Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

24 banki notują straty na 263 mln zł. KNF podsumował wyniki

5
Podziel się:

Sytuacja sektora bankowego jest dużo lepsza niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Ciągle jednak jest sporo instytucji, które nie wyszły na prostą i są pod kreską. Problem dotyczy m.in. kilkunastu banków spółdzielczych.

24 banki notują straty na 263 mln zł. KNF podsumował wyniki
Sytuacja sektora bankowego się poprawia, ale część instytucji ma problemy (money.pl, Rafał Parczewski)

Polska gospodarka rozpędza się po koronakryzysie. Wyraźną poprawę widać też w wynikach banków, które mocno ucierpiały w ubiegłym roku.

Na koniec maja sektor bankowy (składa się na niego 29 banków komercyjnych, 524 banki spółdzielcze i 36 oddziałów instytucji kredytowych) mógł się pochwalić w sumie 5,8 mld zł zysku netto - wynika z najnowszych wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Bilans pierwszych pięciu miesięcy jest o 2,4 mld zł lepszy niż wynikało z podsumowania analogicznego okresu sprzed roku. Zyski wzrosły więc o około 70 proc. Są już na poziomie, który banki osiągnęły w 2020 roku po 9 miesiącach.

Warto jednak zauważyć, że zyski tylko z maja (1,48 mld zł) były niższe niż kwietniowe (1,74 mld zł).

Porównując wyniki banków z teraz i sprzed roku widać, że banki inkasują mniej pieniędzy z tytułu odsetek, ale też płacą klientom dużo mniej. Poprawiły wpływy z prowizji, ograniczyły koszty i zawiązały dużo mniej rezerw (m.in. przez spadek ryzyka pogorszenia spłacalności kredytów).

Zobacz także: Pieniądze z perspektywy kobiet- mBank x WP webinary

Jednak nie wszystkie instytucje wyszły już na prostą. Co więcej, kolejny miesiąc na zbliżonym, wysoki poziomie utrzymuje się liczba banków, które po pięciu miesiącach działalności nie wykazały zysków. Ten problem mają 24 banki. W sumie ich straty na koniec maja wynosiły 263 mln zł.

Urzędnicy KNF nie wskazują palcem na konkretne banki. Wiadomo jednak, że razem ich udział w sektorze bankowym (według wartości aktywów) przekracza 8 proc. Mowa o 6 bankach komercyjnych i 18 bankach spółdzielczych.

W marcu i kwietniu także 6 banków komercyjnych było na minusie. Minimalnie zmieniała się tylko liczba banków spółdzielczych. Pozytywny jest fakt, że powoli maleją ich straty. Po trzech miesiącach przekraczały w sumie 400 mln zł. Na koniec kwietnia wynosiły niecałe 350 mln zł, a w maju spadły do 263 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Mar
3 lata temu
Przecież oni nic produkują ile można dawać się okradać lepiej wyjechać i się nie kredytowac
ghj
3 lata temu
Niby czemu mają dawać kredyty niewiarygodny\m kredytobiorcą?
robos
3 lata temu
Typowe 6 z 29 banków komercyjnych, ponad 20% i 18 z 524 banków spółdzielczych 0,03% ale podkreślenie, że problem dotyczy kilkunastu banków spółdzielczych. Ciekawe kto się zasadza na sektor BS. To nie pierwszy taki sygnał niestety!
Pawlak
3 lata temu
Zaczekajcie aż banki wypłacą kasę frankowiczom. Wiem, bo pracuję w banku. Już dziś ograniczamy dostępność kredytów dla osób prywatnych i firm. Dajemy tylko tym, z nienaganną historią i przy zabezpieczeniach z dużym wkładem własnym, powyżej 20%. Firmy będą miały ciężko, bo nie każda dostanie kredyt. Będą zwalniać pracowników. Lekko nie będzie.
kasjer IV RP
3 lata temu
Pisowskie SKOKi są deficytowe ?. A to niespodzianka !.