Forum Polityka, aktualnościŚwiat

Microsoft zapłaci 899 mln euro kary

Microsoft zapłaci 899 mln euro kary

Money.pl / 2008-02-27 12:42
Komentarze do wiadomości: Microsoft zapłaci 899 mln euro kary .
Wyświetlaj:
Sammy / 193.93.91.* / 2010-03-10 20:35
Napewno w każdym kraju świata są programiści, którzy potrafią stworzyć system operacyjny równie dobrze obsługujący programy stworzone pod DOS, Windows 3.x, Windows 9x itp.
Dlaczego tego nikt nie robi?
Gdzie można znaleść informacje o takim systemie operacyjnym?
Don Pedro / 83.6.31.* / 2008-06-02 21:57
No ale zapomnieliście jak kiedyś nakazywano żeby nowy komputer miał zainstalowany system . Niby dla walki z piractwem . Microsoft chciał walki z piractwem to urzędasy mu tą walkę pomogli stoczyć. Piractwo się "zmniejszyło" a Microsoft umocnił swoją pozycję ...
Andre7 / 2008-02-27 16:27 / Tysiącznik na forum
Mictrosoft zdominował rynek systemów operacyjnych w wyniku wolnej konkurencji (wyboru konsumentów) i to jest dopuszczalne.
Tak samo powinno byc z rynkiem aplikacji (przeglądarek, pakietów biurowych, programów pocztowych, gier ..). Niestety firma która zdominowała rynek systemów operacyjnych może ze szkodą dla konsumentów (nas) zablokować konkurencje nie ujawniając danych, które są konieczne by napisać przeglądarke, pakiet biurowy czy gre.
Za to jest kara by zmusić Microsoft do uczciwej gry na kolejnych rynkach.

To co robi Microsoft to tak jakby na wszystkich stacjach beznzynowych zaczęto sprzedawać beznyzyne tylko do Mercedesów. Masz inny samochód - nie tankujesz i nie jedziesz.
tata Stasia / 2008-03-02 20:45 / Bywalec forum
Moim zdaniem Twoje porównanie jest nietrafne. Oczekiwania odnośnie MS można porównać do zmuszania producenta samochodów do możliwości kupna auta bez zawieszenia, skrzyni biegów czy bez poduszek, aby włożyć sobie zamiennik. Co więcej należałoby oczekiwać udostępnienia przez takiego producenta kompletnej dokumentacji, aby konkurencja mogła robić lepsze zamienniki i auta. Paranoja.
Twoje porównanie jest o tyle nietrafne, że nie ma w nim możliwości wyboru, a w przypadku rynku oprogramowania masz. Większości użytkowników wystarczyłby linux i openoffice do codziennej pracy i konsole do gier.
jliber / 2008-02-27 12:42 / Tysiącznik na forum
Dzisiejsza decyzja KE otwiera jeszcze ciemniejszy rozdział nowego totalitaryzmu europejskich biurw. Jezeli mozna karac firmę tylko dlatego ze nie udostepnia konkurencji informacji na temat dzialania swojego produktu, mozna karac za cokolwiek.
Pajchiwo / 2008-02-27 13:16 / Tysiącznik na forum
Ta firma ma monopol na większość oprogramowania na świecie, więc nie można jej traktować normalnie.
Ona po prostu nie pozwala rozwijać się konkurencji, a to jest w UE zabronione prawnie - i chyba jako jedno z niewielu praw jest nawet w miarę przestrzegane.
I IMHO dobrze.
zybi / 2008-02-27 14:40
nie masz czlowieczku racji... jak to konkurecja bedzie sie zywic kogos wiedza. !
nie umiesz to nie wiesz...to jest oporogramowanie . Traktowane jako dzielo a nie wyroby np z metalu... Tworcy nie powinni sie dzielic wiedza ! moje zdanie a Europa niech zacznie robic swoje oprogramowanie bo jak narazie moze sobie czyscic buty w microsofcie...Dziady tylko kary daja ! mieszkam w niemczech i tu kaza nawet za to ze sciagam mp3 od kolegi ,a mp3 kolegi jest jego wlasnoscia..to sa dziady...! Nie bronie Microsoftu tylko krytykuje prawo ktore kaze kogos kto jest artysta !!!!!! fuck UE
Pajchiwo / 2008-02-27 23:24 / Tysiącznik na forum
heh - "człowieczku", bzdury gadasz, oprogramowanie dawno przestało mieć charakter dzieła, to masówka sprzedawana za olbrzymie pieniądze, w dodatku tak samo zawodna jak darmówki Linuxa.
W powyższej sprawie nie chodzi o to, że KE zmusiła Microsoft do oddania tego za darmo, tylko do zlikwidowania cen zaporowych na udostępnienie dokumentacji.
Bez tego nie da się stworzyć niczego legalnego i kompatybilnego z produktami MS.
Jak wyglądał by nasz pulpit gdyby nie było takich działań?
Przeglądarki internetowe - tylko Explorer, odtwarzacze audio/video - tylko MediaPlayer, poczta - tylko Outlook itd.
Zauważ, że MS rozwija się w prawie wszystkich kierunkach, wobec czego mógłby również integrować z systemem - i to legalnie - blokady na produkty konkurencji.
I od razu podnieść ceny na inne dziedziny - no bo czemu nie, byłby na z góry wygranej pozycji.
Wtedy nie ma innych gier na PCta niż MS, nie ma innych odtwarzaczy Twoich mp3 niż paskudny MediaPlayer itd.
A jeśli sądzisz, że wtedy poprawiła by się ich jakość, to się mylisz (wystarczy spojrzeć na TP, żeby wiedzieć jak produkty monopoli są "życzliwe" i sprzyjają konsumentom ... )
rr / 82.177.34.* / 2008-02-27 13:33
Nie żebym lubił Microsoft, ale monopol to nie oni nam urządzili tylko my im. Nie rozumiem, czemu mają ponosić konsekwencje tego, że są najlepsi.
Dalczego nie pozwalają rozwijać się konkurencji? Niech konkurencja napisze system, stworzy do niego oprogramowanie biurowe i wiele innych programów i nie będzie monopolu.
Pajchiwo / 2008-02-27 23:53 / Tysiącznik na forum
Masz sporo racji, aczkolwiek problem jak zwykle nie jest prosty - chodzi o pieniądze.

