Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Co oznacza dla przedsiębiorców podwyższenie składek na ubezpieczenia społeczne?

Co oznacza dla przedsiębiorców podwyższenie składek na ubezpieczenia społeczne?

Wyświetlaj:
xxl / .* / 2005-02-24 19:00
Za króla Ćwieczka było lepiej bo oddawano tylko 10% daninę, Ten nasz rząd i sejm tak bardzo dbają o nasze dobro że ,może by tak zagłosowali i zdecydowali jakich prezerwatyw mam używać, co?????? Mam dość tego socjalistycznego bełkotu jesteśmy narodem zaradnym i azadbamy o naszą orzyszłość sami z osobna każdy a nie jakieś mądrale będą decydować. A najlepiej należałaby się kara śmirci w trybie natychmiastowego wykonania za takiego typu pomysłydla każdego posła ministra itd. . W koncu byśmy się uwolnili od śmierdzielstwa i głópców.!!!!Pozdrawiam chorych bo lepiej im nie będzie. Kapitalizm górą....Komuchy na sybir...
Jan S. / .* / 2005-02-24 21:38
W stanie wojennym komuniści Jaruzelskiego mówili ( i rozpisywali się na plakatach) cyt."socjalizmu będziemy bronić tak, jak ojczyzny" i słowa dotrzymują. Nas ludzi budujących kapitalizm i demokrację poprostu chcą zniszczyć za wszelką cenę. Podwyższanie składek na ZUS w imię niby tzw."sprawiedliwości społecznej" oraz nagminne tworzenie nieczytelnego prawa podatkowego jest tego niezbitym dowodem.Sprawiedliwości społecznej niechaj szukają gdzie indziej; bo jednym przyzwala się na na olbrzymie defraudacje, a innch surowo karze się nawet za niezawinione czyny.W demokratycznym kraju nie powinno być przymusu ubezpieczania społecznego dla przedsiębiorców. Każdy wie co dla niego jest najlepsze. Czy pan Hausner, pan Belka, czy pani Jaruga nie wiedzą, że czasy stalinowskie mamy już za sobą? A poza tym co to jest za kraj, że jak przyjdzie jakąś nawet drobna sprawę w dowolnym urzędzie załatwić to obywatel musi się bardzo płaszczyć przed jego wysokością panem URZĘDASEM. A nie daj Boże żeby się dowiedział, że ów obywatel prowadzi działalność gospodarczą.
Xporferus / .* / 2005-02-20 11:52
Rozważania głównie dotyczą czy mniej czy więcej? I kto ma płacić mniej kto więcej? Ale pytanie główne po co? Jaką usługę od ,,urzędników" za składkę otrzymujemy? Czy nie lepiej uwolnić rynek i samemu zabezpieczać się prywatnie (dużo taniej- chociażby koszt urzedników-pośredników, odpowiedzialniej, bez łaski którejkolwiek ze stron umowy)? Może w końcu głosujmy w d***kracji za programami partii i ludzi, kierując się przy okazji zaufaniem (niektórzy od 15 lat dużo mówią, ba mają mozliwość wpływu w parlamencie i rządzie i co?..). Chyba najwyższy czas zacząć sie uwalniać z socjalistycznego kagańca, zakładanego nam oczywiście dla naszego i naszych rodzin dobra (niewolnikowi w cesarskim Rzymie zostawało więcej majątku w kieszeni nim nam obecnie)...
w******** / .* / 2005-02-19 15:35
Potrzeba sfinansowac zakup odrzutowcow dla dyrektorow regionalnych ZUS'u, do tego baseny, marmury, a wiecie ile kosztują Maybachy ??? trzeba skad brac pieniadze !
realista / .* / 2005-02-19 14:39
Dadzę sprawdzić ile dłuzników ma już dzisiaj ZUSile przedsiebiorców likwiduje działalność, a zaległe składki rozkłada na raty.Uważam ,że podwyżka skłądek spowoduje jedynie dalszą liwidację małych firm i wtedy budżet napewno zostanie " załatany" .Pytanie tylko czym?Najlepiej poselskimi dietami , funduszami na utrzymanie biur i przejazdy , bo nie bedzie już komu zabrać.
sylwia / .* / 2005-02-19 10:02
gnoj.... ja też sie wyprowadze z dziłąlnością z tego porąbanego przez os...polityków kraju
griu / .* / 2005-02-19 08:16
wyprowadzam firmę do Czech-za radą mądrych ludzi.W Polsce bezpiecznie i skutecznie można tylko kraść,ustawiać szwagrów i nonszalancko wprowadzać partyjny burdel.Przegięcia są wszędzie,ale żeby robić z nich od razu system funkcjonowania państwa???????????
jotha / .* / 2005-02-19 05:20
Dla wcześniejszych emerytów każde przekroczenie 70% średniej krajowej oznacza potrącenia z emerytury. Obecnie, ile by nie zarobili z działalności gospodarczej, liczy im się tylko tyle ile wynosi podstawa czyli 60% co nie wpływa na wysokość emerytury. Znowu zamknie się ileś małych przedsiębiorstw.
andrzej / .* / 2005-02-17 09:51
Czytam to wszystko i nie wiem o co tyle krzyku. To przecież przedsiębiorcy w większości głosowali na komune. Po skladzie sejmu widać kogo wybrali. Więc.. "widziały gały co brały".
Jan S. / .* / 2005-02-18 16:13
Mam nadzieję, że po takiej nauczce w przyszłości żaden uczciwy przedsiębiorca nie zagłosuje na komuchów spod znaku UP i SLD oraz na ich kolesiów z AWS lub UW
Krzysztof / .* / 2005-02-17 00:31
Panowie, panie poslowie to co wy uchwalacie przekracza wszelkie granice ludzkiego rozumu, skąd wy jesteście z marsa? Tylko Binladen nas ratuje, ludzie pomozemy mu :)????
zzxx / .* / 2005-02-16 22:06
Ogladałem w brytyjskiej telewizji jak Polacy płacą skladki w czechach i słowacji wiele niższe niż w naszch realiach .Mamy w końcu Unię i firmę można miec gdzie sie chce
silver / .* / 2005-02-16 22:17
Ja ogladalem w finskiej jak pozywali Polakow pracujacych w Szwecji. Opowiadali jak to na poczatku sie bali, a okazalo sie ze zostali przyjeci cieplo. No i majac ciut wieksze rozeznanie o Estonii, moge powiedziec, ze tam tez sporo firm z Polski sie pojawia z miesiaca na miesiac. Tak wiec, pozostaje wysylanie pocztowek do Polski. ;)
MarekO / .* / 2005-02-16 09:42
Panie i Panowie z Ministerstwa (oszołomów). Może niech sami przedsiębiorcy wybiorą i zdecydują o swojej przyszłej emeryturze. Ta składka, która obecnie jest płacona to przecież minimum, które trzeba zapłacić. Jeżeli ktoś uważa, że w imię większej emerytury powinien zapłacić więcej to może już teraz tak zrobić. NIE USZCZĘŚLIWIAJCIE NA SIŁĘ!!!! Ta Wasza polityka niszczenia przedsiębiorczości w Polsce (vide 50% podatek) przynosi jak dotąd wymierne skutki. Może już wystarczy tym bardziej, że Wasz czas już mija. Pora kończyć. Wystarczy!
płatnik / .* / 2005-02-16 09:29
Może troszkę po za tematem ale polecam poczytać, dzisiejszą Rzeczpospolitą (Dobra Firma s.9).Informacja dla pracodawców nie mogących przeczytać:Jeżeli zrezygnowaliście z opłacania dobrowlonej składki za ubezpieczenie chorobowe, to w przypadku choroby nie dostaniecie zasiłku (co chyba normalne), ale dodatkowo "w nagrodę" musicie zapłacić pełne składki ZUS za okres przebywania na zwolnieniu"Pozdrawiam wszystkich i radzę nie chorować bo płacicie nawet gdy nie zarabiacie.
firma / .* / 2005-02-16 09:20
Jesli nasi reprezentanci w rzadzie i parlamencie zadecydowali nie podejmowac decyzji o zatwierdzeiu konstytucji europejskiej, lecz oddac te decyzje w rece narodu dlaczego nie pojsc tym sladem i nie glosowac przez referendum wszystkich innych ustaw. Na przyklad ustawy o ubezpieczeniach spolecznych . Niech narod sam wybierze w jakiej formie chce sobie zabezpieczyc swoja wlasna przyszlosc . Przeciez to zupelnie logiczne i mogace przyniesc duze oszczednosci.
nokker / .* / 2005-02-16 08:15
Nie bardzo rozumiem tego całego zamieszania. Od czego będzie naliczana składka na ZUS? Od obrotu, od dochodu firmy czy od dochodu osobistego przedsiębiorcy? Bo przedsiębiorca pracuje tak samo jak pracownik na etacie (pomijam udziałowców wszelkiej maści, bo oni maja dochody KAPITAŁOWE). Skoro pracuje tak samo jak pracownik na etacie to od tychże dochodów powinien odprowadzać TAKĄ SAMĄ kwotę jak etatowiec. W przeciwnym wypadku złamana jest konstytucja. Dotyczy to zresztą rolników, których też powinno sie traktować jak przedsiębiorców. Inna sprawa, że ZUS i tym podobne instytucje powinno sie sprywatyzować, albo rozpędzić na cztery wiatry (oczywiście nie od razu, tylko w rozsądnym terminie), a składki uczynić dobrowolnymi. No ale po cóż byłoby nam wtedy tyle urzędników?
MacMurphy / .* / 2005-02-19 18:26
Wyjaśniam na czym polega zamieszanie.Obecnie (luty 2005) składka dla przedsiębiorców na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolne zdrowotne naliczana jest od podstawy zł 1361,96, a dla ubezpieczenia zdrowotnego od podstawy 1822,13. Razem w lutym każdy przedsiębiorca płacił "na ZUS" 690,81 zł. I kwotę tą musi zapłacić każdy przedsiębiorca zawsze, niezależnie od tego jaki miał dochód z działalnosci gospodarczej w miesiącu.Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w tej wysokości składka "na ZUS" odpowiada wynagrodzeniu netto "na rękę" w wysokości 1055 zł, a dla tak zwanego przychodu, czyli kwocie wyjściowej do PIT wysokości 1520 zł. Od przychodu pracownika w tej wysokości (1520 zł) ZUS dostaje razem właśnie 690 zł, w tym ZUS potrącany pracownikowi (emerytalne + rentowe) to 284 zł plus zdrowotne potrącane pracownikowi 105 zł plus ZUS płacony przez pracodawcę 301 zł. No i jeszcze podatek PIT potrącany pracownikowi, który nie dotyczy ZUS, w kwocie 75 zł.Pierwsza różnica między pracownikiem i przedsiębiorcą polega więc na tym, że ZUS płacony przez pracownika zależy od jego wynagradzenia, a w przypadku przedsiębiorców ZUS jest stały. Takie rozwiązanie dyskryminuje przedsiębiorców, którzy nie uzyskują dochodu conajmniej 1600 zł miesięcznie.Druga różnica między pracownikiem a przedsiębiorcą polega na tym. że pracownik może wszystko to. co dostanie "na rękę", przeznaczyć "na życie", czyli skonsumować. Przedsiębiorca natomiast "z tego co mu zostanie" po zapłaceniu ZUS-u i PIT-a powinien część przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa, na zwiększenie produktywności, na tworzenie miejsc pracy.Dlatego obciążanie przedsiębiorców skladkami ZUS w taki sam sposób jak pracowników jest z punktu widzenia społecznej funkcji przedsiębiorcy i pracownika błędne.Przedsiębiorca ponosi koszt stworzenia warsztatu pracy dla pracownika. Dlatego błędem jest traktowanie go tak samo jak pracownika. Nokker nie ma racji twierdząc, że "przedsiębiorca pracuje tak samo jak pracownik". Przedsiębiorca pracuje zawsze "podwójnie" - jako pracownik i jako twórca warsztatu pracy dla pracownika. Bo gdyby pracownik był przedsiębiorcą, to musiałby sobie miesjce pracy stworzyć, musiałby zainwestować, zaryzykować swoje pieniądze.Trzecai róznica między pracownikiem a przedsiębiorcą polega na tym, że "na starość" pracownik może liczyć na emeryturę z ZUS i swoje oszczędności. Przedsiębiorca "na starośc" ma dodatkowo przedsiębiorstwo. które budował przez całe życie. Przedsiębiorca nie potrzebuje więc od "Państwa" emerytury w takiej samej wysokości jak pracownik aby mieć "na starość" takie same środki.Kilkanaście dni wcześniej na forum związanym z poprzednią nieudaną próbą podwyższenia skladek ZUS dla przedsiębiorców wyraziłem pogląd, że dalece bardziej niesprawiedliwa społecznie i głeboko nieracjonalna jest sytuacja w zakresie ubezpieczeń społecznych dla rolników. Ale to oczywiście dla rządzących i stanowiących prawo nie jest ważne.Oni najpierw wymyślają "cel społeczny", bo to uzasadnia dla nich posady. Potem wmawiają nam, że musimy "w imię solidaryzmu społecznego" podzielić się - silniejsi ekonomicznie i bardziej przedsiębiorczy niech dadzą tym słabszym.A ponieważ my "wladza" najlepiej wiemy jak to zrobić, to dajcie nam, a my już to "sprawiedliwie" podzielimy.
Magik / .* / 2005-02-20 10:34
Rolnicy-przedsiebiorcy prowadzoncy prowadzoncy firmy i bedacy platnikami KRUS-u zostali zmuszeni do przejscia na ZUS, to z rynku zniknelo 40 000 podmiotow gospodarczych, ktore w wiekszosci przeszly do szarej strefy i nic teraz nie placa naszym politykom. Kretyni.
Tadeusz / .* / 2005-02-18 08:10
Gdyby Polska była krajem odemokracji obywatelskiej to można by było mówić o sprawiedliwości i państwie prawa. Polska jest rządzona przez układowy lumpen ploretariat co jak wiemy jest nie do zwalczena demokratycznie, więc prawo mamy jakie mamy. Warto być patryjotą w domu gdzie wszystko jest przeciwko tobie.
Andrzej / .* / 2005-02-19 14:33
Panie kolego ! prawo jest stworzone przez prawników i dla prawników - Masz kasę nie siedzisz, jeśli jej nie masz to wiadomo !!A dobro przedsiębiorcy jest jego sprawą. Czy Bismen martwi się o Posła i odwrotnie ???
pawel / .* / 2005-02-16 11:18
tylko, ze etatowiec nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci za swoj biznes bo go nie ma, prowadzacy dzial. gosp. ryzykuja a etatowcy nie..., widzisz roznice???????????
nokker / .* / 2005-02-16 15:41
Etatowiec owszem tez ponosi ryzyko. Moze stracic prace. Ale wobec prawa wszyscy powinni być równi, niezależnie od sposobu zarabiania na zycie, czyż nie?
lynx / .* / 2005-02-19 02:15
a moze znasz przedsiębiorców którzy nie zarabiaja a wypłacaja pensje pracownikom??nie sądzisz że im większą składkę ZUS zapłaci za siebie i pracowników szef, tym mniej ma do zadysponowania w formie wypłat i dywidendy ??
Jan S. / .* / 2005-02-16 21:47
Nokker nie bądź oszołomem, najpierw rusz głową, a potem pisz. Jak można przyrównywać przedsiębiorcę do pracownika etatowego?
nie mogacy czytac BZDUR / .* / 2005-02-16 20:29
A wiec propozycja !!Zwolnic sie z etatowca , zostawic innym etat a rzadowi chwale bo zmniejszy sie berobocie i samemu ROZPOCZAC DZIALALNOSC GOSPODARCZA !!!POSMAKOWAC TEGO MIODU I NIE OPOWIADAC POTEM BZDUR !!!!!!Do dziela etatowcu !!!! Niech tez sie przylacza czlonkowie rzadu oraz parlamentarzysci !Kraj zakwitnie natychmiast !!!!!
lynx / .* / 2005-02-19 02:17
przyłaczam sie do propozycjiniech kazdy sam z pełna odpowiedzialnoscia ciagnie swój wozeczek
baba / .* / 2005-02-16 18:36
jakie prawo i jaka równość? etatowiec nie wnosi całego swojego majątku, którym odpowiada i który może stracic. nie martwi się czym zapłacić takiemu etatowcowi, jak państwo wyciąga łapska po wszytkie zarobione pieniądze i bez przerwy jest za mało i za mało. bo ta na państwowym siedzą właśnie etatowcy co mówią o rónowści wobec prawa, tyle że stanowionego przez nich wedle ich widzimisie.
tomasz / .* / 2005-02-16 10:47
Myślałem, że tylka ja tak myslę.Cieszę się że inni też mają PRODEMOKRATYCZNY światopogląd.
płatnik / .* / 2005-02-16 09:36
"Skoro pracuje tak samo jak pracownik na etacie to od tychże dochodów powinien odprowadzać TAKĄ SAMĄ kwotę jak etatowiec. "Nie należy mylić podatków ze składkami ZUS. Chociaż wielu tak uważa.A co z środkami "zarobionymi" przez przedsiębiorcę i przeznaczonymi na inwestycje?
przedsiebiorca / .* / 2005-02-16 08:50
Proponuje, aby wszystkie te wypowiedzi przeslac do Pani Jarugi i innych z SLD do poczytania !!!Obawiam sie, ze oni wogole tego nie czytaja i maja to daleko w nosie . Eksperci swoje a oni swoje....
nokker / .* / 2005-02-16 15:44
Dobry pomysł. zapchac im skrzynki pocztowe ;) I tak to podatnicy je opłacaja...
rumcajs / .* / 2005-02-16 07:32
A dwa ze moze wreszcie by sie wzieli za sciaganie z 5 najbardziej dochodowych branz składek ZUS bo przeciez gornicy do dzisiaj albo nie placa albo nie splacili wszystkiego i takich nbranz jest kilka aja za nich skladki musze odprowadzac
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy