Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Znamy następcę Leszka Balcerowicza

Znamy następcę Leszka Balcerowicza

Money.pl / 2006-03-09 12:48
Komentarze do wiadomości: Znamy następcę Leszka Balcerowicza.
Wyświetlaj:
schogun531 / 81.219.159.* / 2006-03-09 22:31
A ja tak myślę, że stanie się cud i A. Leper powie:
"Nie ma koalicji bez Balcerowicza" :)
dvd / 83.25.130.* / 2006-03-09 21:37
Pozostaje nam jeszcze modlitwa.
anty / 83.19.62.* / 2006-03-09 21:58
I tak ma być - wierzący mają się modlić, reszta rządzić - jak nie, to jest średniowiecze
krzyhoo / 83.26.97.* / 2006-03-09 20:32
Alu,Redakcjo, poprawcie literóweczki ".... Urszula Grzelońska jest Kierownik Katedry Ekonomii I w SGH w Warszawie". A tak ‘ad meritum’ to chyba będzie OK - kobitka nobliwa (widać, że z Lesiem B., broń Boże K., nie dżogguje), BMI na oko takie jak liczba lat pracy (dżizas, toż to emerytka!!), nie musi niczego udawadniać. Podobnie jak Pierwszy Obywatel nieskażona bakcylem łże-kapitalizmu, typowa bida profesorska, co to w życiu podejmowała maks. decyzje o zakupie pralki SHL-Frania w ORSie z 2. żyranatami podobnej proweniencji. Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze. A jak będzie niedobrze, to też dobrze, bo już „bez tego pana co to się zazwyczaj mylił”, i choćby z tego powodu powinniśmy się radować i przeznaczyć 1% naszych podatków na RM FM :)
dr uciarek / 194.145.96.* / 2006-03-20 23:05
Głupiś chłopie - nie znasz Pani Profesor, a zabierasz głos. "Typowa profesorska bida"??? - wierz mi -chciałbyś doświadczyć takiej "bidy".
helmi / 80.53.43.* / 2006-03-09 15:52
Nieistotne jest czym się zajmowała, ważne jest to, co będzie robiła. Jeśli jej "teorią gospodarki socjalistycznej" jest podobna do tej, która dzisiaj stosują Chińczycy, to juz widzę Busha i UE apelujących o wzmocnienie złotówki. Natomiast, jeśli będzie beznamiętnie, wzorem swego poprzednika - Balcerowicza, umacniała złotówkę i "chłodziła koniunkturę", to może się spodziewać nagród i dyplomów zagranicznych, ae w kraju będzie dalej bieda.
kosma / 83.22.227.* / 2006-03-09 18:51
Dużo bełkotu w Twojej wypowiedzi jest zawarte. Dziwne wnioski wyciągasz. Z tego co piszesz należy rozumić że mocna złotówka jest powodem biedy. Czy więc uważasz że przed rokiem 1989 kiedy to złotówka mocna nie była lepiej się ludziom żyło? Zreszta możesz tak uważać lecz większość uważa inaczej. ponadto istnieje barszo wiele krajów o mocnej walucie i dobrobycie ( choćby USA , W. Brytania , Szwajcaria i wiele innych). Co do "schładzania koniunktury" sprawa też nie jest taka prosta. Gospodarkę można przyrównać do jadącego pociągu. Jeżeli jedzie zbyt wolno to żle bo nigdzie nie zdąży. Jeżeli zaś pędzi ponad miarę to prawdopodobnie jeszcze gorzej gdyż grozi to poważną katastrofą.Jest to sprawa oczywista i wszystkie kraje tak postępują. Podstawowe przyczyny biedy leżą zupełnie gdzie indziej. Nie sposób ich tu analizować bo do jutra byśmy tego nie skończyli. Problemem generalnym jest zaniechanie reform. Ostatnim rządem który coś rozsądnego w tej sprawie zrobił był rząd Buzka. Pewne ruchy były też udziałem rządu Belki ale rząd ten trwał dosyć krótko i bez zaplecza politycznego.Obecnie również panuje marazm. Reforma finansów publicznych planowana jest na rok 2009 (!!!!) Zaczęło się od wesołego rozdawnictwa ( becikowe , paliwa rolnicze itd). Festiwal pomysłów trwa zresztą nadal : senioralne , podatek alimentacyjny. Środki są trwonione , trafiają niejednokrotnie pod niewłaściwy adres ( sławetne pytanie - czy p. Kulczykom potrzebne jest becikowe?) zamiast być spożytkowane na inne cele ( choćby na skuteczny program walki z bezrobociem).
ajhbergen / 2006-03-10 00:11 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Panstwu Kulczykom potrzebne jest becikowe zeby sie rozmnazali przyczyniajac sie w ten sposob do wzrostu gospodarczego.

Do sasiada z dolu:
Czy juz teraz wystarczy krytykowac gospodarke centralnie sterowana zeby stanac na czele NBP?
Michał Wolski / 83.19.62.* / 2006-03-09 22:15
Jeden wielki bełkot.. Gdybyś gościu przeczytał życiorys tej naprawdę wielkiej kobiety (http://www.sgh.waw.pl/ogolnouczelniane/100lat/Sylwetki/grzelonska/), wiedziałbyś, że już na początku lat 70-tych krytykowała w jednej ze swych prac gospodarkę centralnie planowaną, co jak wiadomo było podstawową wadą poprzedniego systemu gospodarczego, a nie socjalizm który buduje dobrobyt poprzez zmniejszanie nędzy, a nie przez jej powiększanie.
Marko1234 / 83.10.2.* / 2006-03-10 13:17
Panie M.Wolski.. do łez wzruszyła mnie żarliwa obrona przyszłej Pani Prezes. Czyżby Pan na coś liczył? Ja nazywam to wazeliniarstwem, a takich \
to ja / 62.111.186.* / 2006-03-09 22:53
tak, socjalizm bylby piekny, gdyby tylko nie drobny problem - tzw. zasady zachowania, mowiac zas prosto, ktos musi za to zapacic, i tu jest prblem, bo jesli mam pracowacpo 12 godzin i miec to samo co beneficjenci mojej pracy, to wole byc beneficjentem i ten piekny ustroj sie wali z hukiem...
karrampa / 83.6.243.* / 2006-03-09 14:58
No wreszcie w IV RP właściwa osoba na właściwym miejscu. Gratulujemy kolejnego udanego posunięcia kadrowego.
helmi / 80.53.43.* / 2006-03-09 16:14
Wie Pan czym sie rózni teoria gospodarki socjalistycznej od kapitalistycznej? Pewno nie bardzo? Pewno uwierzył Pan, że gospodarka kapitalistyczna to wolny rynek, a socjalistyczna to centralne sterowanie. A gdybym powiedział Panu, że to frazes? Gospodarka socjalisytyczna od kapitalistycznej różni sie tylko tym, że w jednej większość srodków produkcji należy do sektora państwowego, a w drugiej do sektora prywatnego. Wolny rynek widziano ostatnio we wspólnocie pierwotnej. Śmiech mnie ogarnia gdy słysze o wolnym rynku, a zaraz potem o dopłatach bezpośrednich, dofinansowywaniu, dotowaniu, cłach zaporowych, akcyzie, strefach wolnocłowych, specjalnych strefach ekonomicznych, koncesjach i tysiacu innych instrumentów, które z gospodarki rynkowej tworzą naukową fikcje ekonomiczną, zbliżając ją raczej do kapitalistycznej gospodarki centralnie sterowanej. Dlatego zgodzę się z którymś z komentatorów, który mówi, że ważne jest to, co ta pani będzie robiła.
real / 81.219.244.* / 2006-03-11 00:26
Widzę Panie helmi, że z pana wesoły człowiek, no to się pośmiejmy. Bo mnie też śmiech ogarnia, jak czytam "...Gospodarka socjalisytyczna od kapitalistycznej różni sie tylko tym, że w jednej większość srodków produkcji należy do sektora państwowego, a w drugiej do sektora prywatnego."" - a co, to "tylko" to dla pana za mało?? JA pamiętam te czasy REALNEGO funkcjonowania państwowych środków produkcji, i obym za swojego życia nie musiał przeżyć powtórki tej państwowej gospodarki. Ja tylko nie rozumiem, dlaczego ludzie, chwalący taką gospodarkę, po prostu nie pojadą na stałe do kraju w którym jeszcze taki relikt funkcjonuje, zamiast z uporem budować ją właśnie tutaj i teraz??
I jeszcze jedno, myli pan gospodarkę rynkową (w której występuje w większym, lub mniejszym stopniu tzw. INTERWENCJONIZM PAŃSTWOWY), z gospodarką centralnie planowaną, w której nie występuje KONKURENCJA, a interwencjonizm państwowy wynosi 110%. Ale to pewnie dla pana szczegół nie godny uwagi.
taki jeden / 213.52.175.* / 2006-03-09 22:19
smutna prawda jest niestety taka, ze bez tych wszystkich narzedzi bylby chaos eknomiczny
pioslomc / 212.160.172.* / 2006-03-09 16:21
Pewnie, że naważniejsze jest co będzie nowa prezes robiła. Ale nie moge się zgodzić, że gospodarka socjalistyczna, nie różni się od kapitalistycznej - bo może nie znam się na teorii, ale praktyka pokazuje jasno co jest lepsze.
R Glupek / 84.10.64.* / 2006-03-09 14:51
Zuber jest rasowym dyletantem, zero wiedzy. Ale nikt nie chciał Zubera w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, to jak miał poznac ekonomistów???
jamin / 2006-03-09 14:35 / portfel / Bywalec forum
Moja wiedza ekonomiczna jest dosc ograniczona wiec moze ktos z ludzi czytajacych ten artykul moze mi wyjasnic na czym polega uwzglednianie przez Narodowy Bank Polski "spolecznych konsekwencji reform". Dla mnie brzmi to troche niebezpiecznie... ;(

nie wspominajac o "realiach biznesowych dla przedsiębiorców"
ajhbergen / 2006-03-10 00:19 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Rola NBP i RPP jest okreslona w konstytucji. Np RPP ma
sie zajmowac stabilizacja zlotowki i cen, jak wszystkie nowoczesne banki centralne i amerykanski FED. Nie jest ich celem popieranie wzrostu gospodarczego ani tym bardziej polityka socjalna. Inaczej wracamy do komunizmu. Nawet w krajach socdem
jak Norwegia bank centralny scisle trzyma sie polityki monetarnej.
Krzysztof / 84.40.178.* / 2006-03-09 13:24
Kolejny krok, do rozwalenia naszej gospodarki, jak osoba mająca doswiadczenie z gospodarki SOCJALISTYCZNEJ, a potem tylko z mikroekonomi, może się znać, na inflacji i wartości pieniadza w czasie, podejrzewwam, że nikt w PIS nie wie co wartość pieniadza w czasie. Sam widok pani Kerownik, nie napawa optymizmem, tylko z oczów widać płynącą {"madrość"}. Pozostaje się tylko modlić.
Andre / 212.244.100.* / 2006-03-09 19:59
Przepraszam, ale wartość pieniądza w czasie jest właśnie podstawą mikroekonomii, którą prof.Grzelońska sie zajmuje. Poza tym prof.Balcerowicz też przez jakiś czas zajmował się teorią gospodarki socjalistycznej - jak każdy ekonomista przed 1989.
Ech / 194.9.223.* / 2006-03-09 21:56
No tak, tylko mały szczegół, wartość pieniądza w czasie rzeczywiście jest podstawą mikroekonomii, ale jako czynniki a nie sposoby jego kształtowania
a / 80.48.97.* / 2006-03-09 12:48
Teraz na pewno się przyda, dobrze, że fotel obejmie ceniona ekonomistka, znany autorytet międzynarodowy, wykładowczyni remowanych uczelni, prawie jak noblistka, osoba przewidywalna, znana i ceniona przez Inwestorów.

Teraz wreszcie po latach będziemy mieli wyższość socjalizmu naukowego nad kapitalizmem praktycznym
ajhbergen / 2006-03-10 00:38 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
sadzac z poswieconej jej dzialalnosci witryny,
nalezy raczej dodac

"tlumaczka wielu zagranicznych ksiazek"

pozat ym nie jest ze Szczecina.
bercik / 195.205.192.* / 2006-03-10 09:34
tak jak Krzysztof Jarzyna hehe :)
Luis / 83.27.105.* / 2006-03-10 16:40
PO nie daj Kaczorom usunąć Balcerowicza !!!
guger / 83.24.40.* / 2006-03-09 19:59
Ta kandadatura kompromituje PiS. Mam przyjemnoś przysłuchiwania się kontrowersyjnym sądom Pani Profesor jako jej student. Literatura z jakiiej korzystamy na zajęciach pochodzi z lat 60tych. Panio Profesor jest byc moze specjalistka w teorii przedsiębiorstwa, ale jednak nie pieniądza. Na SGH jest wiele innych godnych polecenia nazwisk Panowie Kaczyńscy! Prawdziwych specjalistów od polityki pieniężnej!
dr uciarek / 194.145.96.* / 2006-03-20 23:14
Podaj mi proszę przykład jakiegoś kontrowersyjnego sądu Pani Profesor, bo ja też słucham jej na wykładach (mikro i makro na I roku, a teraz na 4. Teoria Przedsiębiorstwa) i jeszcze nie słyszałem nic kontrowersyjnego...
weres / 80.53.43.* / 2006-03-09 15:58
Pośmiej sie jescze nieco, a oprócz chińskiego telewizora, pralki, komputera, bedziesz służył u skosnookiego, a w polskim sklepie płacił jiuanem.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy