Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Haga / 94.240.45.* / 2011-01-02 14:49
Problem w tym .ze ja nie dostalam decyzji z ZUS .dostala tylko corka i syn . W jaki sposob mam sie odwolac ?
WiszW / 2010-12-30 20:28
Dobry wieczór. Mam takie pytanie. Jeżeli mąż i żona są na emeryturze i jedno z nich umiera, to czy druga strona ma prawo wybrać rentę rodzinną zamiast własnej emerytury, jeśli to będzie dla niej korzystniejsze?
wiwan / 2011-01-02 11:38
Tak. Ma takie prawo.
Gdyż art. 70 ustawy mówiący o prawie do r.r. wdowy/ wdowca prawa do niej nie pozbawia osoby już emeryturę pobierającą, a art. 95 mówi o wypłacie świadczenia "wyższego lub wybranego" przez zainteresowanego.

ustawa o rentach i emeryturach z FUS:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
Haga / 94.240.45.* / 2010-12-19 20:51
Od smierci meza uplynelo wiecej jak 5 lat ale w dalszej czesci tego przepisu wyczytalam ,ze wdowa nabywa prawo do renty w ciagu 5 lat od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do rr Ten warunek spelniam .

Od smierci meza minelo wiecej niz 5 lat ale wyczytalam w dalszej czesci tego przepisu ze wdowa nabywa prawo do renty w ciagu 5 lat od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do rr Ten warunek spelniam bo 50 lat skonczylam zanim syn skonczyl 18 Jak to wlasciwie jest nalezy mi sie ta renta czy nie
Co mam dalej z tym zrobic ./
wiwan / 2010-12-20 13:13
W takim spełnia Pani literalnie warunek z art.70 ust. 2 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS.
Należy od decyzji ZUS się odwołać i na ten zapis powołać.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
Haga / 94.240.45.* / 2010-12-17 11:12
Jestem wdowa razem z synem i corka otrzymywalam rente rodzinna W kwietniu tego roku skonczylam 50 lat a syn w lipcu skonczyl 18 lat Corka jest o rok starsza od syna Czy powinnam zlozyc jakies

