Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Śniadek: Nie ma zgody na filozofię "tylko frajer płaci ZUS"

Śniadek: Nie ma zgody na filozofię "tylko frajer płaci ZUS"

Wyświetlaj:
man13 / 2010-03-01 11:01 / Tysiącznik na forum

Przerzucanie ciężaru trudnych rozwiązań, niekiedy koniecznych, wyłącznie na barki społeczeństwa, jest i będzie dla nas nie do przyjęcia.

Zulu Gulu.
darkslide / 194.146.120.* / 2010-03-01 10:54
" Przerzucanie na barki społeczeństwa " ? Co to za populizm ? System emerytalny i socjalny nie działa na zasadzie " my i oni " - ile wspólnie włożymy tyle wspólnie wyciagniemy - to my przeciez płacimy składki i to my z nich korzystamy wiec jezeli trzeba cos naprawić to musimy zrobić to naszymi srodkami i kosztem.

Oczywiscie skoro Pan jest zawodowym związkowcem to nie moze powiedzieć nic innego - tak jak słusznie MN4 zauwazył ponizej - jak tak dalej pójdzie to cene za nasz brak zdecydowania w reformach zapłaca nasze dzieci i wnuki.
Adam Polo / 2010-03-01 10:44
"Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami."
Stefan Kisielewski
silesia85 / 2010-03-01 09:42
"Pękam ze śmiechu, kiedy słyszę takie pomysły. To jest nierealne. Ale niepokoi już to, że takie pomysły w ogóle są. Że filozofia, jaką coraz częściej słyszymy to radź sobie sam. Tylko po co wtedy państwo, po co instytucje?"

To ja pękam ze śmiechu, właśnie sobie zrobiłem symulację w Excelu - gdybym zamiast zusowskiej składki emerytalnej w wysokości 479 zł wpłacać te 479 zł na lokate 4%, to po 40 latach pracy mialbym 566 159,48 zł
co wystarczyloby mi na emeryture w wysokości 4000 zł (więcej o 1500 zł niż teraz zarabiam brutto !!!!) miesięcznie przez prawie 16 lat. Dodatkowe bonifikaty wynikające z samodzielnego oszczędzania:
1. cała kasa jest moja i moja rodzina dziedziczy całość - zawsze a nie tylko przez 3 lata od przejscia na emeryture
2. firma w ktorej pracuję oszczędza 651 zł miesięcznie na zus (!!!)
3. Większa niezależność wynikająca z zaoszczędzonych środków
lezdrub@interia.pl / 83.28.209.* / 2010-03-01 10:24
silesia. Ty chcesz tylko 4%. Natomiast OFE z pierwszej składki z 1999r zarobiły srednio 160%/11 lat = 16%
za ostatnie 5 lat OFE generali ma zysk 40%/5 = 8%
Za ostatnie 3 lata OFE generali ma zysk 3% (była potężna bessa.
Za ostanie dwa lata OFE generali ma ponad 8%/2 = 4%
Za ostatni rok OFE generali ma ponad 22%

Jak to się ma do twoich 4%

Owszem Generali jest najlepszym OFE,ale przecież każdy może do niego wstąpić.
OFE można bezpłatnie zmieniać co 2 lata.

Pani Fedak i Rostowski nonstop coś prubuja kombinować z OFE.
Pytanie po co ????
Tam jedenie potrzebne jest wprowadzenie subfunduszy o róznej strukturze portfela, po to aby osoby zblizajace sie do emerytury miały pomniejszony portfel akcyjny,aby tego typu bessy nie wyrzadziły szkody na kapitale takiego klienta.

I to jest jedyny punkt, w którym trzeba dokonać zmian ustawowych w OFE.
Myśliwiec / 82.29.238.* / 2010-03-01 17:47
Lezrub! Sam mogę sprawdzić, ile który OFE doi z Giełdy (albo ile którego doją przy zakupach „na górce”). Z tą reklamą to przeginasz. Nawet gorzej! W klasycznej reklamie musiałbyś dodać, że wyniki historyczne nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Przyszły emeryt powinien mieć możliwość odkładania części składki POZA ryzykownym systemem giełdowym. A jak 4% rocznie nie wszystkich rajcuje, wtedy proszę bardzo! Graj va banque i pakuj się bez reszty w OFE.
w34567 / 145.237.123.* / 2010-03-01 09:53
Za dwa lata ulegasz wypadkowi przy pracy. Poruszasz się na wózku. nie masz możliwości pracy (powiedzmy, że nie możesz pisać na klawiaturze), jesteś bez pracy...

No to zrób sobie symulację w Exelu...
ZUS nie ma, zostaje Caritas...

W sąsiedztwie komuś urodziło się niepełnosprawne dziecko (teraz państwo w jakimś stopniu takie osoby chroni), Ty to masz w dupie, możesz najwyżej wysłać SMS na jakąś fundację charytatywną, bo JA jestem zdrowy!
wolny człowiek / 83.27.4.* / 2010-03-01 17:58
Chyba nie zrozumiałeś tematu. Mowa jest o EMERYTURACH. Jeśli ulegasz wypadkowi, lub poważnie i długotrwale chorujesz, ZUS wypłaca Ci RENTĘ. Składka płacona do ZUS, to kilka składników: emerytalna, rentowa, zdrowotna, wypadkowa, chorobowa. W tekście jest poruszany problem emerytur.
wektor / 2010-03-01 14:26 / portfel / Bywalec forum

W sąsiedztwie komuś urodziło się niepełnosprawne dziecko
(teraz państwo w jakimś stopniu takie osoby chroni), Ty to
masz w dupie, możesz najwyżej wysłać SMS na jakąś fundację
charytatywną, bo JA jestem zdrowy!



W moim sąsiedztwie jest takie chore dziecko.Matka od Państwa dostała 40 złotych (czterdzieści złotych) a na lekarstwa wydaje miesięcznie 1500 zł (tysiąc pięćset złotych) .............krew się burzy...!!
silesia85 / 2010-03-01 10:01
A jeśli przedstawie Ci jak można się zabezpieczyć przed inwalidztwem (znacznie taniej niż przy pomocy zus), to czy przestaniesz straszyć ludzi inwalidztwem po dwoch latach pracy?

Wiesz ile zus płaci na niepelnosprawne dziecko? Tak malo, ze nie obejdzie się bez wsparcia niezależnych fundacji...
w34567 / 145.237.123.* / 2010-03-01 10:49
Zgoda, przyjmuję argumenty:
1. wsparcie niepełnosprawnych jest za małe,
2. można się ubezpieczyć od wypadków poza ZUS.

Tylko że zwykle osoby, które nie płacą ZUS nie ubezpieczają się od wypadków poza ZUS i to raczej nie z powodu iż nie maja pieniędzy.

Po prostu jak olewać, to wszystko...
Kiedyś taką osobą nie zajmie sie nikt (nawet rodzina) tylko państwo (czyli te osoby które płacą składki i są zwane FRAJERAMI).
silesia85 / 2010-03-01 11:12
Jestem zwolennikiem dobrowolności zusu - jesli ktos chce zaryzykować i nie placic zusu, a za to miec wiecej kasy do reki, to musi byc swiadomy ze musi sam o siebie zadbac (opcji jest sporo). Zus powinien byc jedną z wielu opcji zabezpieczenia od wypadkow i na starosc, a nie jedyną słuszną
maly kazio / 2010-03-01 10:48 / Bywalec forum
Słusznie i naukowo.A co po 16 latach?? Na moje dobre serce nie licz .Ja nie mam serca.Caritas też raczej okazjonalnie niesie pomoc a Mopsy przestają istnieć bo budżetu na nie nie stać.A i jeszcze mały drobiazg co zrobisz jak stracisz prace nie w wyniku wypadku tylko np.bo jesteś ruda albo lubisz czekolade czyli bez twojej winy.Składki oczywiście dalej będziesz miała tylko że nim dożyjesz emerytury to je skonsumujesz.Nie ma mądrych na smodzielną emeryture oczywiście dla pracownika najemnego.
silesia85 / 2010-03-01 11:15
Pamietaj o tym, ze symulacja byla dla 4000 zl miesiecznie - czyli sporo, ustaw 3000 a bedzie kilka lat wiecej, a poza tym oprocz kasy na koncie na pewno dorobisz sie nieruchomosci (jednej lub kilku), masz dzieci itd. Opcji jest duzo, nie polegaj wylacznie na zusie/dzieciach/nieruchomosciach/indywidualnym oszczedzaniu. Polącz kilka opcji, a bedziesz zabezpieczony na 99% wypadkow ktore moga Cie spotkać
w2343455678 / 145.237.123.* / 2010-03-01 09:41
Niestety w świadomości przeciętnych ludzi "tylko frajer płaci ZUS", to jest smutna prawda.

Tak sądzą młodzi i zdrowi, tylko że jak im się noga podwinie (np. wypadek przy pracy na czarno), to zaraz jest trwoga: pozew o ustalenie istnienia stusunku pracy, postępowanie o ustalenie podlegania ubezpieczeniom społecznym, wszyscy mają się nad takim litować. A przecież wcześniej twierdził, że sobie poradzi.

"Gdzie są ci niedobzi urzędnicy, którzy nie przewidzieli pożaru na dwie godziny przed pożarem" grzmią dziennikarze!

Jakie my państwo zbudujemy, jeżeli społeczeńśtwo ma podejście do obowiązków prawnych, takie jak koledzy komentatorzy poniżej?
MN4 / 217.96.42.* / 2010-03-01 07:12

Przerzucanie ciężaru trudnych rozwiązań, niekiedy koniecznych, wyłącznie na barki społeczeństwa, jest i będzie dla nas nie do przyjęcia.

Przerzućmy je na barki .... związków zawodowych?
Przerzućmy je na barki .... rządu?
Przerzućmy je na barki .... UE?
Komu by je tutaj podrzucić? Przerzucimy je na barki naszych dzieci. One sobie poradzą.
Wykształciuch / 213.172.175.* / 2010-03-01 10:05
No, jest jeszcze Duch Święty, który wszystko załatwi i sfinansuje, żeby Pan Śniadek mógł dalej opowiadać wirualne bajki.
Lorunia / 91.94.239.* / 2010-03-01 14:20
Trochę tu naganiaczy , którzy wiedzą wszystko najlepiej ! ja uważam , że Pan Śniadek ma rację . Zauważa złą politykę rządu ! a odnosi się to do tego , że rząd nic nie robi aby było więcej płatników składek . Zostawia się furtki aby ich w ogóle nie płacić i o to chodziło autorowi tego artykułu .Oto jeden z wielu przykładów , nie promuje się długiego stażu pracy ! więc pracownicy wyrabiają tylko to co muszą a póżniej robią kasę na czarno bo jak wiemy 70 % pracodawców to prywatni przedsiębiorcy . tak więc rodzinka zatrudnia bez ZUS a gdy latka już przyjdą to dostanie się emeryturę jak inni . Gdyby lata pracy miały większe znaczenie jak kiedyś, każdemu by bardzo zależało na tym aby za wszelką cenę pracować legalnie bo po 40 latach czy po 45 można by było odejść na emeryturę tą wcześniejszą oczywiście . W naszym kraju to myśli się zupełnie inaczej ! bo patrzą tylko na tych co pracują długo i aby umarli na stanowisku pracy , nie pobierając ani jednej emerytury .W myśl tego powiedzenia ' nie zapłacisz to nie wydasz "
acomitam / 83.25.140.* / 2010-03-01 15:20
Sęk w tym, że zwiększanie obciążeń społeczeństwa i obkładanie go dodatkowymi obowiązkami płatniczymi jest nierealne. Ludzie po prostu nie mają już z czego już płacić, a wprowadzanie nowych pomysłów na łupienie musi zakończyć się masowym exodusem do szarej strefy i ukrywaniem każdej zarobionej złotówki. Mamy absurdalnie wysokie obciążenia płac i dochodów z jednej strony, z drugiej - niesłychaną rozrzutność i marnotrawstwo grosza publicznego na niesłychaną skalę i astronomiczne zadłużenie państwa. Praktycznie każdy rząd po 1989 roku powinien trafić pod trybunał stanu. Filozofię kolejnych UB-ecko - lewackich rządów można streścić następująco: wy Polacy tyrajcie do 70-tego roku życia, albo i dłużej, a już my skroimy wam skórkę i zadbamy o wydanie waszej kaski.
aminiejestwszystkojedno / 83.238.19.* / 2010-03-01 20:33
Ten komentarz powinien być puentą całej tej dyskusji.
Lorunia / 87.96.27.* / 2010-03-01 21:13
Parę dni temu podano , że Polska ma jedne z najmniejszych kosztów pracy w UE , więc to co napisałeś acomitam jest niezgodne z prawdą ! ktoś robi zadymę , czy może inaczej propagandę w tym celu aby jeszcze bardziej powiększać swoje kapitały kosztem pracowników . Porównując Niemcy z ich zarobkami , które są 3 razy większe niż u nas , przy cenach podobnych jak w Polsce to można sobie odpowiedzieć jak jest krojony pracownik !. Trybunał to by się przydał na pewno ! Bo naród jest okradany w żywe oczy ! A będzie jeszcze gorzej bo rychy i inne ............. mają teraz raj na ziemi , i nie dopuszczą do zmiany klimatu innego niż PO
Lorunia / 87.96.27.* / 2010-03-01 21:28
Jeśli ktoś młody nie chce płacić nic na ZUS to tak jakby chciał pozbawić w jednej minucie swoją babcię emerytury , może jeszcze swego ojca czy dziadka . W Polsce jest taka sytuacja jaka jest i w jednej chwili nie można zmienić systemu ! , musi to trwać przez lata , zanim ktoś mądry coś z tym zrobi . Póki co ,to trzeba cwaniaczków zachęcić do oficjalnej pracy i odprowadzania składek ! Dużo jest takich co głośno krzyczą , że nie będą płacić do ZUS czy nie chcą ,a na piwko wyciągają od ojca emeryta ! Wtedy to piwko też się skończy .
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy