Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Petru: Świat się boi Węgier, ale ucieka też z Polski

Petru: Świat się boi Węgier, ale ucieka też z Polski

Wyświetlaj:
andowc / 83.30.102.* / 2008-10-23 10:39
Polak, Węgier dwa "bratanki" i do bitki (szabli) i do szklanki.
anonymousI / 2008-10-23 09:37
Najpierw zbankrutują Ukraina, Węgry i państwa Bałtyku. Scenariusz standardowy - brak waluty w banku centralnym na pokrycie odpływających inwestycji oraz gigantyczne ujemne saldo bilansu handlowego w ciągu wielu-wielu lat.
Raczejjj / 87.205.175.* / 2008-10-23 09:17
A o tym, że wraz ze słabnącą złotówką rośnie publiczny dług Polski, rosną koszty funkcjonowania przedsiebiorstw(droga benzyna i gaz chociażby) i maleje atrakcyjność inwestycyjna PL chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
dave123 / 83.29.8.* / 2008-10-23 15:16
...droga beznyna mowisz... to ciekawe bo od lipca do sierpnia (czyli jeszcze przed kryzysem) placilem srednio 4,3-4,4zl (!) a teraz place 4,15zl/litr...
Raczejjj / 77.253.104.* / 2008-10-23 17:17
jesli trend spadkowy zlotego utrzyma sie to z cala pewnoscia zaplacisz wiecej za benzyne; no chyba ze spadnie cena za barylke - wowczas oslabienie zlotego zostanie zbilansowane przez taniajaca barylke; zauwaz, ze na cene benzyny wplyw maja czynniki: zlotowka(jesli silna to tani import benzyny, ktora kupuje sie w dolarach na rynkach swiatowych) i cena za barylke(im wyzsza tym paliwo drozsze)

Te czynniki wystepuja w roznych konfiguracjach i o roznym natezeniu, a ponadto warto pamietac, ze ceny benzyny nie rosna z dnia na dzien, a dystrybutorzy(jak ORLEN) staraja sie niskie marze(w okresie gdy barylka ropy byla droga) rekompensowac wolniejszym spadkiem cen 1 litra. Jesli teraz placisz 4.15/litr to znaczy, ze trend malejacej ceny za barylke bezposrednio przelozyl sie juz na cene beznyny. Ciesz sie zatem !!!
rozwado / 2008-10-23 09:16 / Tysiącznik na forum
RPP milczy, Min Finansow nic nie robi. Media i ;politycy sa zajete miejscem w samolocie dla prezydenta, ktory chce latac po to zeby zrywac traktaty i wypowiadac wojny na wlasna reke. Politycy nas osmieszaja, wiec inwestorzy uciekaja. Wegre spadly wczoraj zaledwie o 3%. Polska jest ciezko chora.
Raczejjj / 87.205.175.* / 2008-10-23 09:15
Przecież zdaje się, że pan Petru był zwolennikiem osłabienia złotówki(a jej zniesienia w niedalekiej przyszłości). Że to niby takie zbawienne dla gopodarki - export ma siędobrze, zatem i pozostaną miejsca pracy w zakładach sprzedajacych towary za granicę. Tylko, że na silnej złotówce cierpią handlowcy, którzy też w Polsce zatrudniają pracowników(EUREKA !) i oni z kolei zmniejsząliczbę etatów jak im spadnie sprzedaż. Zatem wszystko ma swoje "plusy dodatnie" i "plusy ujemne", że zacytuję klasyka polskiej politycznej myśli okrągłostolcowej.
arch / 2008-10-23 07:48 / Tysiącznik na forum
Skutki osłabienia złotówki do $ w trzy miesiące 50 %

Oznacza to, że w niedługim czasie wzrosną ceny ubrań, elektroniki, czy materiałów do produkcji.

A to oznacza ...
presse123 / 85.89.183.* / 2008-10-23 08:17
Pan Ryszard Petru tradycyjnie jest mądry post factum. Żadna z jego prognoz przed zdarzeniem nie sprawdziła się. Czytanie jego opinii jest zwykłą stratą czasu.
striker / 217.153.72.* / 2008-10-23 14:01
Nie jest strata czasu, mozna to traktowac jako przepowidnia czego napewno nie bedzie (taki przeciw wskaznik). Jak Kuczynksi od 2005r wieszczyl besse i teraz mozna przyznac mu racje :).
sarah123 / 83.4.66.* / 2008-10-23 10:40
i ja się zgadzam, w ogóle ci wszyscy pseudo analitycy i cała ta banda zawsze wszystko wie najlepiej po, są wtedy tacy mądzrzy, wszechwiedzący, jeszcze tydzień temu nikt z nich nawet nie przebąkiwał o spadku wartości złotego, a przecież sytuacja na rynku nie zmieniła się aż tak bardzo.... po prostu słuchać mi się ich nie chce, a najgorsze to to że oni się ciągle lansują i próbują zrobić z siebie Boga i jescze biorą za to wielką kasę. żałośni są po prostu...
Ghandi / 83.8.216.* / 2008-10-23 08:45
zgadzam sie z przedmówcą i jeszcze jedno przy poz 3600 na wig 20 mowił o korekcie i nowych szczytach hossy na 5000 tys wiec garniturowy pajac robiący dobrą mine i nc wiecej
Xman / 83.7.141.* / 2008-10-23 11:16
przecież to wszystko Wasza wina, pobudzacie popyt na prognozy, a więc jest i podaż, i ta zła jak i właściwa sprzedają się tak samo, ponieważ jakość prognozy weryfikuje w jakimś tam okresie. Sami zacznijcie się przyznawać do Waszych niesprawdzonych wróżb.
kwl / 82.210.151.* / 2008-10-23 12:26
Pan Petru rzeczywiście wielokrotnie wypowiadał się w sprawach giełdowych, choć jak wielu innych ekonomistów wyraźnie nie za bardzo się na tym zna. Z drugiej strony, na giełdzie mamy panikę i żadna analiza, techniczna czy fundamentalna, w tej sytuacji się nie liczy. Ludźmi kieruje strach a nie rozum, a więc i nie analiza. Przy okazji niektórzy rozpaczliwie wypatrują kogoś, kto poprowadzi ich do Ziemi Obiecanej. Oczywiście za jakiś czas znowu pojawią się ludzie,którzy, kreśląc jakieś kreski, będą twierdzili, że potrafią przewidzieć przyszłość, biorąc za to niezłą kasę.

Jeśli zaś chodzi o moje analizy, to uważałem, że WIG spadnie do ok. 31 000 (choć późniejsze analizy wskazywały niższe poziomy), a WIG 20 do 1900 - 1800. Tyle analiza, reszta to po prostu panika ludzi, dla których wartość ich inwestycji wyznaczają trudne do ogarnięcia z perspektywy Polski zachowania naszych kochanych przyjaciół i sojuszników z USA. Historia giełdy mówi jednak, że i ta panika się przewali, a niektórzy obudzą się z kacem. Spanikowanym polecam na razie obligacje, ceny ich również spadły.

Wniosek z tego jest taki, że po stanie wojennym i upadku komuny, znowu przyszło nam żyć w ciekawych czasach.
mc_sg / 84.205.176.* / 2008-10-23 16:17
wszyscy komentujący widzę też najmądrzejsi jesteście, ale jakoś nie byliście i nie będziecie w stanie przewidzieć dalszych zachowań rynku. BO TAK NAPRAWDĘ NIKT NIE JEST, a analityk na tle posiadanej wiedzy i doświadczenia szacuje lub ocenia zdarzenia. Jeśli Petru taki zły to niby jaki inny analityk w PL przewidział dzisiejszą sytuację? Zastanówcie nad tym co piszecie, bo żałość bierzę czytając tych waszych gorzkich żalów. Chcielibyście wróżki co i by w lotto numery podała
kwl / 82.210.151.* / 2008-10-23 20:33
No cóż, trudno mi mówić za wszystkich, ale ja generalnie przewidziałem, co się stanie. Około pół roku temu przewidziałem, że tej jesieni będzie dołek i przed nami jeszcze dwie fale spadkowe - na wiosnę i na jesieni. Nie doceniłem natomiast siły ostatniej fali spadkowej - tu rzeczywiście zadziałała panika. A zdecydowaną większość swoich inwestycji upłynniłem w zeszłym roku i na większą skalę wracam dopiero w tym miesiącu. Nie twierdzę też, że jestem najmądrzejszy, ale życzę ci połowy tej umiejętności przewidywania wydarzeń.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy