Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pomysły na trudne czasy - fundusze target return

Pomysły na trudne czasy - fundusze target return

Fot. Shutterstock

W ofercie TFI pojawiają się fundusze, które mają na celu dostarczenie stopy zwrotu wyższej niż na "lokacie" – target return funds. Ich strategia jest w dużej mierze podobna do produktów absolute return, przy czym dodatkowo mają zapewnić minimalną stopę zwrotu.

Target return funds różnią się od klasycznych funduszy, zarówno tych, które inwestują w jedną kategorię aktywów (np. akcje lub obligacje), jak i funduszy wielu klas aktywów. W przeciwieństwie do nich mają bowiem z góry ustalony cel – osiągnięcie konkretnej stopy zwrotu niezależnie od warunków rynkowych. Zazwyczaj opiera się ona na stawce bazowej powiększonej o kilka punktów procentowych w skali roku, przy czym nie jest gwarantowana. Ponadto określone są ramy czasowe, w których dany cel powinien być osiągnięty.

Wybór klasy aktywów i strategii służącej osiągnięciu celu zależy od firmy inwestycyjnej. Zazwyczaj zarządzający tego typu funduszami stosują szeroką gamę różnorodnych strategii inwestycyjnych, wzajemnie ze sobą współgrających. Aktywa inwestują globalnie na wielu rynkach i w różnorodne kategorie aktywów. Często korzystają z różnych instrumentów pochodnych.

Fundusze target return zaczęły się pojawiać w ofercie zagranicznych firm kilkanaście temu, po tym jak zmieniły się przepisy. Dopuszczono wówczas stosowanie bardziej wyrafinowanych instrumentów finansowych przez zarządzających, pozwalających zarabiać nawet podczas spadków (instrumenty pochodne). Jednym z najpopularniejszych funduszy tego typu za granicą, szczególnie na rynku brytyjskim jest Standard Life's Global Absolute Return Fund (GARS), który zgromadził ok. 26 mld funtów brytyjskich. W funduszu tym cel został ustalony na poziomie nadwyżki +5 pkt proc. ponad rynek pieniężny rocznie w 3-letnim horyzoncie (przesuwanym co miesiąc). Przez lata za strategię odpowiadał Euan Munro, który na początku 2014 roku przeszedł do Avivy jako CIO. W niej odpowiada za stworzenie nowej linii produktów Aviva Investors Multi-Strategy. Jeden z funduszy właśnie wszedł na polski rynek (Pewny zysk w trudnych czasach. Pomysł Avivy na rynek funduszy).

Czym się różnią fundusze target return między sobą i na co zwracać uwagę inwestując w tego typu produkt? O tym w tekście „Pomysł na trudne czasy – fundusze target return”, który został opublikowany w serwisie analizy.pl.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
siwy500
83.144.98.* 2015-12-15 10:46
Czytałem różne opinie na temat funduszy inwestycyjnych i niestety nie jest to dobry pomysł. Różne ukryte koszty, opłaty za zarządzanie... już chyba lepiej sobie trochę poczytać i zainwestować bezpośrednio np. w obligacje. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, to szczególnie polecam obligacje firm działajacych na rynku nieruchomości. Stabilny i stosunkowo bezpieczny rynek, a procent nierzadko sięga 10%