Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Rejestracja działalności przez studenta, a zameldowanie na terenie RP

Rejestracja działalności przez studenta, a zameldowanie na terenie RP

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-02-25 12:39
Witam mam pewne pytania, czy mam jakieś ulgi, zniżki zakładając firmę jako student? Jestem tymczasowo wymeldowany z Polski, czy jest możliwe założenie działalności gospodarczej i jej prowadzenie na terenie RP (towary będą sprzedawane przez internet, ale będą magazynowane pod moim adresem zamieszkania). Czy urząd nie będzie miał zastrzeżeń w jaki sposób te towary są wysyłane i magazynowane jeżeli jestem tymczasowo wymeldowany?
kpoplawska / 2009-02-25 12:44 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Osobie fizycznej rejestrującej i prowadzącej działalność gospodarczą z tytułu bycia studentem nie przysługują żadne preferencje w opodatkowaniu dochodów z działalności lub odprowadzaniu składek na ubezpieczenia ZUS. Jeśli nie prowadził Pan wcześniej działalności gospodarczej to może Pan skorzystać z ulgi ZUS-owskiej, dzięki której przez pierwsze dwa lata działalności będzie Pan płacił niższe składki tzn. ok. 320 zł miesięcznie zamiast ok. 760 zł miesięcznie. Ulga w/w przysługuje wszystkim osobom fizycznym po raz pierwszy rozpoczynającym działalność gospodarczą.

Osoby przebywające za granicą będące obywatelami polskimi mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy w Polsce. Jeżeli przebywa Pan aktualnie poza granicami Polski nie wyklucza to możliwości prowadzenia działalności na obszarze kraju. Działalność gospodarcza musi być zarejestrowana w miejscu Pana zamieszkania na terenie Polski (może to być zarówno wynajęty lokal, bądź własnościowy). Miejsce prowadzenia działalności może znajdować się pod innym adresem niż miejsce Pana zamieszkania w Polsce. Z punktu widzenia urzędu skarbowego nie ma znaczenia miejsce Pana zameldowania jedynie zamieszkania oraz wykonywania działalności na terenie Polski. Nie ma przeszkód, żeby towary były magazynowane w miejscu Pana zamieszkania.


Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy