Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Reforma szkolnictwa w Polsce. Kontrrewolucja oświatowa PiS może okazać się bardzo kosztowna

Reforma szkolnictwa w Polsce. Kontrrewolucja oświatowa PiS może okazać się bardzo kosztowna

Wyświetlaj:
mama 555 / 37.152.19.* / 2015-10-30 20:00
cieszyłby mnie powrót do tego co było dobre a zepsuto, nasze dzieci dawniej były jednymi z lepiej wykształconych w europie, dziś maturzysta nie rozwiąże krzyżówki
viii / 81.219.115.* / 2015-10-30 22:07
to nie podział na podstawówkę, gimnazjum i liceum obniżył poziom wykształcenia. To obcinanie programów, bo wszyscy narzekali na przeładowanie. Nadal wszyscy narzekają, dzieci narzekają, bo muszą się uczyć, a nie mają ochoty, rodzice narzekają, że biedne dzieci mają za dużo nauki i nie mają czasu na zabawę, kto widział żeby nauczyciele zadawali pracę domową. Poza tym brak szacunku dla nauczyciela
Wspaniałe dziecko przychodzi ze szkoły i narzeka na nauczycie i słyszy komentarz, że nauczyciel jest głupi, że ON RODZIC porozmawia z tym głupim nauczycielem i nie będzie się już czepiał wspaniałego dziecka
ikra / 195.128.115.* / 2015-10-30 19:57
Zacznę od tego, że od lat jestem wyborcą PiS i z mieszanymi uczuciami ale również teraz głosowałam na PiS . Miałam jednak nadzieję, że biorąc pod uwagę stan państwa odziedziczonego po PO niektórych obietnic nie da się zwyczajnie wypełnić. Jeśli jednak PiS uprze się by likwidować gimnazja, to może bezpowrotnie stracić nie tylko mój głos ale większości nauczycieli, którzy głosowali na PiS ale i tych, których PiS mogłoby pozyskać. Jako nauczycielkę najbardziej interesuje mnie to, co zapowiada PiS w kwestii oświaty i stąd te mieszane uczucia. Mam ogromne wątpliwości, bo jeśli chodzi o posyłanie sześciolatków do szkoły, to uważam, że należy zachęcać rodziców, by jeśli to uzasadnione, to po konsultacjach ze specjalistami nie bali się posyłać swoje sześcioletnie dzieci do szkoły. Nie powinno to być jednak narzucone obligatoryjnie, gdyż duża część dzieci, może nawet większość, nie nadaje się do szkoły w wieku 6 lat. W tej kwestii więc jest moja zgoda na zmiany. Kategorycznie jednak przestrzegałabym przed likwidacją gimnazjów. I nie dlatego, że jakoś szczególnie obawiam się utraty pracy, bo jako nauczycielka szkoły podstawowej, to może i nawet bym na tych zmianach zyskała. Jestem jednak przekonana i wiem, że podziela to większość środowiska nauczycielskiego, że likwidacja gimnazjów, to ogromne wieloletnie zamieszanie by nie powiedzieć bałagan w polskiej szkole, że to ogromne koszty finansowe i społeczne zarówno dla państwa jak i w szczególności dla samorządów ( w efekcie dla obywateli, bo to oni za to zapłacą). Wątpię, a raczej jestem przekonana, że gra nie jest warta świeczki, bo większość pożądanych efektów i zmian można uzyskać nie przewracając całego systemu oświaty do góry nogami. Największą bolączką i jednocześnie przyczyną mniejszych efektów nauczania od oczekiwanych jest brak możliwości wymuszenia na uczniach dyscypliny przez szkołę i nauczycieli. To przekłada się na gorsze efekty w nauczaniu. Wystarczy więc dać nauczycielom instrumenty do tego, by wymusić na uczniach dyscyplinę, a wtedy wiele dzisiejszych problemów samo się rozwiąże. Trzeba przywrócić tradycyjny model wychowawczy i natychmiast odejść od tzw. bezstresowego wychowania, które bardziej demoralizuje niż wychowuje. To nic nie będzie kosztowało, a efekty będą widoczne i szybkie. Należy jednak również promować tradycyjny model wychowania w rodzinie, bo praca wychowawcza domu i szkoły musi być skorelowana. Z doświadczenia również powiem, że uważam iż zbyt dużą władzę odnośnie tego, co się w polskiej szkole dzieje ostatnio dano rodzicom. Nie chodzi mi o to, by rodzice nie mieli wpływu na szkołę w której uczą się ich dzieci, ale bardzo często jest niestety