dokumenty ,aby ZUS dalej wyplacal mi rente Corka dostala decyzje, ze do renty uprawnione sa dwie osoby corka i syn
wiwan / 2010-12-17 12:41
Chodzi o to, że w chwili śmierci męża była Pani za młoda. By otrzymywać r.r wdowa musi mieć przynajmniej 50 lat w chwili śmierci męża. Może mieć mniej, ale musi wychowywać dziecko uprawnione do r.r. ( i tak u Was było ) lub całkowicie niezdolne lub spełnić warunek wieku nie później niż 5 lat od śmierci męża.
Syn przestał być dzieckiem i wszystko wskazuje na to, że zanim skończyła Pani 50 lat minęło więcej niż 5 lat od śmierci męża. Nie spełniłą więc Pani warunków.
Jeśli więc tak jest z tym pani wiekiem- to nie ma możliwości tego zmiany- to wymogi ustawowe, i nie ma się co odwoływać. Jako rodzina tracicie na tym finansowo obecnie niewiele, bo w trójkę otrzymywaliście łącznie 95% świadczenia, dzieci we dwójkę będą otrzymywać łącznie 90 %. Natomiast jeśli nie ma Pani innych dochodów- to traci niestety ubezpieczenie zdrowotne.
Timotej / 153.19.3.* / 2011-01-12 18:46
Ale Pani skończyła 50 lat wcześniej, niż syn 18! spełnia Pani literalnie warunek z art.70 ust. 2 Ustawy o rentach i emeryturach
z FUS.
Arek944 / 81.190.157.* / 2010-12-15 12:17
Mam takie pytanie, bo do końca nie rozumiem tych ZUSowskich przepisów, mianowicie: mam 23 lata, nie pracuję, studiuję i pobieram rentę rodzinną po zmarłym tacie. W tym roku mama kończy 50lat i dopisała się do tej renty rodzinnej (mama oczywiście pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony). Czy w związku z tym wysokość świadczonej mi renty zostanie obcięta o połowę?
wiwan / 2010-12-15 13:33
Zostanie zmniejszona o nieco mniej, bo o 8/17 :-)
Jako jedyny uprawniony otrzymywałeś 85% wysokości świadczenia jakie wyliczono dla Taty. W związku z nabyciem uprawnień przez mamę i jej wystąpieniem o naliczenie będziecie otrzymywać teraz 90% świadczenia, ale podzielone równo między dwoje uprawnionych- czyli dwie niezależne renty po 45 %.
Zwracam uwagę na fakt, że część pobierana przez mamę może być zmniejszona lub w całości zawieszona przez ZUS w związku uzyskiwaniem przez nią dochodu. Te kwoty graniczne Przychodu to odpowiednio 70 % i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Są ustalane co kwartał. Obecnie to odpowiednio:2242,20 zł i 4164,00 zł.
Przy występowaniu o R.R. mama miała obowiązek poinformować ZUS o wysokości swego przychodu.
Zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty jej części renty nie zwiększa Twojej części. Może się okazać, że np. na skutek zmniejszenia renty mamy- per saldo ( jako rodzina ) stracicie na jej przystąpieniu do renty. Wtedy warto, by mama wystąpiła o "wyłączenie jej z kręgu uprawnionych" co będzie równoznaczne z ponownym przeliczeniem renty na jednego uprawnionego- Ciebie i wypłacaniem jej znów w wysokości 85%.
bryt86 / 89.230.245.* / 2010-12-11 19:09
witam.mam problem nie wiem co dalej mam robic,gdyz teraz zabrano mi rente moj maz nie zyje od 2004 r ja wtedy pracowalam ,syn dostawal rente bo sie uczyl do2008r ,ja w tym czasie sie leczylam i poszlam na swoja rente w2009 przeszlam ja na rente rodzinna w sierpniu skonczylam 50 lat a w pazdzierniku zabrali mi rente czy moge przejsc na stala co mam zrobic jestem teraz bez niczego bo nawet zasilek sie nienalezy z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.
wiwan / 2010-12-13 21:19
Bardzo niejasno Pani napisała kiedy jakie świadczenie Pani pobierała. Jedyna sytuacja, gdy wdowie odbiera się rentę rodzinną, a nie otrzymuje ona innego świadczenia z ZUS jest wtedy, gdy dziecko również uprawnione do renty rodzinnej staje się pełnoletnie, a wdowa nie ma jeszcze 50 lat i nie jest niezdolna do pracy. Ale z tego co Pani napisała nastąpiłoby to w 2008 roku. Nie bardzo to wszystko pasuje.
Proszę jeszcze raz podać wszystkie daty z dokładnością do miesiąca, również śmierci męża i swoich urodzin, i to w jakim okresie jaką rentę Pani pobierała ( z tytułu niezdolności do pracy, rodzinną ) i czy ta z tytułu niezdolności do pracy była rentą stałą czy okresową.
I na koniec, co napisał ZUS w tej decyzji rentę odbierającej.
iskierka2803 / 195.117.121.* / 2010-11-25 18:24
Ojciec mojej corki zmarl w 2008 roku,odbyl tylko zasadnicza sluzbe wojskowa.
CZy córka ma prawo do renty rodzinnej??????????/
wiwan / 2010-11-25 21:03
Podstawą jest określenie wieku zmarłego w chwili śmierci, gdyż im wyższy wiek tym dłuższy okres ubezpieczeniowy musi być przez niego w ZUS zaliczony.
Zgodnie z art. 58 Ustawy o rentach i emeryturach jest to
* 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
* 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
* 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
* 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
* 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę.

