Forum Forum podatkoweInne

kupno działki i darowizna

kupno działki i darowizna

anka111 / 2010-01-02 15:06
Witam,

Zamierzamy kupić z mężem działkę budowlaną. Na kupno chcemy przeznaczyć pieniądze z trzech źródeł:
-70tys. które otrzymam od rodziców w formie darowizny
-30tys. pożyczone od rodziców nam obojgu jako małżeństwu
-20tys. z naszych oszczędności (konto męża ale mamy wspólnotę majątkową)
Czy jest to w ogóle wykonalne, tzn czy za pieniądze z darowizny (odrębnośc majątkowa) mogę razem z mężem kupić działkę?

Myślimy też nad drugim wariantem: tato kupuje działkę i przekazuje mi ją w formie darowizny. Rozumiem, że w tym przypadku podatek płaci się tylko od kupna a do darowizny nie, tylko trzeba się pewnie liczyć z podwójną opłatą notarialną? I czy w tym wypadku możemy na takiej darowanej mi działce wspólnie z mężem budować dom?

Ewentualnie czy może najprościej byłoby gdyby rodzice te 70tys. przekazali w formie darowizny nam obojgu, mąż zapłaciłby należny fiskusowi podatek i nie byłoby problemu z kupnem działki przez nas oboje. Jaka kwota do zapłacenia od tych 35tys wchodziłaby w grę?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-02-06 10:44
Przecież darowizna, którą otrzymasz od rodziców nastąpi w czasie małżeństwa bez rozdzielności, więc jest to i tak wspólny dochód-możecie za nią kupić działkę.
belladonna / 2010-02-06 11:11 / Tysiącznik profesjonalny
Wycinek z pewnego postanowienia (PO/436-0054/07, PO/436-006/07, Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia 27.06.2007r.). Nie wklejam całości, bo jedynie interesujący jest tutaj temat pt "majątek odrębny"

Cyt.
"Art. 33 pkt 2 kro stanowi, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny stanowią majątek odrębny obdarowanego małżonka, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Gdy obdarowanym jest tylko jedno z małżonków, a darczyńca postanowił, że przedmiot darowizny będzie wchodził w skład majątku wspólnego małżonków, drugie z małżonków nie staje się przez to stroną umowy darowizny, a przedmiot darowizny zostaje objęty wspólnością ustawowa bez potrzeby przyjęcia darowizny przez tego z małżonków".

Czyli jeśli żona dostaje od rodzica w formie darowizny np dom i nie ma wzmianki w akcie, że ma to wejść do majątku wspólnego małżonków, to ten dom stanowi majątek odrębny żony (a to że małżonkowie mają wspólność majątkową nie ma znaczenia) :)

Najnowsze wpisy