Forum Forum emerytalneOFE

OFE dobrze zarabiają na przyszłych emerytach

OFE dobrze zarabiają na przyszłych emerytach

Money.pl / 2008-12-01 08:05
Wyświetlaj:
zniesmaczony złodziejstwem / 83.23.8.* / 2009-01-05 05:37
Takiego złodziejstwa jakie pan zafundował POlAKOM w postaci OFE to jeszcze świat nie widział. Powiedz mi pan jak się można załapać do tej złodziejskiej komitywy i pobierać za nic taką górę kasy ?!
E.M. / 83.20.160.* / 2009-01-16 18:54
ING - najgorszy złodziej poszłam na emeryturę i dostałam tylko z zakładu pracy a przez 8 lat z ING II Filar pobierał s kładki i do emerytury mi nic nie wliczono więc okradał mnie przez 8 lat i emerytury z ING nie ma - to gdzie te pieniądze moje się podziały?
marek1962 / 2008-12-05 18:43
Ten artykuł jest kolejnym mieszaniem w głowach obywateli,co stałoby sie z tymi pieniędzmi gdyby zostały w ZUS,ODPOWIEDZ JEST PROSTA -NIE BYŁOBY ANI GROSZA.poza tym do ofe jest przesyłane tylko niecałe 8% składki zusowskiej średnia skladka do OFE tj około 100zł.
Skoleji wydanie tych pieniędzy do reki spowodowałoby że wszystko zostałoby przejedzone.
ILE PROCENT NASZEGO SPOŁECZEŃSTWA MA DOBROWOLNE KONTA EMERYTALNE-KILKA PROCENT.
Ja wiem jedno ofe przynajmniej pokaże Polakom jak z niewielkich składek ale wpłacanych regularnie mozna zbudować niezły kapitał.
I jeszce jedno co otrzymuje nasza rodzina gdy odchodzimy z tego swiata tylko zasiłek pogrzebowy to jest około 5500zł a gdzie reszta średnio około 350 tyś za 40 lat.
Natomiast z OFE otrzyma rodzina chociaz te zgromadzone środki,oczywiscie najrozsadniejsze śa prywatne indywidualne konta emerytalne ale świadomość swojej przyszlości emerytalnej w naszym narodzie jest poprostu tragiczna- i tu jest przyszły dramat.
ulalala / 91.193.86.* / 2008-12-05 17:58
" Niemal wszystkie fundusze każdą wpłacaną składkę uszczuplają co miesiąc o 7 procent " wszystkie poza Allianz - ten pobiera 4% ;)
marek1962 / 2008-12-05 18:31
ze 100zł 7% tj.7zł.a z zgomadzonych np.25 tys.miejszy zysk od poczatku 0 20% tj kilka tysięcy bo alianz od poczatku jest na szarym końcu,to gdzie jest klient wyjdzie.
To kolejny przykład mieszania ludziom w głowie, i takich agentach jest mowa ,poniewaz napisał ta napewno agent.
kozyk / 77.113.97.* / 2008-12-04 21:28
A co oni mają do chcenia, przecież uczciwy rząd już dawno obniżyłby ustawowo maksymalna wartość prowizji - chociażby czasowo na czas kryzysu - ale nie jak się jest samemu umoczonym w tym interesie!
seweral / 213.77.116.* / 2008-12-01 18:34
Pamiętajcie kto was w to wsadził; najgorszy premier wszechrzeczypospolitych - Buzek. Przecież to jakaś paranoja od początku była. To wymyslił jakiś chory prawicowy umysł. "Zarządzanie"? Siedem procent za zarządzanie i z 7% zysku z inwestycji, to OFE musiałyby z 14% zarabiać, żeby to miało jakikolwiek sens. Zwykła , długoterminowa lokata to załatwia. Po co to kosztowne zarządzanie?
wolny człowiek / 83.27.41.* / 2008-12-01 20:09
Gwoli ścisłości 7% to prowizja od każdej wpłaconej składki, opłata za zarządzanie to kolejna opłata, znacznie niższa procentowo, ustalana przez fundusz w zależności od wielkości zarządzanych aktywów. To tak dla porządku, ale że w obecnej formie to bubel to pełna zgoda.
