Forum Forum prawnePracy

rezygnacja ze stazu, a konsekwencje??

rezygnacja ze stazu, a konsekwencje??

tradzikowa9382 / 2013-05-24 10:04
Obecnie jestem na stażu z UP. Chciałabym z niego zrezygnować ale nie wiem jakie konsekwencje mogę ponieść. Niektórzy mówią ze gdy zrezygnuję ze stażu będę musiała wrócić Urzędowi pieniądze które mi wypłacił, czy to prawda?
Wyświetlaj:
Mała25 / 94.101.16.* / 2023-09-16 19:38
A ja mam takie pytanie. Przerwałam staż po dwóch tygodniach. Czy dostanę za to jakiekolwiek pieniądze? I jeszcze wzięłam na przód te 6 dni wolnego które mi się przysługiwały bo musiałam pochować ojca... co w takiej sytuacji?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Anula 100 / 109.196.154.* / 2022-09-29 16:23
Czy jest możliwość zrezygnowania ze stażu na inny staż
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ewa763 / 31.61.243.* / 2022-08-18 17:08
Witam.
Mam pytanie obecnie jestem na stazu z UP ale chce go przerwać aby iść do innej pracy..jednak tam biorą osoby zarejestrowane w urzędzie.. I teraz moje pytanie..jeśli zatrudnię się u znajomego np umowa zlecenie i po 1-1,5tyg zakończę umowe z nim i będę chciała się zarejestrować w UP to wszystko będzie ok? Żebym mogła poczekać aż mnie zatrudnia
--
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Fggg / 93.105.176.* / 2022-06-28 12:34
Jeżeli bez powodu za 1 razem to wypisują z urzedu na 120 dni. Idziesz do urzędu, składasz wniosek o rezygnację i wpisujesz powód. Urząd to akceptuje w ciągu 7 dni dostajesz postępowanie, że wykreślają Vir na 120 dni w urzędzie. Żadnych pieniędzy nie zabierają chyba że brałaś jakieś dofinansowanie do dojazdów itp.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Izabellll449 / 83.26.200.* / 2022-01-18 21:43
Witam , dziś mój przyszły pracodawca złożył wniosek o przyjęcie mnie na staż . Za tydzień ten staż będzie uznawany na komisji .pytanie takie czy mogę pojechać do urzędu i zerwać ten staż ??? Proszę o szybkie odpowiedzi
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Bhh / 93.105.176.* / 2022-06-28 12:36
Tak idziesz i zrywasz. Wypiszą Cie za 1 razem na 120 dni z urzędu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Magdalena665 / 5.173.10.* / 2021-06-21 12:06
Co jeśli pracodawca zamknie firmę co w takiej sytuacji z stażysta się dzieje
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Z. / 31.0.41.* / 2021-06-15 12:18
Hej,
Mój przypadek wygląda następująco, od marcu tego roku jestem na 6-miesięcznym stażu w sklepie. Na koniec tego miesiąca planuję zrezygnować z kontynuacji stażu. Powodem jest zostawianie mnie co najmniej na kilka godzin w ciągu dnia ze sklepem na głowie, szef obiecał mi dopłacać do wypłaty - do tej pory dostalam od niego wynagrodzenie za kwiecień i połowę wynagrodzenia za maj. Szef potrafi wyjść ze sklepu bez informowania mnie o tym, każe mi odbierac dostawy i za nie nie płacić - stawia mnie w kłopotliwych sytuacjach. Przed podjęciem stażu pracowałam w tym samym sklepie na umowę zlecenie, choć od początku mialam być na stażu.
Boję się, że przez jego wtyki będę miała problem z rozwiązaniem umowy stażu. Nie wiem co robić. Psychicznie już nie wytrzymuje, bo jestem wykorzystywana jak tylko się da, a pieniędzy od szefa nie dostaję tyle ile obiecał.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Gotit / 93.105.176.* / 2022-06-28 12:38
Idź do urzędu przed pracą i zrezygnuj że stażu. Możesz napisać dlaczego i wtedy to szef będzie musiał sie do tego odnieść. Wtedy jest szansa że nie wykreślą cie z urzędu pracy, a po prostu zaakceptują wniosek.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
anulka573 / 37.47.208.* / 2018-02-25 19:45
Hej powiem wam ze poszłam do urzędu i zrezygnowalam ze stazu. Napisałam podanie o rezygnacje a wyszło z tego wszystkiego ze zrobiłam donos na hotel a tylko napisałam rezygnacje. Nie umieściłam tam żadnych nazwisk pracowników tylko podałam powody z jakich rezygnuje. Sprawa trwała tydzień. Bylam na stazu 3 miesiące jako pracownik obsługi hotelowej a pracowałam na pokojach i 2 miesiace mylam kible. Powiem wam ze wyszłam na tej rezygnacji tak ze nic nie musze zwracać do urzędu i jeszcze dostane pieniądze za ten miesiąc i nie wyrejestrują mnie z urzedu.
Jagatrix / 109.125.209.* / 2015-11-11 22:10
Hej opiszę Wam mój przypadek...
...a więc sama byłam stażystką i tydzień temu po półtora miesiąca stażu zrezygnowałam. Ku mojemu zdziwieniu, wczoraj się dowiedziałam, że pomimo mojej rezygnacji, urząd uznał winę po stronie pracodawcy. W każdym razie nadal jestem zarejestrowana w UP i otrzymałam pieniądze za ostatni miesiąc stażu.

Jeśli na stażu prawa stażysty są łamane i atmosfera trudna do zniesienia, to nie ma co się męczyć i lepiej odejść. Niektórzy pracodawcy myślą, że mogą ze stażystą zrobić, co tylko zechcą. Mają go za 'cykora', który boi się wyrzucenia z pośredniaka, utraty zapracowanych pieniędzy i ubezpieczenia. Niestety przeważnie tak jest;P Gdy się poczyta w Internecie o konsekwencjach rezygnacji, to rezygnując stażysta jest w opłakanej sytuacji... jednak jestem przykładem, że to nieprawda. Poszłam do pośredniaka i dowiedziałam się, że jeśli zrezygnuję i uznają, że przerwanie stażu nastąpiło z mojej winy, to i tak nie muszę zwracać pieniędzy, bo uczciwie na nie zapracowałam, a ubezpieczeniem zdrowotnym będę objęta jeszcze kolejne 30 dni. A więc sytuacja nie jest jednak taka zła;) Zamiast pozwolić szefowej wykorzystywać mnie, postanowiłam, że odchodzę.
W rezygnacji konkretnie podałam szczere powody mojej decyzji i (tego się nie spodziewałam)uznano, że wina stoi po stronie pracodawcy, czyli nadal będę zarejestrowana jako bezrobotna.

Tak więc... zamiast ślepo wierzyć w to, co wyczytacie w Internecie, przejdźcie się do pośredniaka i zapytajcie o konsekwencje rezygnacji, a potem podejmijcie najlepszą dla was decyzję.
Niestety w przypadku zgłoszenia złych warunków stażu, urząd pracy "nie kiwnie palcem" i jedyne wyjście to... przemęczyć się do końca, zrezygnować albo w międzyczasie znaleźć pracę.
Life_After_You / 83.23.191.* / 2014-04-10 18:19
BARDZO PROSZĘ O POMOC!
Jestem na stażu w Urzędzie Gminy. Gdy starałam się o ten staż, pojechałam na rozmowę do Sekretarza Gminy, który wyjaśnił mi jakie miałabym zadania: roznoszenie korespondencji, archiwizowanie dokumentów, obsługa urządzeń biurowych itp. Plan mojego stażu został mi jednak przez niego przekazany wyłącznie ustnie, a nie na papierze. Staż się rozpoczął, a już w tydzień później bardzo nieprzyjemna pani kadrowa oświadczyła mi, że mam wsiąść do autobusu który rozwozi dzieci ze szkół by zobaczyć jak to wygląda, bo kiedy pani opiekunka pójdzie na urlop, ja będę miała ją zastąpić przez tydzień. Przeraziła mnie ta odpowiedzialność, więc zgłosiłam to panu Sekretarzowi, prosząc by nie przydzielał mnie do tego.
Kilka tygodni nikt o tym nie wspominał, ale dzisiaj zostałam zawołana na rozmowę do Sekretarza, który powiedział mi, że mam wsiąść dzisiaj do autobusu, bo zaraz po świętach przez tydzień będę jeździć jako opiekunka.
Zawód jaki został mi wpisany to: technik administracji. W obowiązkach jakie mi wymienił podczas pierwszej rozmowy Sekretarz nie było jeżdżenia w autobusie. Czy to jest zgodne z prawem, że ja bez żadnych uprawnień, jako stażystka mam jeździć z przedszkolakami w autobusie, gdzie w ogóle nie mam styczności z dziećmi i brać na siebie odpowiedzialność, gdyby coś się stało? Czy mam prawo zgłosić to do PUP jako naruszenie planu stażu? Mam świadka mojej pierwszej rozmowy z Sekretarzem, który może potwierdzić, że w wymienianych przez niego zadaniach stażysty nie było jeżdżenia w autobusie. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Boję się takiej odpowiedzialności, bo to są naprawdę małe, 4-5 letnie dzieci.
szklarek / 2014-04-11 19:31
Pomijając kwestie odpowiedzialności itd.

Plan stażu musiał być przekazany do PUP- i jeśli zlecane zadania są z nim niezgodne- jak najbardziej uprawnia to do zawiadomienia PUP, co skutkuje kontrolą, przywołaniem organizatora stażu do porządku lub przerwaniem stażu.
dredzia / 2013-05-24 11:08
a ja mam pytanie,jakie papiery nalezy zlozyc aby starac sie o taki staz z urzedu pracy?
szklarek / 2013-05-24 11:21
Wszystkie dokumenty bezrobotny składa w czasie rejestracji w PUP uzyskując status bezrobotnego.
O uczestnictwo w stażu można napisać wniosek, ale nie jest on wymagany, ani dla urzędu wiążący na ogół to PUP decyduje i na staż kieruje.
Oczywiście niektóre PUP-y mają wewnętrzne procedury, czyli np. opracowany formularz wniosku.

Można natomiast wnioskować bezpośrednio u pracodawcy, który już ma umowę ze Starostą na przeprowadzanie staży- czyli ubiec PUP w skierowaniu i zwiększyć szanse na jego uzyskanie.
szklarek / 2013-05-24 10:17
Nieprawda. Stypendium stażowe nie podlega zwrotowi z powodu przerwania stażu. Podlega zwrotowi, gdy bezrobotny nie spełniał w tym czasie warunków posiadania statusu bezrobotnego, a PUP o tym nie wiedział na skutek niepoinformowania przez bezrobotnego albo przez fałszywe jego oświadczenie. Np. co do braku dochodów.

Wracając do przerwania stażu- mogą być konsekwencje finansowe dotyczące zwrotu innych kosztów w zależności od powodu owego przerwania.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/rezygnacja-ze-stazu-jakie-konsekwencje-t3278727.html

http://www.money.pl/forum/przerwanie-stazu-t2984893.html
Xyzzzz / 94.254.235.* / 2016-09-29 16:17
Ja mam pytanie. Co jeśli pracodawca robi debila ze stażysty? Jestem stażystką w portalu informacyjnym (taka gazeta internetowa) oczywiście w zgłoszeniu do PUP-u nie było nic napisane o tym że będę jeździć po różnych imprezach konferencjach itp. I do tego robić zdjęcia i pisać artykuły. Miałam być opiekunem klienta i z zadań tam wypisanych wynikało że będę siedzieć w biurze. Do tego umowiono się ze mną że będę wychodzić do domu wcześniej o jakieś 2 godziny, a kiedy to robię dostaję ochrzan że mnie o 14 już nie ma. Do tego wmawiane mi jest że nie poinformowalam szefostwa o poczcie która do nich przyszła, a zrobiłam to. Czy to wystarczy żeby przerwać staż i nie ponieść konsekwkonsekwencji? Nie chcę się już tam męczyć. Pomóżcie mi. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam
szklarek / 2016-09-30 07:54
Odpowiedzi już są w tym wątku.
Najważniejsze- przebieg stażu ma być zgodny z jego planem ustalonym i znanym PUP-owi, jest on załącznikiem umowy PUP z pracodawcą- organizatorem stażu.

Są wyżej zalinkowane dwa inne wątki poruszające kwestię przerwania.
Należy co zasady zacząć od poinformowania PUP o nieprawidłowościach w przebiegu stażu

Zawracam jednak uwagę, że kwestia 'urywania' się 2 godziny wcześniej na pewno nie jest zapisana w programie stażu, więc to, że pracodawca akurat w tej kwestii nie dotrzymuje ustnej umowy NIE jest żadnym argumentem dla PUP na nieprawidłowość. Wręcz odwrotnie- nieprawidłowością byłoby tej umowy dotrzymywanie.
Teska0510 / 89.67.142.* / 2021-01-22 19:44
Witam,
Mam jedno pytanie:
Jeśli mam zamiar zrezygnować ze stażu (złożyłam już stosowny wniosek) na 2 miesiące przed jego planowanym zakończeniem to muszę do PUP dostarczyć sprawozdanie z przebiegu stażu i opinię pracodawcy?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam :)
Pete1991 / 95.49.15.* / 2021-05-29 13:35
Podbijam pytanie Teksa0510. Czy w razie wcześniejszego przerwania stażu trzeba dostarczyć sprawozdanie z jego przebiegu oraz czy pracodawca wystawia opinię?

Najnowsze wpisy