Okres służby to okres składkowy. Okresem nieskładkowym są np. studia. Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym itd. Absolutnie zmarły nic poza wojskiem nie robił ?
iskierka2803 / 195.117.121.* / 2010-11-26 09:42
Tylko zasadnicza sluzba wojskowa i po odbyciu rok zasilku dla bezrobotnych.Potem pracowal wylacznie na czarno(o ile mi wiadomo)poniewaz nie placil alimentow i komornik wysylal mi tylko informacje,ze nie moze nic zrobic poniewaz nigdzie nie jest zatrudniony.
Z tego co Pani pisze wynika,ze corka nie ma szansy na zaden zasilek?
wiwan / 2010-11-26 11:01
Jeśli tych warunków tj. odpowiedniej sumy okresów ubezpieczenia dla wieku ubezpieczonego, w którym nastąpiła jego śmierć zmarły nie spełnił- to niestety nie.

Jest w uregulowaniach jeszcze inna możliwość, ale też nie ma tu zastosowania ( głównie chodzi o osoby rozpoczynające ubezpieczenie b. wcześnie, a potem posiadające w nim przerwy, ale nie dłuższe niż 6 miesięcy.

W tej sytuacji też nie można myśleć o rencie specjalnej ( w szczególnym trybie ) tj. przyznawanej w drodze wyjątku przez prezesa ZUS.

Rozumiem, że sytuacja materialna Pani jednak jest na tyle 'dobra', że nie uprawnia Pani do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego ( ponad 725 zł/ osobę w rodzinie ). To niestety również dyskwalifikuje Panią/ córkę z pomocy społecznej ( zasiłki ).
iskierka2803 / 195.117.121.* / 2010-11-26 17:13
czy to oznacz,ze corka mogla by dostac pieniadze z funduszu nawet jezeli jej ojciec nie zyje?Jest nas czworo a maz zarabia okolo1500 zl ,ale jeszcze z tego oplaca dojaz.
Pytam poniewaz mi w MOPS-ie powiedzieli,ze jezeli ojciec nie zyje to nie naleza sie corce alimenty poniewaz nie bedzie ich z kogo sciagnac:(
Z gory slicznie dziekuje pani za odpowiedzi:))
wiwan / 2010-11-26 17:41
No niestety- tak dobrze nie ma. Odniosłem się ( nie jestem panią, ale panem :-))) tylko do tej informacji, że komornik informował o braku możliwości ściągnięcia alimentów. Uprawniało to Panią do pobierania alimentów na córkę właśnie z FA, o ile kryterium dochodu w nowej rodzinie ( 725 zł) nie było przekroczone. Oczywiście za życia ojca córki.

Natomiast przy takich dochodach- jak rozumiem 1500 netto/ 4 osoby najprawdopodobniej spełniają Państwo kryterium dochodowe do otzrymywania świadczeń rodzinnych z MOPS. Jest to 504 zł/osobę/miesiąc brutto. (jeśli jest dziecko niepełnosprawne- 583 zł). Czyli byłby zasiłek rodzinny, ewentualnie któryś z dodatków.

Jeśli kryterium dochodowego nie przekraczacie- proszę do Mops wrócić- po zasiłek rodzinny właśnie (
# na dziecko do 5 lat - 68 zł miesięcznie
# na dziecko powyżej 5 do 18 lat - 91 zł miesięcznie,
# na dziecko powyżej 18 do 24 lat - 98 zł miesięcznie
dzieci w wieku 18-21 lat są objęte, gdy uczą się, studiują, ( do 24 lat- gdy jest orzeczenie o niepełnosprawności ).
iskierka2803 / 195.117.121.* / 2010-11-26 17:46
Przepraszam pana za pania:)))Zasugerowalam sie nickem:))
Dziekuje za odpowiedz!
Szkoda,ze to nasze prawo wyglada tak,a nie inaczej.
Czyli ojciec zostawil corke na "lodzie":)
Pozdrawiam i milego wieczoru zycze:)
Anet010 / 2010-11-16 19:52
Nie dawno zmarł mój tata.Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuję mi po nim renta rodzinna, jeżeli nie miałam alimentów przyznanych przez sąd i nie mam żadnych dokumentów potwierdzających, że je dostawałam.
pomoc123 / 217.191.134.* / 2010-11-17 12:51
mialbym pytanie.
chodzi o rente rodzinna dla wdowy

