Forum Forum prawnePracy

Zwolnienie chorobowe po wychowawczym

Zwolnienie chorobowe po wychowawczym

KamilaRosz1 / 2013-12-29 12:20
Witam serdecznie!
Posiadam umowę na czas nieokreślony, w 2011r. zaszłam w ciążę, i z powodu ciąży zagrożonej, przebywałam na zwolnieniu chorobowym aż do dnia porodu. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zdecydowałam się na wychowawczy, o którego czwartą część wystąpiłam 06.07.13 i kończy mi się 20.02.14r.
Okazało się, że znów zaszłam w ciążę, i że niestety nie jestem w stanie pracować. Czy w tym przypadku muszę wrócić fizycznie do pracy na kilka dni/miesiąc, jeżeli tak (co jest niemożliwe), to ile wcześniej muszę złożyć podanie o rozwiązanie umowy o pracę? Jeżeli nie muszę wracać i mogę dostarczyć pracodawcy zwolnienie od lekarza w dniu 21.02.14, zamiast stawiać się do pracy, to czy wcześniej muszę napisać podanie o powrót do pracy, czy automatycznie kończąc ostatnią część urlopu wychowawczego zostaję do tej pracy przywrócona? Czy zasiłek chorobowy będzie taki sam jak w 2011 roku, (i taki sam jak wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim) czy pracodawca ma prawo go zmniejszyć (od prawie trzech lat nie byłam fizycznie w pracy).
Serdecznie dziękuję za odpowiedź!
szklarek / 2013-12-30 12:20
1. nie musi Pani rozwiązywać stosunku pracy. Jeśli jednak Pani zechce- na zasadach ogólnych tj. z obowiązującym Panią okresem wypowiedzenia albo za porozumieniem stron.
2. anonsować wcześniej trzeba tylko chęć skrócenia urlopu wychowawczego, tu ta okoliczność nie zachodzi.
3. zwolnienie lekarskie może zaczynać się przed 21 lutego, ale nie przerwie to u. wychowawczego.

4. powrót do pracy choć na jeden dzień przekłada się na podstawę zasiłku chorobowego.

Jeśli powrót nastąpi- podstawa zostanie wyliczona z tego krótkiego okresu po uzupełnieniu do kwoty za cały mc kalendarzowy.
Bez powrotu na choćby dzień- z wynagrodzenia z umowy, jakie obowiązywać będzie Panią w lutym- jeśli jest ono stałe, albo w kwocie przeciętnego wynagrodzenia wypłaconego innym pracownikom, zatrudnionym u tego samego pracodawcy na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, jeśli wynagrodzenie jest zmienne.

Oczywiście podstawa ta nie może być niższa niż płaca minimalna w 2014 odniesiona do Pani wymiaru etatu.
Po u. wychowawczym nie ma okresu wyczekiwania (30 dni) na prawo do chorobowego.

Najnowsze wpisy