Forum Forum prawneCywilne

NIERUCHOMOSC A PRAWO DO ZACHOWKU

NIERUCHOMOSC A PRAWO DO ZACHOWKU

robert40 / 2010-10-14 00:51
Witam bardzo serdecznie.
Mam taki problem , wychodze za maz za czlowieka ktory ma corke z poprzedniego malzenstwa.
Po slubie planujemy kupic dom , jednak dom ktory zostanie zakupiony znajduje sie za granica poniewaz tutaj oboje mieszkamy i pracujemy jak tez tutaj zaplanowalismy slub.
Problem tkwi w tym czy po zakupie tej nieruchomosci corka np po smierci mojego meza bedzie miala jakiekolwiek prawo do jakiejs czesci jako spadek po ojcu.
Jezeli nawet nieruchomosc bedzie prawnie nalezala do mnie czyli ja bede prawna wlascicielka nie moj maz.
Czy bedziemy zmuszeni do spisania intercyzy malzenskiej, czy wystarczy to ze ja jestem prawnym wlascicielem.
Zastanawiamy sie nad tym co zrobic aby w razie smierci mojego przyszlego meza,jego corka nie miala prawa do spadku po ojcu.
Bardzo prosze o madre wskazowki,gdyz slub odbedzie sie za 2 miesiace.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-10-14 11:42
Córka męża na równi z innymi jego dziećmi ( jeśli są lub się pojawią ) oraz Panią będzie miała prawo do spadku. No chyba, że dzieci w sumie będzie więcej niż troje- Pani nie może dostać mniej niż 1/4 spadku po mężu.
Powyższe dotyczy sytuacji dziedziczenia ustawowego tzn. w sytuacji gdy nie będzie testamentu.
Generalnie prawo do zachowku mają te osoby, które zostały w testamencie pominięte, a ustawowo miałyby prawo do spadku- mogą żądać 1/2 z tej ustawowej wysokości udziału w schedzie.
Takie są polskie uregulowania.
I oczywiście jeżeli dom zostanie nabyty z Pani majątku odrębnego ( przed ślubem, lub za pieniądze ze spadku/ darowizny lub po spisaniu intercyzy )- nie wejdzie do Waszego majątku małżeńskiego, więc nie wejdzie w przyszłości w masę spadkową po mężu i tym samym spadek/ zachowek dla córki męża będzie bezprzedmiotowy.
robert40 / 2010-10-14 19:45
Ok wszystko rozujmie ale zastanawia mnie jedna rzecz .Czy intercyze mozna spisac po slubie i czy ona dziala tak samo jak by byla spisana przed slubem?

Najnowsze wpisy