moj brat ma 24 lata ale nie uczeszczal do szkoly od 2006, nie chcial sie uczyc.
moja mama w tym roku ukonczyla 50 lat.i Zus przyznal jej rente po tacie.

moj brat wczesniej pracowal, i ma juz wlasna rodzine,

ale jak sie dowiedzial ze Mama otrzymuje ta rente, nie wiem dlaczego ale przerwal prace i raptownie
zacza uczeszczac do liceum, i zagrozil mamie ze chce polowe tej renty, a moja mama po za ta renta

nie ma zadnych srodkow utrzymania, wstyd to mowic ale wlasny syn chce ja pozbawic jedynych
srodkow utrzymania.

w tym moje pytanie czy memu bratu sie ta renta nalezy,
bo nie chcialbym aby moja mama na tym ucierpiala, iz on moze pracowac a nie na kims sie pasozycic
wiwan / 2010-11-17 19:04
Niestety ( jak widać z tych okoliczności ) należy się. Nie oznacza to, że mama ma się nią dzielić. Renta należy się z ZUS, a nie od mamy. Formalnie brat jest uprawniony, powinien złożyć wniosek do ZUS. Obecnie mama otrzymuje( jeśli jest jedyną biorącą rentę po tym zmarłym) świadczenie w wysokości 85% świadczenia należnego zmarłemu. Wniosek brata spowoduje, że świadczenie nieco ( o 1/17 ) wzrośnie ( dla dwu uprawnionych jest to 90%), ale zostanie ono podzielone na dwie równe części przez ZUS i osobno wypłacane/ przelewane bratu i osobno matce.
W efekcie matka będzie otrzymywać tylko około połowy tego, co obecnie.
Szczęśliwie będzie tak tylko do 25 urodzin brata, lub krócej jeśli powinie mu się noga w szkole- tzn. zrezygnuje lub zostanie skreślony. Wtedy ponownie uprawniona będzie już tylko mama i renta powróci do dzisiejszego poziomu.
szklarek / 2010-11-17 11:55
Za mało napisałaś- więc ogólnie- alimenty nie mają znaczenia dla uprawnienia dzieci do renty rodzinnej. Mają znaczenie dla uprawnień "wdowy/ wdowca" , która w momencie śmierci ubezpieczonego nie była już z nim we wspólności małżeńskiej (rozwód, separacja).

Zatem jeśli tata w momencie śmierci spełnił wymagany warunek przebytego okresu ubezpieczenia w ZUS, a Ty warunek wiekowy i/lub edukacyjny - to jesteś uprawniona.
Jak rozumiem jest kwestia, że taty od iluś lat fizycznie/ rodzinnie "nie było". Nie ma to znaczenia.
Undertone / 83.238.231.* / 2010-11-01 20:19
Witam.
Mam 22 lata, zmarł mi ojciec i wiem, że przysługuje mi renta rodzinna 85%.
Moja mama ma emeryturę ~1000 zł. Jeśli oboje zgłosimy wniosek o rentę rodzinną to dostaniemy 90% emerytury ojca do podziału na dwoje ale czy mama utraci w związku z tym prawo do swojej emerytury?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
niewiedzacy / 188.146.255.* / 2010-11-03 19:45
witam
Mam pytanie wlasnie skonczylem licencjat a mam 24 lata i zapisalem sie do szkoly policealnej by kontynuowac dalej pobieranie renty rodzinnej do ukonczenia 25 roku zycia.Chcialbym sie dowiedziec czy nie bedzie zadnego problemu z kontynuacja renty skoro po licencjacie poszedlem do szkoly policealnej. Zgory dziekuje za pomoc
wiwan / 2010-11-03 20:05
Nie będzie problemu. Warunkiem dalszego prawa do r.r. jest jedynie kontynuowanie nauki- bez względu na rodzaj szkoły.dosłownie w ustawie " do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia"- wspomniany tu już kilkanaście minut temu art. 68 ust. 1 pkt 2. ustawy emerytalno-rentowej
niewiedzacy / 188.146.255.* / 2010-11-03 20:15
a jeszcze mam jedno pytanie jezeli mi sie skonczy renta rodzinna (bedzie to miala miejsce w kwietniu bo skoncze 25 lat) to czy moj tata ktory dostal jakies 2 tygodnie temu decyzje ze nie jest zdolny calkowicie do pracy jest to renta socjalna bedzie mogl tez pobierac rente po zonie ma skonczone 50 lat. Czy moze nie bedzie zapozno na zlozenie popierow i trzeba teraz dzialac??i jak zostanie przyznana to wtedy na jak dlugo???jeszcze raz bardzo dziekujej za szybko informacje i pozdrawiam
wiwan / 2010-11-03 20:59
Ojciec jest uprawniony do renty po mamie jeśli w chwili jej śmierci miał ukończone 50 lat lub już wtedy był uznany za całkowicie niezdolnego do pracy lub któryś z tych warunków spełnił nie później niż w 5 lat od jej śmierci.
Więc najprawdopodobniej jest już uprawniony i nie musi czekać na koniec Twojej nauki. Wasze prawa do renty rodzinnej są niezależne, wpływa to jedynie na jej wysokość.
Obecnie sam pobierasz 85% świadczenia jakie przysługiwałoby mamie, wraz z ojcem pobieralibyście 90%, podzielone na pół- każdy miałby swoje świadzcenie.(po 45%).
Po twoich 25 urodzinach uprawniony byłby już tylko ojciec- czyli ponownie świadczenie spadłoby do 85%, ale w całości pobierałby je już ojciec.

Renta socjalna nie wyklucza pobierania renty rodzinnej, ale jest ograniczenie kwotowe:
Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.( obecnie 706,29 zł) W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty.
Renta rodzinna dla wdowca jest bezterminowa, ale z chwilą uzyskania wieku emerytalnego przez ojca może być zamieniona na jego emeryturę- w zależności co będzie korzystniejsze.
wiwan / 2010-11-02 10:27
Mama nie może jednocześnie pobierać renty rodzinnej po ojcu i swojej emerytury. Jeśli wystąpi wraz z wnioskiem, owszem świadczenie zostanie wyliczone, ale będzie musiała podjąć decyzję, które z nich chce pobierać. Czyli chyba się po prostu Wam razem, jako rodzinie to nie kalkuluje.
Undertone / 83.238.231.* / 2010-11-02 12:13
W takim razie jasne. Tak też myślałem, ale warto się było upewnić, zawsze byłoby to te 50 zł w kieszeni.
Jeszcze pytanie - orientuje się ktoś jak długo (mniej więcej oczywiście) trwa rozpatrywanie wniosku przez ZUS?
@wiwan - dziękuję za szybką odpowiedź.
wiwan / 2010-11-02 12:20
Nie wiem ile mniej więcej, ale na stronie ZUS stoi napisane:

"Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji"

Za taką okoliczność należy uznać np. doniesienie ostatniego, brakującego dokumentu potwierdzającego opłacanie składek przez zmarłego.
aga8351 / 2010-10-26 00:03
Witam.
Czy moje dziecko otrzyma rentę rodzinną po zmarłym ojcu ( nie mieliśmy śłubu, były zasądzone alimenty), który przez ostatnie siedem lat był zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Miał przepracowane ponad 30 lat, emerytury nie otrzymywał ponieważ nie miał jeszcze odpowiedniego wieku (czyli 65 lat).
JA-matka / 178.235.71.* / 2010-11-21 18:53
Na pewno przysługuje jeśli miał pełnych ponad 25 lat. wówczas nieważne jest że nie pracował w ostatnim 10-leci tych 5 lat i że od ostatniego zatrudnienia minęło 18 m-cy. Jest na to wyro NSA
szklarek / 2010-11-22 14:26
Link, cytat, sygnatura ?
Będziemy wdzięczni- bez przekąsu.
wiwan / 2010-11-22 15:04
Pewnie chodzi o :

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html

Fakt- jest uchwała. Jednakowoż taka uchwała nie jest źródłem prawa (nie jest nim zresztą zgodnie z art. 87 konstytucji również uchwała, której nadano moc zasady prawnej. Powyższa uchwała nie została także wpisana do księgi zasad prawnych i nie ma powszechnej mocy wiążącej. Na dowód rozbieżności w orzecznictwie ZUS powołał się na korzystny dla niego wyrok SN, który zapadł jeszcze w 2005 r. (I UK 352/04).

Trudno więc zatem na forum przedstawiać jako obowiązującą zasadę w procedurze przyznani renty rodzinnej. Jest ona użyteczna dopiero w sprawie sądowej, nawet jako argument w odwołaniach od decyzji nie bardzo robi wrażenie na oddziałach ZUS...
Jedynie we wnioskach o rentę specjalną jest użyteczna.
Na niekorzyść ubezpieczonych przemawia również to, że ustawodawca nadal tych artykułów (57i 58) Ustawy o rentach i emeryturach nie skorygował- nawet w ogłoszeniu aktu ujednoliconego w zeszłym roku:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
wiwan / 2010-10-26 11:34
Niestety nie. Warunkiem, którego nie spełnił zmarły było "zebranie" 5 lat składkowych i nieskładkowych w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Bycie zarejestrowanym w PUP-ie to nie jest okres ani, jeden ani drugi, jedynie okres pobierania zasiłku jest okresem składkowym. Czyli wymaganych lat ma ok. 3,5 o ile przed rejestracją był ubezpieczony.

Reguluje to ( 5 lat/10 ostatnich ) art. 65 ust. 2 w powiązaniu z art. 58, ust 1 i 2 Ustawy rentowo emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
carlos89 / 93.105.21.* / 2010-10-25 11:37
Witam serdecznie
mam takie pytanie bo nie jestem zorientowany....
jakie dokumenty są potrzebne aby starać się o rentę po zmarłym rodzicu?
szklarek / 2010-10-25 12:42
Wniosek rentowy ZUS- Rp2, jeśli nie jesteś jedynym uprawnionym- jest rodzeństwo i/lub matka - dodatkowo załącznik ZUS -Rp2a, kwestionariusz o okresach składkowych i nieskładkowych zmarłego ZUS- Rp6.
No i niestety w związku z tym, że ZUS ewidencjonuje składki dopiero od 10 lat- dokumenty potwierdzające wysokość zarobków i ubezpieczenie ojca- świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa itp.-

Formularze są do pobrania na www ZUS-u.
katrinka87 / 89.228.157.* / 2010-10-24 23:10
witam mam takie pytanie pobieram rente rodzinna po zmarlym ojcu obecnie jestem na 3roku studiow licencjaclich wybieram sie rowzniez na studia magisterskie 2 letnie! wychodzi na to ze na ostatnim roku studiow mgr bede miala 26 lat ! wiem ze renete pobiera sie do 25 roku zycia ale jesli ostatni rok studiow przypada na 26ty to rowniez placa? czy to prawda?
szklarek / 2010-10-25 12:29
Kolokwialnie- ZUS płaci uczącemu się renciście dłużej niż do 25 urodzin, jeśli te urodziny wypadają na ostatnim roku studiów. Wtedy płaci do końca tego ww roku akademickiego.
bebatka358 / 77.254.166.* / 2010-11-03 19:05
Ja również pobieram rentę rodzinną po tacie. W tym roku skończyłam studia magisterskie i od października podjęłam studia podyplomowe. W lutym kończę 25 lat i ZUS przedłużył mi świadczenie tylko do końca lutego, czy nie powinien przedłużyć do września? Proszę o pomoc
wiwan / 2010-11-03 19:34
ZUS przedłużył wypłatę renty do lutego ze względu na kontynuowanie nauki, a nie do końca roku akademickiego gdyż wg ZUS nie ma sytuacji osiągnięcia 25 lat na ostatnim roku studiów. Nie chodzi o to, że jest to jednocześnie pierwszy rok studiów, ale że ZUS podpiera się wyrokiem SN z dnia 13 stycznia 2006r., który uznał, że studia doktoranckie i podyplomowe nie są studiami wyższymi w rozumieniu Ustawy o rentach i emeryturach z FUS, czyli że nie ma zastosowania w ich przypadku art. 68 ust. 2 ustawy rentowej. Ma jedynie zastosowanie art 68. ust.1 pkt 2. Czyli studia podyplomowe są kontynuacją nauki, ale nie dotyczy ich zapis o przedłużeniu renty do końca roku akademickiego.

Wyrok głośno komentowany.
Ustawa:http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
anu_lka91 / 2010-10-24 21:43
Witam, mam pytanie odnośnie otrzymywania stupendium. Jestem sierotą zupełną co miesiąc otrzymyję łącznie z dodatkiem dla sieroty zupełnej 957 zł (dod. to chyba ok 340 zł ale nie jestem pewna) na mojej uczelni można otrzymać stypendium jeżeli kwota w rodzinie na osobe nie przekracza 602 zł netto, czy w moim przypadku też jest taki przelicznik? I zaświadczenie o dochodach biorę tylko dla siebie ?
Z góry dziękuję za pomoc.
wiwan / 2010-10-25 13:27
Dodatek dokładnie wynosi 340,39 zł.
Dodatek w przeciwieństwie do samej renty nie jest opodatkowany PIT i jako taki nie wlicza się do dochodu branego pod uwagę przy stypendiach socjalnych.
Te są bowiem przyznawane wg dochodu ustalanego zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2006,139,992.html

Z art. 3 to wynika.
Z zaświadczenia o dochodach jasno to powinno wynikać, że jest on o te 340, 39 niższy.
Jeśli podana kwota 957 zł, jest brutto, to netto brane do stypendium jest niższe niż 602 zł.


To, czy uczelnia dodatkowo wspiera sieroty, czyli np. pułap dochodu jest podwyższony- wynika już jej własnych uregulowań, czyli regulaminu stypendialnego.
karolinaaaaa / 188.147.49.* / 2010-10-22 16:39
mam skończone 18 lat w maju, uczę się zaocznie i pracuję na umowę na rękę mam 1.200 zł czy mimo to należy mi się renta ???
Proszę o odp to pilne !
z góry dziękuje ;]
wiwan / 2010-10-23 11:52
W związku z kontynuowaniem nauki- prawo do renty rodzinnej w Twoim przypadku trwa nadal. W związku jednak z uzyskiwaniem dochodu z umowy o pracę pojawia się kwestia jej zmniejszenia lub zawieszenia. Obecnie tj. od 1 września 2010 r. - kwota przychodu powodująca zmniejszenie renty ( 70% przeciętnego ogłoszonego wynagrodzenia miesięcznego ) to 2238,50 zł. Oczywiście brutto. Twoje netto wskazuje na brutto w okolicach 1630 zł, więc zmniejszenia nie będzie-renta należy się w całej dotychczasowej wysokości.
Tak czy inaczej masz obowiązek zawiadomienia ZUS o podjęciu zarobkowania i o wysokości wynagrodzenia

Najnowsze wpisy