Forum Forum prawnePracy

pracownik na zastępstwo a zwolnienie

pracownik na zastępstwo a zwolnienie

liljanna / 2011-11-22 09:16
pracuję na umowie na zastępstwo, niewykluczone, że już w nowym roku wróci osoba, którą zastępuję, nie mogę się porozumieć z szefową co do mojego dalszego być albo nie być w tej firmie, żywcem nie ma dla mnie czasu, a ja chciałam zapytać jak może dojść do mojego zwolnienia, bo jak ona dalej będzie tak zwlekać z tą rozmową, to obawiam się że i do sylwestra nie będę wiedzieć na czym stoję :/ jak pracodawca może zwolnić pracownika na zastępstwo?
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-11-22 12:01
Najważniejsze jak termin umowy ma Pani zapisany w umowie.
Bo albo jest napisane, że do powrotu pracownika X (40% przypadków), albo podana jest konkretna data albo kombinowanie- czyli do powrotu, ale nie później niż do dnia.
1. Jeśli jest ta pierwsza opcja to i pracodawca może nie wiedzieć, bo o powrocie pracownika zastępowanego może dowiedzieć się np. 30 dni przed ( jeśli to wychowawczy ) dowolnie ( jeśli to bezpłatny ), 7 dni ( gdy ( macierzyński ). Wszystko to w przypadku gdy zastępowany zamierza skrócić urlop już udzielony.
2. I prawdę mówiąc pracodawca nie ma obowiązku Pani informować, ani tym bardzie podpisywać kolejnej umowy.

Może więc Pani dowiedzieć się z dnia na dzień.

W innych przypadkach lepiej traktować sytuację jako pewną, że zatrudnienie kończy z podaną datą i szukać czegoś gdzie indziej. W razie atrakcyjnej oferty- nawet wypwoiedzieć wcześniej obecną umowę. Okres 3 dniowy.
liljanna / 2011-11-22 15:41
chyba czas szukać pracy... mnie się tyczy ta pierwsza opcja, także sytuacja jest bardzo niepewna :/

Najnowsze wpisy