MS na dzień dzisiejszy stoi na pozycji niezagrożonego monopolisty nie przez jakość swojego oprogramowania ogólnie, ale przez popularność swojego systemu operacyjnego.
To pod niego trzeba przecież pisać aplikacje, jeśli chce się zaistnieć na rynku i tu pojawia się problem kompatybilności - jeśli stworzysz swój własny produkt nie będą z nim "współgrać" produkty MS - tak ograniczany jest m.in. OpenOffice - gdyby nie problemy z konwersją dokumentów już dawno wiele osób zrezygnowało by z MS Office.
Zawodność MS Office widać dokładnie na niewielkiej ilości danych ten pakiet po prostu się wiesza, i nie pomaga najnowszy sprzęt - to jest kiepskie oprogramowanie.
A jeśli standardowemu użytkownikowi nie udostępnisz wygodnego przejścia z produktu na produkt, to nie przejdzie.
I tu pojawia się problem z udostępnianiem dokumentacji - MS będąc monopolistą nie chce tego udostępniać, a żadna szanująca się firma nie będzie łamać kodu, żeby napisać coś kompatybilnego, bo złamie prawo.
I kółko się zamyka.

Najgroźniejszym przeciwnikiem MS na rynku systemów operacyjnych jest oczywiście Linux, i to nie z racji swojej niezawodności - jest tak mocno dziurawy tak jak i systemy MS - ale jest albo darmowy, albo kosztuje niewielkie pieniądze w porównaniu do produktów Microsoftu :)
Na rynku aplikacji biurowych OpenOffice - j.w.
Rynek wyszukiwarek internetowych z całym biznesem reklamowym - Google i Yahoo! (to ostatnie niedługo prawdopodobnie zostanie przejęte przez MS).
Poczta elektroniczna jest właściwie nie zagrożona i co zrobił już 4 czy 5 lat temu MS?
Zaproponował niewielkie (ale patrząc na skalę zjawiska olbrzymie) opłaty - tzw. "znaczek elektroniczny".... Na szczęście nie przeszły.
Itd,. przykłady można by mnożyć, tylko po co, skoro (tu cytuje Twoją wypowiedź, z którą się zresztą w tym fragmencie zgadzam) "monopol to nie oni nam urządzili tylko my im" - smutna prawda, tylko, jeśli nadal będziemy chętniej słuchać magików od marketingu z Microsoftu taki stan będzie trwał nadal i jedynym na niego sposobem - jak na każdy monopol - jest niestety system sankcji prawnych blokujących ograniczanie konkurencji.
jliber / 2008-02-27 13:25 / Tysiącznik na forum
A to ciekawe. Nie zdawałem sobie sprawy że jakakolwiek firma informatyczna ma monopol na jakiekolwiek oprogramowanie gdziekolwiek na świecie. Z tego co wiem monopole bywają ciągle w takich branżach jak telekomunikacja albo energetyka, ale informatyka? Możesz podać jakiś przykład?
Pajchiwo / 2008-02-27 23:06 / Tysiącznik na forum
Monopol może istnieć na każdym rynku.
W przypadku firmy Microsoft jest to głównie właśnie kwestia ograniczenia możliwości wykorzystania rozwiązań innych producentów.
Co do przykładów: rynek systemów operacyjnych, rynek oprogramowania biurowego,
marcin1979 / 79.188.238.* / 2008-02-27 13:13
Popieram. To już nie tylko przypomina, ale jest realny socjalizm. Nacjonalizacja własności umysłowej dla celów dobra społecznego ogółu. Po co się męczyć jak UE zadba o ciebie.
Za chwile bedziemy mieli bezrobotnych podróżujących po ciepłych krajach (patrz przykład Niemiec) z zasiłków wypłacanych w imie sprawiedliwosci społecznej. Czekam na to i sie zwalniam:-)
/ 83.14.43.* / 2008-02-28 20:37
cuchnąca socjalizmem Europa, przerośnieta "zdobyczami" socjalnymi nie może podołać zdrowej konkurencji to wymyśla sobie sprytne prawo i pobiera haracz od tych co napędzają świat wiedzą, rozwojem. Kiedyś to padnie jak inne ostoje glupoty, podłości. Liczę na to

Najnowsze wpisy