Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Alior Bank z zyskiem najniższym od 2013 roku. Zarobił 253 mln zł

9
Podziel się

Roczne zyski Alior Banku spadły z 713 do 253 mln zł. Wynikom ciążą głównie wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące kredytów. Przy okazji publikacji raportu bank ogłosił nową strategię nakierowaną na klientów.

Spadają zyski Alior Banku.
Spadają zyski Alior Banku.
bDXNpKHV

Zysk netto Alior Banku w 2019 wyniósł 253 mln zł. Jak tłumaczy zarząd, wyniki znalazły się pod silną presją wynikającą z dostosowania się przez bank do wyroku TSUE w kwestii zwrotu kosztów w przypadku przedterminowej spłaty kredytów konsumpcyjnych. Z tego tytułu wynik netto spadł o 306 mln zł.

Do tego doszły koszty ryzyka kredytowego w segmencie agrobiznesu. Gdyby nie one zyski mogłyby być wyższe o 345 mln zł.

bDXNpKHX

Ogółem grupa oszacowała wpływ wyroku TSUE na kwotę 378 mln zł brutto, na którą składają się rezerwa na historyczne zwroty części prowizji w przypadku pożyczek spłaconych przed 11 września 2019 r. w wysokości 243 mln zł, rezerwa na zwroty części prowizji po 11 września 2019 w wysokości 85 mln zł i korekta wynikająca z różnicy między rozliczeniem prowizji w wysokości 50 mln zł.

Zobacz także: "Money. To się liczy". Gościem: Marcin Karny - Menedżer ds. Rozwoju Produktów w Alior Banku

"Warto podkreślić jednak, że nawet w tak trudnym roku pozycja kapitałowa banku pozostała niezagrożona, a wskaźniki Tier1 oraz TCR pozostały na stabilnym wysokim poziomie (odpowiednio 13,48 proc. oraz 16,2 proc.) pozostawiając bezpieczny bufor ponad wymaganiami regulatora" - podkreślono w raporcie.

bDXNpKId

Alior dodał, że "sytuacja płynnościowa banku w 2019 r. również pozostawała na bezpiecznym poziomie". Była ściśle monitorowana i utrzymywana w adekwatnym do potrzeb zakresie poprzez dostosowywanie poziomu bazy depozytowej oraz uruchamianie finansowania w zależności od rozwoju akcji kredytowej i pozostałych potrzeb płynnościowych.

Aktywa banku wyniosły 76,73 mld zł na koniec 2019 roku wobec 73,42 mld zł na koniec 2018. To oznacza, że bank rośnie. Według planów zarządu, do 2022 roku mają osiągnąć wartość około 95 mld zł.

Alior Bank w 2019 roku pozyskał 117 tys. nowych klientów indywidualnych. Łącznie ma ich już około 4,15 mln.

bDXNpKIe

Nowa strategia

Przy okazji prezentacji wyników bank ogłosił nową strategię "więcej niż bank". Dotyczy ona lat 2020-2022. Jak przekonuje zarząd, podstawowym celem jest ułatwianie codziennych działań klientów w różnych obszarach ich życia. "Bank wykorzysta do tego możliwości otwartej bankowości oraz najnowsze technologie".

Alior Bank zapowiada, że wyjdzie poza ramy bankowości i stworzy w swojej aplikacji Alior Mobile ekosystem usług pozabankowych, z których klient będzie mógł wygodnie korzystać o każdej porze, bez względu na to, gdzie się znajduje.

bDXNpKIf

"Kupi bilet komunikacji miejskiej, bilet do kina, ubezpieczy mieszkanie, samochód czy zapłaci za paliwo lub przejazd autostradą. Alior Mobile ma towarzyszyć klientowi w codziennym życiu, nie tylko w sprawach związanych z zarządzaniem finansami" - czytamy w materiale.

Według strategii, liczba klientów indywidualnych ma wzrosnąć do 4,5 mln w 2022 r. z 4,1 mln w 2019 r., a biznesowych - odpowiednio do 300 tys. z 220 tys.

"Dla wygody klientów Alior Bank planuje też uprościć i unowocześnić obsługę. Dzisiaj już 100 robotów wspiera procesy realizowane dla klientów banku. Wykorzystanie sztucznej inteligencji sprawi, że nawet 30 proc. rozmów z klientami będzie się odbywać za pośrednictwem chatbotów, a 60 proc. z udziałem voicebotów. Klienci dużo więcej będą mogli zrobić samodzielnie, także dzięki aplikacji Alior Mobile" - wskazano w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNpKIy
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
ee
rok temu
co robi ten Polski bank dla pracowników swoich, jak im pomaga aby nie zamkneli placówek
ja
rok temu
akcje spadają. To rozdawnictwo kasy przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Być może to właśnie teraz się zaczyna. Robi się niebezpiecznie. Dobrze być na to przygotowanym. Dawno nie mam akcji. Dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestoowania na giełdzie? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
Belfegor
rok temu
Dziwne. Najbardziej złodziejski bank, na potęgę naciągający klientów - i takie słabe zyski? Pewnie za dużo wydali na reklamę.
bDXNpKIz
Demokracja
rok temu
Wszystko pięknie ładnie ! Jest wyrok z TSUE że bank okłamywał , oszukiwał i okradał kredytobiorców frankowych ! I co teraz z tym robi prokuratura i sądy ? Czemu jeszcze szefostwo takich banków jeszcze nie siedzą w więzieniach ? Czyli jest OK ?
Dobry bank
rok temu
Alior bank jako jedyny oddał mi juz 20 tys zł. z tytułu wcześniej spłaconych kredytów (zgodnie z wyrokiem TSUE) Pozdrawiam.