tak, że w radach rodziców, czyli tych gremiach, które decydują zasiadają osoby bez kompleksów i takie, które mają parcie na różne stanowiska, ale niestety nie idzie to w parze z rozsądkiem i dbaniem o prawdziwe dobro uczniów i szkoły. Ci rozsądni i mądrzy rodzice najczęściej są spychani na margines, nie są w stanie się przebić i w końcu niewiele mają obszaru do działania. Coś z tym trzeba zrobić, bo wywiadówki bardzo często wyglądają tak, że nie tylko nauczyciele są zażenowani ale też duża część rodziców. Wielu rodziców zachowuje się jakby mieli pod górkę do szkoły, a teraz chcieli tą traumę z dzieciństwa i młodości odreagować na nauczycielach. Niestety pani Kluzik bardzo dużą winę za to ponosi, bo nikt tak jak ona nie próbował skutecznie skłócić nauczycieli ze społeczeństwem, w tym z rodzicami uczniów, co rusz organizując nagonkę na pedagogów. Uczeń ma wiedzieć, że w szkole ma w pierwszej kolejności obowiązki, a później dopiero prawa, a dostęp do większości z nich dopiero jak wypełni swoje obowiązki. To dyrekcja i nauczyciele w szkole decydują, a uczniowie mają to wykonywać. Oczywiście musi być miejsce na inicjatywy uczniowskie, ale należy zachować właściwe proporcje. Gdy do powyższych propozycji dodamy zmiany programowe, może zmiany w siatce godzin i parę innych, to bez kosztownej likwidacji gimnazjów będziemy mieli szybkie i dobre zmiany w oświacie. Wart pomyśleć o zmniejszeniu liczebności klas, bo to co zdarza się dziś woła o pomstę do nieba. Trzeba też chuchać i dmuchać na niewielkie przyjazne dla uczniów szkoły, których niestety tak wiele zamknięto ze względów ekonomicznych za rządów PO-PSL nie patrząc na dobro uczniów i społeczności lokalnej. Podsumowując. Oświatę po latach rządów PO trzeba zmieniać i reformować ale nie wolno robić niepotrzebnej rewolucji i wylewać dziecko z kąpielą. Prawda znana od wieków, że szkoła nie znosi rewolucji jest wciąż aktualna. Polska szkoła potrzebuje spokoju i rozsądnej polityki władz oświatowych. Jeśli polityków PiS nie przekonują merytoryczne argumenty, to może zadziała ten polityczny. Nauczyciele w Polsce to grupa 600 tys. ludzi więc jest to pokaźny elektorat szczególnie, gdy się policzy także ich rodziny . Wiem, że w ostatnich latach nauczyciele w większości wspierali PO ale wiem też, że przy mądrej polityce PiS może większość z nich "odbić"
JOLKS / 77.253.77.* / 2015-10-30 20:49
oj bredzisz jesteś wyborca PO i z troską podpisujesz się za PISEM-WIEKSZOSC NAUCZYCIELI I UCZNIÓW BYŁYCH JEST ZA OPWROTEM DO STAREGO ROZWIĄZANIA
ja.... / 91.239.36.* / 2015-10-30 22:59
widzę, że "jolks' jest autorytetem w każdej dziedzinie :)) Wypowiedź "ikry" - nieważne, czy z PISu, czy z PO jest sensowna. Trzeba poznać NAPRAWDĘ realia gimnazjów, a nie bazować na poglądach sprzed 10 lat. Jeszcze raz pytam -dlaczego ja mam płacić za chore pomysły? Przecież to będą olbrzymie pieniądze - przekształcić obecne podstawówki z małymi ławeczkami, krzesełkami i kibelkami, bez wyposażonych pracowni przedmiotowych w szkoły dla "pachołów" 14-15 letnich..., no, gratuluję nonszalanckiego podejścia do budżetu
ja... / 91.239.36.* / 2015-10-30 22:53
widzę, że "jolks' jest autorytetem w każdej dziedzinie :)) Wypowiedź "ikry" - nieważne, czy z PISu, czy z PO jest sensowna. Trzeba poznać NAPRAWDĘ realia gimnazjów, a nie bazować na poglądach sprzed 10 lat. Jeszcze raz pytam -dlaczego ja mam płacić za chore pomysły? Przecież to będą olbrzymie pieniądze - przekształcić obecne podstawówki z małymi ławeczkami, krzesełkami i kibelkami, bez wyposażonych pracowni przedmiotowych w szkoły dla "pachołów" 14-15 letnich..., no, gratuluję nonszalanckiego podejścia do budżetu
BEZYBEUSZ / 89.73.46.* / 2015-10-30 19:51
Ha, ha, ha, ha, ha, ha ,juz sie zaczyna, wy głupcy , czy wy mysleliscie , ze oni chca reformy oni chca żłobu, pieniedzy i wladzy.
Grześ 123 / 79.189.246.* / 2015-10-30 19:21
Pani premier prosimy nie rozwiązywać naszego gimnazjum.
ktoś coś obiecał / 83.11.95.* / 2015-10-30 19:01
No to fajnie. Niech OPZZ i ZNP teraz dziękują PIS-owi za to że czekają ich zwolnienia z pracy przy likwidacji gimnazjum. ha ha ha .... a PIS obiecał dużo podwyżki płac i co????? dno?//
ala3465 / 83.142.123.* / 2015-10-30 18:31
nauczycieli dawno jest kilka tysięcy dobrych na bruku, PO miało to w du...ie, teraz nagle tacy zatroskani - zgnoili polską szkołę do reszty - codziennie klnę jak moje dziecko wraca ze szkoły - nauczyciele,a raczej nauczycielki bezwolni, ograniczeni, niekompetentni - cały ciężar dyscyplinowania (ale jednocześnie nauczyciele dostali prawo do zakładania wg swojego widzimisię tzw. niebieskiej karty dla rodziny, dziś czytałam, że jakaś idiotka, bo trudno to nazwać inaczej zaczęła kontrolować i oceniać co dzieci dostają na drugie śniadanie z domu) i nauczania dzieci przerzucony jest na rodziców, darmowe podręczniki do niczego kompletnie - rodzice masowo kupują elementarz Falskiego z 1907 roku albo inny z lat 70. Słowem zgroza, cokolwiek zrobi PiS, pogorszyć tego bajzlu nie będzie w stanie!
tjk216 / 80.238.85.* / 2015-10-30 18:52
A kto ma dyscyplinować dziecko jak nie rodzice? Od czego oni są. Od wychowywania! A nie że wyprodukują rozwydrzonego bachora a ktoś inny ma się z nim użerać! Szkoła jest od uczenia.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
WOJTEKTKIM / 37.47.9.* / 2015-10-30 19:01
ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ, SZKOŁA JEST OD UCZENIA. TO DLACZEGO MOJE DZIECI PRZYCHODZĄ ZE SZKOŁY Z TEKSTEM NA USTACH, ŻE PANI KAZAŁA TEMAT PRZEROBIĆ Z RODZICAMI. WSZYSTKO NA TEN TEMAT BIORĄ KASĘ I NIE UCZĄ.
ola601 / 89.70.197.* / 2015-10-30 18:02
tylko ludzie bez mózgu mogli glosować na PIS
l.e.o.n. / 5.60.157.* / 2015-10-30 18:45
idż się podleczyć bo brak ci tego co sama okresliłaś
Alicja759 / 31.61.140.* / 2015-10-30 17:56
Gratuluję doboru rozmówców oraz zdjęcia do artykułu !!! I jak tu udawać , że nie domyślamy się po co zamieszczane są takie artykuły.