rysiul20 / 83.19.96.* / 2008-12-03 08:11
opłata za zarządzanie mimo ze procetowo mniejsza to jest coraz wieksza bo od całego kapitału a prowizja tylko od składki raz.OFE na naszym rynku słuza do przelewania publicznej kasy do prywatnych kieszeni -zarzadzania brak
wolny człowiek / 83.27.50.* / 2008-12-01 10:18
To jest BIZNES. Prowizja 7% od każdej składki i opłata za zarządzanie należy się bez względu na efekty tego zarządzania. Na dodatek "wcieleni" do OFE nie mają odwrotu, mogą co najwyżej zmienić golący ich fundusz dając przy okazji dobrze zarobić rzeszy darmozjadów-akwizytorów. Ale nadchodzi czas prawdy. Niedługo rozpoczną się wypłaty z tej "cudownej" reformy. Wzrośnie popyt na taczki.
Figo$Fago / 80.53.136.* / 2008-12-01 10:42
Narzekasz na ofe a nie masz zielonego pojecia o tym rynku Gdyby reforma emerytalna nie weszla w zycie to zus by Ci zabierał te 7,3 procent podstawy opoodatkowania i bys nic z tego nie mial a tak to przynajmniej w dlugim terminie fundusze zwielokrotnia to co wplaciles A gdybys sam sobie mial odkladac na rachunku oszczednosciowym to bys przejadl ta kase i w wieku emerytalnym bylbys kloszardem Pozdro
Michał31 / 83.25.125.* / 2008-12-01 11:46
jak przejdziesz na emeryture do zobaczysz ile dostaniesz tej emerytury z Ofe,Tyle ze ci starczy ledwo na opłaty i nic pozatym.Pamietaj (umiesz liczyc licz na siebie)Wiec lepiej sam sie zabezpiecz a nie licz na nasze kochane państwo i oFE.Ja tam inwestuje w nieruchomosci i mam gdzies te emerytury glodowe.A po drugie policz sobie przez ile lat twoje pieniadze sa odkladane i ile pozyjesz na tej emeryturze.
marek1962 / 2008-12-05 18:50
ze 100żł miesięcznie/tyle średnio wpływa do Ofe/ chcesz mieć emeryturę tj 1200zł rocznie 12 tyś za 10 lat,troche rossadku.Wiekszośc po9 latach ma po kilka tysiecy wpływu kapitału.
znajomy / 2008-12-06 09:19

ze 100żł miesięcznie/tyle średnio wpływa do Ofe/ chcesz mieć emeryturę tj 1200zł
rocznie 12 tyś za 10 lat,troche rossadku.Wiekszośc po9 latach ma po kilka
tysiecy wpływu kapitału


średnia krajowa to ponad 3000brutto...
więc do OFE co miesiąc wpływa średnio 210zł miesięcznie od każdego klienta OFE....
to tak na marginesie...
rysiul20 / 83.19.96.* / 2008-12-06 09:53
Tu tez rodzi sie pytanie o prawde statystyk. srednia płaca 3000 a srednia składka w OFE 100 a powinna byc 200
nuiun / 83.5.223.* / 2008-12-06 00:19
A mogłoby by być więcej, gdyby nie te zodziejskie prowizje.
krzysiek 57 / 80.51.105.* / 2009-03-07 08:30
no ok ofe pobiera prowizję 7 % wszystko prawda, ale co TY sobie myślisz ze ktos zarządza twoimi pieniędzmi za darmo????!!!! CZY KTOS Z WAS PRACUJE ZA DARMO???!!!! oni zarządzają naszymi pieniędzmi wiec muszą mieć zapłacone, widać po twojej wypowiedzi ze masz zero pojęcia o tym,
wolny człowiek / 83.27.50.* / 2008-12-01 10:58
Rozumiem że ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi odnosisz do siebie. Akurat tak się składa że mam pojęcie o tym rynku i to nie zielone. Nie podważam konieczności zreformowania systemu emerytalnego, jedynie kwestionuję zasadność wysokości prowizji zdzieranych a jakże zgodnie z ustawą od przymusowych członków OFE. "Moje" pieniądze w OFE to dość duże nadużycie. Jeśli rzeczywiście byłyby moje, to sam mógłbym decydować jak będą inwestowane, sam określiłbym termin i sposób wypłaty i nie musiałbym korzystać z bardzo drogiej i mało efektywnej "usługi zarządzania" przez ustawowo określonych "specjalistów".
Figo$Fago / 80.53.136.* / 2008-12-01 12:03
Zobaczgdyby kazdemu dac wolna reke to pomysl co by zrobil z tymi pieniedzmi przecietny Kowalski Inwestował by zapewne... ale w siebie znaczy w nowy tv i samochod etc. Inwestujesz zapewne to wiesz ze mozna tez stracic I gdybys stracil to do kogo moglbys miec pretensje? Jedynie do siebie a tak ta cała odpowiedzialnosc przejmuje Panstwo i ono musi zagwarantowac wyplate emerytur To ze beda to glodowe pieniadze to sie zgadzam i wcale nie licze na 1200 zł z zus i ofe Nazywasz akwizytorow darmozjadami Dlaczego To jest ich praca Czy uwazasz ze lepiej by było gdyby ustawili sie w kolejce bo zasilek niz pracowali? Oni nie tylko jak pewnie to interpretujesz łapia klientow do funduszu ale wzbogacaja ich o wiedze na temat mało rozowej przyszłosci i pobudzaja koniecznosc odkładania we własnym zakresie na emeryture Poza tym oni nie uszczuplaja majatku emerytow przepisujac ich do jednego czy 2 funduszu Jesli chodzi o kwestie prowizji pobieranych przez fundusze to sa one za wysokie ale czy widziałes cos za darmo? Chyba tylko w mbanku:) Od wszystkiego pobierane sa prowizje i tego sie nie da zmienic tylko trzeba ominac albo narzekac
wolny człowiek / 83.27.53.* / 2008-12-01 14:42
Bronisz istniejącego stanu rzeczy bo być może masz w tym swój interes. Wyraźnie napisałem że zmiany są konieczne, ale te które zostały dokonane (zwłaszcza podwyższenie prowizji od składek w 2004r) nie służą przyszłym emerytom, tylko poszczególnym OFE i akwizytorom-darmozjadom. Tak mówię to z całą świadomością: DARMOZJADOM!
Jeśli to co wyrabia większość akwizytorów funduszy nazywasz wzbogacaniem wiedzy na temat systemu emerytalnego, to uchowaj nas Panie od takich "uświadamiaczy". Większość z nich robi wodę z mózgu nieświadomym klientom i na tym zarabia. Oczywiście Twoim zdaniem nie uszczuplają kasy przyszłych emerytów, a prowizje za pozyskanie klienta to chyba wypłaca im ZUS, a nie fundusz na rzecz którego pracują. Darmozjady dlatego że kilkakrotnie mielą te same pieniądze, przenosząc klientów między funduszami i kolejny raz inkasując prowizje. Jeśli klient podpisał umowę zmiany funduszu na 100% ktoś na tym zarobi, akwizytor nowego funduszu, lub odzyskiwacz z dotychczasowego funduszu.
A co z tego ma przyszły emeryt? On za to płaci, właśnie w formie tej wysokiej prowizji.
Gdybyś zainteresował się statystykami transferów to zobaczyłbyś że bardzo często zmiany są irracjonalne, bo klienci funduszu przodującego w stopie zwrotu odchodzą do gorszych funduszy zmanipulowani przez akwizytora. I Ty nazywasz to wzbogacaniem wiedzy. Oczywiście nikomu nie zależy na postawieniu systemu na nogi, bo nikt oprócz wciąż nieświadomych klientów nie jest tym zainteresowany.
Szeroko rozumiane Państwo ma to gdzieś, bo akwizytor rejestruje własną działalność, płaci ZUS, płaci podatek i zmniejsza bezrobocie, a że nabija w butelkę nieświadomych klientów, to już strata klienta, nie ma przecież obowiązku zmiany OFE.
Skoro system jest obowiązkowy z mocy prawa to również obowiązkiem Państwa jest reagować na sytuacje patologiczne, a takie obecnie mają miejsce na tym rynku. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować nieprawidłowości, ale pozostawienie dotychczasowego systemu transferów w niezmienionej formie doprowadzi do wzrostu kosztów funkcjonowania systemu, wojny prowizyjnej między funduszami i na pewno nie będzie służyć przyszłym emerytom - podmiotowi tego systemu.
Nie jestem za ograniczaniem prawa klientów do zmiany OFE, ale za ograniczeniem "wolnej amerykanki" na rynku wtórnym, tak aby decyzja o zmianie OFE była decyzją KLIENTA, a nie akwizytora-darmozjada.
Figo&Fago / 80.53.136.* / 2008-12-01 15:28
Patrzysz tylko negatywny scenariusz w ktorym klient zmienia lepszy ofe na gorszy I to ze sa nieuczciwi akwizytorzy przepisujacy ludzi np z PZU do Aegon wciskajac im kity to wszyscy doskonale wiedza ale jest grono ludzi ktorzy sa w tym Skarbcu i nie wiedza ze sie moga przepisac do innego funduszu bo strasza ich wlasnie tacy ludzie jak Ty Ze prowizja bedzie wyzsza i takie tam A tak naprawde coe 2 lata mozna sobie absolutnie bezplatonie zmienic fundusz i wcale te 7% nic nie zmienia bo jest ono wkalkulowane w moznosc zmiany funduszu Zawsze mozna narzekac jak to napisales ale systemu sie nie zmieni i trzeba sie do niego dostosowac a nie wciac biadolic ze fundusz za duzo pobiera ze zus za duzo pobiera ze podatki za wysokie itd. Zawsze sa 2 strony medalu i tam gdzie sa ludzie znajda sie tez inni ktorzy beda chcieli zrobic na nich interes Ale uwazam ze nazwanie ludzi pracujacych na rzecz funduszu Darmozjadami jest grubo przesadzone A \jak nazwiesz kogos kto pracuje na czarno? Kogos kto pobiera zasilek? Kogos kto unika płacenia podatków? Wszystkich chcesz wsadzic do jednego worka?
wolny człowiek / 83.27.53.* / 2008-12-01 17:05
Właśnie ten system trzeba zmienić i można go zmienić. Przecież nie został nam narzucony z góry przez Naturę. Zmienić nie możemy klimatu na podzwrotnikowy (choć podobno mamy jakiś wpływ na klimat).
Ograniczając ustawowo wysokość pobieranych prowizji od składek, wyeliminuje się znaczną część akwizytorów po 2 dniowym szkoleniu, bo za prowizje np.50 zł brutto od umowy nie zechcą pracować, a więcej fundusz im nie zapłaci jeśli będzie mógł pobierać np 1 czy 2%prowizji od składki. A skoro uważasz że obecny system jest dobry to może należy go rozwijać. Na początek proponuję zmienić zapis pozwalający co 2 lata zmienić OFE bez opłat i transfery raz na kwartał.
Zmiana bez opłat po roku i transfery raz na miesiąc.
Pewnie po 3 latach będzie 500 000 zarejestrowanych akwizytorów (teraz podobno jest ok.130 000, oczywiście nie wszyscy są aktywni). Biznes rozkwitnie, przybędzie 1 osobowych firm pośrednictwa, czy innego doradztwa, będą wpływy do ZUS, do Urzędu skarbowego i to nawet przy utrzymaniu dotychczasowych opłat. Jeśli tego będzie mało po kolejnych 2 latach proponuję nowelizację ustawy i dopuścić zmianę OFE bez opłat co kwartał i jednocześnie transfery raz na tydzień. Po takich zmianach akwizytorów i firm "doradczych" pewnie będzie 1 000 000. I wtedy wszyscy będą zarabiać.
To jest przerysowany celowo obraz twórczej "inżynierii finansowej", który mam nadzieję uświadomi Ci że praca tej rzeszy akwizytorów nic nie wnosi do PKB, a tylko miele te same pieniądze w systemie.
Ironizując i przerysowując problem chcę zwrócić uwagę na patologię dotychczasowego systemu, który nie służy tym dla których miał być stworzony - przyszłym emerytom.
Nie chcę nikogo obrażać nazywając akwizytorów darmozjadami. Zdaję sobie sprawę że większość z nich ma co najmniej wypaczone pojęcie o funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Szkolenia cynicznych "menago" i narzucony plan sprzedaży nie zwalniają nikogo z samodzielnego myślenia i przyzwoitości wobec klienta.
Mówię o przyzwoitości, bo wymaganie uczciwości to chyba zbyt wysoka poprzeczka dla wielu w tej branży.

A odnośnie tych pracujących na czarno, unikających podatków, to nie przyszło Ci do głowy że jakaś część to ludzie którzy mają dość wysokich podatków, wygórowanych składek na ZUS, które nie gwarantują przyzwoitej emerytury, obserwujących na co dzień złodziejską prywatyzację, afery gospodarcze, cfaniaków dorabiających się w parę lat miliardowych fortun, rejestrujących swe firmy w rajach podatkowych i długo by jeszcze. To bezsilni ludzie, zdający sobie sprawę że sami tego systemu nie zmienią, a dalej walczyć nie mają już sił i ochoty, więc biorą swoje sprawy w swoje ręce. Oczywiście nie popieram takich rozwiązań, ale też w jakiś sposób rozumiem takie postępowanie ludzi, których Państwo spycha na margines. Nadużycia były, są i będą w każdym systemie, Rzecz cała w skali zjawiska i zaufaniu obywatela do Państwa. Jeśli Państwo od lat oszukuje swoich obywateli to nie ma moralnej legitymacji oczekiwać że obywatele będą lojalni wobec władzy. Bez względu jakiej barwy politycznej by ta władza była.
Figo&Fago / 80.53.136.* / 2008-12-01 18:47
Najlatwiej jest zrzucac wine na Panstwo i inne urzedy "Trzeba zmienic system" - za duzo sie chyba Tuska nasluchales System jaki jest taki jest i lepszy nie bedzie Ludzie sie juz przyzwyczaili ze musza odprowadzac podatki i placic zus Dla Ciebie to najlepiej by bylo gdyby nie bylo zadnej instytucji ktora jest panstwowa a jedynie sami przedsiebiorcy Ale tak sie nie da bo niemal 80 procent Polakow wciaz dazy jedynie do tego by pracowac na umowe o prace i bac sie zeby ich szef z pracy nie wyrzucil To juz jest mentalnosc Polakow A jesli chodzi o akwizytorów to wydaje mi sie ze masz spatrzona interpretacje tego zagadnienia Na zachodzie postrzegani sa oni jako mogacy pomoc klientom a nie ich oszukiwac Przez takich jak Ty ich reputacja jest popsuta Tak jak popsuta jest reputacja zusu Nie twierdze ze pracuje ten organ idealnie ale jak moze idealnie pracowac skoro na kazdym kroku ktos na niego najezdza Moze moje wypowiedzi swiadcza o tym ze jestem zwolennikiem ingerencji panstwa oraz jego narzedzi w zycie ludzi ale jest zupelnie inaczej Twierdze jedynie ze nie mozna narzekac na system o ktorym wie sie tylko gazet Zapamietaj sobie ze systemu sie nie zmieni a jego reformy prowadza jedynie do zwiekszenia biurokracji Mozna mowic piekne hasla i slogany ale za duzo ludzi ma tu swoj interes zeby to bagno ruszac
wolny człowiek / 83.27.41.* / 2008-12-01 20:03
No cóż po takich argumentach dalszej dyskusji "zaniechuję". A jeszcze przepraszam akwizytorów że zepsułem im reputację, ale nadal sądzę że interpretację zagadnienia mam poprawną, a nie spaCZoną.
Pozdrawiam i bez odbioru.
Figo&Fago / 80.53.136.* / 2008-12-01 22:52
Chyba komus argumentow zabraklo Hehe..
mkg / 2008-12-01 09:52 / Bywalec forum
Przeciez o to od poczatku chodzilo tym zeby zarobic. Gdyby kazdy indywidualnie wplacal swoje pieniadze na dowolnie wybrany rachunek oszczednosciowy lub inwestycyjny tak jak to jest np w Szwajcarii i sam dysponowal swoimi oszczednosciami to cala zgraja cwaniakow nie mialaby z czego zyc i czym obdzielac swoich klakierow.
Pilsener / 2008-12-01 08:35 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Reforma systemu emerytalnego została skopana przez poltruków w sposób wzorowy - i o to w polsce chodzi. Nie ma chyba takiej dziedziny, w której polacy by nie potrafili czegoś zepsuć.
AndrewNew / 83.16.121.* / 2008-12-01 09:25
Obawiam się że NIC nie spaprali. Po prostu tak miało być,
że określone osoby i instytucje miały na tym zarabiać grubą kasę. I na pewno nie mieli to być przyszli emeryci !
I tak się też dzieje. To samo z resztą tyczy NFI.
dareg / 87.207.175.* / 2008-12-01 08:05
OFE to drugi wielki przekręt (po NFI) trzeciej RP. Nadchodzi kolejny przeręt - prywatyzacja wszystkiego czego jeszcze komuno-liberałowie nie dokończyli w latach 90tych.

Najnowsze wpisy