Forum Forum inwestycyjneFundusze

Straciłem ponad 50k. Proszę o poradę jak zminimalizowac dalsze straty...

Straciłem ponad 50k. Proszę o poradę jak zminimalizowac dalsze straty...

piotr73 / 2008-05-28 22:45
Witam,
Niestety mój przypadek jest typowy, ale będe niezmiernie wdzięczny za poradę jak zminimalizowac straty.

Po konultacji z Expanderem, zainwestowałem 440k w lipcu 2007 w fundusze:
Superfund - 40k
AXA -250K (przewaga funduszy stabilnych)
AEGON - 150k (przewaga funduszy zrównoważonych)

Obecnie mój portfel wyglada tak (podałem % ile jestem stratny i podałem tez % opłaty za wycofanie pieniedzy ):
Superfund (TREND Plus Pow. A FIO): stratny 7%, wycofanie 4,5%
AXA (AXA Legg Mason Akcji, AXA - PKO/CREDIT SUISSE Stabilnego Wzrostu, Stabilnego Wzrostu, AXA Noble Fund Mieszany): stratny 16%, wycofanie 2%
AEGON (Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu, Legg Mason Akcji, UFK - Templeton Asian Growth Fund (USD), UFK - Templeton Latin America Fund (USD)): stratny 9% wycofanie 5%

W sumie straciłem ponad 50k. Moja "poduszka finansowa" się wyczerpała, muszę wycofać 60k i niedługo będę miał ujemny cashflow -5k miesięcznie, bo oczywiście spłacam kredyt.

Bedę wdzieczny za wszelką poradę co robić:
- wypłacić wszystko?
- wypłacić część (z których funduszy) konieczną do przeżycia, zmienić portfel i poczekać z resztą rok, dwa lata?
- inne?

Pozdr,
Piotr - bankrut
Wyświetlaj:
Pilsener / 2008-06-06 15:07 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Też jestem w plecy, ale takie już życie inwestora - od lipcowej górki mam w plery jakieś 5% (oczywiście mowa tylko i wyłącznie o polskim portfelu) - akurat mnie mniej niż straty (bo na takie rzeczy człowiek powinien być przygotowany) drażni mnie marazm, od pół roku giełda ani drgnie, a zostawiłem parę akcji. Teraz wiem, że źle zrobiłem, ale kto nie ryzykuje, ten nie ma. Straty wydatnie zmniejszyło mi przewalenie czego się dało do bezpiecznych (lokaty podskoczyły a i obligacje nieźle sobie radzą) i niezły zarobek na akcjach kupionych dokładnie w styczniowym dole (niezły czyli maks 20%, ale w takim okresie to niezwykle cieszy).
Teraz borykam się z problemem, czy zwiększyć % akcji w portfelu - i bardziej istotne tu jest pytanie nie "czy dalej spadnie" (bo może zjechać i każdy o tym wie), tylko czy będzie rosło. Bo stagnacja oznacza jakby nie było zero zarobku (nie licząc prowizji i opłat), co przy galopującej inflacji nie wygląda zbyt różowo.
pchelek / 2008-06-06 11:32 / Tysiącznik na forum
i jeszcze jedno - bym to na zagraniczne fundy wrzucil - dolarowe i euro - daleko od polskich fundow
I ci na pocieszenie podam ze mnie w maju/czerwcu 2006 walneto -70k - a po roku bylem na plusie [po zmianie fundow]
pchelek / 2008-06-06 11:27 / Tysiącznik na forum
na latin America nie mozesz byc stratny bo on w lipcu byl po ok 45
miki3d / 2008-05-29 11:13 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Fundusze wybrane nie głupio. Zaskakująco niegłupio jak na Expandera. Choć nie za mądrze. Natomiast narzędzia inwestycyjne - coż, Expander nie ma innych, więc nic lepszego nie mógł Ci dać.

Uwaliłeś się w polisy inwestycyjne. Jeśli potrzebujesz wypłacić, to w pierwszej kolejności sugeruję pozbycie się Axy. Najniższy koszt wycofania. A trzymanie tego przez 1 rok, aby uniknąć 2% za wypłatę jest bez sensu - tyle kosztuje utrzymanie tej polisy w postaci dodatkowych opłat za zarządzenie.

Dziwi mnie natomiast opłata za wyjście z Superfunda. Za zwykłą jednostę opłata wynosi 2% przy wyjściu przed upływem 12 miesięcy.
krzysiek29 / 2008-05-29 09:30 / Uznany Gracz Giełdowy
Hej na bankruta to mi nie wygladasz jesli takimi kwotami dysponujesz. Wybrales na inwestycje najlepszy okres a glownie to doradca wybral a o produktach to juz nie mowie. Aktualnie swiat odbija i tak ludzia musza myslec bo to jest w celu tych na gorze wielkich korporacji zeby wciagnac potoczna ulice z powrotem w akcje. Czyli te odreagowanie spadkow powinno potrwac nawet do konca roku a mozliwe ze pare miesiecy dluzej a wtedy nastapi zwrot sytuacji gdzie wszyscy beda myslec ze to po kryzysie. I zacznie sie prawdziwa bessa. Wig 20 mozliwe ze nawet 1800. pozdr
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy