Forum Forum podatkoweOdliczenia

Problem z wyliczeniem ryczałtu (nadpłacona składka na ubezpieczenie społeczne)

Problem z wyliczeniem ryczałtu (nadpłacona składka na ubezpieczenie społeczne)

Dotii / 87.119.2.* / 2009-10-04 19:20
W miesiącu sierpniu omyłkowo przelałam na konto ZUS na składkę za ubezpieczenie społeczne za dużą kwotę zamiast 113,46 zł przelałam 567,84zł. W deklaracji DRA za sierpień wszystko było poprawnie 113,46 zł. Przy obliczaniu ryczałtu od przychodu odjęłam składkę na ubezpieczanie społeczne w wysokości 113,46zł, która podałam w deklaracji DRA a nie tą, która faktycznie przelałam na konto. Nie wiem czy to tak powinno być. W ZUS powiedziano mi że, za wrzesień na ubezpieczenie społeczne mam wpłacić tylko brakującą różnice. Kwotą nadpłaty za poprzedni miesiąc wyszła 454,38 zł Za wrzesień powinnam zapłacić 548,92(ponieważ zawiesiłam działalność 30.09) A wiec dopłaciłam różnice 548,92-454,38= 94,54, Teraz mam problem z obliczeniem ryczałtu O jaką kwotę składki na ubezpieczenie społeczne powinnam pomniejszyć przychód Czy odjąć kwotę z deklaracji (548,92) czy tylko różnicę, która przelałam na konto (94,54 zł) Bardzo proszę o pomoc.
belladonna / 2009-10-05 16:35 / Tysiącznik profesjonalny
Składki odlicza się zapłacone, to jest podstawowa zasada, a US nie interesuje za jaki okres i czy w prawidłowej wysokości. Jeśli ktoś do listopada nie płaci składek, a w grudniu zapłaci za cały rok, to od stycznia do listopada przychodu o składki nie pomniejsza (nie były zapłacone w tych miesiącach i ryczałt jest wyliczany prawidłowo), a że za grudzień termin zapłaty ryczałtu to koniec stycznia, więc w PIT rocznym wykazuje się zapłacone składki no i może się okazać, że nawet jest do zwrotu, a nie do zapłaty.

Zaczynasz w miesiącu sierpniu przelałem, a potem piszesz o składce za wrzesień... czyli składkę za sierpień płaciłeś w sierpniu, czy we wrześniu, a tę za wrzesień we wrześniu, czy październiku? bo to jest istotne.

Najnowsze wpisy