Forum Forum prawnePracy

Nie było umowy - jak to teraz załatwić? Na jakiej podstawie wypłacić wynagrodzenie?

Nie było umowy - jak to teraz załatwić? Na jakiej podstawie wypłacić wynagrodzenie?

tomek_09 / 2009-11-10 20:41
Szukałem w internecie, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Myślę, że jest to często spotykany przypadek, dlatego opiszę go na forum.
Podjąłem pracę w pewnej firmie. Pracodawca wcześniej umówił się ze mną na umowę o pracę i konkretne wynagrodzenie, ale nie dostałem do podpisania umowy. Umowę otrzymałem dopiero po trzech tygodniach, ale zawierała min zakaz konkurencji na 5 lat, różne inne postanowienia i kary umowne (w odniesieniu do pracownika) o których wcześniej nie było mowy. Wobec powyższego podjąłem decyzję, że nie będę dalej pracował w tej firmie od razu informując o tym pracodawcę. Pracodawca przyjął do wiadomości, że już nie będę pracował i nie zarejestrował mnie a przedstawioną wcześniej umowę zniszczył.
Ja jednak po zakończeniu wszystkich spraw upomniałem się o moje wynagrodzenie i umowę za przepracowany okres - bo przecież pracowałem jak należy, a umowy nie podpisałem z winy pracodawcy.
I teraz problem. Pracodawca nie zaprzecza, że umówił się ze mną na konkretne wynagrodzenie za pracę, ale chyba umowa o pracę nie może zostać zawarta wstecz?
Na jakiej podstawie mogę teraz otrzymać moje wynagrodzenie?

Najnowsze wpisy