Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Polacy równo podzieleni ws. elektrowni atomowej

Polacy równo podzieleni ws. elektrowni atomowej

Wyświetlaj:
Nito82 / 89.174.178.* / 2008-12-23 11:28
Z energia geotermalna jest jeden problem - uwalniane sa zwiazki siarki, ktore mocno zanieczyszczaja srodowisko. Atomowka to najlepsze rozwiazanie dla Polski, a obawy ludzi o awarie sa niesluszne. Pewnie biora sie z katastrofu w Czarnobylu, gdzie wybucl wodor(chlodziwo). W nowych konstrukcjach jako chlodziwo uzywa sie innych, bezpieczniejszych mediow. Jesli ktos jest przeciwny budowie niech najpierw zacznie gasic swiatlo w domu, a pozniej glupio gadac;)
Ksiądz Opieniek ;D / 83.24.160.* / 2008-08-08 01:44
A co z ENERGIĄ GEOTERMALNĄ? Pod Polską jest tyle ciepłej wody że można by tym śnieg na Grenlandii roztopić ;D po za tym wody geotermalne można pobierać bez przerwy przez 24h/Dobę i setki lat.Pewnie Jądrówkę i tak wybudują ale niech dadzą mi możliwość postawienia szybko przydomowej mini-elektrowni wiatrowej i gdy przyjdzie Orkan Kyryl To mnie państwowi dostawcy prądu będą mogli w Du.. pocałować ;D
anty POPiS / 83.23.152.* / 2008-07-26 10:57
Poczytajcie : http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/pawlak;awaria;na;slowenii;nie;zmienia;polskich;planow;atomowych,172,0,347052.html

Tą kasę zamiast na energetykę jądrową i inwestycje w składowiska odpadów radioaktywnych / zostawionych przyszłym pokoleniom jako nasze bezmuzgowie/ - lepiej zainwestować w zbiorniki wodne i elektrownie . Rzeki płyną od tysięcy lat i będą płynąć. Atom był potrzebny do programu zimnej wojny by produkować Pluton. Nie mamy złóż Uranu, nie mamy miejsca na odpady, więc czemu brakuje logiki w tym działaniu?
Myślę że działają polskie władze / czytaj pracownicy sezonowi / w interesie obcego państwa który nie wie co zrobić z swoim przemysłem produkującym - te badziewne urządzenia / Czytaj Francja i USA/. Rząd nie działa w interesie polaków i polski myśląc i planując budowę najdroższej wytwórni energi , jaką jest Elektrownia Atomowa. A co z chłodzeniem reaktorów? Kto odpowie za awarie i skarzenie środowiska ----nikt...bo to interes na krótką metę i szybka kasa......
Erelci / 2008-07-25 23:58
48% za to dobry wynik.
Gdybyśmy mieli w mediach kampanie promującą energię atomową, to ten wynik był by już całkiem zadowalający.
Zwłaszcza, że Polska może ostro przychamować z rozwojem gospodarczym bez takich elektrowni.

Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga:
www.drogadosukcesu.blox.pl
acomitam / 83.11.107.* / 2008-07-22 09:10
Jak to po równo? 48 jest chyba większe od 46? Czy może w demokracji obowiązuje inna matematyka?
górnik-emeryt / 83.5.115.* / 2008-07-22 09:07
możemy spokojnie jeszcze przez grubo ponad 100 lat wykorzystywać węgiel (kamienny i brunatny), bo takie zasoby mamy, np. kopalnia Janina, Ziemowit, złoże Legnica, a inwestować w czyste jego spalanie; najważniejsze jest to, że ten surowiec jest NASZ.
brawo Rodacy! / 81.210.19.* / 2008-07-22 08:27
Optymistyczna informacja. Wygrywa myślenie!
Apostata / 195.61.252.* / 2008-07-21 16:34

Gazeta przypomina również, że około 2030 roku skończą się eksploatowane dziś w Polsce pokłady węgla.


A około 2050 roku światowe zasoby uranu (takiego nadającego się do wydobycia, tj. powyżej 0,1%)
Andre7 / 2008-07-21 15:33 / Tysiącznik na forum
Myślę, że lepiej inwestowac w obniżenie emisji CO2 i pyłów z energetyki węglowej. Są za tym dwa argumenty rozsądne:
1) jak mamy z węgla 90% energii w kraju to i tak musimy w to inwestować, niezależnie od tego czy dwie elektrownie węglowe zastąpi jedna jądrowa czy nie
2) jeżeli uda sie czyściej produkować energie z wegla i zastosowac to w elektrowniach produkującyh dziś 90% energii w Polsce, to zysk dla środowiska będzie wiekszy niż gdy wyłączymy dwie elektrownie węglowe
Natomiast nie jest rozsądny argument o zanieczyszczeniach promieniotwórczych, bo w pyłach weglowych emitowanych przez jedna elektrownie węglowa jest więcej uranu niż w w pięciu elektrowniach atomowych (i to za paroma metrami betonu).
acomitam / 83.11.107.* / 2008-07-22 09:12
Czytałem gdzieś kiedyś, że również wody kopalniane spuszczane do polskich rzek mają znacznie podwyższony poziom radioaktywności. Ciekawe czy to prawda?
KAP / 2008-07-21 10:04 / Tysiącznik na forum
sadze ze tu mozemy wzorowac sie choc troche na Francji.
MN4 / 80.51.231.* / 2008-07-21 09:05
Na szybko potrzebujemy 100 zbiorników retencyjnych. Elektrownie wodne na nich, to rónoważność 10 reaktorów czyli 30% zużycia energii elektrycznej.
Po co budować reaktory zaopartywane w uran przez Rosjan, skoro i tak potrzebujemy zbiorniki retencyjne?
acomitam / 83.11.107.* / 2008-07-22 09:23
Chyba nie do końca ma Pan rację. Modny był onegdaj, jeszcze w PRL, program Wisła polegający na zagospodarowaniu energetycznym naszej Wisły poprzez wybudowanie sieci tam i zapór. Z tego projektu zrealizowano, zresztą z poważną szkodą dla środowiska, tylko jeden element, tamę we Włocławku. Ale nie to jest ważne. Ważne jest, że całkowita moc jaka można wydusić z królowej naszych rzek to raptem 2000 MW . Podczas gdy moc tylko jednego bloku energetycznego w projektowanej onegdaj elektrowni w Żarnowcu to było jak pamiętam 800 MW. Pomijając już nawet niepowetowane szkody środowiskowe jakie przyniosłaby realizacja programu Wisła i koszty jego realizacji, widać, że jest to raczej ślepy zaułek. Energetyka jądrowa takich ograniczeń nie ma!!!
Pominę milczeniem poronione pomysłu zbudowania energetyki naszego kraju w oparciu o wiatraki, słomę i różne tego typu bzdety, ale widać, że nie da się tego zrobić również w oparciu o zbiorniki retencyjne.
Juken / 212.140.133.* / 2008-07-21 08:54
Te 46 procent przeciw zmieni zdanie jak zobaczy swoje rachunki za elektryczność za pare lat. Nawet eko-świry będą musiały się ugniąć.
Pilsener / 2008-07-21 08:43 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Elektrownia atomowa to najbardziej ekologiczne źródło energii - byle tylko nie budowali jej polacy
2. Uwolnić rynek energii, tak aby tanie surowce i prąd można było sprowadzać z zagranicy. Jak polacy nie umieją produkować taniego prądu to ja mam ich głęboko - niech się uczą. Dlaczego ja mam płacić drożej za prąd z tego powodu?
Skąpiec / 83.24.160.* / 2008-08-08 02:13
. Elektrownia atomowa to najbardziej ekologiczne źródło energii - byle tylko nie
budowali jej polacy
2. Uwolnić rynek energii, tak aby tanie surowce i prąd można było sprowadzać z zagranicy.
Jak polacy nie umieją produkować taniego prądu to ja mam ich głęboko - niech się uczą.
Dlaczego ja mam płacić drożej za prąd z tego powodu?


..To czemu mają problemy z pozbyciem się odpadów radioaktywnych i zburzeniu całych elektrowni?Koszty zburzenia jądrowej elektrowni są tak samo wysokie jak koszty jej wybudowania.
:-P / 89.77.153.* / 2008-07-23 00:21
najlepiej niech zbudują chińczycy albo jeszcze lepiej koreańczycy, a po 2-3 latach wszyscy będziemy patrzeć jak się w pył obracają te budowle hahahahahaaaaaa.
jeszcze turcy i hindusi... oni też dobrze budują hiiiihiiiii
elektroenergetyk / 195.136.179.* / 2008-07-21 21:23
Nie importujesz energii elektrycznej z zagranicy ponieważ zdolności przesyłowe sieci przesyłowych na to nie pozwalają. Mamy tylko kilka linii NN (najwyąszego napięcia = 400 i 220kV) i WN (wysokiego napięcia = 110kV) wymiany z sąsiadami. Do tego jedno połączenie stałoprądowe ze Szwecją o mocy przesyłowej 600MW i nieczynna linia 750kV z Ukrainą. Czym więc chcesz importować? Przynosić w wiaderku? Nie da się, ale pewnie o tym wiesz. Ponadto mocy biernej nie da się przesyłać na duże odległości (ze względu na straty, spadki napięć, ograniczanie przepustowości linii itd.)więc i tak musielibyśmy ją produkować w kraju. Do tego dochodzą jeszcze straty przesyłowe wynikajace z przesyłu energii na duże odległości. Mówiąc krótko: nierealne.
Sceptyk99 / 83.11.95.* / 2009-03-22 23:15
http://www.youtube.com/watch?v=NbRP-QfeI-8

Najnowsze wpisy