Ulga na leki

anibas / 83.23.52.* / 2009-02-27 13:14
Wiem że aby skorzystać z ulgi miesięczne wydatki na leki muszą przekroczyć 100zł ale czy może to być kilka faktur wystawionych na mniejsze kwoty i zsumowane razem mają przekroczyć 100zł czy też kwota na każdej fakturze musi być większa od 100zł? i jeszcze czy bierze się pod uwagę tylko leki na receptę czy te sprzedawane bez też można odliczać.Z góry dziękuję za informację!
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-03-08 18:18 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim ustawa wymaga zaświadczenia od lekarza specjalisty, ze dane leki osoba ma brać czasowo lub na stałe, więc sami nie domyślamy się, o które to chodzi... a nadwyżka sumy wydatków w miesiącu jak najbardziej :-)
biel / 83.12.171.* / 2010-01-28 09:10
Mam pytanie czy jeżeli mam na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne i mamę niepełnosprawna to ich wydatki na leki mogę sumować i różnicę powyżej 100 zł odliczać . Bo np dziecku kupuje leki za 90 zł a mamie za 86zł.
belladonna / 2010-01-28 18:39 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim przy tej uldze wymagane jest zaświadczenie lekarza, że dana osoba niepełnosprawna musi dany lek przyjmować bezterminowo lub czasowo.... bo tylko lekarz wie, co lekiem jest, a co lekiem nie jest. Masz te zaświadczenia?
nowator / 2009-02-27 15:42
wlasnie jestem w trakcie lektury gazety prawnej, ktora interpretuje przepisy dot. ulgi rehab.,
wydatki muszą być udokumentowane fakturami, Urzad Skarbowy moze zarzadac pisemnego poswiadczenia koniecznosci zazywania lekarst w postaci zaswiadczenia-forma obojetna, podpis i pieczatka lekarza specjalisty lub odpis z karty leczenia z zaznaczeniem lekarza specjalisty, że dany lek powinien byc stosowany.
Co do kwot na poszczegolnych fakturach: na pewno mozna laczyc "male fakturki" tak aby bylo wiecej niz 100 w m-cu.
nowator / 2009-02-27 15:45
przepraszam za blad oczywiscie zazadac
belladonna / 2009-02-27 19:13 / Tysiącznik profesjonalny
Wydatki na leki z miesiąca się sumuje. Ale po pierwsze to ulga dla niepełnosprawnych, a po drugie ustawa wymaga jeszcze zaświadczenia od lekarza specjalisty, bo tylko lekarz wie, co jest lekiem, a co lekiem nie jest oraz , że osoba musi to stosować czasowo lub na stałe .
Czyli zaświadczenie od lekarza specjalisty będzie wymagane przy weryfikacji odpisu na tę ulgę :-))
anibas / 83.23.46.* / 2009-02-28 11:37
Wielkie dzięki za info .Żeby było jasniej tata leczy się na nadciśnienie i astmę więc rozumiem że wydatki na te choroby mogę odliczyć ale jeśli zachoruje np.na grypę i lekarz wypisze receptę to antybiotyk czy np.paracetamol itp.leki stosowane w infekcjach grypopodobnych może odliczyć jako leki które należy stosować czasowo? albo np.maść na reumatyzm czy jakieś takie zwykłe leki stosowane "na co dzień"typu witaminy ,żeńszeń ? Czy zaświadczenie potrzebne do ewentualnej weryfikacji musi być od specjalisty czy może być od lekarza rodzinnego w moim przypadku taki właśnie leczy tate na nadciśnienie a na astmę pulmonolog.Muszę wtedy mieć zaświadczenia od obu?
belladonna / 2009-02-28 15:25 / Tysiącznik profesjonalny
Zaświadczenie ma być od lekarza specjalisty, a leki związane z niepełnosprawnością. Jak ktoś ma niepełnosprawność na oczy, to nie odliczy leków przepisanych np na uszy :-))
To tak dobitnie :-))
10KAROL / 94.72.99.* / 2011-03-07 23:56
Z ustawy o PIT nie wynika konieczność związku zażywanych leków z niepełnosprawnością. Urząd Skar- bowy Warszawa-Praga w piśmie z 5 kwietnia 2007 r. (nr 1434/SD-DF/415/3a/AP/07) informuje, że osoba niepełnosprawna z powodu częściowej utraty wzroku oraz niepełnosprawności ruchowej może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na zakup leków związanych z chorobą serca, na którą leczy się podatnik od wielu lat u kardiologa. Nie musi istnieć bezpośredni związek zażywanych leków z niepełnosprawnością.
sabinach / 2009-02-28 14:23
Czy wydatki na leki może odliczyć emeryt z III grupą inwalidzką czy ulga dostępna jest dla posiadaczy I i II grupy?
belladonna / 2009-02-28 15:27 / Tysiącznik profesjonalny
Przy lekach nie ma mowy o grupach, czyli mogą z tej ulgi skorzystać wszyscy niepełnosprawni. Oczywiście zaświadczenie od lekarza specjalisty potrzebne i odlicza się nadwyżkę ponad 100 zł w miesiącu od dochodu (no i faktury VAT z apteki konieczne):-))

Najnowsze wpisy