I.
1/. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. (Art. 10. 1 ustawy o ewidencji ludności ...).
2/. Jeżeli osoba ta nie dopełni tych formalności to właściciel lokalu jest obowiązany do zawiadomienia biura meldunkowego o stałym lub czasowym pobycie innej osoby w jej lokalu oraz o opuszczeniu przez nią tego lokalu. Zawiadomienie powinno być dokonane niezwłocznie po upływie terminu określonego do wykonania obowiązku meldunkowego - patrz pkt.1. (podstawa art.29.2 w/w ustawy)
Zatem obowiązek meldunkowy obciąża zarówno lokatora jak i wynajmującego, przy czym w pierwszej kolejności to lokator powinien wykonać obowiązek meldunkowy, a jak tego nie zrobi to obowiązek ten ciąży na Właścicielu lokalu.
II.
1/. Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lokalu (art.9.2a w/w ustawy)
2/. Właściciel lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące w tym lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia. (art.29.1 w/w ustawy)
Nieuzyskanie takiego potwierdzenia prowadzi do długotrwałej i kosztownej procedury sądowej, by uzyskać potwierdzenie zastępcze.
III.
Nie dopełnienie obowiązku meldunkowego stanowi wykroczenie podlegające karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.( Art. 147. § 1 kodeksu wykroczeń).
Zatem zarówno Najemca jak i Wynajmujący będą podlegać tej karze, jeżeli nie dopełnią ciążących na nich obowiązków meldunkowych w wskazanym wyżej terminie.