Andrzej 702 / 89.231.241.* / 2015-10-30 17:37
To są wspaniałe obietnice, ale nie do spełnienia, nie ma pieniędzy, wodzowie PiS -u, wiedzieli o tym długo przed wyborami, mają całkiem inne pomysły, chcą zmienić konstytucję dla potrzeb kościoła, wprowadzić ograniczenia w dostępie do parlamentu w kandydowaniu. Chcą wprowadzić konstytucję między wojenną, która nie sprzyjała najniższej warstwie społecznej. chcą wprowadzić system sanacyjny.
qwen / 81.219.217.* / 2015-10-30 17:52
Andrzej 702@ gadać to Ciebie nauczyło PZPR i zapewne masz wysoką emeryturę, cześc towarzyszu.
Andrzej 702 / 89.231.241.* / 2015-10-30 19:00
Jeszcze pracuję i mam niską pensję, i do żadnej
partii nie należę i nie należałem. Ale zawsze głosuję.
Ada303 / 66.249.93.* / 2015-10-30 17:10
Zamiast rozliczyć PO, już rozliczają PiS.
jan731 / 77.253.77.* / 2015-10-30 17:09
DALSZE TRWANIE PRZY GIMNAZJACH BEDZIE KOSZTOWNIEJSZE NIZ ICH ZLIKWIDOWANIE a to jest bardzo konieczne
ja.... / 91.239.36.* / 2015-10-30 22:58
kompletna bzdura, ale dziś to jest wołaniem na puszczy
reginka / 84.205.14.* / 2015-10-30 17:09
PRZECIEŻ JESZCZE NIE MA RZĄDU, POCZEKAJCIE CHOCIAŻ 4LATA POŁOWĘ TEGO CO MIAŁA PO.DOPIERO WTEDY WYMAGAJCIE I ROZLICZAJCIE.NIE TAK JAK BY JUŻ RZĄDZILI. DLACZEGO SZCZEKACIE JAK TE WŚCIEKŁE PSY????CZY NAPRAWDĘ POLAK NIE POTRAFI PRZAGRAĆ Z HONOREM???? ZACHWUJECIE SIĘ GORZEJ JAK BYDŁO. BO NAWET ZWIERZĘTA POTRAFIĄ USZANOWAĆ ZWYCIĘSTWO SILNIEJSZEGO, ALE NIE POLACY!!!!!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Andrzej 702 / 89.231.241.* / 2015-10-30 19:20
Masz dużo racji, ale PiS nie szanował nigdy nikogo, jak szanował innych to było widać na uroczystościach państwowych, gdy zwolennicy gwiazdami, nie uszanować świętych miejsc w Polsce. Ale tacy są Polacy, opamiętują się gdy Polska jest zagrożeniu
oba tska / 80.238.85.* / 2015-10-30 18:54
Raczej czekają na realizację. Nie widzę tekstu "pis nie wywiązał się z..." Czytanie tekstu ze zrozumieniem cenna rzecz.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
JOLKS / 77.253.77.* / 2015-10-30 17:05
bredzenia medialne i peowsko-lewackich wyborców-PIS JESZCZE NIE RZĄDZI A WY JUZ WSZYSTKO WIECIE I KOMENTUJECIE
Danuta651 / 90.156.116.* / 2015-10-30 17:03
Wasze mącenie nikomu nie służy,tylko posycacie,PiS wywiąże się ze swoich obietnic czy to się komuś podoba czy nie.....a podżegaczy nigdy nie brakowałao..........A Ciemniakiem to jesteś ty,, Violusia''
Telewidz / 77.254.146.* / 2015-10-30 17:00
Tylko wielce naiwna osoba może poważnie traktować obietnice przedwyborcze. Po jest zwykły pic dla niekumatych, " ciemny lud to kupi " ,faktycznie ciemny lud to kupił. Jedyna pociecha,że tylko 1/4 uprawnionych do głosowania "zaskoczyła" na obiecane frukta powyborcze. Ja nie głosowałem na PiS ,więc niczego nie oczekuję !.
dobromir / 77.253.77.* / 2015-10-30 17:12
nie obrażaj jełopie peowski Polaków ciemniakiem to jesteś ty

Najnowsze wpisy