Forum Forum prawnePracy

Widoczność poprzedniego zatrudnienia w "płatniku" ZUS

Widoczność poprzedniego zatrudnienia w "płatniku" ZUS

A555 / 94.254.137.* / 2017-07-05 23:16
Czy nowy pracodawca widzi informację o zatrudnieniu w poprzedniej firmie/poprzednich firmach w aplikacji płatnik ZUS.

Potrzebuję zataić próbny stosunek pracy, gdzie wypowiedziano mi umowę, bo śmiałam się upomnieć, aby mnie nie poniżano i nie dyskryminowano w firmie.

Chcę jednak wiedzieć, czy jest to wykonalne, aby pracodawca nie dowiedział się rejestrując mnie w ZUS, kto był poprzednim płatnikiem.

Ile wpisów i czy razem z nazwami wstecz są tam widoczne? Czy widoczne jako ostatnie będzie rejestracja dobrowalna ZUS/NFZ, gdybym tak poczyniła przez miesiąc?
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-07-07 08:51
Pytanie zdecydowanie dla 'wiwana':

http://www.money.pl/forum/katalog,7,0,0,40,0,emerytury.html
A555 / 94.254.136.* / 2017-07-07 16:05
Przejechałam się do ZUSu w tej sprawie, przy okazji dopełniając inne formalności, do których mnie wezwali - pani w okienku - twierdzi, że pracodawca w ogóle nie widzi poprzednich miejsc zatrudnienia. Nie wiem tylko na ile można dać tej osobie wiarę, bo jednak system rejestracji ogląda ona od drugiej strony.
szklarek / 2017-07-09 19:29
Podałem przecież Pani namiar forumowy w celu uzyskania odpowiedzi...
wiwan / 2017-07-21 18:36
Wpadło mi w oko....

Nie. Pracodawca, jak każdy płatnik składek nie widzi w PUE informacji o innych płatnikach i składkach zarówno za wcześniejsze miesiące/lata jak i za ubezpieczenia jednoczesne, tj. w zbiegu.

Ale pośrednio może się dowiedzieć, gdy:
- ZUS sam stwierdzi jakieś niezgodności i wystąpi do płatnika o wyjaśnienia
- płatnik na skutek podejrzeń odpyta ZUS

W tych sytuacjach ZUS udzieli odpowiedzi w zakresie niezbędnym dla prawidłowego naliczenia składek przez płatnika. Czyli np.
- poda sumę podstaw ub. społecznych od początku roku u wszystkich płatników- kwestia rocznego limitu tej podstawy dla skł. em-rent
- poda podstawy miesięczne- kwestia zbiegu zlecenia z innymi tytułami

itp. okoliczności.

Najnowsze wpisy