Forum Forum inwestycyjneFundusze

Proszę o ocenę portfela

Proszę o ocenę portfela

lysell / 212.160.138.* / 2007-08-01 11:42
Witam
Proszę o ocenę mojego portwela który mam zamiar powoli kupować - są to wypociny po miesiącu spędzonym w lekturze nie tylko tego forum.
LeggMasson 1000
UniKorona Akcji 1000
Lucas Akcyjny 3000
NobleFound Akcji 3000
Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy 1000
Skarbiec ochrony kapitału 3000
Arka Stabilnego wzrostu 3000
LeggMasson i UniKorona akcji są w mbank więc jeśli beda ładnie szły to się dokupi małymi kroczkami.
Wiem że mam aż 3 zarządzane przez WBK ale jest dywersyfikacja rynku inwestycji pomiędzy Lucasem a Arka Akcji SWE. Natomiast Arka Stabilnego to moim zdaniem najlepsza oferta na rynku w tym zakresie (chyba że coś polecicie).
Mam 27 lat i planuję raczej dłuższy okres oszczędzania - 15 lat
Wyświetlaj:
jjjjjjjj / 83.23.255.* / 2007-08-03 01:24
Portfel jak dla emeryta - nie widzę żadnego funduszu Małych i Średnich Spółek.
sebastian.drutowski / 2007-08-03 11:23 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Sorrky, ale widać że człowiek myśli odpowiedzialnie o swojej inwestycji, a mglista wizja potencjalnych zysków nie przysłoniła mu wzroku.
garret / 2007-08-01 22:33
Witam,
Uznalem, ze nie ma sensu zakladac drugiego takiego samego tematu, wiec napisze tutaj. Mojej mamie zachcialo sie ulokowac pieniadze w fundusze. Wszystko wplacila za posrednictwem Multibanku. Jak narazie ma cos takiego:

DWS Zrownowazony 2000
LEGG MASON AKCJI FIO 3000
MILLENNIUM AKCJI 3000

I pytania do stanu tego "portfela":
Czy moja mama bedzie stratna? Chcialaby ulokowac pieniadze w jeszcze jednym funduszu. Powinien to byc zrownowazony, czy akcyjny fundusz? Po jakim czasie powinny byc wyplacone pieniadze z funduszy? Przepraszam za banalnosc pytan, ale jestem kompletnie zielony, dzis mama postawila mnie przed faktem dokonanym i zaczalem czytac na temat tych funduszy. Wg osiagniec z lat poprzednich wybranych funduszy wnioskuje, ze wybor nie byl taki zly (slupki szly w gore;)
afka / 2007-08-01 22:40 / portfel
Wybór dobry:) i na pewno zarobi:)
Jeśli twojej mamie nie będą pieniądze potrzebne przynajmniej dwa lata to śmiało może kupić fundusz akcyjny np. Pzu Miss lub Unikorone akcji.
TaS / 2007-08-01 22:39 / Tysiącznik na forum
:)

a dlaczego nie pytasz czy to powinien byc obligacyjny czy gotowkowy?

cholera bajzel sie na rynku robi... ludzie chca tylko zarabiac - zaczynam sie bac powoli...
sebastian.drutowski / 2007-08-01 13:03 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Portfel generalnie mi się podoba. Wprowadził bym jednak drobne korekty. Zamiast Lukasa akcyjnego wziął bym Lukasa zrównoważonego (poprawi to bezpieczeństwo inwestycji). Skarbca ochrony kapitału zastąpił bym Skarbcem dłużnym i np. AiG pieniężnym (po 1500) lub tylko Skarbcem dłużnym. Arka stabilnego wzrostu wchodzi w kolizję z Lukasem (obojętnie czy akcyjnym, czy zrównoważonym). Są w tej chwili na rynku lepsze fundusze od tej Arki. Bardzo dobrze od długiego czasu zachowuje się np. SEB 4. Ja jednak polecam Panu zamiast funduszy stabilnego wzrostu, jakiś fundusz aktywnej alokacji (np. Allianz), który lepiej zachowuje się podczas okresów długotrwałych spadków, a te przez ten zakreślony przez Pana horyzont inwestycyjny są tak pewne, jak pewne jest, że po jesieni przychodzi zima. Pozdrawiam
lysusz / 2007-08-01 14:08 / portfel
Panie Sebastianie
A czy Skarbiec Ochrony nie jest czasem funduszem alokacji? I to całkiem nieźle sobie radzącym z obecną sytuacją na rynku?
http://www.skarbiec.pl/Portal?refId=2KNH5J206RNUS50C543HR07C

Do tego zamiast arki stabilnego żeczywiści można dołożyć jeszcze jakiś alokacji - może - SKOK Stabilny Zmiennej Alokacji??? albo ewentualnie zdecydowałbym się na SEB4?

Proponuje Pan Allianz Alokacji (w miejsce Arki stabilnej) ale po przeanalizowaniu stopy zwrotu z poszczególnych miesięcy nie widzę żeby dużo lepiej się zachowywał niż Allianz Akcji w chwili obecnej. UniAktywna Alokacja też coś słabo sobie radzi. Dlatego wybrałem Skarbiec Ochrony jako alokacyjny.

Jeśli natomiast chodzi o zmianę Lukasa akcji na dynamiczny to na chwilę obecną radzą sobie prawie identycznie na spadku. Akcji nawet lepiej się trzyma, więc jakoś mnie nie dynamiczny nie przekonuje.

Może dla bezpieczeństwa LeggMassona zmienić na jakiś alokacji?
Czyli zostałoby:
LeggMasson 1000
UniKorona Akcji 1000
Lucas Akcyjny 3000
NobleFound Akcji 3000
Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy 1000
Skarbiec ochrony kapitału 3000
CEB4 1500
SKOK Alokacji 1500
I jak?
sebastian.drutowski / 2007-08-01 21:15 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Oczywiście, przyznaję Panu rację jest to fundusz aktywnej alokacji. Odpisując Panu za pierwszym razem strasznie się zakręciłem. Gdy napisał Pan o tym Skarbcu Ochrony Kapitału, cały czas miałem w głowie Skarbiec obligacji i stąd ta moja propozycja zastąpienia go Skarbcem Dłużnym. Gratuluję więc jeszcze raz dociekliwości i przenikliwości. Nie wypowiadałem się dotąd na temat Skarbca Ochrony Kapitału, bo fundusz ten działa niezbyt długo i ma malutkie aktywa. Niemniej już teraz widać, że ten fundusz może być w niedalekiej przyszłości strzałem w "10", bo rzeczywiście jest tak jak Pan pisze - wspaniale zniósł ostatnie spadki. Nie polecał bym Skoków, mimo stosunkowo dobrych wyników. Ja cały czas nie wiem co się tak naprawdę dzieje z ich strukturą własnościową. Jeśli Pan chce zostać przy Lukasie akcyjnym ok, ale trzeba by było zwiększyć wtedy nieco część stabilną. Dwa fundusze w niej w zupełności wystarczą. Portfel byłby taki jak Pan zaproponował, z małymi zmianami:
LeggMasson 3000
UniKorona Akcji 1000
Lukas Akcyjny 1000
NobleFound Akcji 3000
Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy 1000
Skarbiec ochrony kapitału 4000
SEB4 2000
Zauważył Pan pewnie, że odwróciłem proporcje pieniężne przy Lukasie i Legg Masonie. Właśnie postawił bym na największe wpłaty na Legg Masona i na Noble, jako na dwa najlepsze "konie", które w przyszłości mają być siłą napędową całego portfela. Pozdrawiam
sebastian.drutowski / 2007-08-02 09:27 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Jeśli by Pan chciał poczuć się jeszcze pewniej, to można by było jeszcze kilka % kapitału przenieść z części akcyjnej do stabilnej.
LeggMasson 2000
UniKorona Akcji 1000
Lukas Akcyjny 1000
NobleFound Akcji 3000
Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy 1000
Skarbiec ochrony kapitału 4500
SEB4 2500
Teraz proporcja pomiędzy częścią akcyjną a stabilną wynosi 53 - 47%, w poprzedniej propozycji było to 60 - 40%. W przyszłości można by jeszcze pomyśleć nad dalszym dywersyfikowaniem portfela. Ale mam tu na myśli coś alternatywnego. Np. jakiś fundusz sektorowy (warto obserwować m.in. ING Sektora Finansowego) lub nietypowy akcyjny (ING Selektywny). Jeszcze raz pozdrawiam
początkujący inwestor / 83.25.12.* / 2007-08-01 21:29
Sebastianie, a co byś mi doradził, mam następujący portfel:

17% BPH Dyn. Sp.
19% lokata
14% zrównoważony millenium
7% stabilnego wzrostu millenium
24% millenium akcji
21% do zainwestowania chyba w fund akcyjny

dodam, że wszytsko na jakieś 10-20 lat
i dodam że nie rusze lokaty :-)
sebastian.drutowski / 2007-08-02 12:17 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Wprowadził bym zmiany i zdywersyfikował portfel. BPH dyn. to teraz trochę "gorący towar". Ograniczył bym jego udział w portfelu do 10%. Także Millennium Akcji ograniczył bym do 10% lub zmienił na coś innego (np. Unikoronę Akcji). Dobrał bym do tego np. Leg Mason Akcji za 16% i jakiś fund akcyjny zorientowany na zagranicę np. Arka Europ. Wsch. za kolejne 10 %. Zostaje fundusz zrównoważony na poziomie 14%, ale już nie Millennium, bo nie będzie to dywersyfikacja. Na rynku jest w tej chwili kilka świetnych fundów tego typu. Polecam Lukasa lub Noble Mieszanego. Wywalamy oczywiście stabilny wzrost Millennium i zastępujemy go aktywną alokacją za 21% (na rynku jest też kilka przyzwoitych fundów tego typu, ostatnio świetne wyniki na spadkach pokazał Skarbiec Ochrony Kapitału). Lokata zostaje bez zmian 19%.
10% BPH Dyn. Sp.
16% Legg Mason Akcji
10% Millennium lub Unikorona Akcji (ze wskazaniem na Unikoronę)
10% Arka Europy Wsch.
14% Lukas Dyn. lub Noble Fund mieszany
21% Aktywna Alokacja (np. Skarbiec Ochrony Kapitału)
19% Lokata
Oczywiście zmiany w portfelu zaczął bym wprowadzać stopniowo. W momencie gdy będzie Pan co najmniej na zero (bez strat) w funduszach, które Pan do tej pory posiada.
Pozdrawiam
pero1979 / 87.205.186.* / 2007-08-01 22:39

i dodam że nie rusze lokaty :-)



na jaki procent masz tą lokatę???
początkujący inwestor / 83.25.18.* / 2007-08-02 10:27
5,5%
pero1979 / 87.205.221.* / 2007-08-02 23:32

5,5%



coś mało...
na jaki okres??? stałe czy zmienne???

ja obecnie mam na siedem m-cy stałe oprocentowanie - 7%, przy opcji powyżej 50 koła jest 7,1%
początkujący inwestor / 83.25.18.* / 2007-08-02 10:37
Bank spółdzielczy :)
afka / 2007-08-01 21:37 / portfel
Nie trzymaj funduszu stabilnego wzrostu, akcyjnego i zrównoważonego z jednego towarzystwa, bo to dywersyfikacja żadna. A po za tym ja myślisz o długim inwestowaniu to spokojnie mogą byś same akcyjne no i ta lokata jak tak bardzo ją chcesz:)

BPH zamień na Pzu Miss ale jak odrobisz starte po korekcie.
TaS / 2007-08-01 22:37 / Tysiącznik na forum

Nie trzymaj funduszu stabilnego wzrostu, akcyjnego i zrównoważonego z
jednego towarzystwa, bo to dywersyfikacja żadna

wyjatkowo sie zgadzamy :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy