Forum Forum prawneCywilne

Zmiana testamentu natarialnego

Zmiana testamentu natarialnego

asienkaaa / 95.48.233.* / 2010-05-04 13:47
Witam,
mieszkanie było współwłasnością rodziców. Przepisali je na na młodszą córkę. Starsza podpisała, że się zrzeka prawa do mieszkania. Mama zmarła 7 lat temu a akt był podpisywany 11 lat temu. Teraz nagle starsza córka domaga się, aby testament zmienić, bo jakoby nie zdawała sobie wtedy sprawy co podpisuje. Miała wtedy 28 lat i była w pełni świadoma, razem z rodzicami jednego dnia podpisywali dokumenty. Co w tej chwili można zrobić w tej sprawie? Czy tata sam może zmienić testament, aby starsza też dziedziczyła?
Wyświetlaj:
Ravae / 78.8.10.* / 2010-05-05 11:00
Ojciec może zmienić testament, ale zmiana będzie dotyczyła jedynie tej części majątku, która mu przysługuje, czyli połowy mieszkania - zakładając że udziały rodziców w majątku wspólnym były równe. Na pewno były sporządzane dwa testamenty, bo zgodnie z art. 942 k.c. testament może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkodawcy. Bezwzględnie nieważny jest więc testament własnoręczny i testament notarialny sporządzony przez dwie osoby i przez nie podpisany. Natomiast testament można zmienić zawsze, ale najpóźniej przed śmiercią i jednocześnie dopóki ma się zdolność testowania. Innymi słowy po śmierci mamy nie można zmienić jej testamentu, mama musiałaby żyć żeby zmienić zdanie. Jeśli więc teraz ojciec zmieni swój testament i zapisze swoją część mieszkania obu córkom po połowie, to ten testament spowoduje, że pół mieszkania trafi do młodszej córki z woli matki (de facto 7 lat temu), a drugie pół mieszkania trafi do obydwu córek po połowie, a więc jedna dostanie 3/4 a druga 1/4 całości mieszkania. Musiały być dwa testamenty, a nie jeden. Trzeba też pamiętać, że zrzeczenie się dziedziczenia może dotyczyć jedynie dziedziczenia ustawowego i nie pozbawia zrzekającego się zdolności dziedziczenia. Tzn. że jeśli starsza siostra się zrzekła dziedziczenia, to nie może dziedziczyć po ojcu z ustawy, ale może dziedziczyć z testamentu przez niego sporządzonego. Jeśli natomiast chciałaby dziedziczyć po ojcu z ustawy to muszą w formie aktu notarialnego z ojcem sporządzić kolejną umowę, w której odwołają jej zrzeczenie się dziedziczenia (art. 1048-1050 k.c.).
asienkaaa / 95.48.233.* / 2010-05-06 13:59
Tak - były sporządzone 2 testamenty - mamy i taty.
Ravae / 78.8.248.* / 2010-05-07 11:01
Więc sprawa jest prosta, mama już dawno temu zmarła - nie można zmienić jej testamentu. Ale przecież mama nie była właścicielka całości mieszkania, lecz tylko jego połowy. Dlatego w testamencie mogła przekazać tylko pół mieszkania. Jeśli więc teraz tato zmieni swój testament i swoją część majątku zapisze starszej córce (a może zmienić testament nawet nie podając powodu, ot takie będzie jego widzimisię - byleby poszedł do notariusza), to drugą część mieszkania dostanie starsza córka. Wszystko już jasne??? Aha, napisałem, że tato powinien iść do notariusza bo tak się przyjęło, że testament sporządza notariusz. Ale w sumie w myśl przepisów kodeksu cywilnego nawet nie ma takiego obowiązku. Zwykły testament pisemny, własnoręczny, ale sporządzony później niż testament notarialny sprawia, że ten notarialny jest nieważny - w takim zakresie w jakim nie da się go pogodzić z późniejszym własnoręcznym. Testament własnoręczny sporządza się pismem odręcznym (nie wolno na komputerze) należy koniecznie na górze umieścić datę a na dole się podpisać. Data i podpis są najważniejsze, koniecznie też musi być jasno sformułowany, żeby wprost wynikało z niego kto po kim dziedziczy. Wtedy nie trzeba nic płacić notariuszowi, ale należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć testament, żeby "ktoś mądry" go nie zniszczył. Tato powinien go przekazać najlepiej jakiejś bezstronnej, zaufanej osobie (lub po prostu tej osobie, która po nim dziedziczy z testamentu).

Najnowsze wpisy