Forum Forum dla firmZakładanie firmy

założenie działalności - prśba o pomoc na start

założenie działalności - prśba o pomoc na start

bladefist / 2007-08-19 00:17
Witam tu Krzysiek, jestem nowy na forum i jeśli taki temat już był to dajcie znajć, poszperam na form, tymczasem opiszę mój problem.

Zrobiłem (napisałem) program komputerowy, który mogę sprzedać mojemu aktualnemu pracodawcy (umowa o pracę). Wiadomo - wiem co się robi w pracy i wiem jak to można usprawnić, stąd program.
Moja praca (zakres obowiązków) nie uwzględniają takiej działalności, dlatego nie da się tego wliczyć w pensję ani podpiąć pod rzecz wykonywaną na rzecz pracodawcy. Stąd pomysł: własna działalność gospodarcza - edycja oprogramowania itd. itd. Czyli w skrócie pracuję sobie w firmie i robię to co mam robić, ale dodatkowo mogę i chcę (obie strony chcą) sprzedać licencję na program, ale dochodzą mnie słuchy, że podobno od stycznia nie mam takiej możliwości..... bo jakaś ustawa ... czy to prawda??

I szybciutko jeszcze kilka prastych pytań ale bolących mnie bardzo:
- prowadząc działalność na razie opłacam składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne (bez zniżek, bo jak napisałem wcześniej zamierzam handlować z aktualnym pracodawcą) - czy nie pomijam czegoś przypadkiem?
- przy rejestracji w US wybrałem chyba "książka przychodów i rozchodów" (albo jakoś tak) jako formę rozliczenia, czy jak NIE mam obrotu (ani wpływów ani wydatków na firmę) to mam obowiązek jakoś informować o tym Urząd Skarbowy? Czy dopiero po jakiejś transakcji ?

- czy jeśli się zarejestrowałem jako "NIE płatnik VAT" mogę wystawiać faktury VAT czy inne np. rachunki czy paragony??


Pytania pewnie są głupie, ale rachunki/finanse to kompletnie nie moja branża, jakoś nie czuję tego tematu kompletnie. Najgorsze jest to, że ciężko jest znaleźć jakieś wiarygodne i kompletne informacje w sieci ....

Błagam pomocy ....
Wyświetlaj:
ela mela / 194.106.197.* / 2007-08-22 17:34
nie znam sie na przepisach dotyczących sprzedaży licencji, ale co do spraw księgowych

ZUS- jesli pracodawca opłaca od ciebie składki od wynagrodzenia (minimum 936 zł) to z Zusie płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne, obecnie 184,80 zł, do Zusu musisz sie głosić, by płacić składki emerytalno -rentowe dopiero wtedy, kiedy nie będziesz miał umowy o pracę.

jestes na zasadach ogólnych-książka przychodów i rozchodów- nie ma obecnie obowiązku składania deklaracji na podatek dochodowy, jesli nie masz przychodu nie informujesz US, jesli masz przychód musisz wyliczyć i zapłacić podatek-zaliczkę za miesiąc , ale podatek wyliczasz zawsze narastająco. Twój pracodawca, poinformowany o twojej działalności musi zaprzestać potrącania ulgi podatkowej, ponieważ działalność ma w tym względzie pierwszeństwo. czyli licząc podatek sam odliczasz ulgę, od razu w kwocie dotyczącej całego roku, czyli 572,54

przykład:
m-c czerwiec przychód= 5000, koszty = 2000, dochód =3000
wyliczenie podatku 3000x19%-572,54 = podatek nie wychodzi(przyjmijmy, że to pierwszy miesiąc działalności, więc nie zapłaciłes jeszcze składki zdrowotnej

mc lipiec przychód = 5000 z czerwca + 5000 z lipca = 10000
koszty= 2000 z czerwca + 3000 z lipca = 5000

czyli dochód narastająco wynosi 10000-5000=5000
wyliczenie podatku= 5000x19%-572,54= 377,46...zapłaciłeś 10go lipca zus za czerwiec

ale nie możesz go odliczyć w całości (składka to 9%) odliczasz tylko 7,75%
czyli 184,80/9x7,75=159,10-tyle mozna odliczyć od podatku
do urzedu skarbowego do 20go sierpnia(za lipiec) idzie 377,46-159,10=218 zł, grosze do 0,49 pomijasz, od 0,50 zaokrąglasz w góre do złotówki

i miesiąc sierpień przychód 7000 +10000 z czerwca i lipca = 17000
koszty 3000 za sierpień +5000 z czerwca i lipca= 8000

dochód= 17000-8000=9000
wyliczmy podatek 9000x 19%-572,54= 1137,46
teraz od wyliczonego podatku odejmujesz - zdrowotne za V i VI czyli 159,1 X2=318,2
i odejmujesz to co zapłaciłes w poprzednim miesiącu czyli 218 zł

do urzedu idzie 1137,46-318,2-218=601 zł, bo 26 gr pomijasz

i tak do końca roku, narastająco znaczy że w książce przychodów i rozchodów liczysz przychody i koszty tak, że dodajesz kolejne miesiące do siebie, od podatku odliczasz 7,75% zdrowotnego i wczesniej zapłacone podatki

skoro nie jesteś płatnikiem Vat to możesz wystawiać tylko rachunki, ale przyjmować możesz i rachunki i faktury, radze przeczytać objasnienia do książki przychodów i rozchodów, wiekszość książek ma te objasnienia na okładkach, jak nie to szukaj w necie

powodzenia
pol..ffggg / 83.20.232.* / 2007-09-07 08:33
chciałbym wiedzieć co trzeba zrobić żeby założyć firme krok po kroku

Najnowsze wpisy