Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ADP: Ok. 43% Polaków deklaruje brak wynagrodzenia za nadgodziny

1
Podziel się:

Warszawa, 11.04.2019 (ISBnews) - Około 43% polskich pracowników przyznaje, że zdarza im się pracować poza standardowymi godzinami za darmo, wynika z badania 'Workforce View in Europe 2019' przeprowadzonego przez ADP. W Europie 60% pracowników deklaruje, iż nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny.

ADP: Ok. 43% Polaków deklaruje brak wynagrodzenia za nadgodziny

Badanie wykazało, że Polacy przepracowują za darmo średnio 3,5 godziny ponad standardowy czas 40 godzin tygodniowo, a powyżej 10 godzin tygodniowo, bez dodatkowego wynagrodzenia, pracuje 8,5% polskich pracowników.

"Problem jest powszechny szczególnie w Niemczech (71,1%), Hiszpanii (66,9%) i Wielkiej Brytanii (65,9%), a najmniej w Polsce (43,3%). Niemal jedna czwarta (22,3%) pracowników w Wielkiej Brytanii uważa, że przepracowuje przynajmniej 10 dodatkowych godzin, nie otrzymując wynagrodzenia. To ponad dwa razy więcej niż w innych krajach europejskich. Zjawisko nieopłacania nadgodzin rośnie znacząco również wśród najmłodszych pracowników. 16,8% europejskich pracowników w wieku od 16 do 24 lat twierdzi, że przepracowuje w ten sposób ponad 10 godzin tygodniowo" - czytamy w materiale.

Europejscy pracownicy spędzają więcej czasu w pracy przeciętnie niemal o 5 godzin tygodniowo ponad ustawowy czas pracy, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Co trzeci respondent pracuje za darmo 6-10 nadgodzin (27,2%), natomiast 12,2% pracuje bez wynagrodzenia średnio ponad 10 godzin każdego tygodnia.

"Mimo, iż od wielu miesięcy toczy się debata publiczna dot. trudnego rynku pracy, na którym panuje deficyt pracowników, wielu pracodawców zawodzi w najbardziej podstawowej kwestii - sprawiedliwego wynagradzania za przepracowany czas. To niepokojąca tendencja, która w dłuższej perspektywie wiąże się z wypaleniem zawodowym i utratą motywacji pracowników, a to najczęściej oznacza obniżenie wydajności, motywacji lub zmianę pracodawcy" - komentuje HR Business Partner ADP Polska Anna Barbachowska, cytowana w komunikacie.

Najwięcej pracowników przepracowuje ponad 10 dodatkowych godzin tygodniowo w sektorze usług informatycznych i telekomunikacyjnych oraz w sektorze usług finansowych.

Badanie 'The Workforce View in Europe 2019' przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. wśród 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Bzdury
3 lata temu
Bzdury.