Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
ewcia59 / 195.117.223.* / 2012-09-05 16:38
witam! mam problem, który powtórzył się po raz drugi w życiu,gdyż zatrudniona byłam na st.pracownika obsługi na zastępstwo, na czas choroby innej pracownicy.pracowałam 2m-ce w dobrych warunkach,byłam chwalona, każdy z pracowników mnie polubił, a ja nawet słyszałam z ust pracodawcy cenne dla mnie zdania na mój temat i nie tylko od niej.Nagle na koniec m-ca 8.08 dostałam pismo o rozwiązaniu umowy o pracę , dla mnie było to niesamowite,że bez wypowiedzenia?nie miałam odwagi o to pytać, aby nie narazić się na kłopot ze str.pracodawcy, ale mimo to zapytałam,czy mogę starać się w przyszłości tu o pracę?usłyszałam-zobaczymy!obecnie pracownicy jeszcze nie ma za mnie jako powracającą do pracy, a ja czuje się okłamana przez zwalniającą. Nie wiem jak mam sobie poradzić, gdyż przyzwyczaiłam się do wszystkiego i zal mi że nie pracuję,planowałam dorobić do emerytury choć pięć lat,jak nadmieniałam w rozmowie kwalifikacyjnej,po której wyszłam uradowana słysząc słowa,iż marzenia się spełniają,miałam nadzieję,że to prawda sama nie wiem kto zawinił ,nie mam pojęcia jak pracować w dzisiejszych czasach,wśród może innych pracodawców-bezwzględnych,jak się dostosować do prawdy,jakiej oni wymagają-słownie,oby byli otwarci i mówili co im się podoba a co nie, po to aby wiedzieć o co im chodzi, a człowieka zostawiają w niepewności i w zamartwianiu,tak pracodawca powinien się zachowywać? w starszym wieku?po co mam żle myśleć o tym nie chcę cierpieć, pragnę być wśród innych i pracować uczciwie!
wiwan / 2012-09-05 20:08
Umowy na zastępstwo nie wypowiada się, gdy wraca pracownik zastępowany.

W Pani przypadku więc rozwiązanie umowy byłoby nieprawne, gdyby zastępowany pracownik w następnym dniu nie podjął pracy.
Ale należy wykluczyć wcześniej sytuację, w której pracownik ów taki zamiar podjęcia pracy miał, poinformował o końcu zwolnienia pracodawcę i...znów się rozchorował. Innymi słowy- musi być nieobecny bez wcześniejszej wiedzy o tym fakcie pracodawcy. Jeśli pracodawca rozwiązał z Panią umowę z wiedzą, że zastępowana osoba nie wróci do pracy (mając np. dostarczone kolejne zw. lekarskie)- jest to zwolnienie nieprawne. Można dochodzić przywrócenia do pracy z art.44 i dalszych KP (choć traktują o wypowiedzeniu)

Inna rzecz, że przy umowie na zastępstwo okres wypowiedzenia to tylko 3 dni robocze ( art.33'1 KP), więc i tak różnica w odbiorze tej decyzji byłaby niewielka.
kasia090890 / 83.23.187.* / 2012-09-04 07:27
Witam mam pytanie mialam umowe na rok a dostalam wypowiedzenie po 8 misiacach pracy. Wypowiedzenie dostalam 2 wrezsnia miaolam 12 dni urlopku kierowniczka stwierdzila ze nie zyczy sobie mnie widziec w pracy i oddala mi moj urlop jak to sie ma do mojego zwolnienia dodam ze wypowiedzenie mam na termin 22 wrzesnia czy nie powinnam miec miesiecznego wypowiedzenia? co prawda dokumenty podpisalam bo nie spodziewalam sie zwolnienia ale co moge jeszcze zrobic?
szklarek / 2012-09-05 10:51
Umowa ta mogła być wypowiedziana jedynie, jeśli klauzula o takiej możliwości jest umieszczona w treści tej umowy.

Jeśli zapis taki jest, ale brak zapisu o długości tego wypoiwedzenia- stosuje się termin kodeksowy 2 tygodni.

Powyższe na podstawie art. 33 KP.

