Forum Polityka, aktualnościKraj

Uczniowie wśród orłów. Gimnazja jednak zdały egzamin?

Uczniowie wśród orłów. Gimnazja jednak zdały egzamin?

Wyświetlaj:
kostekk / 2011-03-23 15:07
faktycznie rozwiązanie z 3 letnim liceum jest bardzo trafione, przedłużanie okresu nauki w podstawowej szkole po przez gimnazja na pewno podniosło poziom edukacji w naszym kraju!
Pilsener / 2011-02-10 15:31 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo za 2009 rok a chwalą się przed wyborami.
Raport PISA zawsze był dla polski korzystny, bo dotyczył podstawowych umiejętności dzieciaków w wieku 15 lat (poza tym nie wiem, czy nieznacznie przekroczenie średniej OECD to taki powód do dumy), kraje z ambicjami powinny korzystać ze wskaźników mierzących nie czytanie i pisanie, lecz przygotowanie do zawodu, obsługę komputera, języki obce i tak dalej.
Co z tego że 15-latkowie umieją czytać i pisać jak dalej jest już tylko gorzej? Powstało pełno liceów profilowanych, które ani nie uczą zawodu, ani nie przygotowują rzetelnie do matury, są pomostem na studia. Sama matura czym jest dzisiaj? Każdy ją może zdać, kiedyś matura nie dawała zawodu, ale dawała prawo do satysfakcji honorowej, dziś nie daje nic, popatrzcie sobie na maturalne testy, do tego ciągłe zmiany i eksperymenty. Ale prawdziwa żenada to to, co się dzieje na studiach - może o europejskich rankingach szkół wyższych pogadamy czy liczbie publikacji naukowych? I dotyczy to także uczelni państwowych, które także zarabiają na różnych zaocznych czy podyplomowych studiach. Przychodzi mi człowiek w wieku 25 lat po studiach, który nie umie praktycznie nic, nawet obsługiwać ksero.

Mit o wspaniałej polskiej oświacie wciąż żyje i ma się nieźle, zwłaszcza przed wyborami. A nauczycielom, choć są jedną z najbardziej zadowolonych grup społecznych 7% podwyżki trzeba dać.
Kolegapiotrek / 84.10.214.* / 2011-02-10 15:14
Problemem polskiej edukacji nie jest pozioma a cel kształcenia. Absolwenci gimnazjum czy nawet liceum nie wiedzą, w jakim kierunku podążać. I nie mam na myśli młodego człowieka, który w wieku 15 lat musi mieć sprecyzowany obraz swojej kariery. Polska szkoła nie odkrywa pasji i talentu, nie organizuje spotkań ze środowiskiem pracy, a program doradztwa zawodowego jest oderwany od rzeczywistości. Efektem tych działań są rzesze studentów którzy zgodnie z "teorią stada" wybierają m.in psychologie, socjologie bo "tam jest łatwiej".
Rokkkk / 193.138.208.* / 2011-02-10 15:11
Poziom oświaty jest poniżej krytyki - dzieciaki niedouczone, głupawe programy, głupawe zasady, brak mobilizacji do nauki i brak mobilizacji dla nauczycieli.

Czy wiecie Państwo, że w szkole praktycznie nie da się nie zdać do następnej klasy? Przepycha się uczniów - bo po co nauczycielowi taki problem? Aby się dyrektorowi, matce i wszystkim świętym tłumaczyć.

A dla dziecka nauka to tylko stres.


Z matematyką faktycznie są problemy - i u tych starszych osób. Politycy ich coraz bardziej okradają, a ludzie i tak na nich głosują.
matka ucznia / 193.111.166.* / 2011-02-10 14:32
Większych bzdur dawno nie czytałam! Poziom polskiej oświaty jest poniżej wszelkiej krytyki.
tesa1959 / 2011-02-10 14:20 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Tego dokonali niekompetentni (zdaniem większości) i biorący za darmo "ogromne pieniądze" nauczyciele.
geo / 82.115.66.* / 2011-03-16 07:30
Jestem nauczycielem informatyki w liceum. Stwierdzam, że reforma opóźniła uczniów w nauce o 2 lata. Dzisiejsi licealiści prezentują poziom dawnej 7 klasy szkoły podstawowej (a wg. tego liczenia jest to klasa 9-ta). Licea padają, bo zamiast dawnych lat 4, mają obecnie jedynie 2,5 roku do przygotowania ucznia do matury (3 rok jest skrócony i uczniowie, ucząc się praktycznie tylko do matury, zaniedbują pozostałe przedmioty). Pamiętam uczniów z lat 90-tych. Pisali samodzielnie programy, dzisiejsi uczniowie w większości robią błędy w programie składającym się z dwóch, trzech wierszy. Praktycznie nie potrafią rozwiązać żadnego, trudniejszego problemu. Możemy żyć w fikcji, że gimnazja spełniły swoje zadanie - spełniły, wreszcie mamy poziom edukacja porównywalny z USA i Anglą. Głupim narodem łatwiej rządzić. Poza tym ci zdolniejsi i tak stąd wyjadą - brak dla nich perspektyw w kraju, gdzie rządzi miernota.
tesa1959 / 2011-03-23 14:54 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie twierdzę, że gimnazja zdały egzamin, tylko nie zgadzam się z zarzutem niekompetencji nauczycieli, którzy za darmo biora pieniądze. Jeżeli chodzi o nauczycieli informatyki, to nie ubliżając Tobie, bo nie znam Cię, muszę z przykrością stwierdzić, że w szkole średniej nie umieją nic nauczyć. Tak się składa, że mój syn chodził do Technikum Informatycznego, które jest w czołówce szjkół technicznych w Polsce, ale poziom informatyki był zerowy. Nauczyciele nie przykładali się do nauki programowania ani grafiki (poza jednym pasjonatem, który uczył na 1/2 etetu, a ma swoją firmę). Na lekcjach uczniowiue robili to co chcieli i w efekcie tego mój syn chcial przenieść się do LO, bo sam uczył się od podstawówki różnych programów, programowania, a w gimnazjum robił już strony internetowe (w technikum zarobkowo). Jednak nie była i nie jest to zasługa nauczycieli tego p[rzedmiotu, tylko fascynacji tą dziedziną mojego syna.

Najnowsze wpisy