzinnej.
Przy założeniu, że historia ubezpieczeniowa ( składki ZUS) zmarłego spełnia kryterium ustawowe -prawo wdowy do renty zależy od jej wieku, ewentualnego wychowywania dziecka również uprawnionego do renty, pozostawania we wspólności małżeńskiej lub posiadania zasądzonych alimentów.
Jedyna kwestia "majątkowa"- to wysokość innego dochodu osiąganego przez rencistkę, która może spowodować wstrzymanie lub zawieszenie wypłaty renty.
fiona1112 / 82.210.183.* / 2010-07-16 14:21
Witam,
czy przysługuje mi renta po zmrłym rodzicu, jeśli w chwili jego śmierci nie studiowałam (bo pół roku wcześniej przerwałam studia). I czy gdybym znowu zaczęła studiować, to czy przysługiwałaby mi renta rodzinna. Mam 23 lata.
wiwan / 2010-07-17 09:15
witam!
Naszukałem się w necie- dziwne brak takich sytuacji, a wcale nie jest jakoś niebywała.
Więc odniosę się tylko literalnie do ustawy o rentach i emeryturach.
Moim zdaniem renta przysługiwałaby (do 25 tych urodzin lub dłużej- do końca studiów, jeśli te urodziny przypadną na ostatni rok studiów). Oczywiście zakładam, że ojciec w chwili śmierci spełniał "swoje" warunki (art. 65-66 ) dające rodzinie prawo do renty rodzinnej.
Spełnione byłyby bowiem przez Ciebie wszystkie warunki jej otrzymania z art.68. Ustawa nic nie mówi o tym, że muszą być one spełnione w chwili śmierci rodzica, ani o ich przedawnieniu. Co więcej moje rozumowanie potwierdza art. 100;
"Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia
wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa.." oraz to, że rodzaj przedawnienia ustawa wymienia w przypadku wdów.
Więc nawet w przypadku odmowy przez ZUS byłaby mocna podstawa do odwołania od tej decyzji.
Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
wiolciabla / 109.107.15.* / 2010-07-15 16:35
Witam. Zmarł mój dziadek który był moją rodziną zastępczą wraz z babcią która również zmarła, ale rok temu. Czy należy mi się coś gdy dziadek przyjmował emeryture a babcia rente? uczę się zaocznie i nie mam żadnych dochodów. Czekam na odpowiedz
wiwan / 2010-07-15 18:48
Tak. Jesteś uprawniona otrzymania renty rodzinnej do osiągnięcia 25 roku życia pod warunkiem kontynuacji nauki (lub dłużej tj. do ukończenia ostatniego roku studiów jeśli 25 urodziny przypadły w jego czasie).
Jeśli już w tej chwili pobierasz taką rentę z tytułu śmierci babci, to zostanie ona zwiększona- razem z dziadkiem byliście uprawnieni do 90% świadczenia, otrzymywaliście je w równych częściach tj. po 45%. Z chwilą jego śmierci jako jedyna uprawniona masz prawo do 85% świadczenia.
Natomiast warto w ZUS teraz wystąpić o naliczenie renty po dziadku- najprawdopodobniej będzie wyższa niż po babci i zamianę dotychczasowej renty po babci na rentę po dziadku.
Patricia / 2010-07-05 20:55
Kilka dni temu zmarł mój Ojciec ja jestem osobą niepełnosprawną (epilepsja) czy przysługuje mi renta rodzinna po zmarłym tacie ?
Mieszkałam razem z tatą który mnie utrzymywał ,mama zmarła już dawno ,jestem pełnoletnia.
wiwan / 2010-07-05 21:20
Tak, jeśli
1. kontynuujesz naukę (wtedy generalnie do osiągnięcia wieku 25 lat) lub
2. bez względu na wiek, jeśli Twoja epilepsja oznacza całkowitą niezdolność do pracy i nastąpiła ona przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia.
Na marginesie- nie spełniasz warunków do przyznania renty socjalnej ?
Patricia / 2010-07-05 21:55
Dziękuję za odpowiedz.
Na epilepsję choruję od 9 roku życia ale mam tylko III grupę inwalidzką która była przyznana kilka lat temu teraz mam więcej ataków boję się wychodzić z domu czy to jest podstawa by podwyższyć mi grupę inwalidzką ?
Renta socjalna-chyba nie ?
Tromtadracki / 89.228.209.* / 2010-11-09 18:31
Szanowni Państwo,
Jestem na ostatnim roku studiów, 25 lat kończę w kwietniu 2011-roku - dziś przyszła do mnie decyzja z ZUS o przedłużeniu wypłacania renty rodzinnej - ale o dziwo - tylko do 30. kwietnia, zakładam albo błąd, albo automat, który samoistnie przedłuży wypłacanie renty do planowanego terminu ukończenia studiów (30.09.2011), albo też w kwietniu będę musiał przynieść kolejne zaświadczenie, że nadal studiuję?

- Tak czy inaczej jutro odwiedzę oddział ZUS, niemniej niezdrowo zajęła mnie ta sprawa, stąd może uda mi się tego wieczoru u kogoś z Państwa zasięgnąć języka.

Pozdrawiam
szklarek / 2010-11-10 10:21
Już niestety rano, więc trochę musztarda po obiedzie...
To, czy trzeba będzie donieść zaświadczenie z uczelni zależy od tego, co wynika z treści zaświadczeń dotąd dostarczonych- być może nie wynika z nich to, że teraz jest to Pana ostatni rok studiów.
Tak, czy inaczej renta należy się do końca roku akademickiego ( standardowo 30.09) chyba, że regulamin uczelni stanowi o innej dacie.
Podstawa: art.Art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

tekst;
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
wiwan / 2010-07-05 22:38
R. socjalna to niemal identyczne świadczenie jeśli chodzi o warunki do jej otrzymania jak renta rodzinna dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy. Tyle że nie jest związana ze śmiercią rodzica. Tu też potrzebne jest orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, a przyczyna ma powstać przed 18 rokiem życia.
W tej chwili nie przyznaje się już grup inwalidzkich. Dla potrzeb emerytalno-rentowych orzecznicy ZUS orzekają o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.
Zawsze pogorszenie stanu zdrowia jest podstawą do wystąpienia o zmianę orzeczenia/ jego wydanie. Zwłaszcza wobec potencjalnie przysługującego świadczenia.
Trzeba więc rozważyć przejście tej procedury. Wniosek do ZUS+ wypełniony przez lekarza prowadzącego zusowy druk ( bodaj N-9). Na komisję dodatkowo cała dokumentacja medyczna.
W obecnym stanie możesz liczyć tylko na pomoc społeczną tj. zasiłek pielęgnacyjny, stały
Patricia / 2010-07-05 23:26
Dziękuję moja droga,ale z tą komisją nie będzie tak łatwo gdyż od kilku lat się nie leczę (nie wychodzę w ogóle z domu)
redrose / 2010-06-28 19:23
witam :)
otrzymuje rente po zmarłym Tacie...
za rok koncze studia...
wiec rozumiem ze wraz z ukonczeniem 25 lat (zbiega sie to z ukonczenieum studiow) trace mozliwosc otrzymywania renty.
moje pytanie brzmi nastepujaco:
rente otrzymujemy z Mama w 2 po 50% kwoty wysokosci swiadczenia (90%) czy po ukonczeniu przeze mnie studiow Mama bedzie otrzymywala 85% kwoty wysokosci swiadczenia czy zostaje przy tym co do tej pory otzrymuje?? :(
dziekuje za odpowiedzi!!
wiwan / 2010-06-28 20:01
Z chwilą utraty Twoich uprawnień do renty ZUS dokonuje ponownego podziału należnej renty i mama będzie otrzymywała te należne 85%, czyli otrzyma niemal dwukrotną 'podwyżkę'.

Podstawa; art.73 i &$ Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html)
redrose / 2010-06-28 20:32
dziekuje bardzo za za tak szybka odpowiedz a zarazem mila wiadomosc!!
pozdrawiam serdecznie!! :)
martex26 / 2010-04-27 23:40
Czy mama po rozwodzie 4.5 roku moze dostać rente rodzinną po śmierci męża?
marekk871 / 80.54.100.* / 2010-06-14 21:20
tak jezeli posiada Pani odpowiedni wiek i otrzymywała od męża wczesniej alimenty...

Najnowsze wpisy