Jeśli ww warunki są zachowane to wypowiedzenie złożone 2 wrześnie (niedziela) skutkuje rozwiązaniem umowy na 22 września właśnie.

W czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o udzieleniu urlopu- tzn. może wysłać bez zgody pracownika.

ALE bieg Pani wypowiedzenie zacznie dopiero 9 września- czyli dopiero od tego dnia można wysłać Panią na urlop bez uzgodnienia tego z Panią. Urlop na obecny tydzień musi być uzgodniony na ogólnych zasadach, chyba że był już uzgodniony przed wręczeniem wypowiedzenia.

Zwolnienie ze świadczenia pracy jest możliwe tylko w nielicznych okolicznościach i nie ma tu zastosowania:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zwolnienie;z;obowiazku;swiadczenia;pracy,188,0,585660.html

Należałoby ten tydzień traktować jako "postój" z art. 81 KP., a nie urlop.
DankaPL / 2012-09-02 21:03
Witam. Mam umowe na czas nieokreślony, i dostałam wypowiedzenie 3 miesięczne. Od 24.09.2012r. do 05.10.2012r. mam zaplanowany urlop.
Chciałabym się dowiedzieć, czy mogłabym iść na zwolnienie lekarskie już teraz do końca wypowiedzenia. Czy zakład zapłaci mi za niewykożystany urlop i czy dostane odprawę?
szklarek / 2012-09-03 12:37
Zwolnienie lekarskie jest kwestią niezależną od wypowiedzenia. Innymi słowy wypowiedzenie nie uniemożliwia skorzystania ze zwolnienia- wynagrodzenie/zasiłek chorobowy będą na ogólnych zasadach.

Oczywiście mówimy o zdarzeniu losowym- chorobie i uzyskaniu z tego powodu ZLA, a nie o szwindlu- zwolnieniu lewym/strategicznym. Jeśli zwolnienie uniemożliwi wykorzystanie urlopu- i nie zostanie on udzielony w innym terminie jeszcze w czasie wypowiedzenia- należny będzie ekwiwalent.

W czasie wypowiedzenia pracodawca może jednostronnie decydować o terminie.

Jeśli zwolnienie będzie długie, wykroczy poza ostatni dzień umowy- z automatu przekształci się w zasiłek z ZUS, kolejne ewentualne zwolnienia przedłużające dostarczać będzie się już do ZUS.

Odprawa znów jest kwestią niezależną- chorobowe nie ma nic do rzeczy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Zwracam uwagę, że za 2012 rok urlop będzie proporcjonalny- czyli 11/12 jeśli wypoiwedzenie złożono jeszcze w sierpniu.
Klaudia108 / 89.78.154.* / 2012-08-23 20:36
Witam. Mam umowę na czas nieokreślony - 15.09.2012 miną 3 lata (z zachowaną ciągłością) od podpisania pierwszej umowy (na okres próbny) z tym pracodawcą. Chcę złożyć wypowiedzenie jeszcze w sierpniu br., ale nie potrafię określić, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje - 1 czy 3 miesięczny? W związku z tym kiedy rozwiąże się umowa o pracę - 30.09.2012 czy dopiero 30.11.2012?
szklarek / 2012-08-24 00:18
Już 3-miesięczny. Bo w czasie 1-miesięcznego staż zakładowy osiągnąłby 3 lata. Więc należy zastosować poniekąd awansem ten dłuższy już termin.
Innymi słowy sam okres wypowiedzenia też wlicza się do stażu z art. 36, par. 1 KP, od którego długość wypowiedzenia zależy.
Rozwiązanie zatem 30 listopada.

Zawsze można jednak próbować porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy z krótszym terminem, czy już tylko skrócenia okresu biegnącego już wypoiwedzenia w trybie art.36, par.6 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36
piotr333333 / 91.213.170.* / 2012-08-22 18:30
Mam umowę o prace na czas nie określony i 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca porozumieniem zmieniającym postanowił obniżyć mi pensję zasadniczą , jednocześnie dodając dodatek specjalny , który tą obniżkę rekompensuje. Czyli dalej niby wychodzę na swoje, ale z końcem roku wszelkie dodatki specjalne mają zostać zlikwidowane. Czy jest to zgodne z prawem? I ile czasu mam na podjęci ewentualnej decyzji czy się na to zgadzam?
wiwan / 2012-08-22 20:04
Na początek pytanie- czy to jest porozumienie zmieniające, czy wypowiedzenie zmieniające ?
Bo to pierwsze jest po prostu porozumieniem stron, które aby zaskutkowało wymaga zgody drugiej strony na ofertę. W ofercie takiej albo znajduje się podany termin (np. tygodnia) w którym pracodawca oczekuje akceptacji. Brak jej w tym terminie oznacza nieprzyjęcie oferty i nic się nie zmienia.
Brak takiego terminu- oznacza, że zgoda/brak zgody powinna być wyrażona niezwłocznie ( art. 66 i kolejne Kodeksu Cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu Pracy ).

Jeśli mimo braku zgody pracodawca chce takiej zmiany dokonać- może złożyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy. Ma ono takie same zasady jak wypowiedzenie definitywne, z taką różnicą, że pracownik ma czas na nieprzyjęcie nowych warunków do połowy biegu wypowiedzenia- w Pana przypadku ( jeśli wypowiedzenie w sierpniu ) - do połowy października. Brak sprzeciwu, albo sprzeciw po tym terminie- oznacza przyjęcie nowych warunków i ich stosowanie po upływie wypowiedzenia - od 1 grudnia.
A wyrażenie sprzeciwu terminowe- z automatu zamienia owo wypowiedzenie zmieniające na definitywne, kończy Pan pracę 31 listopada i wszystkie skutki są takie, jakby było ono od początku złożone jako definitywne.

Powyższe na podstawie art. 42 KP.

Zwracam uwagę, że często oferta porozumienia zmieniającego jest jednocześnie wypowiedzeniem zmieniającym tj. zawiera formułę typu "w razie nieprzyjęcie oferty należy ją traktować jako wypowiedzenie zmieniające".

Reasumując- proszę się przyjrzeć, czy to jest czynność prawna pierwsza, czy druga, czy łączona.

Tak, czy inaczej pracodawca miał prawo to uczynić, chyba , że dostał Pan wypowiedzenie zmieniające w okresie ochronnym tj. np. w czasie choroby, mniej niż 4 lata przed emeryturą, w czasie urlopu itp.

No i oczywiście zgodnie z art.42 KP, jeśli zmiana warunków miałaby trwać nie więcej niż 3 miesiące- wypowiedzenie w ogóle nie jest potrzebne o ile nie oznacza obniżki wynagrodzenia, zmiana może nastąpić z dnia na dzień.

art.42:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42
piotr33333333 / 79.189.237.* / 2012-08-23 17:23
Dzięki wielkie. Jest to porozumienie zmieniające. Zatem jeśli go od razu nie przyjmuję pracodawca wręcza mi zapewne porozumienie wypowiadające. I mam czas 1,5 miesiąca na podjecie decyzji.
>> "Brak sprzeciwu, albo sprzeciw po tym terminie- oznacza przyjęcie nowych warunków i ich stosowanie po upływie wypowiedzenia - od 1 grudnia."
Jak mam rozumieć ten zapis "po upływie wypowiedzenia" To nie kończę pracy z dniem 31 Listopada? Tylko dalej mogę pracować, ale od 1 Grudnia na nowych warunkach płacy?
szklarek / 2012-08-24 00:10
Zatem- jeśli nie ma w nim podanego terminu na odpowiedź- brak akceptacji od razu- powoduje, że pracodawca albo odpuszcza,jakby sytuacji nie było, albo daje wypowiedzenie zmieniające.
Jeśli termin jest- o tyle może się ww sytuacja odwlec.

1,5 miesiąca od POCZĄTKU biegu wypowiedzenia, nie od wręczenia. Wręczenie jutro, powoduje rozpoczęcie biegu 1 września, decyzja do połowy października. Czyli więcej niż 1,5 miesiąca.

1.Brak sprzeciwu wobec nowych warunków z wypowiedzenia powoduje ich stosowanie dopiero po jego upływie. Czyli w tej sytuacji od 1 grudnia.
2.Wyrażenie sprzeciwu terminowo- powoduje rozwiązanie definitywne umowy z dniem 31 listopada.
3.Wyrażenie sprzeciwu po terminie- jest nieskuteczne- sprawy się toczą jak w pkt.1. W celu rozwiązania umowy pracownik musi złożyć normalne wypowiedzenia (jakby w. zmieniającego nie było). Czyli złożone w drugiej połowie października skutkuje rozwiązaniem umowy 31 stycznia 2013 i pracą w czasie wypowiedzenia przez grudzień i styczeń na nowych warunkach z wypowiedzenia pracodawcy z sierpnia.
wiola560 / 178.159.195.* / 2012-08-20 14:13
Mój staż pracy wynosi ponad 14 lat , żadnego wniosku nie wypisywałam o podzielenie mi urlopu , proszę o rade co mam z tym zrobić bo już sama nie wiem do sadu pracy już dałam pozew ale teraz szefostwo mi wygraża ze jak ich oddam to oni mnie oddadzą za remanent i ze nie mam prawa podać koleżanek z pracy jako świadków nie wiem czy ma to jakiś sens walczyć sama o swoje bo chyba sama to nic nie wskóram
szklarek / 2012-08-22 11:55
Ma Pani prawo podać świadków nawet bez ich zgody. Odmówić może jedynie rodzina. Pracodawca NIE ma na to wpływu.

Cytat z Gazety Prawnej:

"Na to, kto zostanie wezwany w charakterze świadka, wpływ mają wyłącznie strony. Zarówno pracownik, jak i pracodawca, niezależnie od ról procesowych, w których występują, mogą zażądać przesłuchania dowolnej osoby w charakterze świadka. Jedynym ograniczeniem jest, aby osoba taka posiadała wiadomości na temat faktów mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. W żadnym przypadku przeszkodą dla wezwania kogokolwiek w charakterze świadka nie jest brak zgody tej osoby na złożenie zeznań. Uzyskiwanie zgody na zeznania przed zgłoszeniem danej osoby jako świadka jest często spotykane w praktyce sądowej, ale nie ma żadnego oparcia w przepisach prawa, ponieważ co do zasady nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka. Od tej zasady istnieją wyjątki. Prawo odmowy zeznań przysługuje małżonkom stron, ich wstępnym (rodzicom, dziadkom), zstępnym (dzieciom, wnukom), rodzeństwu oraz powinowatym w tej samej linii lub stopniu (teściom, szwagrom), jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia, z tym że nawet jeżeli danej osobie przysługuje prawo odmowy składania zeznań, taka osoba może być wezwana do sądu i na to wezwanie musi się stawić. Dopiero przed sądem, po odebraniu przez sąd danych osobowych, z których wynikał będzie stopień pokrewieństwa lub powinowactwa uprawniający do odmowy złożenia zeznań, może ona złożyć oświadczenie, że korzysta się z tego prawa. Niestawiając się na wezwanie sądu, świadek musi się liczyć z tym, że po pierwszym niestawiennictwie sąd wymierzy mu grzywnę w kwocie do 1 tys. zł. Zlekceważenie drugiego wezwania naraża świadka na kolejną grzywnę oraz przymusowe sprowadzenie przez policję. Grzywna może zostać również wymierzona świadkowi odmawiającemu bezpodstawnie zeznań. W tej sytuacji, niezależnie od powyższej grzywny, sąd może nakazać aresztowanie świadka na czas nieprzekraczający tygodnia.

Podstawa prawna

• Art. 258, 261 par. 1, art. 274 par. 1, art. 276 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego
"
Zainteresowany_jeszcze _pracownik / 89.77.1.* / 2012-08-19 22:24
Witam. Pytanko z mojej strony. Czy jesli dostalem wypowiedzenie gdzie przyczyna jest likwidacja odzialu, a poki co nie zamykaja placowki (nic nie wiadomo w najblizszym czasie) to czy jesli beda chcieli cofnac mi to wypowiedzenie mam prawo sie nie zgodzic?tym samym zachowac prawo do odprawy?
szklarek / 2012-08-20 13:00
Tak, ma Pan prawo się nie zgodzić na zasadzie ogólnej wynikającej z art. 60 KC w powiązaniu z art. 300 KP.

Brak takiej zgody jest równoznaczny ze wszystkimi następstwami owego wypoiwedzenia, w tym odprawy pracowniczej, o ile zostały w czasie wypoiwedzenia spełnione warunki uzyskania do niej prawa.
wiola560 / 178.159.195.* / 2012-08-17 18:47
Witam otrzymałam dziś świadectwo pracy pracowałam w zakładzie na 3/4 etatu przez rok i dwa miesiące w tym roku byłam na urlopie 10 dni za ile zakład pracy musi mi wypłacić bo wypłacił mi tylko za trzy dni z informacja na świadectwie ze to zgodne z art.162 kp
szklarek / 2012-08-20 12:55
Art. 162 informuje jedynie o tym, że u. był podzielony na części na wniosek pracownika.

Należny był Pani urlop w wymiarze z grubsza licząc 14/12 x 3/4 czyli 18 lub 23 dni ( co zależy od Pani stażu pracowniczego na potrzeby urlopu wypoczynkowego.

Dlaczego z grubsza- wynik może być inny w zależności od konkretnych dat dziennych rozpoczęcia i końca stosunku pracy, co wynika z zasad zaokrąglania okresu pracy w górę do pełnych miesięcy. No i od tego, czy staż 10 lat nie został uzyskany w trakcie tego ostatniego zatrudnienia.
jets112 / 77.254.158.* / 2012-08-11 15:50
Witam,
czy pracownik musi podpisywac odbior swiadectwa pracy jesli pracodawca zalega z wynagrodzeniem za 2 miesiace?
wiwan / 2012-08-12 20:19
Świadectwo pracy a wynagrodzenie to dwie RÓŻNE kwestie. Jeśli otrzymuje świadectwo pracy, to kwituje odbiór oryginału zgodnie z faktem, że je otrzymał. Nie kwituje w ten sposób , że pracodawca wywiązał się z należności finansowych. I w żaden sposób odebranie świadectwa nie utrudnia wyegzekwowania ww należności, a zwlekanie tylko szkodzi- kwestia zasiłku z PUP czy kolejnego zatrudnienia, czy sprostowania świadectwa pracy.

W razie braku odbioru/pokwitowania- świadectwo przyjdzie poleconym.
anka515 / 46.205.32.* / 2012-08-10 21:39
Bardzo dziękuję za poradę
anka 515 / 46.205.32.* / 2012-08-10 19:06
Jestem na trzymiesięcznym wypowiedzeniu, wracam do pracy po zwolnieniu lekarskim. Czy pracodawca ,może mi w tej sytuacji zmienić stanowisko pracy i wynagrodzenie na mniejsze? I czy ewentualnie muszę podpisywać lub nie ewent. dokumenty?
szklarek / 2012-08-10 21:14
Może zaproponować na zasadzie porozumienia stron. Bez Pani zgody może złożyć wypowiedzenie zmieniające, co jest bez sensu, bo ma ono taki sam okres trwania jak to, na którym już Pani jest, więc zmiana stanowiska zaszłaby dopiero PO rozwiązaniu już umowy o pracę.

Może zmienić stanowisko BEZ wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy i pracy na okres do 3 miesięcy, ale w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Stanowi o tym art. 42 § 4 k.p., przy czym przez pojęcie kwalifikacji należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika - jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Co uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2000 r., sygn. akt I PKN 61/00.

Co w Pani przypadku nie ma miejsca- ze względu na mniejsze wynagrodzenie chociażby.
wiola560 / 178.159.195.* / 2012-08-07 15:50
A czy w sadzie pracy będę musiała udokumentować te nadgodziny bo grafik pracy mój zniknął a tam miałam wszystko napisane tzn musiałyśmy pisać ze pracujemy na 6 godzin ale ten ostatni miesiąc pisałam sobie wszystkie dni które pracowałam nawet bez przerw tych 11 godzinnych tylko tu jest ten problem bo szefowie go zabrali z góry dziękuje za udzielone informacje
szklarek / 2012-08-07 20:50
Mogą być potrzebni świadkowie- inne pracownice. Z drugiej strony to pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy, więc to on będzie musiał się nią wykazać. Nie wiem jak ona u was wyglądała -tzn. czy była podpisywana własnoręcznie.

Może okazać się wtedy sfałszowana.
Wykazanie sfałszowania dodatkowo go pogrąży.

Warto porozmawiać z koleżankami na temat wspólnego pozwu zatem.
wiola560 / 178.159.195.* / 2012-08-07 00:34
Nic nie ma w umowie o ryczałcie za nadgodziny ale znalazlam pismo które dali mi 16 .04.2012
1.ze pracownicy zatrudnieni na 3/4 etatu pracuja 6 godzin w czasie zmiany roboczej i 30 godz tygodniowo
2.ustalono dotyczy to pracownikow zatrudnonych na niepełny etat ze praca przekraczajaca 7 godzin na dobe i przecietnie 38 godzin tygodniowo bedzie wynagradzana jak praca w godzinach nadliczbowych lub udzielany czas wolny
a o systemie pracy nic nie ma wzmianki
szklarek / 2012-08-07 11:26
No więc masz jasno napisane za ile nadgodzin w tygodniu masz prawo do dodatku 50%. Rozumiem, że dodatkowego czasu wolnego za nadgodziny nie udzielano.

Czyli jeśli w czerwcu pracowałaś ponad swój wymiar 66 godzin powinnaś mieć zapłacone POZA pensją miesięczną 619 zł za te godziny + dodatek za 34 godziny (159 zł).

Tu poczytaj o nadgodzinach:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/nadgodziny;-;kiedy;naleza;sie;pracownikowi,40,0,1036840.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;nalezy;sie;pracownikowi;za;nadgodziny,74,0,793674.html
wiola560 / 178.159.195.* / 2012-08-06 21:13
Dobrze z tym wypowiedzeniem nic nie wskóram ale z tym czy pracodawca naruszył prawa pracownika ze nie wypłacał za dodatkowe godziny ze prace wykonywałam nie mając 11 godzin przerwy ,ze wykonywało ja się nawet w święta bożego narodzenia Wielkanoc itp.bez dodatkowych wypłat Na umowie nic nie mam wspomniane o jakich kol wiek nadgodzinach tylko 3/4 etatu
szklarek / 2012-08-06 23:33
Tak. Z tymi wszystkimi pracowniczymi kwestiami wskórasz:
- ukaranie pracodawcy grzywnami
- uzyskanie należnych pieniędzy.

Jeśli jest brak zapisu o nadgodzinach należy przyjąć, że dodatek za nadgodziny (ponad wynagrodzenie zwykłe za nadgodzinę jak za godzinę zwykłą) jest należny za każdą godzinę pracy ponad wymiar 4/4 etatu.

Czyli np. w przypadku czerwca za 26 godzin (186-160), maja - za 24 godziny (192-168). Jest to stawka 50% stawki godzinowej.

Sporo jednak zależy od tego, czy w umowie nie ma zapisu o ryczałcie za nadgodziny. No i w jakim systemie czasu pracy byłaś zatrudniona.
P.Piotr / 87.205.69.* / 2012-08-06 14:20
Otrzymałem wypowiedzenie 3 miesięczne i firma zdjęła mnie z dotychczas zajmowanego stanowiska i teraz wykonuje pracę niezwiązane z zawodem a w moje miejsce wstawiono inną osobę. Nie otrzymuje premi regulaminowej a przecież nie złamałem regulaminu. Wydaje mi się, że jest to dlatego zrobione, żebym otrzymał mniejszą wyprawę.
Czy to jest zgodne z przepisami.
szklarek / 2012-08-06 20:28
Niezgodne.

Jest co prawda możliwość zmiany stanowiska pracownika BEZ wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy i pracy na okres do 3 miesięcy, ale razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Stanowi o tym art. 42 § 4 k.p., przy czym przez pojęcie kwalifikacji należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika - jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Co uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2000 r., sygn. akt I PKN 61/00.

Jak widać nie spełniono aż 3 warunków- nie było szczególnej potrzeby pracodawcy, nowe stanowisko jest nieodpowiednie, a płaca niższa.

Najnowsze wpisy