Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum prawneBankowe

podatek Belki odfunduszy inwestycyjnych

podatek Belki odfunduszy inwestycyjnych

skomentuj
stomek / 2017-08-12 10:35
Witam
W 2003 r w celu uniknięcia tzw. podatku Belki, który miał obowiązywać od 2004 r zakupiłem udziały w funduszach inwestycyjnych. W zeszłym tygodniu złożyłem zlecenie odkupienia w/w jednostek. Okazało się, że bank odliczył jednak podatek Belki. Pytanie moje: czy jak zakupiłem fumdusze przed obowiązywaniem podatku to musze go płacić? Drugie pytanie czy jakbym założył lokatę przed wejściem podatku w życie czyli przed 2001( podatek od inwestycji wszedł poźniej czyli w 2004r) to też odliczyli by mi podatek? Wtedy banki zachęcały do zakupu jednostek uczestnictwa w celu uniknięcia podatku a teraz nagle się okazuje, że go zabiorą?

pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-08-17 21:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
2 x tak. To jest podatek... dochodowy, decyduje data uzyskania ...dochodu.
stomek / 2017-08-17 21:31
Nie do końca. W banku dostałem odpowiedź, że podatku od lokaty założonej przed wejściem w życie podatku Belki nie musze płacić. Tak samo nie musze płacić podatku od zysku z akcji, które kupiłem przed 2004 r a sprzedałem teraz, nawet jak mam 1000% zysk.
szklarek / 2017-08-18 08:54 / 10-sięciotysiącznik na forum
Masz rację. Niepodleganie temu podatkowi dochodu z akcji nabytych przed 2004 r. i obligacji skarbowych nabytych przed 2003 r. wynika wprost z ustawy wprowadzającej ów podatek dla akcji, tj. z art. 19 Ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nie ma takiego zapisu dotyczącego funduszy i lokat, co mnie zmyliło, a przecież 'belkowe' jest starsze o dwa lata i pierwotnie wynosiło 20%.

Odszczekuję :-)
skomentuj

Najnowsze wpisy