zasiłek przedemerytalny

skomentuj
Marek K / 164.127.172.* / 2014-02-26 13:36
Czy do otrzymania zasiłku przedemerytalnego na zwolnieniu z ostatniej pracy na świadectwie pracy wystarcza że napisane jest-wypowiedzenie przez pracodawcę czy musi być zwolnienie grupowe lub likwidacja stanowiska pracy?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-26 21:47
Ma być przede wszystkim podana rzeczywista okoliczność rozwiązania stosunku pracy. Przecież likwidacja stanowiska to nie likwidacja zakładu, ani zwolnienia grupowe.

Do każdej z takich okoliczności są inne wymogi wiekowo-stażowe jako warunki wyjściowe dla uzyskania świadczenia przedemerytalnego.
Kluczowe jest, by przyczyna nie leżała po stronie pracownika. Tylko w przypadku zwolnień grupowych jest dopuszczalna "współwina" pracownika.

To, że wina nie leży po stronie pracownika może też wynikać z treści wypowiedzenia, niekoniecznie świadectwa pracy.

Przy zwykłym wypowiedzeniu z winy pracownika- bo jest kiepski- nie ma prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Ps. W związku z tym, że to drugie pytanie zadane pod innym loginem pozwolę sobie dodać, że ZUS, PIP takie sytuacje kontrolują i są w stanie wyłapać pozorność sytuacji w której pracownik dogaduje się z pracodawcą, jest zatrudniony na 6-7 miesięcy, rozwiązuje się umowę wpisując np. likwidację stanowiska tylko w celu uzyskania przez niego św. przedemerytalnego. Choćby dlatego, że zatrudnienie zaraz potem innego pracownika na to miejsce jest dowodem, że żadnej likwidacji nie było.
gniewny / 31.175.71.* / 2014-04-29 16:08
panstwo jeszcze raz oszukało bezrobotnego zasiłek przedemerytalny jest wypłacany z kapitału poczatkowego ktory zgomadził podatnik ,,,czyli biorac zasiłek zmniejszamy sobie kapitał a co za tym idzie swoja przyszła emeryture złodziejskie panstwo
wiwan / 2014-05-09 15:10
Totalna bzdura.

Świadczenie przedemerytalne (bo zasiłku od 2004 r. się już nie przyznaje) jest wypłacane z Funduszu Pracy, tak jak zasiłek dla bezrobotnych. Kwota pobieranego świadczenia nie zmniejsza przyszłej emerytury. Jest to świadczenie z innych ubezpieczeń, z innej ustawy.
skomentuj

Najnowsze wpisy