Forum Forum inwestycyjneFundusze

Podatek Belki co z nim?

Podatek Belki co z nim?

elvis666 / 85.128.85.* / 2007-09-01 01:29
Czy jeżeli kupiłem jednostki z dwóch funduszy tej samej firmy i w jednym wyszedłem na plus a w drugim straciłem czy da się zrobić tak żeby odliczyć podatek belki(19%) od kwoty którą straciłem w drugim funduszu? Bo z moich wyliczeń wynika że ta strata w drugim to tyle ile państwo zabierze mi z częsci zysku z pierwszego funduszu.
Wyświetlaj:
niewidzialny / 193.193.181.* / 2007-09-04 12:39
a jak by było pięknie bez tej pie.......daniny
Egzorcysta / 2007-09-01 03:05 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Pytales o to samo na onecie. Z plusowego placisz a minusowego nie ;)
elvis666 / 85.128.85.* / 2007-09-01 11:00
owszem tam tez pytałem:) tylko że odpowiedź jest nie taka jakiej oczekiwałem bo chodzi mi o to że jezeli musze zapłacić 1000zł podatku a w drugim funduszu straciłem 1000zł to czy da sie odliczyc ta strate od podatku że nie zapłace go bo miałem strate w drugim funduszu? :)
zaq81 / 2007-09-01 12:22 / portfel
no tak najlepiej pytać aż się usłyszy to co się chce usłyszeć :D
różne fundusze różne podchodzą do wypłacania ewentualnych zysków a co za tym idzie do podatku belki.
Musisz zapoznać się z regulaminem funduszu w którym masz swoje aktywa. Jeśli fundusz ma parasol i do tego w rozliczeniach posługuje się średnią ważoną to ja nie widzie problemu, jeśli natomiast fundusz nalicza na zasadzie fifo to już tak prosto chyba nie będzie.........
Za mało konkretów w pytaniu i tyle samo w odpowiedziach
Oczywiście nie jestem biegły w tych klockach moja wiedza opiera się na zasadach logicznego myślenia i tego co przeczytałem ....... niestety obie metody czasem zawodzą dlatego jeśli się mylę liczę na przywołanie mnie do porządku :)
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia :)
elvis666 / 85.128.85.* / 2007-09-01 14:25
sprawa wygląda tak że najpierw kupiłem arke akcji a po roku kupiłem arke akcji wschodniej i środkowej europy no i w pierwszym miałem zysk w drugim strate. A zadaje takie pytanie bo slyszałem ze jak się inwestuje na giełdzie i się tam straci to potem można odliczyć sobie ten podatek jak sie zyska od straty. Dlatego chciałbym żeby było tak w funduszu bo nie chce tracić kasy tylko pokazać państwu że straciłem w drugim funduszu to co chcą mi zabrać w podatku z pierwszego :)
Mam nadzieję że nie zamotałem i jest to troche klarowne :)
POZDRAWIAM i dziękuję za odpowiedzi :)
radziej / 2007-09-01 17:45 / Bywalec forum
to co byś chciał jest klarowne, ale tak nie jest... na Twoje nieszczęście...
Egzorcysta / 2007-09-02 03:55 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Jak sie rozliczasz za akcje to mozna sobie sumowac straty i zyski i jak wyjdziesz na plusie placisz a jak minus to nie. W Twoim przypadku na 99% od zysku zaplacisz 19% a tam gdzie jestes na minusie po prostu wyciagniesz mniej kasy. Nie mozna sumowac.
radziej / 2007-09-04 17:41 / Bywalec forum
dodaj 1%, na luzie
elvis666 / 85.128.85.* / 2007-09-03 00:21
Szkoda, ale dzięki za pomoc :)
Duffy / 83.6.204.* / 2007-09-04 01:08
Ludzie...Podatek Belki jest od zysku kapitalowego !!!!!! Płaci sie go takze w parasolach np ING. Nie uniknie sie zakupujac gole fundusze co bys nie robil przy konwersji jednostek badz przy zbyciu automatycznie podatek bedzie Ci odliczony bo nie pokazujesie tego w zeznaniu podadkowym i dlatego robia to z automatu. I tak zaplacisz i tak....Mozna go odroczyc w czasie i jest to bardzo fajne ...do zrobienia w tzw.. unit linkach np..Aegon Axa czy Skandia. Jednym slowem jestes 1000 na minusie a szkoda.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy