Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pomoc dla frankowiczów. Senat odkręci poprawkę SLD? Polska i tak może narazić się na miliardowe roszczenia

Pomoc dla frankowiczów. Senat odkręci poprawkę SLD? Polska i tak może narazić się na miliardowe roszczenia

Wyświetlaj:
robolszt / 88.156.19.* / 2015-08-08 21:48
PIS jest jak partia Aleksisa Tsiprasa (Grecja) . Czaruje ciemnotę obietnicami bez ekonomicznego pokrycia. Warunek - trzeba wygrać za wszelką cenę. Cenę ktòrą zapłaci Kowalski za 2 lata
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 21:18
Proszę PIS i KUKIZA o przedstawienie symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie z symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian .
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH. Nigdzie nie jest napisane, że mam oddać GŁOS nie będąc świadomym tego co czynię, czyli daje mi prawo do pełnej ŚWIADOMOŚCI. Gwarantuje to KONSTYTUCJĄ RP. Te INFORMACJE nie mają prawa być POUFNE !!!!!
była propozycja PODATKU BANKOWEGO, to i była jej RZETELNA kalkulacja !!!

- tak, czy nie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 21:15
SPISEK, ZAMACH, czy „ ZANĘCENIE ” WYBORCY ?!
- W co, WY gracie ??. Do czego DĄŻYCIE ?? !! - NOWY MODEL??
NOWA IDEOLOGIA ?! - (politycy jasno i klarownie !)

Podatek Bankowy.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.150 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (10-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-120)% w skali roku.

Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 (podatek bankowy≤0,39):

Lipcowe wypowiedzi NBP mogą zdefiniować te straty w 2015r. na ok 75 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 20017r.

1 .STRATY2015r. ok. 75 mld PLN w 20015 r.

2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(9,5–15) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(9,5-15)mld PLN - 7 mld PLN =(2,5-8)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,14-0,45)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (35-120)% w skali roku.Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Nie chcę „ PROVIDENTA ”. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).
Nie dla IDIOTÓW !!! Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !!! (1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.)
Nie ma co się SPINAĆ !
Ludzi rozumiejących to zagadnienie jest góra 10.000-20.000 osób.
SPOŁECZEŃSTWO liczy 38 mln osób, oczywiście WYBORCÓW jest znacznie mniej.
Chodzi tylko i wyłącznie o GŁOSY!, a POLITYK powinien być ODPOWIEDZIALNY, SZCZERY i ponosić tego konsekwencje PRAWNE za SKUTKI swoich WYPOWIEDZI !

Propozycja PIS, w skrócie i obrazowo:
PIERWOTNA
„Karta członkowska wejścia do BIEDRONKI jednorazowo 75 PLN i mleko 5 PLN/litr
– lub bez tego podatku, tak jak obecnie mleko 2,5 PLN/litr i wejście NIEODPŁATNE”

Po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 20015
„Karta członkowska wejścia do BIEDRONKI jednorazowo 38 PLN w 2015 r. i mleko 4 PLN/litr od 2017r – lub bez tego podatku, tak jak obecnie mleko 2,5 PLN/litr i wejście NIEODPŁATNE”

Propozycja KUKIZ:
PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości aktywów bankowych
ok. 60 mld PLN = 3,9% * (1 bilion 600 mld PLN/rocznie)
źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji: ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!
Ryszard 787 / 46.113.129.* / 2015-08-08 21:10
ha ha ha dobre sobie :) na całym Świecie za przekręty na banki są nakładane miliardy kar ( zwłaszcza w USA) a u nas to Państwo ma zapłacić oszustom ....
gosc5678 / 37.7.25.* / 2015-08-08 20:33
No i po co to wam było posłowie PO i PIS? Wystarczyło dać pracować prokuraturze by sprawziła legalność tych "kredytów" za zgodność z prawem a nie są zgodne. To zmknęło by jakiekolwiek roszczenia.
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:54
Frankowicze co WY na to ???

Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415
http://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-polski-system-finansowy-jest-stabilny-3386225.html
Bzyk193 / 46.7.110.* / 2015-08-08 20:54
To nie jest kwesria co na to frankowicze tylko ze politycznie cisniesz w PIS. CO frankowicze czy inni kredytobiorcy maja do decyzji policztycznych na ktore nie maja wplywu.
ddddd3332 / 78.88.114.* / 2015-08-08 20:27
Coś pięknego, jak politycy szybko zmieniają zdanie, oskarżając innych o wywołanie problemów i kłopotów. Niestety wiele osób nabrało się na retorykę PiS że wszystkiemu winne PO. Nie bronię tej partii lecz powinni wziąć również odpowiedzialność politycy PiS.
olek339 / 78.9.146.* / 2015-08-08 19:46
Ekonomiści często doradzali, aby kredyt brak w walucie, w której się zarabia. Ryzyko kursowe!! Ja też wzięłam kredyt na samochód w markach niem. i w okresie przewalutowania na Euro "dostałam po kulach"i wtedy pomyślałam tylko o swojej głupocie.
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:51
Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415
http://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-polski-system-finansowy-jest-stabilny-3386225.html
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:46
Garść wypowiedzi z 2006r:

Mada / 150.254.235.* / 2006-06-21 08:25 + - Dziwi mnie to ze nikt nie stara sie ograniczyc okradanie nas klientow przez banki, chocby marze bankowe ale to tylko czesc tego co "polskie" banki wyciagaja nam z kieszeni. Jestem dorosla osoba jesli moge wziasc kredyt i nie zycze sobie by KNB i ZBP traktowalo mnie jak niedorozwinietego przyglupa, ktoremu nalezy wytlumaczyc gdzie i jak ma wziasc kredyt. To moja sprawa czy biore go w zlotowkach czy np frankach. I nie ma tutaj nic do rzeczy ze odbieram pensje w zl bo jak przyjdzie "krach" to i tak nie bede miala na splate kredytu. Kazde zaciaganie kredytu w naszym wspanialym kraju niesie za soba powazne zagrozenia ale to chyba tylko ja sama musze podjac decyzje czy ryzykowac czy nie. Ten przepis ma za zadanie li tylko i wylacznie ochrone bankow kolesi. Poniewaz sa poza konkurencja i grunt im sie pali pod nogami. przykro zyc w kraju gdzie zwykly obywatel jest tak traktowany

Kero / 2006-06-21 08:32 / - + - Ode mnie jako od obywatela to Ty się "doradco" odsuń jak najdalej. Ja brałem i będę brał nadal to ryzyko wyłącznie na siebie bez względu na haki jakie zostaną ustawione przeciwko mnie. Nikt inny za mnie tego ryzyka nie weźmie i przestań mi próbować wmawiać, że to banki otaczają mnie troską.

jliber / 212.180.147.* / 2006-06-21 09:52 + - Wolę brać odpowiedzialnośc za moje czyny, zamiast być zależnym od wszechwładnego urzędasa prawdzika który zdecyduje czy będę zdychał pod płotem czy nie.
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:39
Parlamentarzyści nie zapłacą kar z odsetkami za bezmyślna ustawę tylko Państwo polskie (czyli zwykli obywatele), w sporze ze skarbem Państwa cała masa prawników zatrudniona po obydwu stronach zarobi dodatkowo kupę szmalu. Banki mają obowiązek się bronić przed takim rabunkiem chociażby z powodu ochrony ich klientów, polskich obywateli którzy zanieśli do nich swoje pieniążki, tak zanieśli bo oszczędzali a nie pożyczali. Parlamentarzyści wiedza kto zapłaci ale maja to kompletnie gdzieś , kupują sobie głosy za nie swoje pieniądze. Banki można przycisnąć w wielu kwestiach ale nie tak, żeby odszkodowania szły z naszych podatków.
gosc5678 / 37.7.25.* / 2015-08-08 20:39
Stratą banku jest mniejszy zysk. Po drugie "obdarowani" tą ustawą kredytobiorcy będą musieli zapłacić podatek. Po trzecie, ta ustawa legalizuje niezgodne z prawem kredyty. W polskim prawie bankowym nie ma i nie bylo takich kredytów.
Damian851 / 188.252.18.* / 2015-08-08 19:44
Pytanie pozostaje, czy banki rzeczywiście miały franki dając kredyty, przecież wypłacały kredyty w złotych co było samo w sobie nie tak. Dlaczego nikt nie zbadał tej sprawy?
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:49
takie umowy zawierane są w większości państw na świecie. Choć faktycznie jest ich zdecydowanie mniej jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. To są standardowe procedury !!!
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:35
Głupawy polityk dziadek i tatuś uchwali głupawą ustawę, a biedny głupawy synek i wnuczek będzie CAŁE życie spłacał głupawe pomysły głupawych przodków - olbrzymie zadłużenie; emerytury dla darmozjadów; darowizny dla kleru i NIESKOŃCZONE zwroty (bo tysiące hektarów darowizn to nie zwroty); utrzymanie kolejnych zasłużonych (obojętnie czy wyklętych czy przeklętych); wzrost liczby urzędników + stałe obietnice przedwyborcze dla frankowiczów, dla młodych, dla starych, dla ...dla.... A pracować nie ma kto, a sprowadzeni kolorowi imigranci narobią swoich dzieci, a nie będą tyrać na starych Polaków, a senat tak dotrzymał słowa, ze przez 26 lat sprowadził aż kilkadziesiąt rodzin Polaków ze Wschodu. Cieszysz się nastolatku ? To dodam jeszcze KOLEJNE PO POPRZEDNICH odszkodowania za nieudolne i opóźnione działania władz polskich - a te kolejne miliony/miliardy EUR zapłacisz TY ! TY ! TY !
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:20
Każdemu się NALEŻY !!!
Gdzie był KNF w latach 2005-2008 oraz Urząd Ochrony Konsumentów !!!.

Politycy CHEŁPILI się wtedy wzrostami gospodarczymi wywołanymi takimi produktami jak:

1. Kredyty hipoteczne w CHF
2. Ubezpieczenia na Życie ze składkami regularnymi

Przecież Państwo zbierało podatki: od branży budowlanej, finansowej, ubezpieczeniowej i rynku kapitałowego !!!. Chyba tylko po to by żyło „wam” się lepiej !!!. Teraz chcecie, także PODATKIEM BANKOWYM pozyskać głosy „nieświadomych wyborców”. Dlaczego nikt z was nie zaproponuje rozwiązania lub złagodzenia tego problemu przy wykorzystaniu 15-25 mld USD z naszych, społeczeństwa pieniędzy zgromadzonych w NBP( łącznie 105 mld USD). Rozłożonych np. w pięcioletnim wehikule transferowym lub nawet ich przesuniętym w czasie rewersem, zabezpieczoną skutecznie inżynierią finansową i wypchaną na rynki zagraniczne. Nazwa produktowa „ DOBRY DOM POLSKA ”. Jeśli jako dobrzy gospodarze DBACIE o dobro społeczeństwa, to dlaczego nie chcecie wykorzystać do tego tych środków . Oczywiście obsłużyć proporcjonalnie kredyty hipoteczne denominowane w CHF, USD, EURO i PLN.
Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415
http://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-polski-system-finansowy-jest-stabilny-3386225.html

A co zresztą społeczeństwa i z bankami, wspomógłby kredytobiorców frankowych. Pieniądze w NBP są naszymi wspólnymi pieniędzmi. Znaczyło by to, że NBP musiał by obsłużyć rachunek w wysokości (200-350)mld PLN. Każdy obywatel ma prawo do tych środków, a takimi środkami NBP po prostu nie dysponuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
polo471 / 176.4.37.* / 2015-08-08 18:28
W twoim kredycie złotówkowym nie ma niedozwolonych klauzul , które powodują nieważność umowy.
Rzad do tej pory nic nie robił albo mydlił oczy i napuszczał was złotówkowiczów na frankowców!!

dostałeś kredyt na warunkach uczciwych , klarownych i jasnych.

teraz tylko chodzi o to żeby banki naprawiły szkodę którą wyrzadziły ludziom dając te kredyty.

nikt do kredytu frankowca dopłacac nie musi to tylko banki zmniejszą swoje zyski!!!!

Jeżeli ktokolwiek opowiada się za tym że nic nie należy z tym robić to traktuje frankowców jak sponsorów całej RP.
Bo jak zawać sytuację w której rząd nie robi nic , pod pretekstem spadku dochodów sektora bankowego , a co za tym idzie banki zapłacą mniej podatku dochodowego i będą mniejsze wpływy do budżetu!!!!
To co JA i Kowalski posiadający kredyty chf mamy WAS Polskę sponsorować aż do śmierci??????

Ogarnijcie się chorzy z nienawiści zlotówkowicze , bezrobotni , otrzymujący dotacje , zasiłki od państwa skąd te pieniądze się tam biorą??
I dlaczego nasz rza tak dlugo robi z frankowców idiotów , a z opinii publicznej ...........
ddd722 / 78.88.114.* / 2015-08-08 20:38
Pracuje zarabiam w zł, mam kredyt w zł, nie dostaję żadnych świadczeń socjalnych od państwa czy opieki społecznej itp. Do lekarza specjalisty chodzę prywatnie, dodatkowo mam od firmy prywatną służbę zdrowia. Nie obrażaj mnie że mnie sponsorujesz!!!!!!!! Płacę uczciwie podatki i nigdy bym nie wziął kredytu w walucie obcej nawet wybiłem to z głowy mojemu koledze. Skoro nie miałeś zdolności kredytowej na to co kupiłeś to trzeba było rozejrzeć się za mniejszym mieszkaniem lub inną lokalizacją. mnie nie było stać na mieszkanie we Wrocławiu to kupiłem w Dzierżoniowie i dojeżdżam do pracy. Nie żałuję bo wszędzie blisko a okolica spokojna. Trzeba było myśleć a nie teraz obwiniać wszystkich.
spoko1 / 89.72.45.* / 2015-08-08 19:28
z banków, które płacą ponad 4 mld PLN rocznie podatków !!!!!!!!!!!!!!
Rhw / 83.29.204.* / 2015-08-08 18:18
PANI PREMIER I TO CAŁE "PO" JEST JUŻ PO ! ŁAPIĄ SIĘ JAKIŚ GŁUPOT PRAWNYCH JEDNYM KREDYTOBIORCĄ TO BĘDĄ POMAGAĆ A INNYM ZŁOTÓWKOWYM TO NIE ! TO ORDYNARNY SKANDAL , KONSTYTUCYJNA RÓWNOŚĆ OBYWATELI ZOSTAŁA SKOPANA !!! TĄ USTAWĄ !!! JA JESTEM GORSZYM OBYWATELE BOP MAM KREDYT W ZŁOTÓWKACH ! A NIE BYŁEM GŁUPIM TAK GŁUPIM CWANIAKIEM KTÓRY SIĘ WYCWANIŁ - ROBIĄC SIĘ W KONIA FINANSOWEGO ! BIORĄC KREDYT ŚMIANO SIĘ ZE MNIE ŻE BIORĘ W ZŁOTÓWKACH - I KTO BYŁ CWANY A TERAZ CWANIAKI MAJĄ DOSTAĆ UŁATWIENIA A MNIE SIĘ OKRADA Z DWÓCH LAT MOJEJ EMERYTURY !!! JAK TA USTAWA JEST KONSTYTUCYJNA TO JA ZAŻĄDAM TAKICH SAMYCH ULG W MOICH KREDYTACH ZŁOTÓWKOWYCH !
ddd722 / 78.88.114.* / 2015-08-08 20:41
Czytaj z rozumem, poprawki SLD zostały przegłosowane, widocznie PO miało zbyt mało posłów na miejscu by odrzucić te poprawki, chcą to zrobić w senacie. Pretensje miej do tych co to przegłosowali.
polo471 / 176.4.37.* / 2015-08-08 18:16
Trzeba było brać we frankach dzisiaj byłbyś "WIELKIM WYGRANYM"
polo471 / 176.4.37.* / 2015-08-08 18:14
Trzeba było brać we frankach teraz byłbyś " WIELKIM WYGRANYM"

Najnowsze wpisy